Bilgisayar Kasası Toplama ve Laptop Seçme Merkezi

Users who are viewing this thread

Selamlar, doların durumu malum ve bu hafta bir aksilik olmazsa baştan sona bilgisayar toplamam lazım. Forumun pasif hali çok üzdü, neyseki tam lazım olan yer aktif.

Tek tek parça söylemek yerine genel fikirlerinizi de söyleyebilirsiniz. Multi-purpose, öncelik programlama; render, tasarım ve streaming. Amd odaklı bir sistem olacak. Yeni nesil donanımlardan toplamıştım ama anakart tercihinde sıkıntı yaşadım. Fiyat 7000-8000 lirayı görecek gibi oldu. Bütçem buna ulaşır ama daha ucuz bir çözüm vardır diye düşündüm. Şu vakitte uzun ömürlü, üstün bir şey almak mantıklı gelmedi. Önceki nesillerden iyi bir sistem toplanabilir mi fikrim yok. Özellikle bu konuda tavsiyeye açığım.

İşlemci: (max 2000 lira civarı bütçe)
ryzen 5 3600 ve ryzen 5 3600x arasında 100-200'liralık fark var. 3600x, 200mhz daha yüksek aralıkta ve yanında gelen soğutucu daha iyiymiş lakin bunlar 6 çekirdekli iken ryzen 7 2700x 8 çekirdekli. Daha düşük bir işlemci de önerebilirsiniz. Bu yazdıklarımın 6 çekirdekli olanı da 8 çekirdekli olanı da fazlasıyla iş görür sonuçta.

Ekran kartı(max 2000 civarı lira bütçe)
rx 5500 yeni çıkmış GDDR6 ve soğutma konusunda daha iyi fakat önceki jenerasyon GDDR5 rx570, 580'den vs. performans olarak üstün değil ve performans/fiyatı açısından kötü. rx 5500 linuxta çekirdeği güncellemeyi gerektirse de performansı beğenilmiş sadece fiyatı problem ve önceki nesil ekran kartlarından biri + soğutucu ile daha iyi bir çözüm bulunabilir mi size sormak istedim.

Anakart(sanırım 1500tl civarı bütçe)
Kurcalamaya müsait bir ATX istiyorum. Hangi markanın biosu iyidir bilmiyorum. AMD B550 chipsetli almak istedim ama en ucuzu 1300 lira falan. B450 chipsetliler daha ucuz.

Şimdi sana şöyle bir öneri yapacağım. Şöyle bir prebuild kasa var.

Bunun üzerinde bir kaç değişiklik ile f/p olarak yüksek bir sistem toplayabilirsin. Ben şahsen itopyayı çok sevmiyorum ve de son zamanlarda alan arkadaşlar da minimum 8-9 günde filan teslim aldılar. Ama piyasadaki en f/p prebuild sistemler de burada bulunuyor genelde.

Şimdi bu kasanın standart fiyatı 5000TL. İçinde r5 3100 işlemci var ki r5 3600 civarı bir şey lazım olduğunu söylemişsin.
717 TL'ye bu upgrade'i yapabiliyorsun, ki gayet iyi bence.

Ardından anakart b450m giriş sınıfı bir anakart kullanılmış, iş görür. Ama ekstra b450m mortar max anakarta yaklaşık ekstra 500 TL ödeyerek çıkabiliyorsun. Bence mantıklı ekstra m2 slotu, ekstra 2 adet ram slotu ve genel olarak ocye daha elverişli güç dağıtımı ve soğutma imkanları sebebiyle.
Eğer sadece 4 adet ram slotu bana kafi olur diyorsan onun için de +300 tl ödemen gerekiyor. Onun yerine 500 TL verip mortara geçmek daha mantıklı.

Ardından sistemde tek 8 gb 3000 mhz ram var, +109 tlye Gskill 3600 mhz ram ile değiştirebiliyorsun ve yine 2. sini de +360TL'ye eklemiş oluyorsun siteme. 2x8gb 3600 mhz ram de 470 tlye eklenmiş oldu.

