Recent content by IronHoar

1. IronHoar

Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

1.0 çıktıktan sonra oyun için bir çok şey yapmaya devam edeceklerini, güzel şeylerin gelebileceği söylendi
    İşte bir oyun geliştiricisinden beklediğim cümle. Oyunu çıkardıktan sonra desteği kesmeyeceklerini duymak çok sevindirdi (!)

Erken erişimde olduğu gibi büyük güncellemeler gelmeye devam edecekse tam sürüme geçmenin ne mantığı var acaba? Eksik bir oyunu ısıtıp ısıtıp önümüze koymaktan bıkmadınız. Bari güncelleme desteğini salıp moderların önünü açın da biraz keyif alarak oynayalım.
  2. IronHoar

1.8 de Hala Bulunan Büyük Sorunlar ve Eksikler

Eline sağlık, ayrıntılarına takıldığım birkaç madde oldu ama üzerine laf söylemeye gerek bile yok. Tüm yazdıklarının altına imzamı atarım.

Benim de MB serisinde hep görmek istediğim bir özellik vardı. Senin yazdığın şu maddelerin ortak çözümü olabilir diye buraya da yazayım:
    • Oyunda savaş yorgunluğu denen bir şey ne yazık ki yok. Oyun yılıyla neredeyse on yıldır tüm dünyayla barış yaptığımız bir gün bile olmadı. Durmadan savaş halindeyiz. Lordlar ele geçirdiğimiz kale ve şehirlerin savunmasını güçlendirecek fırsat bulamıyor savaşmaktan ellerinde kaliteli askerleri kalmıyor fakat hiçbir şekilde en ufak bir barış istekleri olmuyor. İki yüz güne yaklaşan savaşlar oluyor fakat iki tarafta, yeter artık demiyor.

• Krallık tüm topraklarını kaybetse bile yok olmuyor ve oyun boyu sadece bela oluyorlar. Hepsini yakalayıp öldürerek krallığı yok etmeye çalışmak ise oyun yılıyla yıllar sürüyor.

• Savaş alanlarında ölen lord sayısı oldukça az. Eğer lord öldürmeyen biriyseniz düşman krallığın lordlarından asla kurtulamayabiliyorsunuz.

• Yine aynı şekilde, oyunda yaşlanma da çok yavaş oyunun başında sahip olduğunuz çocuğunuz ancak oyunun sonunda savaş alanlarında boy gösterebiliyor. Bence lortların savaşta ölme ihtimali ile bu yaşlanma hızı elden geçirilirse birbirlerini tamamlayabilirler.

Oyunda zaman zaman kıtanın tamamında barış hakim olacak ve bu barış dönemleri 5-10 yıl sürecek.

Savaşta toprak genişleten ülkeler yerleşim yerlerine yatırımlar yapıp yeni kale ve şehirlerin huzur ve güvenliğini sağlamlaştıracak. Savaşta ezilmiş ülkeler de sosyal çalışmalar, ticaretler ve orduya yatırım yapmak gibi çeşitli yollarla zayıflayan gücünü toparlayacak.

Simüle edilerek zamanda atlama yaşanan bu barış döneminde rastgele birkaç lord ölecek ve çocuk yaştaki soylular da büyümüş olacak. Ayrıca ülke içi dengeler göz önünde bulundurularak krala isyanlar da görülebilecek ve belki barış sürecinin sonunda birkaç ülke kral değiştirmiş olacak.

Benim gözümde canlandırdığım bu barış döneminde zamanda atlama yaşayacağız. Görsel ve işlevsel bir çok özellik burada devreye girebilir. Örneğin, karakterimiz ve mensubu olduğumuz krallığın iç meseleleri hakkında seçimler yaparak, barış döneminin sonunda karşılaşacağımız tabloyu değiştirebiliriz.

