Search results for query: *

• Users: finde
  • Order by date
  1. finde

Teknik Destek Ricası(FPS Sorunları) (ÇÖZÜLDÜ)

Dikkatimi çeken ilk şey, RTX 2060'ın kapasitesini 4gb gösteriyor, 2060'ın 4gb versiyonu yok. İkincisi de acaba termal throttle'a mı giriyor pc, kaydettiğin değerler yük altında mı?
  2. finde

Donanım, Yazılım ve Teknoloji Dünyası Hakkında Sorular&Öneriler&Haberler

60 derece oldukça normal bir sıcaklık, dert etme. Ayrıca 70 üstüne çıkarsa da bozulur demek değil performansı düşer biraz. Öyle saçma sapan dışarı çıkarmayla filan hiç uğraşma.
  3. finde

Bilgisayar Kasası Toplama ve Laptop Seçme Merkezi

abi elektrik faturası 800 lira geldi ya la. normalde 250-300 lira falan gelirdi. günün çoğu zamanı açık bilgisayar ama fazla değil mi? https://www.hepsiburada.com/fsp-aur...moduler-pt1200fm-power-supply-pm-HB00000B0I10 güç kaynağım bu.

Mümkün değil pcnin o kadar elektrik harcaması.
    Günde 10 saat ortalama 300W yakacak şekilde kullansan. Günde 3kw/h yapar. Kw/h ücreti yaklaşık 70 kuruş. Günde 2-2,5 tl maks yakar senin pc. O da ayda 60-80 arası. Ki çoğu zaman boşta ise 100W filan yakıyordur monitör ile. Başka bir yerde sıkıntı vardır.
  4. finde

Aynı fiyata ryzen 5 3500x satılıyor, yine aynı fiyata gigabyte b550m s2h anakart satılıyor. Upgrade etme ihtimali varsa ryzen'e yönelmek çok daha mantıklı olacaktır bu durumda, çünkü b550m Zen3(Ryzen 5xxx serisi) işlemcilerin de anakartı olduğu için hem soket aynı(intel'in aksine amd keyfe keder soket değiştirmiyor) hem de güncellemesi çok daha kolay bir seçim olur.

Ryzen 5000 serisi am4 soketin sonu olabilir. Zen4'ün am4 kullanıp kullanmayacağı belirsiz. Muhtemelen de kullanmayacak. Bir de gigabye b550m s2h çift ram slotlu bir anakart. Eğer çift ram slotu ve tek m2 slotuna okey olunacaksa 650-700 tlye de b460m anakart mevut. Sadece daha fazla upgrade edilebilir diyerek, 6 thread 2 ram slotu 1 m2 slotu ve daha iyi oyun performansını feda etmiş oluyorsun. Bana mantıklı gelmedi.
  5. finde

Açıkçası 4750G bahsettiğin kullanım için uygun bir işlemci değil bence. Fiyatı 3 bin lira. Ve ana amacı oyun olan bir sistem toplayacaksan, i5 10400f'ler 1400-1500 lira civarında 6 çekirdekli işlemci. Yanına bi b460 anakart (700-800 TL), 2x8 2666 ya da 3000 mhz ramler daha ucuz bulunabiliyor 2x8 ram ile sistemi kurarsın. Sadece 4750g fiyatına neredeyse. Yanına da bir tane ikinci elden uygun ya da ucuz bi ekran kartı ekle. Sonra yenisiyle değiştireceğinde satarsın. Ekran kartında ikinci el piyasası oldukça aktif. Satacağında çok zarar etmezsin.

Örnek bir tane atayım. Farklı sitelerden uygun fiyat kovalayarak ve muadil parçalarla fiyatı 6000 liranın altına çekebilirsin. 1080p'de bu sistem çok iyi performans verecektir.
    aaaa.jpgB

Monitör konusunda da alabildiğin kadar iyisini almanı öneririm. Kolay kolay değiştirilmiyor monitör alınınca.
  6. finde

