Recent content by Mr.Kebab

1. Mr.Kebab

Demircilik = Hile

elit birliklere sahip olmak çok pahalı bir iş olmalı. Adamların giydiği zırhlar, kuşandığı silahlar neredeyse milyon değerinde. Krallık orduları kurmak ve yönetmek çok daha zor olmalı bence. Demircilik işini de zevkine kendime kılıç dövdüm den ziyade krallığımıza bağlı maharetli demirciler aracılığıyla bu silahları sipariş ettirip ordularımızda kuşandırırsak bence demircilik bir işe yarar. Üstelik oyuna daha çok silah eklendikçe çeşitlilik çok artacak. Bakarsınız ufak bir kaç ayarlamayla kendi ünite ağacımızı üretmemiz ve onlara dilediğimizce zırh ve silah verebilmemizin önünü açar. Belirli modlar aracılığıyla yeni silahlar birlikler vs. eklenebilir fakat oyunun içinde bizim ve belki bazı asi lordların devletlerine, kültürlerine uygun ünitelere sahip olması oyuna çok çeşitlilik katar.
    Bence geliştiriciler demircilik işini en sona bırakacaklar, bence mutlaka üzerinde tekrardan çalışılması gerekiyor. Tam sürüme çıkmadan önce bu tarz dengesizlikleri de düzelteceklerini umuyorum.
  2. Mr.Kebab

Oyunculara Öneri

modemimle ben şuan birbirimize bakıyoruz. Hoş şimdi silsem her ayın 30'unda kalan interneti yesem 3-4 aya yüklenir ben de yeni şeyler keşfederim
  3. Mr.Kebab

Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Sizinki yine iyi ben 1.5 betayı kullandığım halde 8 gb geldi.
    İnternetim diyor ki abi yeter artık beni sömürmeyin
  4. Mr.Kebab

Sorular Sorular ve Sorular ve Komple Teorisi

Kardeşim bu çok gizli bir bilgidir nasıl ulaştın bilmiyorum ama madem ifşa olduk anlatayım
    TW studyosu temelleri 1099 yılında Kudüs'ün haçlı ordularınca fethedilmesi yıllarına dayanır. Fetihten sonra bir grup Fransız tapınak şovalyeleri dinin kanla yayılmayacağı gerçeğiyle yüzleştikten sonra gizli yeni bir örgüt kurarlar ve müslüman ülkelerin ahlakını bozmak için harekete geçerler. Işte temelleri buna dayanır. Daha sonraları bu şovalyelerin soyu Amerikanın keşfiyle abdye yerleşirler ve yahudilere katılıp mason localarını kurarlar. Tenkonoloji ve zaman ilerledikçe komünizm, eşcinsellik,mini etek giyme ve dudaktan öpüşme gibi ahlaksızlıkları da islam dünyasına pompalarlar. Bir yandan hollywood bir yandan netflix hep bu amaçla iş yapmaktadır. Ama gel gelelim bir türlü Türk firmalarına ulaşamadılar, bu sebepten de kardeşim warband ortaya çıktı. Önce Türk insanına yerli ve milli oyun diye önlerine sürdüler daha sonra vir kitle yarattılar. Şimdi ise asıl amaçlarını görebiliyoruz. Evet ben de ilk öğrendiğimde şok olmuştum ama oynanan oyun çok büyük. Bu gönderiyi silmeni rica ediyorum zira bunların ne yaoacağı belli olmaz. Bu gerçekleri öğrendiğimizi anlarlarsa işimizi bitirebilirler
  5. Mr.Kebab