Özetleyecek olursam, zamanda atlama sadece tüm ülkeler barışta olduğunda gerçekleşecek. Bu süreçte yeni soylular savaş meydanlarında at koşturuyor olacak ve krallık güçleri bir nebze de olsa dengelenecek. Zamanında bunun üzerine çok düşünmüş ve hatta uzun bir makale hazırlamıştım. Fakat, bu tarz fikirleri üretmeye ve üzerine tartışmaya hevesim kalmadı artık.
  3. IronHoar

Ha önümüzdeki ürüne bakarsak TW altından kalkamadı, daha doğrusu hayranların isteklerine karşılık veremedi. bu kadar.
    Aslında sen de söylüyorsun. TW bu işi beceremedi. Beklentileri karşılamayan her ürün gibi Bannerlord da yeriliyor.
    Bu durumdan "siz fazla beklentiye girmişsiniz, aslında biz bunları vadetmedik" diyerek sıyrılması zor. Bize en başta hiçbir şey göstermemiş olsalardı, yine birçok oyuncu aynı beklentiye girecekti. Çünkü bu bir devam oyunu. Devam oyunu denildiğinde, önceki oyunun iyi yaptıklarının yanında yeni geliştirmeler beklersin. Ama Bannerlord önceki oyunun iyi özelliklerini geliştirmek bir yana, bu özelliklerden yoksun bir oyun.
  4. IronHoar

Yani tam sürümün geleceği haberini geçtim, şu hazırladıkları tanıtım videosu bile o kadar yavan kalmış ki heyecanlandırmadı. Oyundaki diplomasi, rp, oyun içi dengeler ve vadettiği bir çok özellik hala hazır değil. Tek yamayla da bunları halledebileceğine inanasım gelmiyor. Sanırım TW'nin niyeti tam sürüm öncesi satışları bir nebze artırmak ve sonrasında fiyat artışına gitmek. Etkili bir satış politikası, yalan yok. Umarım bir sürpriz olur da büyük bir çıkış yakalarlar. 😕
  5. IronHoar

100 kişi n'abıyonuz içerde

@Scolar_Visari07 bu nasıl bir üslup? Tartışmanın dozunu ayarlayamıyorsan en basit tabiriyle, tartışmaya girme.
  6. IronHoar

Gümüş Esir

Yüzlerce insanın ölüm-kalım mücadelesi verdiği ve dörtnala hücum eden süvarilerin titrettiği savaş meydanı, dökülen kanlar yüzünden çamurlaşmıştı. Paramparça olmuş kalkanından arta kalanlar artık kolunu bile tamamen kapatamıyordu. Bu kırık parçayı koluna bağlı tutan tek şey yıpranmış bir kayıştı. Sağ elindeki kılıcını kavramak için avcunu sıktığında hiçbir şey tutmadığını fark etti. Baş ağrısı ve halsizlikten kolunu kaldıracak gücü bile kalmamıştı. Her zaman alışkın olduğu bir ağırlık eksikti sanki. Yattığı yerde başını hafifçe sağ eline çevirip göz ucuyla ne durumda olduğunu kontrol etti. Dirseğinin birkaç santim üzerinden kolunun koptuğunu gördüğünde baş ağrısının yerini korkunç bir çaresizlik kapladı. Ölü gibi yerde yatan bu sakat adamı kimse fark etmemişti. Artık kan ve çamurla kaplanmış bu askerlerden kimin hangi tarafta olduğunu anlamak bile imkansızdı. Herkes karşısındakinin yüz hatları ve zırhını hızlıca analiz edip saldırmaktaydı. Muhtemelen kendi ulusundan bir askeri, düşman sandığı için öldürenler de olacaktı. Tek eliyle doğrulmaya çalıştı. Bir iki adım yanında üst üste yere yığılmış iki adama yaklaştı. Oturup, bu iki cesede sırtını yasladı. Biraz önce fark etmemişti fakat karın boşluğuna da bir bıçak saplıydı. Etrafında tanıdık bir yüz aradı. Göremeyince kendi ulusundan olduğunu düşündüklerine seslendi. "Yardım et bana!", "Çıkarın beni buradan!", "Ölmek istemiyorum!"... Faydası yoktu. Yardım beklediği insanlar zaten birkaç saniye içinde ölmüş olacaktı. Çaresizliğini anlaması ve bağırmayı kesmesi çok sürmedi. Bu kadar çaresiz bir durumda olmasını kabullenememiş olacak ki sessizliğine rağmen gözünden akan yaşlar, başından sızan kanlarla birleşerek göğsüne damlamaktaydı.