Bu bendeki ryzen 5 5600x oyunlarda 88 90 dereceye cikiyor. Fuma 2 aldim yeni islemci sogutucusu olarak ama kasaya sigmadi iade edecegim. Fuma 2 ile 77 dereceye indi sicaklik. Sogutucunun yaninda gelen termal macunu kullandim, iade kabul ederler mi?
    Aldığın siteye ve markaya bağlı o da. %99 sıkıntısız kabul ederler. Ürünü beğenmedim deyip yollayabilirsin öyle bir halkın var. Ama stok soğutucu ile 88-90 derece çok sanki. İyi monte edememiş olabilir misin soğutucuyu?
    Bir de sıvı soğutucu şahsen ben tercih etmezdim. Aynı fiyatta da olsalar tercihim hava soğutucusu. Bu arada geçen soğutucu bakarken snowman t6 ve x6 diye iki tane ucuza fiyat/performansı soğutucusuna denk geldim. 200tlye hyper 212evo ile aynı performansı gösteriyor. Ramler büyükse x6 yine sıkıntılı olabilir ama 3 fandan 1 tanesini çıkarıp öyle kullanabilirsin.

7. finde

Yanlış yazmışım free sync olacaktı. 8 bit kullanıyormuşum ekranı bir de, nvidia kontrol panelden 10 bit yaptım ekran gitti geri gelmedi hiç. Monitörden free synci kapatınca geldi geri. Free sync kapalıyken 8 bit oluyor en fazla, 10 bit olamıyor. 10 bit yapmayı deneyince bişi oldu ayrıca monitörden free sync açtığım an ekran gidiyor.
    Yazdıkların free sync için de mi geçerli?
    Konusu burası değil ama sanki kablon yeterli değil gibi. DP 1.4 bağlantın varsa monitöründe DP 1.4 kablosu bağlamanı öneririm.
  8. finde

agalar benim bu aldığım kasa anakarta uyumlu değil mi ya la. mid atx yazıyo kasada anakart atx, internetten aradım mid atx'in anakartla ilgisi yok dedilerdi.
    Mid atx diye bir şey yok. Mid tower'dır o. Mid towerler genelde atx destekliyor. Ayrıntılı olarak markanın web sitesinden ürünün modeline bakarak öğrenebilirsin.
  9. finde

Sadece %20 değil mi ya, mesela neweggden rtx3080ler sipariş yerini türkiye seçtiğinde %20 artıyor diye hatırlıyorum. Tüm vergileri ödemiş oluyorsun neweggden aldığında diye biliyorum amazon gibi.

Senin bireysel satın aldığındaki vergi ile ithalat edilen ürün arasındaki vergi farklı.
  10. finde

çok güzel açıklamışsın teşekkür ederim. 700-750w arası gold yok bronze var bulabildiğim sanırım bronze alacağım

Bir süredir zaten psu'lar pazarda az bulunuyorlar ve pahalılar. Sebebini araştırmıştım da çok net bir şey bulamadım. Covid sebebiyle lojistik maliyetlerinin çok arttığını söylüyorlar. Uçakla taşımak pahalı hale gelmiş sanırım ağır ürünler oldukları için. Ama yine de bence çok mantıklı değil. Şimdi de tabi bizde değil ama yurt dışında psulara talep de artacak millet bu kartları alacağı için hatta bir çoğu daha ekran kartı almadan psu değiştirmiştir bile. O yüzden bize gelen kaliteli ürün sayısı da hem dolar artışı hem de ürünlerin diğer zengin ülkelere öncelikli olarak gönderilecek olma sebebi ile düşecektir. Ve muhtemelen yine aynı sebepten piyasada ucuz 750w gold ürün yok. 1100-1200 TL'lerden başlıyor.

Psu seçerken kullanmak üzere aşağıdaki linki bırakayım. İnsanlar psu seçerken burayı kullanıyor artık. A'lar pahalı ya da bulunmuyor ama alacağın psunun B ya da C Tier olmasına dikkat et derim. Markası var diye gidip cidden dandik ürünler alıyormuşuz psuda.

Buna benzer bir ek vergi vardı, halen geçerli mi bilmiyorum. Telefondan o zamanın grafik tableti-elektronik vergi oran haberini bulamadım. Her türlü elektronik için tek tek vergi oranlari güncelleriyle araştırılmalı, satın alım oncesi.

