10 Kasım

Users who are viewing this thread

Status
Not open for further replies.
Haber ve sosyal paylaşım sitelerinde gördüğüm yorumlar insanı dehşete düşürüyor resmen.

Atatürk ile peygamberi kıyaslayanlar,atatürke put onu sevenlere putperest diyenler, benim atam fatih diyenler vs vs.
Tekerlekli sandalyeden ayaga kalkan gaziye bile sahtekar diyenler var. Yazık gerçekten çok yazık.

Tekerlekli sandalyeden 9:05de destek alarak ayağa kalktığı için sahtekar oluyormuş,chpnin adamı oluyormuş, aslında gazi değilmiş,madem sakatmış nasıl kalkmış bla bla bla

14425_469001423143259_853612640_n.jpg

lorddarknes said:
Tekerlekli sandalyeden 9:05de destek alarak ayağa kalktığı için sahtekar oluyormuş,chpnin adamı oluyormuş, aslında gazi değilmiş,madem sakatmış nasıl kalkmış bla bla bla

allah, kitap, namus, ahlak, vicdan, sevgi... bunlar sadece kendi günahlarını ve kendinden olanları aklamak, kendilerinden olmayı linç etmek için kullandıkları enstrümanlar olmakda o yüzden bu tarz yorumları duymak normal.
nasıl ki çanakkale de büyük bir duman geldi koca bir düşman taburunu yok etti diyerek onca şehidin gazinin kanına girmekten çekinmiyorlarsa bu gazinin de kanına girmeye çekinmezler.
akılcılıktan uzaklaşmamak da fayda var.

lorddarknes said:

işin ucunda bi taraflarına yediremeyen üç beş canlı olunca, gururlarına yediremedikleri için her bi boku sölerler.

başka hangi ülkede bir insan bu kadar putlaştırılır, ölümünün üstüne 70 sene geçtikten sonra hala yas tutulur acaba? ismet inönünün ölüm tarihini bilen var mı aranızda?

Artizan said:
başka hangi ülkede bir insan bu kadar putlaştırılır, ölümünün üstüne 70 sene geçtikten sonra hala yas tutulur acaba? ismet inönünün ölüm tarihini bilen var mı aranızda?

Buna saygı deniyor cınım. Putlaştırmak olarak görüyorsan o senin sorunun ki bunun tartışma yeri burası değil.

Not: 1973

Kelimeler yetmez 74 yıl önce bugün yaşadığımız acıya... bize özgürlüğümüzü veren, bizi bağımsız kılan, şu güzelim ülke düşmanlar tarafından işgal edilmiş ve yoksulluk içinde boğuluyorken; çağdaş, ileri ve bağımsız bir ülkeyi kurmayı başaran ULU ÖNDER (deJAvu gibi bazı ultrazekalı arkadaşlar şimdi bu iki kelime yüzünden tartışma çıkarır, çıkarın bakalım) Mustafa Kemal ATATÜRK'ün vefatı nasıl anlatılabilir ki? 29 Ekim 1923'te başlayan Cumhuriyet'in altın çağı bence Ulu Önderimiz'in Vefatı ile, bu uğursuz 10 Kasım 1938'de sabah saat 09.05'te sona ermiştir. Buna olan üzüntümüzü nasıl anlatabiliriz ki kelimelerle? Yeter mi kelimeler bizim bağrımızı üzüntüden hissetmezken?...

Bu arada, şu başlığa da din husumeti atacak deJAvu gibi ultrazekalı yobazlar varsa ve öyle birşey düşünüyorlarsa hesaplarını silsinler de biz de burada Ata'mızla ve üzüntümüzle başbaşa kalalım...

Artizan said:

Atatürk'ün yaptıklarını yapabilen bir insanı sevmemek kadar aptalca birşey olabilir mi, ya da başka ülkede öyle bir insan var mıdır? Gerçe kendisinin dünyada eşi benzeri yoktur... (Şimdi yobazlar bu söylediklerim yüzünden "Atatürk'ü putlaştırıyorsun" derse hesabımı silerim de rahat rahat anarım Ata'mı.)

