Aile Kökleriniz, Geçmişiniz, Soyunuz - Kökenler

Users who are viewing this thread

Divane said:
Kuzenim yaptırmış sadece anne tarafı(yengem uzaktan akraba) 1874e kadar hep Erzurum diyor. Bende yapayım dedim annemin ve babamın e devletine girdim ikisinde şu alt üst soy ağacına girdiğimde talebiniz alınmıştır, size mesaj atılacak falan diyo. Ancak mesele şuki biz öyle bir şey yapmadık.
Başına böyle bir şey gelen var mı?  Biz arada kaynadık mı noldu anlamadım :grin:
Normal. Bendede oldu 10 saat sonra falan girdim direk önüme çıktı bilgiler.

Xerabat said:
Benim neden sadece 1907ye kadar gidiyor? Milletin 1800lerde...
aynen benimde dedemin babasından öteye gitmiyor en fazla 1913 e gidiyor bide annesinin doğum tarihi 1909 onun dışında babaannemler gene 1873 e kadar gidiyor ama baba tarafı neden böyle biri yardım edebilir mi

not: memleket erzurum çat diye geçiyo 1913 e kadar

Roffron Sherien said:
HyperCharge said:
Roffron Sherien said:
HyperCharge said:
Anne tarafı 1843den başlayarak full kastamonu, baba tarafı 1867den başlayarak bir nesil nasliç(selaniğe bağlı), 1904den itibaren de full silivri. Nasliçin şu an yunanistanda bulunduğundan dolayı bana yunan diyenlere çattık iyi mi...  :roll:
Senin durum farklı olmuş. Baba tarafı Selanikteki köy ne ise ona giden Türkmen boylarını bulabilirsen ne olduğun çıkar ortaya. Ya da köyü kuranlar belki Türkmenlerdir. Belki de Yunansın belli olmaz.

Forumda hangi boyun nereye göç ettiğini gösteren bir harita vardı, bulursam atarım buraya. :grin:
Türk boyları gitmiş olsa bile bir durum daha var. Dedelerinin dedeleri Türk olmayabilir. Mesela Türk bir aile gider ailenin kızı bir Rum ile evlenir. O Rum senin dedelerinin dedelerinden ise o zaman sen Rum oluyorsun. Pek şaşılacak durum değil zira Türkiye'de Türkler azınlık gibidir. Ermeni ve Rum çıkma olasılığı çok yüksek.
Ha rum olmuşum ha bulgar, önemli olan şu an nerede doğduğum ve kendimi hangi ırka ait hissettiğimdir.  :party:

Kendini Türk hisseden ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes Türk'tür demiştir Atatürk.

Bu tür konularda bir kutuplaşma çıkmasından korkuyorum ülkede. Zira Türk'lük bilinci(Amerikalı gibi) bu ülkenin temellerinden biri bana göre.

HyperCharge said:
Roffron Sherien said:
HyperCharge said:
Roffron Sherien said:
HyperCharge said:
Anne tarafı 1843den başlayarak full kastamonu, baba tarafı 1867den başlayarak bir nesil nasliç(selaniğe bağlı), 1904den itibaren de full silivri. Nasliçin şu an yunanistanda bulunduğundan dolayı bana yunan diyenlere çattık iyi mi...  :roll:
Senin durum farklı olmuş. Baba tarafı Selanikteki köy ne ise ona giden Türkmen boylarını bulabilirsen ne olduğun çıkar ortaya. Ya da köyü kuranlar belki Türkmenlerdir. Belki de Yunansın belli olmaz.

Forumda hangi boyun nereye göç ettiğini gösteren bir harita vardı, bulursam atarım buraya. :grin:
Türk boyları gitmiş olsa bile bir durum daha var. Dedelerinin dedeleri Türk olmayabilir. Mesela Türk bir aile gider ailenin kızı bir Rum ile evlenir. O Rum senin dedelerinin dedelerinden ise o zaman sen Rum oluyorsun. Pek şaşılacak durum değil zira Türkiye'de Türkler azınlık gibidir. Ermeni ve Rum çıkma olasılığı çok yüksek.
Ha rum olmuşum ha bulgar, önemli olan şu an nerede doğduğum ve kendimi hangi ırka ait hissettiğimdir.  :party:

Kendini Türk hisseden ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes Türk'tür demiştir Atatürk.

Bu tür konularda bir kutuplaşma çıkmasından korkuyorum ülkede. Zira Türk'lük bilinci(Amerikalı gibi) bu ülkenin temellerinden biri bana göre.
Aynen. Türk hissedip Türk olmaya da gerek yok. Sonuçta biz seçmiyoruz. İnsan seçemediği birşey yüzünden utanç duymamalı. Rum ise "Ben Rumum" diyebilmeli bence. Sonuçta bunlar Osmanlı'nın iğrenç iskan politikaları yüzünden oldu. Ama dediğim gibi seçemiyoruz. İnsan olduğu kişi ile gurur duymalı. İlla başka soylara falan yanaşmanın da anlamı yok. Ha soyunu tam bilemiyorsan ve Türk hissediyor isen sen Türksündür. Türk milletine ve Türklüğe hizmet eden herkes Türktür.