Bilgisayar vergilerinde ufak tefek alınanları geçersek temel olarak %20 gümrük vergisi + %18 kdv var.

hacılar 5600x tek çekirdekte baya iyiymiş, çok çekirdekte diğer işlemcilerin gerisinde kalıyor ancak. sizce ryzen 7 3700x alıp geçeyim mi? diğer ryzen 5 serisi çok pahalı almam zaten. ryzen 5 5600x ya da ryzen 7 3700x(belki 3800x) almayı düşünüyorum.

Ben normalde 3700x alır geçerdim. Çekirdeğe yatırım yapmak tek çekirdek/oyun performansına yatırım yapmaktan bence uzun vadede daha mantıklı. Ama zaten uzun süre bekledin, şimdi alacağın işlemci güncel olsun bence. Ekran kartın nvidia evet ama belki ileride amdye geçersin ya da benzeri bir şey olur, yeni amd teknolojilerini de desteklemeye devam etsin. Bu kadar beklemişken güncel ürün al derim ben.
  11. finde

ryzen3600 + 3070'li sisteme 650watt PSU yeterli gelir değil mi?

Nvidia 650w minimum öneriyor. Ama uzun zamandır ilk kez nvidianın önerdiğinden fazlasını alın diyolar. Sebebi kartın çok güç tüketmesi değil, zaten ona göre öneri yapmış nvidia. Sebebi anlık olarak güç çekiminin tavan yapıp eski haline geri inmesi. Mesela %100 yük altında 250watt güç çekerken anlık 1sn'den kısa sürede 350'yi vb. görüyor ve eski haline dönüyor. Böyle olunca psuların yüksek voltaj koruması devreye girip sistemi kapatıyor. Daha yüksek kapasiteli psu'larda bu voltaj koruması eşiği de yüksek olduğundan bu çok fark etmeyecek. O yüzden yeni psu alacaksan bence 750w düşün. Eğer elinde 650w varsa ani kapanma sorunu yaşamazsan devam edersin, devam ederse değiştirirsin.

Hayırlı olsun kartın. Evet overpriced şekilde almışsın ama önümüzdeki süreçte fiyatının ineceğini kimse garanti edemez. Muhtemelen inmeyecek de. 3080'ler geçen ay bu fiyatlara vardı şimdi yok. Onların da fiyatları artmış durumda.
  12. finde

aldım gitti ya. valla bu bekleyiş üzerimde gerginlik yarattı ekstradan. nvidia'ya helal olsun gerçekten manipüle olmuş şekilde bir ürünü aldım ilk defa.
    Hayırlı olsun. Bayağı güzel ekran kartı her şekilde, pişman olmazsın.
  13. finde

900 lira zam yemiş. Çakal Nvidia. Yani sen bilirsin, 900 lira fazla vermiş olacaksın. Düşer mi dersen 2021'den önce kolay kolay düşmez bence. O zaman da kurdan düşmez muhtemelen. Marka hakkında pek bir şey söyleyemem. Ben şahsen bu paraları verirken daha bilindik bir marka tercih ederdim herhalde. Ama sonuçta her şey artık beklemek isteyip istememene kalıyor.
  14. finde

@kierra 2-3 tane fan güç kaynağı yetmemezliği yüzünden dönmemezlik yapmaz. Başka bir şey vardır.

Ama bilgisayarın arada sırada kendiliğinden reset atması için 2 sebep var, 1 tanesi evet psu sıkıntılı. 2.si de işlemci ya da diğer bazı parçaların ısınması. Psu muhtemelen kalitesizmiş zamanla kolay yıpranmış ve baştaki performansını verememeye başlamış. Isınma ise işin çok kolay zaten termal macun değiştirip 1-2 tane fanı geri bağlamak. Anakarttaki fan girişleri bir şekilde bozuldysa molex fan takılıp halledilir, fan sorunu da.