"Yavaş ve soğuk bir ölüm." diye fısıldadı. Kan kaybı yüzünden çoktan ölmesi gerekirken hala yaşıyor olması gerçekten yavaş bir ölüme işaretti. Fakat daha garip olan kısmı standart bir yaz gününün öğlen vakti olmasına rağmen nefes verdikçe buhar oluştuğunu görmesiydi. Soğuk ölüm dedikleri bu olmamalıydı. Her nefes verişinde ağzından yayılan buhar, savaş meydanının yavaş yavaş sisle kaplanmasına sebep oluyordu. Tüm savaş sesleri kesilmişti. Sis yüzünden hiçbir askeri göremiyordu. Biraz daha odaklandığında, zaten meydanda hiçbir askerin olmadığını fark etti. Etrafına bakarken 50-60 adım uzağında mor cübbeli bir adamın at üzerinde kendisine baktığını gördü. Seslenmek istiyordu fakat şaşkınlıktan dilini yutmuştu. Mor cübbeli atlı görüldüğünü anladığında atını çevirip dörtnala uzaklaştı. Daha ne olduğunu anlayamadan tanıdık bir ses işitti. Başını sağ omzunun üzerinden sesin geldiği yöne doğru çevirirken, daha kim olduğunu görmeden sesin sahibini tanımıştı.

"Acemi çavuş, ilk gününden geç kalacaksın. Hadi uyan!"

Giriş - 4. Bölüm Yayımlanmıştır!

İyi okumalar..

Bununla birlikte ilk bölümlerde gördüğüm yazım hatalarını da düzelttim.

Bir diğer konu ise yıllar önce hikayeye Warband temalı başlamıştım. Gördüğüm kadarıyla Tamamlanmış Hikayelerde "Bannerlord döneminde geçen hikaye" eksiği var. Eğer hazırladığım kurguyu başarılı bir şekilde taşıyabileceğimi düşünürsem, hikayemi Bannerlord evrenine göre revize etmeyi düşünüyorum.
  7. IronHoar

Gümüş Esir

Giriş - 3. Bölüm yayımlanmıştır!

6 yıl aradan sonra, üniversiteyi kazanmış ve mezun olmuş bir şekilde karşınızdayım. Allah izin verirse birkaç ay sonra mesleğimin başına geçeceğim. Hayatımda birçok şey değişti. Alışkanlıklarım, karşılaştığım olaylara bakış açım, olgunluğum... Değişmeyen nadir şeylerden birisi ortaçağ temasına olan hayranlığım oldu sanırım. Son güncellemeyi yaptığım 2018 yılından beri ara sıra açıp bu konuya baktığım oldu. Zaman zaman devamını yazmayı ve hatta bu hikayeyi tamamlamayı istedim. 4 yıl önce yaptığım gibi 2 yıl ara verdikten sonra anlık gaza gelip sonrasında tekrar yarım bırakmak yerine, tamamen hikayemi yazmaya odaklanabileceğim bir zamanı kolladım. Malesef geri geldiğimde ilk fark ettiğim şey Dörtyol Hanı'nda eskisi kadar hikaye yazılmadığı ve okunmadığıydı. Ufak da olsa bir canlılık katmak adına hikayeme devam ediyorum.

Son birkaç günde hikayenin devamını yazmaktayım. Giriş - 3. Bölüm'ü biraz önce paylaştım. Giriş Bölümleri'ni birkaç gün arayla düzenli olarak paylaşacağım. Fakat Ana Hikaye'nin kurgusunu henüz kafamda oturtamadığım için Ana Hikaye kısmı için aynı sözü veremiyorum.

Hikaye yazmakta profesyonel olmasam da ağır ilerleyen bir hikaye yazmaya çalışıyorum. Hem okuma hem de yazma sürecindeki dikkat dağınıklığını önlemek adına bundan sonraki bölümleri ilk iki bölüm kadar uzun tutmamaya karar verdim.
  8. IronHoar

Güncellemeden Sonraki Türkçe

Erken erişimde türkçe olmayacaktı diye hatırlıyorum. Çıktığı gün yarım yamalak da olsa türkçe gelmesine sevindiğinizi hatırladığım gibi..
  9. IronHoar

İşlevsel Modlar

Oyunun çıkışıyla Hype dolu bir dönem yaşadık ama son güncellemeler ile bu sönerek yok oldu. Oyunun Alfa çıkışına kadar tekrar oynamayı düşünmüyorum. O yüzden MOD listesi tarafımdan artık güncellenmeyecek.
    Emeklerin için teşekkürler. Biz bu süreçte cevap yoluyla güncel tutmaya çalışırız.
  10. IronHoar