Sonrasında kasa var. Uygun fiyata fena olmayan kasa yükseltmeleri var ki kesinlikle öneririm. Resmini atacağım bu 4 üründen biri mantıklı bence. Benim tercihimi işaretledim zaten. Ekran kartı modeli olan ventus aslında soğutma konusunda çok övülen bir model değil, o yüzden kasayı biraz iyi seçmekte fayda var bence ki genel soğutma performansı iyi olsun.
600W psu diye belirtilmiş kasa içinde ama psu bilgisi yok. Fakat Cooler Master'in 80+ sertifkası olmayan 600W tek bir ürünü var. Elite v3 600W. Onun da sitesine girince %75+ diye bir ibare var böyle bir sertifika yok da, kendileri böyle belirtmiş. 600W'ın 552'sini tek kanaldan verebiliyor bu da iyi bir psu olduğunu gösteriyor.

Ardından önereceğim son upgrade, 480gb sata ssd mevcut sistemde. +100 tlye 500 gb Kioxia nvme SSD'ye upgrade edebiliyorsun ki gayet iyi. Kioxia Toshibanın yeni ssd markası. O yüzden kalitesiz olduğunu düşünmemek lazım. Eğer depolama yetersiz dersen dışarıdan kendin ayriyeten 500 gb ssd alıp ekleyebilirsin.400-500 tl arası fiyatı var onun da.

Ürünün son hali ve fiyatının resmini de aşağı bırakıyorum. 7 bin tl yaptı. İtopya taksitli alışverişe vade farkı alıyor. Eğer taksitli ödeme düşünüyorsan itopyaya ödemek yerine, varsa kartının kampayası sonradan kendi kredi kartına böldürmeyi düşünebilirsin daha ucuza gelebilir.

Bence bu fiyata bayağı iyi sistem oldu. Güç kaynağını 650w 80+ yapabilsek daha mutlu olurdum ama öyle kaliteli bir markadan bunu koymamışlar ki müthiş sıkıntı değil. Sistem o kadar güç çekmeyecektir. İleride gerekirse upgrade yaparsın güç kaynağını ama uzun bir süre gayet yeter.

R5 3600 + 1660super performansına ve rx 580/5500xt karşılaştırmasına youtube videolarından bakarsın. Ve de bu sistem başka bir yerden başka sitemlere bakarken de referans olur.

Edit: Böyle bi kasa buldum daha mantıklı sanki. Kasa, güç kaynağı ve anakart bi tık daha üst kalite. Fiyatı da bi tık daha ucuz. Ssd'yi 500 gb nvme'ye upgrade ettim bi.

Edit 3: Inventus'daki sistem kesinlikle daha iyi. Tekrar gözden geçirince kasa ve psuyu da toplamda 200tl gibi bir paraya yükseltmek mantıklı. Kasa 1500 liralık bir kasa bu sistem için gereksiz pahalı ama yansıtmamışlar sisteme fiyatını.

Edit2: Amd odaklı derken ben cpuyu kastediyorsun sanmıştım. O zaman amd gpulu öneriler de bırakayım.

Bu sisteme resimdeki değiştirmeleri yaptım. Ssd bulunmuyor sistemde o yüzden hemen alınıp eklenmeli, normalde değişiyordu itopyada da bunda çıkaramadım.

2. amd önerisi: https://www.qp.com.tr/qp-nitro-r5-2600-8gb-rx590-8gb-240gb-ssd-oyun-bilgisayari
bu ürüne aşağıdaki yükseltmeleri yapınca güzel bir sistem oluyor.

3. - https://www.qp.com.tr/qp-forge-r5-2600-16-gb-rx-5700-xt-240-gb-ssd-oyun-bilgisayari

yine bu sistemde de benzer upgradeler yaparak 5700xt gibi bir ekran kartına geçmiş olursun.