Oyunda şu atmosferin yarısı olsa satış rekorları kırmazsa bende birşey bilmiyorum.
    Daha önce izlemiştim gayet başarılı fakat bu animasyonu yapan kişi ateşli oklar ve grafik modları gibi oyunda olmayan şeyler kullanmış. Oyunda olmayan şeyleri trailerlarında gösterip daha sonra hayal kırıklıkları yaratan şirketler var malumunuz. En azından onlardan biri olmasından iyidir. Bence satış rakamları TW ekibini bile şaşırtmıştır. Umarım tüm bu geliri güzel değerlendirirler ve ekiplerini büyütüp yeni yapımlarla tekrardan karşımıza çıkarlar. O zaman zannederim grafik tasarımları ve reklam konusunda da daha iyi olacaklar
  6. Mr.Kebab

İşlevsel Modlar

Hocam daha sonra o modu buldum indirdim. Ancak bende 1.2.1 sürümü ve 1.3.0 sürümü dışında tüm sorunlarda hata yarattı. Oyun bir türlü açılmadı malesef.
    evet dediğim gibi, modu ben de çok sevmiştim hatta türkçe çevirisini yayımladım. Mutlaka benzer bir mod çıkar yalnız fark ettiysen modda özellikle demirci ve ahşap atölyesinde çok dengesiz gelir elde edebiliyordun zira ürünleri tut dediğinde bazen 20-30k lık zırhlar, kılıçlar çıkıyordu. Bunlar nasıl dengelenir bilmiyorum.
  7. Mr.Kebab

İşlevsel Modlar

Hocam bu konuda bir mod vardı buradan bulup indirmiştim çok sevmiştim ancak oyuna ara verdim bir ay. Sonra tekrar yükledim oyunu ancak modu bulamıyorum. Modda açtığımız atölyelerin bulunduğu şehre gidince bir seçenek oluyordu. Bu seçenekten açtığımızda ticaret gibi bir ekran açılıyordu ve oraya hammeddeyi kendimiz verebiliyorduk. Sonra atölyeye destek vererek daha fazla para kazanmamızı sağlıyordu. Ürettiğimiz ürünleri satmak yerine biriktirip üzerimize alabiliyorduk. Modu bulamıyorum bilginiz var mı ?
    Workshop stash modu bu özelliklere sahipti ama Mart ayından beri güncellenmemiş, en son 1.4.1 ile denemiştim sorun yoktu ama muhtemelen çalışmayacaktır. Mod güncel versiyonda çalışmıyormuş maalesef

Edit: Yeni güncelleme söylenilen gibi bütün modları bozmuş mu? Öyleyse listeyi elden geçirmek lazım
  8. Mr.Kebab

What is your dream-update list?

*modding tools
    *casus belli and unrest system(everything about diplomacy and expansion)
    *improvment on clan management(marrying our childrens, declaring lord our companions)
    *reworked companion system(its empty and doesnt even feel like warband)
    *improvments on AI lords(i dont want to see Sturgian lords sieging a castle in desert)
    *feasts,weddings etc.(we want butterlord)
    *more complex culture components. I want to know which nation think about what, whats their lords/kings policies
    *more cpu optimization
    *various mp maps and more balanced classes
  9. Mr.Kebab

Snowballing still a major problem in 1.4.3

its all about Sturgia, they needed to buff them for decades ago but our nordic brothers still declare war upon galaxy and get themself destroyed
  10. Mr.Kebab

1.4.3. Beta Da Göze Çarpan Yenilikler

Yağmalanan köyün veya kuşatılan kalenin üstünde o olaya ilişkin simgelerin çıkması gözüme çarptı. Böyle arayüz yenilikleri güzel ama daha çok oyunun EA olduğundan dolayı kısıtlanan özelliklerinin yavaş yavaş entegre edilmesini istiyorum.
    bu özellik zaten önceki betada vardı ve katılıyorum bu tarz harita üzerinde de arayüz yenilikleri yapılması gerekiyor, dünyada neler oluyor bilmemiz açısından
  11. Mr.Kebab

