Age of Empires II Definitive Edition

Users who are viewing this thread

Normalde Age of Empires serisinin konusu vardı ama yeni çıkan oyunu için yeni bir konu açma ihtiyacı duydum. Arkadaşlarım sürekli oyunun nasıl olduğunu soruyordu, ben de beta testinden biraz, birazda oyun çıktıktan sonra denedikten sonra deneyimlerimi aktarmak istedim.

Total War Rome II ve Attila ya kadar AoEII HD edition benim favorimdi. Total War serisinin yeni oyunlarıyla tanıştıktan sonra AoEII den uzaklaştım, 1. ve 3. oyunu zaten beni sarmamıştı. Ve AoE II nin de genel olarak single kısmını oynardım çünkü her ne kadar heves etsemde mp kısmında patlardım :sad:

Yeni AoEII DE ile yeni ırklar campaingleriyle beraber geldi.Campainglerin hiçbirini oynamadım ve bu sefer oyunun multi kısmına odaklandım. Öncelikle oyunun çok oyunculu kısmı çok değişmiş, eskiden 5 maçtan 4 ünde birinin lagından veya başka bir şeyden oyun düşerdi ve yarım saat beklemeniz çöpe giderdi. Bu yeni oyunda herkes RANKED girmeden önce bilgisayarıyla performans testi yapmak zorunda oluyor, böylece 5 maçtan 4 ü temiz bir şekilde oynanıyor. Maç izleme özelliği de gelmiş, yani eskisi gibi bi maçı izlemek için lobide bulunmak zorunda değilsiniz. Maç otomatik kaydediliyor ve yanlış bilmiyorsam sizin maçlarınızıda başkaları izin gerektirmeden izleyebiliyor(Bu konuda emin değilim çünkü izin verilmesine dair bir seçenek göremedim.)

Yeni oyunda en çok birimleri kontrol edilmesinin kolaylığının kaybedilmesi ihtimalinden korkmuştum. Ancak korkularım yersizmiş aksine oyun bir miktar daha kolaylık sağlıyor(Tabii ki önemli mikroları ortadan kaldırmıyor.) Örneğin eskiden ekonomiyi arkada bırakıp savaşa gittiğinizde değirmendeki bahçe stoğu bitebiliyordu ve bir anda çıf çıf diye seslerle yankılanıyordu kulağım(Bir şeye odaklandığımda arkada ne oluyor bitiyor komple unutuyom.) Sonra savaşın ortasında bir de köylüleri bahçeleri sulatmakla uğraş dur. Yeni oyunla birlikte değirmene yeni bir tuş eklendi ve stoğa bakmaksızın bahçeler yenileniyor(Tabi elde odun yoksa yine çıf çıf). Artık marketi inşa eder etmez müttefiklerinizin haritalarını teknoloji gerektirmeden görebiliyorsunuz, eskiden bu sadece bi ulusa ait team bonusdu, yanılmıyorsam portekiz. Güncellemelerde çok sık geliyor gibi gözüküyor şu an için.

Yeni ırklar ise şahane, hepsine op diyemeyiz ama oyuna çeşitlilik kazandırcakları kesin.
Bunlardan ilki ve benim gözüme en çok çarpanı Tatarlar, okçu süvari medeniyeti olarak geçiyor ama ben komple atlı giderdim herhalde, nedeni ise özel birimleri olan Keshikler. Keshikler diğer birimlerle savaşırken altın üreten bir askerdir, ne kadar kullanışlı bilemiyorum ama uzaktan çok tatlı geliyor ve hayal kırıklığına uğramamak için oynamıyorum :grin: Özgün Teknolojisine baktığımızda diğer milletlere göre daha kaliteli olduğunu düşündüğüm teknolojileri bulunuyor(1.Hafif atlı ve atlı okçuya +1 zırh, 2.Katapultlar +1 mesafe). Takım bonusuda moğollara benzer ama bu medeniyette hafif süvari hattına değil atlı okçuya +2 LoS(Line of Sight,görüş mesafesi) veriyor. Bence her haritada gideri olabilen bir ırk, atlı okçu ve hafif atlı ile üstüne keshik ile her türlü ordu kombinasyonuna karşı koyabileceğini düşünüyorum.Belirtmeliyim ki maçlarda en sık gördüğüm ırk :3
p5LWBq.png