Bunu anlamadım bilgim yetmedi

Görselle açıklayayım
    O8BQea.jpg

Normalde işlemci soğutucu üzerindeki fanın kırmızı ile gösterdiğimiz yerde olmasını bekleriz ki hava önden çekilip mavi ok boyunca akıp egzos fanından dışarı atılsın. Egzos ve işlemci fanının o şekilde karşılıklı duruyor olması ikisinin de işini yapmasına engel gibi duruyor. Çünkü işlemci soğutucunun kullanacağı havanın büyük kısmı zaten dışarı atılıyor, üstteki fanlar da egzosmuş.
  15. finde

2k 144 hz monitör aldım, yanına 4k 60 hz monitör mü alsam ya AAA oyunlar için xDDDDDD. ikisi birlikte en ucuz 144 hz 4k monitörden daha ucuza geliyor. mimar kardeşim de kullanır 4k'lığı. şımarıklık gibi geliyor ama iki monitör almak. paranız olsa alır mıydınız?

AAA oyun için 4k 60 almayı düşünmek yerine televizyona bağlar oynarsın büyük ekranda. 144hz alıştıktan sonra 60hz ye geri dönülmez gibi geliyor bana. O parayı boşa vermiş gibi hissedebilirsin.
    10 bin tl'lik sistem toplayacağım bekliyorum son 6 aydır, ancak şu rtx3000'ler bir türlü düşmedi piyasaya ya. 3080'ler çıkalı kaç gün oldu hala türkiye'de yok mesela, ki ben 3060 bekliyorum daha duyurulacak da çıkacak da türkiye'ye gelecek de aheyyyy dolar oldu 10 o zamana kadar

şeytan diyor çak bir tane 2060'lı ryzen3600'lü bir sistem kafan rahat etsin ama o kadar bekledin biraz daha bekle diyorum sürekli. ama şuanki kasam da her geçen gün ölüyor bugün fanlardan acayip yüksek ses çıkmaya başladı ne yapsam çözemedim en sonunda fanı iptal ettim şuan kasanın hiçbir fanı çalışmıyor hava alsın diye yan yatırıp paneli çıkarttım test bench gibi duruyor yerin üstünde çok ömrü yok gibi hasta yatağındaki kanserli hasta modunda bakıyor bana. oysa ben bunu 3500'e satıp elden çıkartırım diyordum ama sanırım ekran kartı, işlemci ve ramleri ayrı ayrı satmak zorunda kalacağım çünkü kasa baya mort olmuş durumda, kasa ile beraber gelen güç kaynağı da çok güven vermiyor

sahi ikinci el demişken, ben bu kullanılmış gtx970, i5 6500'lü asus z170-a anakartı ve 2x8=16gb 2400mhz ram'i ikinci el kaça satarım piyasa bilen var mı?

Ben bunu anlamadım. Fan niye ses yapıyor? Fan mı bozuk? Yoksa pc çok ısındığından hızlı mı dönüyor. Fan bozuksa, fan ucuz bir şey, değiştir. Pc çok ısınıyorsa, termal macun yenileme vakti gelmiştir. O da ucuz bir şey. Kolay kolay bir anda bozulmaz. Satacaksan komple set olarak satmak hem daha kolay hem de totalde faha karlı olabilir. O yüzden sağını solunu toparlayıp yeni sistem alana kadar kullanıp sonra tümden sat bence.
  16. finde

Anime/Manga

Code Geass'ın 3+1 tane filmi var. Bunlar animenin kısaltılmış hali aslında. O yüzden direkt animeyi izlesen yeterli. Daha güzel bence anlatımı. Ha filmlerde 2-3 nokta değiştiriliyor blu ray versiyonu editi gibi. Onun sebebi de bahsettiğimiz +1 filme hazırlık. Son film sonradan yazılmış bir devam hikayesi anlatılıyor ama orijinal animeye kıyasla tırt kalır. O yüzden tavsiyem animeyi izle ondan sonra youtubeden değişen kısımların videosuna bakarsın sonra da istersen son filmi izlersin.
  17. finde

Ben neden hala rx580 vb. seçmeyi düşündüğünü anlamadım. Daha güncel ve güçlü bir şey seçmen daha mantıklı ki şu anda 2000-2200 TL civarına bulunabilen 1660super çok mantıklı. Ha kullandığın programlarda amd daha iyi sonuç veriyorsa onu belirtirsen daha iyi olur. İkinci nvidianın 3000 serisi gelmesiyle birlikte canlandı güzel alternatifler var. 2000 TL'ye kadar gtx 1080 düşmüştü geçen hafta. Tekrar artmıştır da. RX 580 1000 TL civarına 2. el de tercih edilebilir.