Last edited:
Hocam mahçup ettiniz. Ne gerek vardı bu kadar şeye :grin: Şu an kafamda olana göre işlemci ve ekran kartı tercihimi daha eski alternatiflerden yana kullanacağım. Zaten normalde bilgisayara acil ihtiyacım yok. İlerde gerekebilir ve dolar kurunun babamı gazlaması sonucu alma durumum oluştu. GDDR6 gpu, B550 mobo gibi şeylerin hakkını vermeye kalkarsam fazla baba parası yemem gerekecek gibi. AM5 ve DDR5 zamanına kadar idare edecek bir şey almak istedim.

Şu an aklımda olanlar: Ryzen 7 2700x +
Ekran kartı: https://www.hepsiburada.com/sapphir...-3-0-ekran-karti-11265-07-20g-p-HBV000004VT17
Ekran kartının 8 GB ikinci elleri de aynı fiyata. Onları almak hakkında ne düşünürsünüz? İkinci el kutulu ve faturalı RX590 8GB Nitrolar 1700 TL. İçime sinmiyor ama ikinci el konusunda fikir verirseniz çok memnun olurum. Rx580'i sıfır almak da anlamsız gibi.
Eğer ciddi avantajlar sunarsanız 5500xt 8 GB da alabilirim.

Yardıma ihtiyacım olan en önemli konu anakart seçmek.
B450 ve ATX Anakart şu üçünden biri olacak, hepsi birbirine çok yakın PCI slot sayılarında, jack girişlerinde, USB girişlerinde ve mhz desteğinde ufak farklılıklar var. Ek soğutucu takma imkanları, rgb ile oynama gibi şeylerden hiç anlamıyorum. Bunlardan hangisi tecrübe kazanmak için daha uygun açıklayabilirseniz çok iyi olur:
MSI B450-A PRO Max 879 TL: https://www.mediamarkt.com.tr/tr/product/_msı-mb-b450-a-pro-max-anakart-siyah-1209173.html
ASrock B450 pro4: https://www.sinerji.gen.tr/asrock-b450-pro4-3200mhz-oc-m2-am4-atx-anakart-p-29912
veya msi b450 tomahawk

@finde hocam zahmetiniz boşa gitti zannetmeyin. Kasa, ram, güç kaynağı konusunda hiçbir fikrim yoktu. Attığınız linklerdeki bileşenler ve sizin kendi önerdiğiniz kasayla ssd aklımda. Muhtemelen önümüzdeki haftaiçi sipariş vereceğim. Vaktiniz varsa cevap yazabilirsiniz.

EDİT: 5. anakart alternatifi olarak msi b450 tomahawk max buldum marketin birinde.
EDİT 2: Anakart sayısı 3'e düştü.

Last edited:
Ben neden hala rx580 vb. seçmeyi düşündüğünü anlamadım. Daha güncel ve güçlü bir şey seçmen daha mantıklı ki şu anda 2000-2200 TL civarına bulunabilen 1660super çok mantıklı. Ha kullandığın programlarda amd daha iyi sonuç veriyorsa onu belirtirsen daha iyi olur. İkinci nvidianın 3000 serisi gelmesiyle birlikte canlandı güzel alternatifler var. 2000 TL'ye kadar gtx 1080 düşmüştü geçen hafta. Tekrar artmıştır da. RX 580 1000 TL civarına 2. el de tercih edilebilir.

Ben yaptığım önerileri o sitelerde yükseltme seçeneği olarak bulunanlar arasından yaptım, o seçenekler arasında en iyileri onlardı bence.