İkinci ırkımız ise Kumanlar.Kumanlar Süvari medeniyeti olarak geçiyor ama bonuslarına bakıcak olursak ben bunda da atlı okçu giderdim :grin: Özgün teknolojilerinin ilki Hafif süvarileri ve okçu atlıları  %80 daha hızlı üretmek, ki çok büyük bi hız demek bu örneğin bir hussar 6 saniye de bir üretiliyor gibi bir şey xd İkinci özgün teknolojisi ise takım üyelerinin kalelerinden 10 adet Elit Kıpçak üretilmesi,Yükseltme ücretini askeri basma ücretini düşünücek olursak 4v4 oyudna baya karlı bir bonus aslında.Özgün birimleri ise bir defada bir den çok atış yapan atlı okçuları fena değil ve normal atlı okçuya göre ucuz. Team bonusu ise çit surları +%50 hp, eh işte feodalda götürür bizi. Az daha unutuyordum bence bu medeniyetin en güzel bonusu feodal çağda Şehir merkesi inşa edebiliyor olmaları, town center rush yapılır la bunla xd Kumanları seveni yine çok.
2Ob98N.png

Üçüncü ırkımız Bulgarlar, çok ezik bir şey bekliyordum ama gideri olabilicek bi medeniyetmiş, piyade ve süvari medeniyeti olarak geçiyor bulgarlar, en önemli bonusları krepostlar(Minik kaleler,can puanları ve hitleri daha az küçük kaleler), milis ve türevlerine bonuslar(özgün teknolojisi +5 zırh veriyor milis ve üstlerine) ve oyunun bana göre en ilginç özgün birimi(Konnik),bu birimler atlı ancak atından düşüp piyade olarak savaşabiliyor, tabii ki canları ve zırhlarıda azalıyor.Saldırı puanı aynı kalıyor. Ama bu ücreti verilir mi bilemem. MP de henüz hiç bunu oynayan görmedim.
1pXgMG.png

Dördüncü ırkımız Litvanya,Süvari ve keşiş medeniyeti.Keşişlerle her toplanılan relic atlıların saldırı puanına +1 veriyor, 2 tanesini yakaladım desem +2 fena değil acaba takımımızın yakaladığı da işliyor mu? Neyse manastırlarda %20 daha hızlı çalışıyor derken özel birimlerine geleyim, özel birimleri(Leitis) her hangi bir askerin zırhını hiçe sayan bir asker birimidir, yani senin paladininde, okçunda, mızraklında kaç zırh olursa olsun bu atlı o zırhı 0 olarak görüyor ve maksimum saldırı puanını geçiriyor 50f80a eder mi? Durumuna göre, bunu da oynayan hiç görmedim.
P7grP7.png

Tekrardan multiplayera dönücek olursak yeni olarak oyun içi klan sistemi bulunmakta ne işe yarar gelecekte bunların üzerinden turnuva olur mu bilemem ama sistemlerin hızlı bir şekilde oturduğuna eminim
A5EEF8182C96E1F6F5E287569E41CFDC86D817A0

Oyunda hala çöpüm :3 Eğer tecrübeli bir arkadaş öğretmek isterse sevinirim. Mikroların çoğunu biliyorum ama uygulamada çok eksiğim var, savaştayken ekonomiyi ekonomideyken savaşı unutup gidiyom, işçileri aslana kaplana kurda domuza yem ediyom xd Allahını seven sura gelsin.

Bir yerde okumuştum medeniyetlere yeni dengeler getireceklermiş, lütfen türklerede getirsinler :grin: Yani sırf türk olduğum için istemiyorum ama kimse istemiyor abi, şahsen ben de istemem, zaten fast castle yapabilen biri değilim imperiali göremiyom ne türkü ya xd Trashsiz medeniyet olmaz abi olmaz, en kötü ihtimalle ben o pikemani görücem

Benim gibi medeniyetlerin,askerlerin statları, oyun mekaniğinin meraklıları varsa şu android uygulamayı öneririm:https://play.google.com/store/apps/details?id=com.aoedb&hl=en

Oyunun Steam Mağazası: https://store.steampowered.com/app/813780/Age_of_Empires_II_Definitive_Edition/

Back
Top Bottom