Ben yaptığım önerileri o sitelerde yükseltme seçeneği olarak bulunanlar arasından yaptım, o seçenekler arasında en iyileri onlardı bence.

Anakart konusunda ise, b450 ile b550 arasındaki fiyat farkının hakkını verecek çok büyük bir fark yok açıkçası. Bütçen yüksek değilse b450de kalmak daha iyi. Bunun dışında anakarttan bekleyebileceğin şeyler şunlar:
    -Ram slotu sayısı ve desteklediği hız. Ucuz kartlarda genelde 2 slot oluyor. 2x8 gb ram çoğu sistem için uzun süre yeterli ama illeride yetersiz olmaya başlarsa ekstra 8 ya da 16 ekleme imkanının olmaması güzel bir şey değil. Ama sen uzun ömürlü bir şey bakmıyorum demiştin burası sana kalmış. Ayrıca ram hızı desteği konusunda da piyasada 3600 mhz ramlar hızla yaygınlaşıyor ve ucuzluyor o yüzden 3600+ mhz desteği olan anakart tercih etmek mantıklıdır. Amd sistemlerde ram hızının faydası görülebiliyor kolaylıkla.
    -m2 slot sayısı. Tüm b450 anakartlarda m2 slotu standart diye biliyorum. Bazısı iki tane ekliyor, eğer senin için gerekliyse önemli bir mevzu. Bu da çoğu insan için 1 tane yeterlidir. Diğer ssdleri sata tercih edebilirsin.
    -Usb giriş çıkışı. Type c olması günümüz için bir artıdır o yüzden type c çıkış olsa güzel olur. Tercihen 7 ve fazla usb sayısı iydir. Bunlardan bazıları usb 3.1 3.2 olursa daha güzel olur.
    -Güç dağıtım sistemi ve oc performansı. Eğer oc yaparım diyorsan vrm soğtuculu biraz daha üst kategoriye çıkarsan daha iyi olur. Msi tomahawk ya da mortar, asus tuf gibi kartlar mesela.

Onun dışında seçeceğin hemen her şey kendi beklentinle alakalı. Bana 3 tane pci lazım diyorsan ona göre bak. Çoğu insan hiç kullanmaz bile bu slotları. Nas cihazım var, hızlı ethernet lazım diyorsan ona bakmak lazım. Rgb seviyorum diyorsan işte ona göre marka tercih edersin aura sync, mystic light gibi aydınlatma çeşitlerinden birini ya da bazılarını destekleyen ürünler oluyor vb.
  18. finde

Şimdi sana şöyle bir öneri yapacağım. Şöyle bir prebuild kasa var.

Bunun üzerinde bir kaç değişiklik ile f/p olarak yüksek bir sistem toplayabilirsin. Ben şahsen itopyayı çok sevmiyorum ve de son zamanlarda alan arkadaşlar da minimum 8-9 günde filan teslim aldılar. Ama piyasadaki en f/p prebuild sistemler de burada bulunuyor genelde.

Şimdi bu kasanın standart fiyatı 5000TL. İçinde r5 3100 işlemci var ki r5 3600 civarı bir şey lazım olduğunu söylemişsin.
    717 TL'ye bu upgrade'i yapabiliyorsun, ki gayet iyi bence.

Ardından anakart b450m giriş sınıfı bir anakart kullanılmış, iş görür. Ama ekstra b450m mortar max anakarta yaklaşık ekstra 500 TL ödeyerek çıkabiliyorsun. Bence mantıklı ekstra m2 slotu, ekstra 2 adet ram slotu ve genel olarak ocye daha elverişli güç dağıtımı ve soğutma imkanları sebebiyle.
    Eğer sadece 4 adet ram slotu bana kafi olur diyorsan onun için de +300 tl ödemen gerekiyor. Onun yerine 500 TL verip mortara geçmek daha mantıklı.

Ardından sistemde tek 8 gb 3000 mhz ram var, +109 tlye Gskill 3600 mhz ram ile değiştirebiliyorsun ve yine 2. sini de +360TL'ye eklemiş oluyorsun siteme. 2x8gb 3600 mhz ram de 470 tlye eklenmiş oldu.