Anakart konusunda ise, b450 ile b550 arasındaki fiyat farkının hakkını verecek çok büyük bir fark yok açıkçası. Bütçen yüksek değilse b450de kalmak daha iyi. Bunun dışında anakarttan bekleyebileceğin şeyler şunlar:
-Ram slotu sayısı ve desteklediği hız. Ucuz kartlarda genelde 2 slot oluyor. 2x8 gb ram çoğu sistem için uzun süre yeterli ama illeride yetersiz olmaya başlarsa ekstra 8 ya da 16 ekleme imkanının olmaması güzel bir şey değil. Ama sen uzun ömürlü bir şey bakmıyorum demiştin burası sana kalmış. Ayrıca ram hızı desteği konusunda da piyasada 3600 mhz ramlar hızla yaygınlaşıyor ve ucuzluyor o yüzden 3600+ mhz desteği olan anakart tercih etmek mantıklıdır. Amd sistemlerde ram hızının faydası görülebiliyor kolaylıkla.
-m2 slot sayısı. Tüm b450 anakartlarda m2 slotu standart diye biliyorum. Bazısı iki tane ekliyor, eğer senin için gerekliyse önemli bir mevzu. Bu da çoğu insan için 1 tane yeterlidir. Diğer ssdleri sata tercih edebilirsin.
-Usb giriş çıkışı. Type c olması günümüz için bir artıdır o yüzden type c çıkış olsa güzel olur. Tercihen 7 ve fazla usb sayısı iydir. Bunlardan bazıları usb 3.1 3.2 olursa daha güzel olur.
-Güç dağıtım sistemi ve oc performansı. Eğer oc yaparım diyorsan vrm soğtuculu biraz daha üst kategoriye çıkarsan daha iyi olur. Msi tomahawk ya da mortar, asus tuf gibi kartlar mesela.

Onun dışında seçeceğin hemen her şey kendi beklentinle alakalı. Bana 3 tane pci lazım diyorsan ona göre bak. Çoğu insan hiç kullanmaz bile bu slotları. Nas cihazım var, hızlı ethernet lazım diyorsan ona bakmak lazım. Rgb seviyorum diyorsan işte ona göre marka tercih edersin aura sync, mystic light gibi aydınlatma çeşitlerinden birini ya da bazılarını destekleyen ürünler oluyor vb.

Tomahawk ve Tomahawk Max arasında kalınırsa Max seçilsin kesinlikle. En iyi B450 anakartlardan.
Tomahawk max ya da B450-A pro. Üçüncü alternatif de asrock b450 pro4

Ben neden hala rx580 vb. seçmeyi düşündüğünü anlamadım. Daha güncel ve güçlü bir şey seçmen daha mantıklı ki şu anda 2000-2200 TL civarına bulunabilen 1660super çok mantıklı. Ha kullandığın programlarda amd daha iyi sonuç veriyorsa onu belirtirsen daha iyi olur. İkinci nvidianın 3000 serisi gelmesiyle birlikte canlandı güzel alternatifler var. 2000 TL'ye kadar gtx 1080 düşmüştü geçen hafta. Tekrar artmıştır da. RX 580 1000 TL civarına 2. el de tercih edilebilir.
Linux ve BSD için ekran kartımı AMD alacağım. yeni nesil 5600xt ve 5700xt alamam. rx590 ve rx580 düşünme sebebim ise 5500xt ile performansları aynı. Özellikle dış pazarda f/p açısından 5500xt çok eleştirilmiş ve youtube yorumlarından gördüğüm kadarıyla buna yükseltme yapılmamış.

Onun dışında seçeceğin hemen her şey kendi beklentinle alakalı. Bana 3 tane pci lazım diyorsan ona göre bak. Çoğu insan hiç kullanmaz bile bu slotları. Nas cihazım var, hızlı ethernet lazım diyorsan ona bakmak lazım. Rgb seviyorum diyorsan işte ona göre marka tercih edersin aura sync, mystic light gibi aydınlatma çeşitlerinden birini ya da bazılarını destekleyen ürünler oluyor vb.
Hocam bu saydıklarınız işte hiç anlamadığım şeyler. Daha önce hiç masaüstü kullanmadığım için beni bunlar şüpheye düşürüyor. Önceki postumda saydığım 3 anakarttan en esnek, bana en çok tecrübe kazandıracak olanı seçmek istiyorum. Misal: Tomahawk B450 vrm olarak daha iyi ama asrock b450 pro4'ü harici olarak soğutmak için bir çözüm varsa daha az popüler olan ve içime sinen bir kartta yeni bir şey deneyimlemiş olurum.