Desteklerizi bekliyorum

Lütfen yanlış anlama, fakat heyecandan yoksun bir video. Bu gibi girişimlerde canlılık en önemli şey. Popüler yayıncıların her şeyi ilk defa gören çocuk gibi tepkiler vermesinin sebebi de tam olarak bu. Kesinlikle kendini değiştir demek istemiyorum fakat kendini bir noktada geliştirmek istiyorsan bu konuya odaklanmanı tavsiye ederim. Başarılar..
  11. IronHoar

karavan birlik limiti sorunu

Bu kervanların sayısını neden arttırmak istiyorsunuz? yanlış anlaşılmasın merak ettiğimden soruyorum.Haydutlar zaten alamaz onları diğer lordların savaş halinde yağmalamaları da gayet doğal bence yağmalayamasalar saçma olurdu bence.
    Parasını verip, sahip olduğum mal varlığıma üst düzey koruma sağlamayı istememin neresi saçma?
  12. IronHoar

e1.4.0 Beta Yaması, e1.3.0 Ana Yaması ve e1.3.1 Mini Yaması Çevirisi & Yapılacaklar Listesi Çevirisi

Vay canına 95/96 hımm direk bir muhalefet çıktı mantar gibi. lan bu Türk yapımı bir oyun en başta simgesel olarak bile Türkçe olması lazım bir çok şey kaldı ki mod. haftalar önce ilgilenicez gibisinden bir şey yazdı ve sonuç hüsran. Sende hala bunu savunuyorsun. Bitmediniz.
    Malesef belki 95-96dan da fazla, sırf bugün ing forumda açılan konu sayısı 25 iken Türkçe forumda bırak açılan konuyu, önceki günlerde açılmış konulara bile sadece 15 cevap yazılmış. Gerçi ben kime laf anlatıyorum ki..
  13. IronHoar

e1.4.0 Beta Yaması, e1.3.0 Ana Yaması ve e1.3.1 Mini Yaması Çevirisi & Yapılacaklar Listesi Çevirisi

Sözde güncelleme notlarını çevirisini paylaşacaklardı. Uzun zaman sonra baktım ki hala bir değişiklik yok. Verdiğim paraya acıdım resmen. Döviz kuru sağolsun sürekli yabancı forumdalar burayla ilgilnen yok kendin pişir kendin ye tabi yersen.!
    Oyuncuların %95-96dan fazlası yabancı forumda olduğu için olabilir mi?
  14. IronHoar

İşlevsel Modlar

party AI overhul ben 1.4.1 de iken de 1.4.2 de iken de hata verdi başka bi modla çakışmış olabilir mi?
    e1.3.0 ve Beta 1.4.0 versiyonu kullanıyorum. Büyük ihtimalle sende çakıştığı için olmamıştır. Yukarıda çakışmadığından emin olduğum bütün modlar var. Listede olmayan modları tek tek deneyerek hangisiyle çakıştığını bulabilirsin.
  15. IronHoar

İşlevsel Modlar

Yoldaşların ismini değiştirebileceğimiz bir mod yayınlandı mı? Nexusda çok aradım ama bulamadım.
    Detailed Character Creation modu oyundaki bütün karakterlerin görünüşünden adına kadar değiştirmeni sağlıyor.

e1.4.1'de gözlemlediğim çalışmayan modlar;
    -Community Patch

e1.4.1'de sorunsuz çalışan modları listeleyeyim. Bir kısmının versiyonu güncellenmemiş olsa da bu yamada da sorunsuz çalışıyor. Hepsi birbiriyle uyumlu durumdadır.
    -Detailed Character Creation
    -Loot Overhaul
    -Settlement Icons
    -Party AI Overhaul and Commands
    -Modlib (1.4.1 için Güncelleme Aldı)
    -Hideout Party Limit Removed 90
    -Heroes Must Die
    -Full Term Pregnancy
    -Fighting Together Relationship (1.4.1 için Güncelleme Aldı)
    -Diplomacy Fixes (1.4.1 için Güncelleme Aldı)
    -BloodMod
    -Defection Overhaul
    -İnvisible Helmet
    -Mod Configuration Menu v3
    -Better Time
    -Banner Paste
    -Dismemberment
    -Fast Dialogue
    -Control Your Allies After Death
Back
Top Bottom