Bir şekilde mesajlar forum görevlileri tarafından filtrelenip geliştirici ekibe gönderilebilir, kendilerinin genel olarak sorulara verdiği cevaplar da foruma yine forum yöneticileri tarafından eklenebilir. Tabii ki forumda yüzlerce mesajla geliştirici ekibi muhattap etmek istemeyiz fakat bir yandan da oyuncuyla iletişimin isteklerin ve önceliklerin belirlenmesi konusunda önemli olduğu da aşikar
  12. Mr.Kebab

Bence bu gelecek güncellemeden sonra önümüzdeki 2 ay boyunca hızlı hareket edip stabil bir hale getirmeleri gerek oyunun. Elde avuçta bir şey olsun hani artık üzerine major modlar kurabileceğimiz oynanışın tatmin edeceği, daha sonra tam sürüm çıkana kadar bir şey yayımlamasalar da gam yemem. Yaz tatili eridi gitti saçma sapan oyunlara sardık evde tıkılı kala kala. Fırsat varken suyunu çıkarana, atomlarına parçalayana kadar oynamak istiyorum şu oyunu
  13. Mr.Kebab

Öz Türkçe

Öncelikle dil nedir, nasıl oluşmuştur, nasıl değişime uğrar, dilin öz halini neresinden belirleyebiliriz, dili gramer kitaplarından mı yoksa sokakta konuşulandan mı esas almak gerekir, tüm bu soruları kendimize sormamız icap eder.
    Dil konusu sandığımızdan çok daha köklü ve içine bir sürü bilim alanını sokan bir başlıktır, ayrıca nesnel yaklaşabileceğimiz bir konu değildir, en azından bu başlıktaki sorulara cevap verirken.
    Dilin oluşumu ve gelişimi konusunda eskiçağ tarihi, antropoloji ve hatta biyoloji ve arkeoloji gibi bir çok alanın da işin içine girdiğini görüyoruz. Sadece dilbilimini kapsayan bir konu değil yani. Dolayısıyla bu forumda dilin özü nedir konusuna saçmalamadan bir yorum yapabileceğimi sanmıyorum.
    Diğer başlıklara gelince;

3- Öz Türkçe hareketi sağlıklı mı? Türkçeye zarar mı verecek?
    -Bu tarz hareketleri ilk keşfettiğimde lise çağımda idim ve sosyal bilimlere ve de Türk diline gösterdiğim alakadan ötürü üzerinde çok kafa yormuştum. O zamanlar söylenilenler çok hoş geliyordu zira adamların iddiaları kimseciklere dokunmuyor. Bizim neslimiz zaten geleneksel Osmanlı Türkçesinden fazlasıyla törpülenmiş ve içine gramer kurallarına uydurularak veya uydurulmayarak pek çok yeni sözcük eklenmiş bir dildir. Atatürk'ün başlattığı dil devrimi ve güneş dil kuramı saçmalığından da beslenen sistemli bir eskiyi unutturma politikasının bir parçasıdır. Dolayısıyla bilimsel bir girişim olmaktan fazla politik bir hamledir, dönemin toplum yapısının gereğince ve yeni rejimi benimsetmek adına uygulanmış bir yöntemdir. Atatürk hayatının son yıllarında bu yanlışını farkına varmış ve bu yanlışından dönmüştür. Maalesef ki bugün olduğu gibi o yıllarda da şakşakçılar eksik olmamış, gerçek nedir, nasıl olmalıdır konusunda hiçbir kaygı gütmeden bu politikalara destek olunmuştur.
    Soruya geri dönecek olursak, öz Türkçe hareketi sağlıklı mıdır? Bence değildir. Hiçbir kuvvet bir milletin hangi vasıtayla kendini ifade edeceğini ve bunu yaparken hangi sözcükleri kullanacağına karışamaz. Yaparsanız bugün olduğu gibi yeri geldiğinde yarım yamalak ne dediğinizi anlayamadığınız bir lisan çıkar ortaya. Dolayısıyla bu hareketin Türkçeye zarar verdiğine de inanıyorum. En nihayetinde bir dil ne kadar zengin kelime dağarcığına sahip olursa o kadar iyidir. Günümüzde birbirine karışmayan herhangi bir dil olmadığını da göz önüne aldığımızda gerçek gün yüzüne çıkıyor.