Sonrasında kasa var. Uygun fiyata fena olmayan kasa yükseltmeleri var ki kesinlikle öneririm. Resmini atacağım bu 4 üründen biri mantıklı bence. Benim tercihimi işaretledim zaten. Ekran kartı modeli olan ventus aslında soğutma konusunda çok övülen bir model değil, o yüzden kasayı biraz iyi seçmekte fayda var bence ki genel soğutma performansı iyi olsun.
    600W psu diye belirtilmiş kasa içinde ama psu bilgisi yok. Fakat Cooler Master'in 80+ sertifkası olmayan 600W tek bir ürünü var. Elite v3 600W. Onun da sitesine girince %75+ diye bir ibare var böyle bir sertifika yok da, kendileri böyle belirtmiş. 600W'ın 552'sini tek kanaldan verebiliyor bu da iyi bir psu olduğunu gösteriyor.

Ardından önereceğim son upgrade, 480gb sata ssd mevcut sistemde. +100 tlye 500 gb Kioxia nvme SSD'ye upgrade edebiliyorsun ki gayet iyi. Kioxia Toshibanın yeni ssd markası. O yüzden kalitesiz olduğunu düşünmemek lazım. Eğer depolama yetersiz dersen dışarıdan kendin ayriyeten 500 gb ssd alıp ekleyebilirsin.400-500 tl arası fiyatı var onun da.

Ürünün son hali ve fiyatının resmini de aşağı bırakıyorum. 7 bin tl yaptı. İtopya taksitli alışverişe vade farkı alıyor. Eğer taksitli ödeme düşünüyorsan itopyaya ödemek yerine, varsa kartının kampayası sonradan kendi kredi kartına böldürmeyi düşünebilirsin daha ucuza gelebilir.

Bence bu fiyata bayağı iyi sistem oldu. Güç kaynağını 650w 80+ yapabilsek daha mutlu olurdum ama öyle kaliteli bir markadan bunu koymamışlar ki müthiş sıkıntı değil. Sistem o kadar güç çekmeyecektir. İleride gerekirse upgrade yaparsın güç kaynağını ama uzun bir süre gayet yeter.

R5 3600 + 1660super performansına ve rx 580/5500xt karşılaştırmasına youtube videolarından bakarsın. Ve de bu sistem başka bir yerden başka sitemlere bakarken de referans olur.

Edit: Böyle bi kasa buldum daha mantıklı sanki. Kasa, güç kaynağı ve anakart bi tık daha üst kalite. Fiyatı da bi tık daha ucuz. Ssd'yi 500 gb nvme'ye upgrade ettim bi.

Edit 3: Inventus'daki sistem kesinlikle daha iyi. Tekrar gözden geçirince kasa ve psuyu da toplamda 200tl gibi bir paraya yükseltmek mantıklı. Kasa 1500 liralık bir kasa bu sistem için gereksiz pahalı ama yansıtmamışlar sisteme fiyatını.

Edit2: Amd odaklı derken ben cpuyu kastediyorsun sanmıştım. O zaman amd gpulu öneriler de bırakayım.

Bu sisteme resimdeki değiştirmeleri yaptım. Ssd bulunmuyor sistemde o yüzden hemen alınıp eklenmeli, normalde değişiyordu itopyada da bunda çıkaramadım.

2. amd önerisi: https://www.qp.com.tr/qp-nitro-r5-2600-8gb-rx590-8gb-240gb-ssd-oyun-bilgisayari
    bu ürüne aşağıdaki yükseltmeleri yapınca güzel bir sistem oluyor.

