Search results for query: *

1. goktug312

Dînî Tartışma

Çevremde islama inanan, ancak bilime, laikliğe değer veren, kısacası herhangi bir dinin sahip olduğu gerici unsurlardan arınmış bir zihniyete sahip olan insanlar var.

İslamın ''reforme'' edilmesinden kasıt, müslüman dendiğinde akla gelen insanın doğaya somut bir gözle bakan, bilim düşmanı olmayıp aksine tüm gücüyle gelişmesini sağlamaya çalışan, diğer insanların inançlarına saygılı olan bir insan olmasını sağlamaktır.

Dolayısıyla islamın değilde, din anlayışının yenilenmesinden, düzenlenmesinden söz etmek daha uygun olur sanıyorum.

İnsanlar sevdiklerinden, değer verdiklerinden miras olarak aldıkları düşünceleri değiştirme eğiliminde değildirler. Bir tartışma sırasında kişinin bilgi düzeyi yetersiz olsa ve bunun farkında olsa dahi, karşı düşünceyi kabul etmek veya en azından değerlendirmeye almak konusunda bile isteksiz olacaktır. Çünkü burada sahip olunan fikir, neden sonuç ilişkilerinden ziyade duygusal bir bağlılıktan kaynaklanır.

Din anlayışını kökten şu şekilde değiştiririz veya değiştiremeyiz demeyeceğim. Çünkü siyasetten pek anlamam. Ancak tarikatların kapatılmasının atılması gereken ilk adım olduğunu düşünüyorum. Çünkü bu tip yerlerde insanın zihnini istedikleri gibi şekillendiriyorlar. Gerçeklerle hiçbir bağı bulunmayan birtakım ritüellerle insanı hayal dünyasına çekiyorlar.

İnsanların bir araya gelip yaptıkları şu saçma sapan danslar, hu lar vs. bu ritüeller insanlara bir görevi yerine getirdiklerini düşündürterek, ruhsal tatmin sağlıyor. Bu tip şeylerden fayda beklemesi öğretilen insan, zaten bu dünyada kalmıyor, farklı bir boyutta yaşıyor. E hâliyle bu yapıdaki bir zihne dünyadan bahsetmek anlamsız hâle geliyor.

Tarikatlar, genelde birlikte hareket edip üyelerine sahip çıktıkları için, bu tür yerlerden edinilen bilgilere aşırı bir bağlılık var. Aynı zamanda birlikte yapılan ibadetlerde de aşırılıklar meydana geldiği için insan iyice yaşadığı dünyadan uzaklaşıyor. Dolayısıyla, din anlayışının düzenlenmesi için atılması gereken ilk adımı, insanlara fikirleri duygusal bağımlılıkla ve aklı unutturan usuller aracılığıyla sunan bu tür yerlerin kapatılması olarak görüyorum.

İlk etapta aşılanması gereken şey, insanların yaptıkları eylemlerin sonuçlarını bulundukları yerde aramaları gerektiği. Hoplayıp zıplamanın kimseye bir faydası olmayacağının öğretilerek, yoksulları doyurmak, hayvanlara yemek vermek gibi hayatın içinden olan şeylerin sevap kapsamına girdiği anlatılmalı. Yani önce yaşadığımız yerle bir bağ kurmamız gerekiyor ki, onu anlama çabası içinde olalım.

Sorulan ana soruya cevap vermediğimin farkındayım. Son kısımda bağlamayı düşünüyordum ama biraz yorgunum. Sonra devam edeceğim.
  2. goktug312

Mühendisler ve Mühendis adayları

Sınavlar bitti, tatil başladı. İşkolikliğin yan etkilerinden kurtulabilecek miyim bilmiyorum.  :smile:

Quiksilver said:
    Calculus için iyi bir kaynak arıyorum. Biraz aceleci olduğumdan Thomas Calculus aldım ama sizce kötü bir seçim mi yaptım?

Thomas Kalkülüs bence güzel bir kaynak. Kitabın küçük bir kısmına çalışmıştım gerçi, hocamızın takip ettiği kitabı kullanmıştım daha çok. Ama içerdiği bilgi ve görseller açısından güzel bir kitaptı.
  3. goktug312

[3OK] 3 Ok Akıncılar Birliği ~

Napaysınız uşaklar, nası gidiy?
  4. goktug312

Konu Dışı Düzenlemesi ve Forum Oyunları

Oyunda sadece bayılmamıza ilişkin;

Baygınlar Cenneti, Baygınlar Tavernası,salonu,falanı filanı...

İskelet vardı oyunda, ismini bilsek iyi olurdu. İskelet'in Sofrası ürkütücü oluyor biraz.

