Bilgisayar Kasası Toplama ve Laptop Seçme Merkezi

Users who are viewing this thread

Ben bu kart olaylarini yeni takip etmeye basladigim icin bilmiyorum da, bu stok sikintisi muhabbeti rtx2000ler ciktiginda da olmus muydu? Suana kadar piyasaya surulen rtx3000lerin kapasitorleri sorunlu oldugu icin nvdia piyasadan mal cekiyor yazmis biri ama bilemedim. Bir kere stokta goremedik sunu yav.

Hemen çok acil lazım değilse parayı dövize çevirip beklemek daha mantıklı olabilir. Nvidia Ampere kartların orta ve giriş sınıfları çıkacak, onların mobil sürümleri çıkacak, mobil üreticisi kasalara koyacak falan daha iyi seçenekler çıkabilir.

Bu fiyatlara bu ekran kartları olan sistem gerçekten çok kötü maalesef. Bu arada iş çekilişe kaldıysa: https://www.originpc.com/landing/2020/crysis-remastered-giveaway/ Çıkarsa gümrüğünü ödeyip satarsın en kötü.
Faturası yoksa gümrük de çıkmaması lazım. Çekiliş olduğuna göre de fatura yazmamaları lazım aslında.

Ben bu kart olaylarini yeni takip etmeye basladigim icin bilmiyorum da, bu stok sikintisi muhabbeti rtx2000ler ciktiginda da olmus muydu? Suana kadar piyasaya surulen rtx3000lerin kapasitorleri sorunlu oldugu icin nvdia piyasadan mal cekiyor yazmis biri ama bilemedim. Bir kere stokta goremedik sunu yav.
Gibi gibi. 3000'lerle ilgili asıl sıkıntı şöyle başladı. 3060(yanlış hatırlamıyorsam) rt core ve tensor core'ları sayesinde 2080ti'dan daha iyi performans veriyor. Bunu duyan 2080ti sahipleri 1200 dolarlık kartlarını 400-500 dolar gibi düşük fiyatlardan elden çıkarmaya başladı 3000 serisi çok iyi olacak diye. Bunu duyan stokçular da 3000 serisi çıkar çıkmaz 50'şer 100'er tane alıp stoğu hemen bitirdi. Sonra 3080'lerde kapasitör sorunu çıktı. Tam bir yılan hikayesi yani.

Faturası yoksa gümrük de çıkmaması lazım. Çekiliş olduğuna göre de fatura yazmamaları lazım aslında.
Originpc çekiliş şartlarında yazmıştı öncekilerden birinde okumuştum. Ederi 4000 dolarsa bu kadar yazarız vergisi gümrüğü kazananın sorumluluğudur, yolda kaybolursa da sorumluluk almayız falan diyordu.

3060(yanlış hatırlamıyorsam) rt core ve tensor core'ları sayesinde 2080ti'dan daha iyi performans veriyor.
Naptın yav 3060 yok ortalıkta daha. 3070 bile 15 Ekim'de çıkacak. 2080 Ti'dan hızlı olacak 500 dolara satılacak diye duyuruldu kimse adını anmıyor şimdi eheheheh.

Asıl AMD'nin RDNA2'leri geliyor onlar bomba olacak gibi. Zaten Nvidia'nın bu nesil bu kadar aşırı agresif fiyat/performans artışı, RTX 3090 ve "8K Gaming" saçmalığı gibi işler yapma sebebi AMD ile rekabet konusu.

Hızlı talep 6.000₺~ monitor dahil bir sistem. Giriş seviyesi yeterli olur 1050ti mobilden yüksek performans verir mi?
Monitör dahilse 6kya nasıl bı sistem o, yazar misn ozelliklerini? Dikkat et programlar ya da trend oyunlarda sorun yasayabilirsin. Tonla para verip istediğin şeyleri yapamama ihtimalin yüksek.

Ekleme: Şöyle bi goz attım da sabah sabah, ~6.5k hazır sistemlerin sozde giriş seviyesi gibi duruyor; monitorsuz. Bunlar da ne kadar iş görür bilmem. Butceni 8yapip biraz daha yeni nesil sağlam bir şeyler ile gerçek giriş seviyesini monitorsuz topla bence. Malesef en az 3-4k paran kurun ateşiyle yanmış olacak, o ayrı.

Bütçe arttırma martttırma hayal, ZAMAN ilerledikçe alacağım sistem si**indirikleşiyor. Monitörsüz toplayacağım sistemi de ne yapacağım ki? Laptop sattığım anda almam gereken bir sistem.
3-4k parayı boktan bir tavsiyeye yakmayı düşünmüyorum teşekkür ederim.

Benim anlamadığım bir monitör dahil 6k ya toplayacagin sistemin sana yetip yetmeyeceği konusu. Gerçekten sistem sana yetersiz gelebilir, yeni sisyem kuracaksan en azından cebinin yandigiyla kal demek istedim.

Hocam 1050ti 7700hq sistem var elimde, yetiyor. Yetmeyecek olan nedir? 4K da Cyberpunk 144 fps yetmez tabi.
----
Msi Rx 580 armor / ryzen 5 1600 (2. El 8 çekirdek halini buldum)
Hazır sistem buldum, diğer parçaları bildiğim için yazmıyorum ama bu ikisi elimdeki sisteme denk hatta ekran kartı 1060 modeline denk sanırım.
Fikirler?