4- Türkçeleşmiş Türkçe midir? Türk halkının kabul ettiği kelimeler bile yabancı sayılabilir mi?
    Hangi şekilde baktığınıza bağlı. Örneğin bazı kelimeler var, arapçadan alınma ve Türkçemizde yer etmiş, veled gibi eşya gibi kıyafet gibi şey gibi, gibi gibi. Şimdi bu kelimelerin özüne bakacak olursanız çok farklı anlamları olduğunu görürsünüz. Kimi kelime çoğulken bizde tekilleşmiş, kimi kelime dişil özneyi betimleyecekken bizde cinsiyetten arınmış, malum Türkçede cinsiyet yoktur. Bunun gibi geçişler zamanla meydana gelmiş ve bu sözcükler bir nevi ortada kalmış vaziyettedir. Bunları kullanabilirsiniz, şey kelimesini başıma silah dayasalar bile bırakmayacağım mesela, ama kullanmak istemiyorsanız da bence izlenmesi gereken tek bir alternatif yol vardır.
    Şikayet ettiğiniz husus arapça kelime kullanmak istememenizse, Türkler Araplarla siyasi ve sosyal ilişkiler kurmadan önce kullanılan Türkçeyi dil bilimciler araştırabilir, bir şekilde bu kelimelerin yerine kullanılabilecek alternatifleri var mı tespiti edilebilir, bu kelimeler diğer lehçelerde aktif şekilde kullanılıyor mu, bunun teyidi yapılabilir. Neticede uyduruk ve ölü kelimeleri zorla, yaşayan ve zengin bir dile dikte etmeye zorlamanın bir anlamı yok. Dil devrimi ve öz Türkçecilik süresünce bunların hiç biri yapılmamış olmasının yanısıra gerek kalifiye insan eksikliği gerekse devrimin aciliyeti neticesinde daha basit ve baştan savma bir yöntemle belirli gramer kuralları uydurularak değiştirilmesi istenen kelimenin yerine uyduruktan bir kelime bulunması yoluna gidilmiş. Bana göre mektep okuldan daha Türkçedir, zira ikisi de Türkçe değil, fakat birisi yüzlerce yıl insanımızın kullandığı bir kelimedir. Bu demek değil ki okul kelimesini atalım mektebe geri dönelim. Neden olmaz bir tahmin edin? Çünkü bilmem kaç jenarasyon da artık okul demeye alıştı o zaman bugün okul daha Türkçedir, yani demek istediğim bir kelimenin yerli mi yabancı mı olduğu sizin ne denli o kelimeye bağlanıp bağlanmadığınızla alakalıdır. Dolayısıyla öncelikle bu dil konusunu politikadan ve milli meselelerden arındırmak gerekli zira bu meselelerle bir alakası olmaması gerekir. Zamanında yapılan yanlışları devam ettirme ve dilimizi iyice arap saçına döndürme girişimlerine ortak olmaya gerek yok.