Sir_Lancelot_Bj said:
Artizan said:

Buna saygı deniyor cınım. Putlaştırmak olarak görüyorsan o senin sorunun ki bunun tartışma yeri burası değil.

nerde tartışalım? bence en iyi yer burası. saygı duymak ayrı, her ölüm yıldönümünde ülkede hayatı durdurmak ayrı bir olay. amerika'da george washington'ı, abraham lincoln'ü anma törenleri yapılıyor mu? george george, sen kalk da ben yatam deniyor mu? tüm dünyada benzeri var mı? demokratik ülkelerden bahsediyorum.

apox, yobaz derken beni kastetmedin heralde? din hakkında düşündüklerim hakkında en allahsız kafir ilan edildim heralde forumda.

Artizan said:
Sir_Lancelot_Bj said:
Artizan said:

nerde tartışalım? bence en iyi yer burası. saygı duymak ayrı, her ölüm yıldönümünde ülkede hayatı durdurmak ayrı bir olay. amerika'da george washington'ı, abraham lincoln'ü anma törenleri yapılıyor mu? george george, sen kalk da ben yatam deniyor mu? tüm dünyada benzeri var mı? demokratik ülkelerden bahsediyorum.

Peki o zaman, biz kalkalım. Önemli birini andığımız için özür dileriz(!)

@Artizan: Putlaştırma olayı 10 Kasım'daki anmalarda değil. Özellikle Menderes döneminde çıkarılan kanun, bürokratlar ve insanlar tarafından yapıldı. bu ayrı... 10 Kasım'da insanların saat 9.05 de "kendiliğinden" (kendi rızaları ile) saygı duruşuna geçmeleri ayrı. hakikaten bu dünyanın hiçbir yerinde yok işte. kuzey korede millet ölen liderleri için yas tutmaya zorlanmıştı geçen sene.
10 Kasım'da (yasla) yaşanan manzaraları lütfen 70 yıla yayınlan yanlış politika ve kafaların sonucuna bağlama.

Bana kalırsa Atatürk'ü anma kendiliğinden olmuyor. İlkokuldan itibaren , hatta öncesinde aile tarafından da olabilir, Atatürk'ün ne kadar eşsiz, mükemmel, ulu olduğu çocukların kafasına yerleştiriliyor. 10 kasımlarda öğrenciler kendi istekleriyle mi tören alanına çıkarılıyor? Hergün kendi istekleriyle mi andımız okutuluyor? Bence bu uygulamalar çağdışı biraz. Kuzey Kore'de de aynı şekilde, hatta çok daha abartılı şekilde, liderlerinin ne kadar eşsiz, dünyanın en büyük adamı, mükemmel, kusursuz olduğu kafalarına işleniyor. Onların dış dünyadan haber alma şansları da yok, başka milletlerin kendi liderleri hakkında ne düşündüğünü bilme fırsatları da yok. Onlar ulu liderlerine daha bağlı, ve bence hiçbiri zorla yas tutmadı.

artizan bu son iletine bir öncekinden daha çok katılıyorum. Eski politikaların gereklerinden doğan bazı eylemler bugün yersiz ve çağdışı kalmakta, eyvallah. Ancak yine de "10 kasımlarda öğrenciler kendi istekleriyle mi tören alanına çıkarılıyor? " sorusu (29 ekim, 19 mayıs törenleri gibi) başka, 10 Kasımda halkın "kendi rızasıyla" saygı duruşuna geçmesi başka işte.
sen putlaştırma politikalarını eleştirirken sanırım ilk iletinde yanlış bir çıkış noktası yakaladın :smile:
bu arada kuzey kore liderinin bugün lider olan oğlu, koreli bir aileye yas tutmadığı için ceza verilmesini sağlamış geçenlerde haberlerde okumuştum.

Artizan said:
Sir_Lancelot_Bj said:
Artizan said:

apox, yobaz derken beni kastetmedin heralde? din hakkında düşündüklerim hakkında en allahsız kafir ilan edildim heralde forumda.

Ülkede hayatı kim durduruyor ?
Sirenler çaldığında isteyen duruyor isteyen yürüyor e o zaman sana ne.

Gitmiş amerikadan örnek vermiş lincolnün anıtı yokmu var,anıtında heykeli varmı var,paranın üstünde resmi varmı var,suikasta uğradığı yıl dönümünde insanlar gidiyormu,devlet temsilcileri gidiyormu gidiyor neyin kafasındasın o zaman sen.

Ayrıca abd'de 20 Şubat 2012 Pazartesi Başkan George Washington’un Doğum Günü ve resmi tatildir.

Yani boş konuşuyorsun

Status
Not open for further replies.
Back
Top Bottom