8gb ram ile oynanır mı?

Users who are viewing this thread

Büyük ihtimal anakartında xmp hazır halde vardır. BIOS üzerinden gerekli xmp dosyasını seçersen o senin için otomatik olarak kurgulamalı. Bende çok bilgili değilim bu konuda daha yeni ddr4 kullanıcısı oldum.

Bannerlord için sistem yeterliliğine gelirsek; eski sistemimde fx6300(stok), 8gb ddr 1600mhz ram, r9 285 2gb gpu vardı. Low grafiklerde takılmalar eşliğinde oynuyordum ama zaten o sistem 6-7 yıllık sistem olduğundan ve gidici olduğundan çok dert etmemiştim. Daha sonra ryzen güncellemesi yaptım bilgisyarıma. Gpu hariç tüm ekipmanları değiştim. Asrock b450 anakart, ryzen 5 1600af (6 çekirdek 12 işlek) ve 8 gb ddr4 3000mhz xpg d30 ram e geçiş yaptım. (cl16-20-20-38-60). Bu yeni sisteme geçmiş olmama rağmen hala aynı donma,takılma problemlerini yaşadığım ve gpu yu çok ısıttığı için bannerlord a güzel bir update yada full sürüm gelene kadar girmeme kararı aldım. Gpu'da yaştan ötürü soğutma problemleri yaşıyorum zaten. Şu karantina ve büyük ihtimal arkasından gelecek olan ekonomik kriz döneminde durduk yere (tw paşalarının optimizasyon felaketi için aslında) ekran kartı masrafına giremeyeceğim. Yani şu an 8 gb daha ram eklesem bile oyunun stabil olmamasından kaynaklı anlık aşırı yük bindirme sorununa güvenmiyorum.Donanımıma gelecek bir zararı TW karşılamayacağı için bana giren 120 tl ile beklemeye devam edicem.Erken erişime katılmakta bir halta yaramamış oldu benim için. Teşekkürler Taleworlds (y)

*Bu arada eklemeyi unutmuşum, eski sistemimde bannerlord denerken sanırım 1 adet ram yaktım. Sürekli mavi ekran yemeye başlamıştım oyunu oynarken ve bannerlord denemelerim sonucu başka oyunları oynarkende mavi ekran yemeye başladım ardından. Beni zorunlu olarak pc almaya zorladı oyun... Allah'tan zaten böyle bir fikrim vardı da elimde bir miktar para vardı. Aksi takdirde ***i tutanzi olmuştuk...
yeni güncellemeye kadar elveda bannerlord...

Hocam ayarları yükseke alırsan 10-11 GB tüketiyor, yaklaşık 3.5 - 4 GB da ekran kartı. Şuan yeni oyunların içinde en çok kaynak tüketen Bannerlord. İliği kemiği sömürüyor resmen :grin: Ama beta sürecinde normal şeyler. Çok da şeytmemek lazım :mrgreen:

Hocam ayarları yükseke alırsan 10-11 GB tüketiyor, yaklaşık 3.5 - 4 GB da ekran kartı. Şuan yeni oyunların içinde en çok kaynak tüketen Bannerlord. İliği kemiği sömürüyor resmen :grin: Ama beta sürecinde normal şeyler. Çok da şeytmemek lazım :mrgreen:
8 gb ram için hangi ayarlarda oynamalıyım o zaman?

Öncelikle MSI After Burner kurup oyun esnasında ram tüketimini izleyin. Ayarları en düşüğe alıp deneyerek artırın. Gölge kalitesi ve kenar yumuşatma kapalı olsun. En iyi sonucu nerede alırsanız orada bırakın. Şuan oyunda FPS drop sorunları var. Yüksek fps beklemeyin. 25-30 fps civarında stabilizasyonu sağlabilirseniz kalsın orada.

orta ayar 1600x900 çözünürlükte 2 GB kullanıyor ramide 6900 mb civarlarında kullanıyor, orta ayarlarda grafikler gayet iyi yüksek ayarda da bu optimizasyonla oynamak ne kadar doğru bilmiyorum.Boşuna sistemini zorlarsın :mrgreen:

Back
Top Bottom