(sıfırdan toplamıyorum btw, sıfır ürün stokları bitiyor nerdeyse zamlı şekilde hemde)

Şuradan bakabilirsin son 3 neslin kartları nasıl performans veriyormuş birbirine kıyasla: https://www.tomshardware.com/reviews/gpu-hierarchy,4388.html

RX580 1080p'de hala iyi bir kart ama eskidi artık. Çok uygun fiyatlı alınmıyorsa bir anlamı yok. Onu geçtim RX570 bile satıyorlar 1700-2000 liraya şaka gibi. Büyük sitelerin hazır topladığı kasalara bakabilirsin ki bakmışsın zaten. 5 bin lira civarına bulursun. Az daha yükseltirsen daha iyi şeyler bulabilirsin belki şans meselesi. Ama monitörden kısman gerekir. 750-1000 lira arası ucuz bir 1080p75hz monitörle idare edebilirim diyorsan toplanılır.

Şuradan bakabilirsin son 3 neslin kartları nasıl performans veriyormuş birbirine kıyasla: https://www.tomshardware.com/reviews/gpu-hierarchy,4388.html

RX580 1080p'de hala iyi bir kart ama eskidi artık. Çok uygun fiyatlı alınmıyorsa bir anlamı yok. Onu geçtim RX570 bile satıyorlar 1700-2000 liraya şaka gibi. Büyük sitelerin hazır topladığı kasalara bakabilirsin ki bakmışsın zaten. 5 bin lira civarına bulursun. Az daha yükseltirsen daha iyi şeyler bulabilirsin belki şans meselesi. Ama monitörden kısman gerekir. 750-1000 lira arası ucuz bir 1080p75hz monitörle idare edebilirim diyorsan toplanılır.
elimdeki sistemden iyi
takaslamaya niyetlendiğim sistem şöyle çitoscum, bir tek i7-7700hq var bu laptopta karşı ryzen 5 1600 8 çekirdek ki denk kartlar sayılırlar. aynı zamanda çıkan kartlar sonuçta.
karşı sistem:
Sharkoon TG4 (tek sevmediğim şey bu boktan kasa oldu, görüntüsü ve hava çıkışı fena değilde, ne bileyim)
Thermaltake Smart 500watt 80+
B450Pro ddr4 3466Mhz
Ryzen 5 1600 (8 çekirdek olduğu kesin, bazı ürünleri zaten nedense 8 çekirdek çıkıyordu unuttum şimdi)
Msi rx580 armor OC 8gb
240 sandisk ssd, samsung 1tb hdd,
8 gb Corsair vengance ddr4 3000mhz fan
Coolerman Kule tipi işlemci soğutucu ve Acer 24 inç 60 hz monitor (bunu değiştirir miyim bilmem şuan 60hz 15.6 inç laptop monitoru kullanıyorum)
parçaların 1 yıllık daha garantisi var faturalı falan.
Bendeki de abra a5 9.2 ekstra olarak 256 ssd ve 1tb hdd var stoktan farkı. ilk aldığımda 4500 idi şuan 6k falan 2. eli.
Takaslarsam 5800~ gibi bir fiyata takaslamış olacağım.

Şöyle bir sorun var ama, hacı ben bu sistemi laptop değil ki kolaycana test edeyim, önerdiğiniz almadan önce şu değerlerine bak dediğiniz bir olayı var mı, 6 senedir kasa kullanmıyorum çünkü

Last edited:
Tam olarak anlamadım elinde ne var ne istiyorsun ne alıyorsun ama 1600 8 çekirdek değil 6 çekirdek 12 threadli bir işlemci. Ayrıca 1600'ün 12nm refresh modeli 1600 AF almıyorsan gereksiz. Çoğunlukla oyun oynayan birisi 3100 alsa daha rahat eder.

Dün tam 3. yıl dönümü olan konuyu mu dikkate alıyorsun?
Yani bir bug veya değil 6 çekirdekli olanda benim işlemcime denk. Onu söylüyorum. 7700hq mobil bir işlemci nihayetinde.
Bütçe yok. Laptop ihtiyacım kalmadı üni sorunu bitti, yerleşik bir hayata geçiyorum ve 1050ti ile 7700hq'ya mahkum kalmak istemiyorum. Ancak bütçemin şuan olmaması sadece takas yapabiliyor olmam, edineceğim sistemi daha sonra geliştiremeyeceğim anlamına gelmiyor :d , bir kaç aya iş bulup, düzene girdikten sonra ramini sağını solunu arttırırım, ama o zaman kadar bir kasanın olması gerekiyor, çünkü ben bir kaç aya iş bulana kadar, bu sistemler ya çoktan satılmış ya da artan kur, boklaşan 2. el piyasası yüzünden iyice zamlanacaklar. Nitekim 2. el laptop fiyatları Kasa'nın aksine sabit kalmaya meyilliler. 0 fiyatı bulunmayan laptoplar genelde eski fiyatı + 2.000, 6 ay sonra eski fiyatı + 3000 şeklinde işliyor :d, özellikle de donanımı hala yeterliyse. 1050ti mobil için durum benzer, önümüzdeki 12 ay içinde çıkacak olan oyunları yüksek ihtimalle low seviyede açacak bir girişinde girişi olma yolunda ilerliyor, bu da en fazla 7000'e satabileceğim demek, tabi bu arada sıfır kasa veya ikinci el kasa fiyatları artıp gidecek çünkü sıfır ekran kartı, işlemci fiyatları ayrı ayrı zamlanacaklar. Haliyle Tower Sistemler > Laptop. Ben bu laptopun parçalarını değiştiremem mesela, çünkü lehimlenmiş, anakarta sabit bir kart. Ancak benzeri bir performans veren Kasa ile takaslarsam, hem şuan fazla performans kaybım olmaz oyunlarda, hem de ileride rahatça kartı satıp, yeni bir kart alabilirim

Last edited:
Back
Top Bottom