Arkadaşlar hangisi
HP
MSI
Monster
Asus
Öyle zaa i7 i5i döver diyip de atlamayın benchmarklarına bakınız lütfen.

Benim için ünemli olan şeyler stabilite sağlam kırılmayan sökülmeyen kasa, donanım parçaları arasından da ekran kartı. Ama sadece bunlara takılmak zorunda da değilim o kadar para verdiğim laptop her bakımdan iyi olsun isterim.

Arkadaşlar hangisi
HP
MSI
Monster
Asus
Öyle zaa i7 i5i döver diyip de atlamayın benchmarklarına bakınız lütfen.

Benim için ünemli olan şeyler stabilite sağlam kırılmayan sökülmeyen kasa, donanım parçaları arasından da ekran kartı. Ama sadece bunlara takılmak zorunda da değilim o kadar para verdiğim laptop her bakımdan iyi olsun isterim.
Monster satıştan kalkmış fiyat yok.. Diğerlerine gelirsek, ben olsam Asus ve MSI arasında Bir secim yapardım. Ekran kartı ve işlemcide iyi olana göre o da. Ha ben3-4 sene evvelinde 650 liraya mis gibi netbooklar, 3-4binliraya benzer güçlerde gmngnotebooklar gördüğümden, 7-9 bin notebooka vercegime KDV indirimi ve bekler 5-6ya daha güçlü bi kasa tuplardim ama seçenekler arasından seçim olcaksa illa Asus ya da msi al bence. Detaylarina bakamıyorum şu an teldeyim.

Bu fiyatlara hepsi kötü. 1650 kötü. 1650 Ti neymiş diye baktım mobil özelmiş anladığım kadarıyla, o daha iyi ama o bile kötü. Çok kötü. Bayağı kötü yani. Okul için falansa ben artık basit iş yapacak bir notebook + ayrıca bir masaüstü oyun oynamalık PC toplamayı öneriyorum. Neredeyse aynı fiyata geliyor dandik bir gamebook kadar.

Ben yerinde duran biri değilim sürekli yer değiştiriyorum, ve iş yapacağım bilgisayar da yapacağım iş nedeniyle (yapay zeka modelleme) güçlü olmalı. Ama işlemciden kısıp ekran kartını uçurabilirim istersem çünkü asıl işim ekran kartıyla. Geçende 7300e ryzen7 1660Ti 6GB’lık bulmuştum HP’nin. Onun da alamadan stoğu bitmişti. Ekran kartı işlemcisinden daha iyi model önerebilirsiniz ama orantısız parçalarda da performans optimum olmuyor diyorlar.

Hemen çok acil lazım değilse parayı dövize çevirip beklemek daha mantıklı olabilir. Nvidia Ampere kartların orta ve giriş sınıfları çıkacak, onların mobil sürümleri çıkacak, mobil üreticisi kasalara koyacak falan daha iyi seçenekler çıkabilir.

Bu fiyatlara bu ekran kartları olan sistem gerçekten çok kötü maalesef. Bu arada iş çekilişe kaldıysa: https://www.originpc.com/landing/2020/crysis-remastered-giveaway/ Çıkarsa gümrüğünü ödeyip satarsın en kötü.

Haklısın. Sene başı bunlar 5 bine yakınmış. Birden yükseliverdi. Bakalım kayıt yapalım belki adamların boşluğuna gelir bana gönderirler.

Back
Top Bottom