3. - https://www.qp.com.tr/qp-forge-r5-2600-16-gb-rx-5700-xt-240-gb-ssd-oyun-bilgisayari

yine bu sistemde de benzer upgradeler yaparak 5700xt gibi bir ekran kartına geçmiş olursun.
  19. finde

Ben olsam 1440p144hz monitör için bile yine de fırsat varsa 3080 alırdım. 3070e talep daha fazla olacak ve bulunmaması olası. Fiyatı da yine aynı sebeple yükselebilir. Şimdiki 3080 alacağın fiyatlara 3070 alabilirsin. Ayrıca 3080, 1440p için bir miktar fazla olsa bile uzun dönemde yeni çıkacak oyunlarda da yüksek performans almak garantili olur. 10gb gddr6x bellek ile 8gb gddr6 belleğin çok fark ettiğini görebiliriz. Bütçe varsa aradaki parayı vermek mantıklı bence. Ayrıca bazı oyunlar için 4k render alıp 1440p ekrana verilmesi gibi teknolojiler kullanılabiliyor ve böylece daha iyi kalitede görüntü elde edebiliyorsun. 3080 1440p için slightly overkill ama future proof oluyor aynı zamanda.
  20. finde

3080ler geldiği an yok oldu resmen. Stok sıkıntısı olacak gibi bi süre ön siparişler bile alınmıyor.
    https://www.hepsiburada.com/asus-ro...tx-anakart-p-HBV00000VRYA1?magaza=Hepsiburada anakart olarak şundan aldım. 1582 liraydı dün, geri ödeme + yorumdan 330 lira bekliyorum. 1252ye kapattım gibi yani parayı verirlerse. Yorumunuz nedir?
    Dolar da hızlı yükseliyor parayı acilen harcamalı ya da çevirmeli diye düşünüyorum.

Bence 1250 lira için iyi kart almışsın. Hani bütçen 10 bin tl altında olsa anakart ilk kısılacak yer olurdu ama bütçen de genişmiş. Hayırlı olsun. 3080 ekran kartı bakıyorsun herhalde. Gamegaraj sitesinde vardı stok ama tükenmiş o da. Biraz daha bekle almışken 3080 al.

15 bin tlye monitör de dahil nasıl bir sistem toplayabilirim? Önerisi olan var mı?

Böyle 9800 TL yapıyor. Önümüzdeki haftalarda çıkacak 3070 için 5400 lira civarı bütçe kalıyor. 3080'in fiyatına bakınca bu fiyata 3070 bulunur muhtemelen. Eğer beklemek istemiyorsan 6000 Tl civarına kadar 2080 super ya da 2080ti bulunuyor ikinci el yeni ürünler. Eğer ikinci ele de girmek istemiyorsan 2070 super kartlar 5000 TL, 2080 super kartlar 7000 TL'den başlıyor.

Ben cioss'un önerisine göre, anakart ve güç kaynağından kısıp işlemci ve ssdye harcamış oldum ayrıca ekran kartı için biraz daha ferah bütçe bırakmış oldum. Eğer mesela oyun oynayacağım işlemci bu kadar önemli değil dersen, işlemciyi r5 3600'e indirip ekran kartına harcayabileceğin bi 1000 TL daha koyabilirsin kenara.

EDİT: Fotodaki güç kaynağını yanlış koymuşum,
    https://www.hepsiburada.com/high-po...750br-h12s-p-HBV00000S79ZM?magaza=Hepsiburada

bunu ekleyecektim.

Edit 2: fotoğrafları da güncelledim.

ben de son zamanlarda 2K 144hz 1ms freesync monitör bakıyorum, ama 3200 çok geldi. özellikle o monitörü seçmenin bir sebebi var mı? mesela fiyattan 500 425 düşerek şunu almak daha mantıklı gibi:

AOC CQ27G2U 27" 144Hz 1ms (HDMI+Display) FreeSync QHD Curved Monitör

bu ayarlarda en ucuz monitör de casper marka, ancak kontrast oranı diğerlerine göre 3000:1 değil 1000:1, bu kontrast oranı görüntüyü nasıl etkiler çok bir bilgim yok

Casper Excalibur E27QHD-G 27" 144Hz 1ms (HDMI+Display) FreeSync + G-Sync 2K QHD LED Monitör

Samsung panel üreticisi firma, diğer firmalar samsungdan ve diğer bir kaç firmadan panel alıp satıyorlar genelde. O yüzden gerekli teknolojiler varsa samsung almak daha mantıklı. Ha bir de 350 nit parlaklık değeri var samsungun, diğerinin 250. Bana şahsen 250 az geliyor.
Back
Top Bottom