Şu kıyıda bekleyen gemiler, Nord köylerinden birindeydi sanırım. Gemilerin kıyıda beklemesi, tayfanın içmekten,eğlenmekten iş yapmaya vakit bulamamasına bağlanabilir.  ''Kıyıdaki Parti'',''Kıyı Laklağı'', ''Kıyıdan Kahkahalar''

Kalradya'da sürekli savaş ortamının olması ve ilgili konunun eğlence içerikli olması nedeniyle;

Kalradya'nın Kamera Arkası, Kamera Arkası 

tabii bu başlıklar içeriği yansıtmakta yetersiz ama daha iyileri için fikir verebilir belki.
  5. goktug312

Boşver bölümü tatil yap, ben tatil yapmıştım.  :smile:
  6. goktug312

Eee naptınız? Var mı büt falan, ne alemde dersler?  :smile: Benim bir tane var. ''Olasılık Kuramı'' diye bir ders. Diğerlerini verdim çok şükür.
  7. goktug312

Türk Devletleri Atatürkçü Bir Parti Tarafından Yönetilse Sizce Nasıl Olur ?

Şu başlığı düzeltin gözünüzü seveyim.
  8. goktug312

Mount&Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

argon45'in paylaştığı videodaki müzik 1.dakikadan itibaren dinlenirse benzerlik ortaya çıkıyor. Bana da aynı gibi geldi ama daha yüksek sesli hâlini bulmak lazım emin olmak için.
  9. goktug312

HyperCharge said:
    Calselius said:
    Bannerlord müziklerinden The Vlandians(Final)'ı çok beğendim.

Şu daha güzel bence (1.35'e kadar olan kısım);

https://www.youtube.com/watch?v=WmbE1VQk4_8

Bunu dinlememiştim. Benim de hoşuma gitti.
  10. goktug312

Bannerlord müziklerinden The Vlandians(Final)'ı çok beğendim.
  11. goktug312

Astral Seyahat

Ben ruh diye bir şeyin var olduğunu düşünmediğim için zaten saçmalık olduğunu söyleyeceğim. Ama tanıtımı izledikten sonra yapası geliyor insanın. :smile: 
  12. goktug312

Ekim Lakırtısı (Halk arasında lakırdı)

Ne çok A+ var arkadaş. Bölümün önünde beş altı arkadaş laflıyorduk geçen. Kızılay yola otobüs çekmiş, sene başından beri ordalar. Neyse, kan grubu hakkında muhabbet açıldı ve A+ olmayan tek kişi bendim. Çok havalı hissettim kendimi.  B- bu arada benim ki. Küçükken soranlara 0- derdim.
  13. goktug312

Tasarımları teknik resim dili ile ifade etmek bir gereklilik. Dolayısıyla parçayı veya makineyi imalathaneye verirken bu çizim kurallarına uymak gerekli. Tabii 3D yazıcılar imalat sektörünü epey etkiledi, etkileyecek. Ayrıca çizim programları zaten parçanın teknik çizimini otomatik sunabiliyor. Ancak mevcut resmi okuyabilmek de gerekli.

Hatırı sayılır birçok üniversitede bu ders verilmektedir. Ancak Carrier'in de söylediği gibi tek başına yeterli değil. Çeşitli hesaplamalar ve görselleştirmeler için birçok yazılım mevcut. 
  14. goktug312

Mühendislik Çizimi dersi alacak arkadaşlar için bir blog oluşturmuştum. Burada da paylaşayım;

http://hendeserbabi.blogspot.com.tr/
  15. goktug312

Bu konuda bende biraz esneğim.

Nasıl olsa bitiremem diye mi sadece makine yazdınız len oraya?  :mad:  Her şeyi yapacaktınız ama bunu yapmayacaktınız.  :evil: :twisted:

16. goktug312

Bu dönem iki ders var sadece. Hem kolaylar hem de ders programına cuk oturdular.  Sıkıntı seneye başlayacak. Derslerin sayısı ve ağırlığı artacak, ayrıca çakışmalar olacak. Hayatta kalırsam, o zaman bir tebriğini alırım.  :smile:
  17. goktug312

Doğru tahmin :razz: Esas bölümüm makine, fakat bu sene diğer bölümden de ders alıyorum. Altından kalkılmaz bir hâl alırsa bırakacağım ama şimdilik rahat.
  18. goktug312

Makine ve elektronik mühendisi adayı.
  19. goktug312

Üstteki Üyenin Avatarını Değerlendir

Güzel görünüyor, 7.
Back
Top Bottom