Xerabat said:
Benim neden sadece 1907ye kadar gidiyor? Milletin 1800lerde...
Mesela bizim köy 1834'de sayılmış. Çevre köyler de öyle çünkü annemin sülalesi yakın köyler. 1/7/1834'ü doğum tarihi yapmışlar. Ama sayım günü sanırım bu (çünkü annemin tarafıda aynı şekilde yazılmış) o yüzden daha erken bir vakitte doğdukları belli. Babalarının ve annelerinin isimleri yazıyor. Yani teknik olarak 1700'lü yılların (18.yy) 2. yarısına ait kişiler yazıyor Ana ve Baba adı kısmında. Bu kişiler 1700lerin ikinci yarısında belki daha erken (2. çeyrek olabilir) doğmuş olacaklardır. O yüzden büyük ihtimalle 1700lere kadar dayanıyor.

Ben annemin sülalesini görmemiştim iyi oldu. Babamınkini biliyordum zaten. Üçokların Çepni boyundanız. Aşiretimiz bile belli. Annemgilde Üçokların Eymür boyundanmış. Ve işin güzel yanı dışarıya kız verilmemiş. Hep içeride olmuş. Yakın köylerden kız gelmiş. Ama baba tarafı hep aynı köy içinden evlenmiş 5 nesil öncesine kadar. Diğer köyler ise bizim köy gibiler. Hepsi Bektaşi köyü. Sanırım dışarıya kız verilince cemevine girmeleri yasak olduğu için soy saf tutulmuş. Boylar arası olmuş ama ne yabancıya ne de sünnilere verilmiş. 1800-1900ler de kız alıp verme kuralları bu kadar sıkı ise geçmişte daha da sıkı olduğunu düşünüyorum.

Elrohir Oronrá said:
Sağ gösterilenler ne ayak oluyor tam olarak ? Dedemin babaannesi 1832 doğumlu hala sağ gözüküyor.
Ölüm kaydı düşülmemiş oluyor.

Divane said:
Kuzenim yaptırmış sadece anne tarafı(yengem uzaktan akraba) 1874e kadar hep Erzurum diyor. Bende yapayım dedim annemin ve babamın e devletine girdim ikisinde şu alt üst soy ağacına girdiğimde talebiniz alınmıştır, size mesaj atılacak falan diyo. Ancak mesele şuki biz öyle bir şey yapmadık.
Başına böyle bir şey gelen var mı?  Biz arada kaynadık mı noldu anlamadım :grin:
Ermeni Türk kırması çıktık iyimi...
Beklediğim bir sonuçtu.
Erzurum Hınıs ta herhangi bir Türk boyu gelmemeşse ermeni galiba.
1881e kadar gidiyor %70 Türk isimleri hep.

Onlar ölüm bilgisi verilmediği için sanırsam. Benim Erzurumlu büyük büyük dedemlerden birisi 1. Dünya Savaşında Ruslar tarafından esir alınmış. Verilerde ölüm tarihi 00.00.1917 yazıyor.

O adamın daha sonra yaşadığı, Kırım'a yerleşip başka biriyle evlendiği haberi falan gelmiş söylenene göre.

Çıkan Anne-Baba tarafı herkes Türk ismi ve duyulan isimlerdi, genel olarak hep aynı soyad ve 1883-1880'e kadar gidiyor.Soyad bazen Osmanoğlu bazen Lazoğlu. :grin: OSMANLI TORUNUYUZ!

Ben de baktım biraz önce. İki taraf da tamamen Türk ismi. Ama biraz vizyonsuz kalmışlar gibi. Baba tarafım, her daim İskenderun/Payas (Hatay) hattındaymış. Şu an ikamet ettiğimiz yer de oralara yakın sayılır.

Anne tarafım zaten ayrı bir duruş sergilemiş. Şöyle bi' nereden baksan 100 yıl Bartın/Ulus tarafında yaşamışlar, değişen tek şey mahalleler. Daha sonra dedem, Bartın'dan İskenderun'a gelmiş. Gerisi devam ediyor zaten.

Pek aksiyonsuz aile soyağacımdan öğrendiğim tek şey en azından 1832'lerden beri Türk olduğum.

Sanırım bu kadar.

Harry Potter said:
Ben de baktım biraz önce. İki taraf da tamamen Türk ismi. Ama biraz vizyonsuz kalmışlar gibi. Baba tarafım, her daim İskenderun/Payas (Hatay) hattındaymış. Şu an ikamet ettiğimiz yer de oralara yakın sayılır.

Anne tarafım zaten ayrı bir duruş sergilemiş. Şöyle bi' nereden baksan 100 yıl Bartın/Ulus tarafında yaşamışlar, değişen tek şey mahalleler. Daha sonra dedem, Bartın'dan İskenderun'a gelmiş. Gerisi devam ediyor zaten.

Pek aksiyonsuz aile soyağacımdan öğrendiğim tek şey en azından 1832'lerden beri Türk olduğum.

Sanırım bu kadar.
Anne tarafın ile akraba olma şansımız var. Bizimkilerde 1829 yılından beri Bartın/Ulus.

Back
Top Bottom