5- Bir kelimeyi yabancı yapan şey nedir?
    Yukarıda açıkladığıma ek olarak, yaklaşık olarak son 20 senede teknolojinin de sıçramasıyla pek çok yeni kavram ve nesne dilimize dahil oldu. Selfie çekmek, snap atmak, internette sörf yapmak... Evet maalesef selfie çekinmek Türkçe bir kelime de değil ama yabancı da değil. Çekinmek Türkçe, siz dilerseniz öz çekim de yapabilirsiniz fakat ben yapmayacağım. Bir yanlışı ötekiyle düzeltmek olmaz diyeceğim vardı fakat aslına bakarsanız burada bence yanlış bir şey de yok. Bugün dünyanın en köklü ve geniş lisanlarından biri olan İngilizce'nin sadece Britanya yerlilerine ait olan kelime genişliği %10'dan daha az, Anglo-saksonların getirdiği kısmını bugün İngiltere'de konuşan yok. Bu şekilde kıyas yapılabilir. Aynı kökten geldiğimiz Kazakistan Özbekistan gibi devletlerde -coğrafi yakınlık dolayısıyla ve siyasi/sosyal münasebetlerinden ötürü kimi yerde Rusça ağır basarken kimi yerde Farsça ön plandadır. Evet arkadaşlar karışmayan dil yoktur ve bunların hiçbirini yabancı kelime olarak görmemiz gerekmez. Yine de ileri derecede ilgi alakanız varsa kendiniz dilediğinizce yorumlayabilir ve de konuşabilirsiniz. Otobüse yanımda çok oturgaçlı götürgeç derseniz size sadece gülerim. Vatanı bölmüyorsunuz sonuçta yeter ki dil ile alakalı fikirlerinizi başkalarına dikte etmeye çalışmayın. Ne kadar isterseniz de kurtulamazsınız zira. Özel çaba göstermeden yazdığım bu yazıya dönüp baksam en azından kelimelerimin %70'inden fazlasının Türkçe olmadığını görürüm. Yine de bu sizin yazıyı okuyup anlamanıza engel değildir, dolayısıyla bu yazı Türkçedir :grin: bir kelimeyi yerli ya da yabancı yapan da benim kanaatimce budur.

6- Buna ırkçılık denir mi?
    Yakın arkadaşlarım arasında bu fikre kendini çok kaptıranlar vardı, eğitim aldığım süreçte de çokça gördüm, hatta bir süre ben de bu güruhun bir parçasıydım. Lise sonda öz Türkçe ile alakalı dil ve anlatım dersinde bir sunum hazırlamıştım.
    Kişi ırkçıdır, öz Türkçeyi destekliyordur. O halde o kişi ırkçıdır, özellikle ırkçıların bu hususu desteklediği anlamına gelmez. Yine de ufak bir nüans var, nedense bizdeki öz Türkçe sevdası bazı insanlarda, söz meclisten dışarı ''gavur icadlarına'' ve ''arap pisliğine'' karşı bir dışavurum olarak ortaya çıkıyor. Dünya artık hiçbirimizin istemeyeceği kadar globalleşti. Dil bir kültür vasıtasıdır ve kültürünü korumakta toplumların en ilkel reflekslerinden biridir. Dolayısıyla dilini korumak istemek bence milliyetçi veyahut vatanperver -hangisini tercih ederseniz- bir dürtüdür. Bunun ırkçılığa kaçıp kaçmayacağı da kişisine bağlıdır.

7- Herkesin bildiği 1000 yıldır dilde olan ama yabancı kökenli olan bir kelime atılabilir mi? Kimsenin bilmediği Türkçe kökenli bir kelime bir anda dile sokulabilir mi?
    Bunu fazlasıyla didikledim. Bence olmaz, olursa da kötü olur. Dil yaşayan bir şeydir, o kendi yolunu bulur, yolundan saptığına inanıyorsanız baskıyla ''doğru'' yola sokmaya gayret edebilirsiniz fakat neticesini alamayacaksınızdır.

Sanırım biraz tartışmaya sebebiyet verebilecek bir yazı oldu, yine de üşenmeyip yazının tamamını okuyan arkadaşların çoğunlukla bana hak vereceğine inanıyorum, öyle değilse bile tartışmaya açığım, yazın konuşalım. İyi forumlar.
  14. Mr.Kebab

Günde ne sıklıkla güncelleme geldi mi diye kontrol ediyorsunuz, ANKET

Her gün ya da 2 günde bir bakıyorum önceden ben de neler yeni kısmına yarım saatte bir f5 leyip kontrol ediyordum artık baydı. Çıkınca oynarız bence siz de vazgeçin bu sefdadan hasta olursunuz :grin:
Back
Top Bottom