Tarihi Rivayetleri Paylaşıyoruz

Users who are viewing this thread

Merhabalar, alt bölümün adının değiştiğini görür görmez atlamış bulunuyorum. Konumuzun amacı, tarihte geçtiği rivayet edilen hikayeleri yazmak. Konu serbest. Buyrun, parti başlasın.

4.Murat:

-Bir gece uyurken onu öldürmek için odasına giren 4 cellatı tek başına öldürmüştür.

-Hindistan'dan gelen bir elçi heyeti IV. Murat'a çok sağlam ve her darbeye karşı dayanıklı bir kalkan hediye etmiştir. Kalkanın sağlamlığını denemek isteyen Padişah adamlarına kalkanı bir yere asmalarını söyler, kalkan asıldıktan sonra bu kalkana ok atışları yapmış bu kalkanı defalarca delmiştir.

Kemankeş Ahmed Paşa:

-Sportmenliği ile bilinen Kemankeş Ahmet Paşa,zamanında kırmadığı rekor bırakmamış,herkesi kendine hayran bırakmış bir paşadır.1.Süleyman döneminde paşalık yapmış olan Kemankeş Ahmed Paşa'nın 70 küsür yaşlarında iken kendisini bir pazarın girişine zincirlemiş,bindiği at ile beraber kendisini havaya kaldırabilmiştir.

Bilge Kağan:

-M.S 710 . Göktürk budunun doğusunda isyanlar başlamış , isyancılar yakin çevresindeki kavimleri de kışkırtarak güçlü bir ordu kurmuştu.

İsyancılar Bilge Kağan'a bir elçi yolladılar.

Elçi Bilge Kağan'a bunları iletti;

" Güçlü bir ordu kurduk. Bizim bulunduğumuz toprakları bize iade ederseniz üstünüze yürümekten vazgeçeriz"

Herhangi bir milletin hükümdarına yazılmış mektup değildi bu... Türk'ün Başbuğu'na, Göktürk Kağanı'na, yazılmıştı. Göktürk başbuğunun düşmandan korkup da toprak verildiği ne görülmüş, ne de duyulmuş bir şeydi.

Toprak anadır , atadır , namustur , töredir .

Türk toprak vermez, alırdı! Mektup cevapsız kalmadı ,yazdırdı Bilge Kağan bir satırlık mektup;

Şöyle dedi;

" Bir bak tarihe , Türk'e baş kaldıranların sonu ne olmuş!"

Bu mektuptan sonra isyancılar çok büyük telaşa kapılmış,kurdukları orduyu dağıtma kararını sorgulamaya başlamışlardır.(İsyan,Bilge Kağan'ın isyancı ordusunu yenmesi ile son bulmuştur.)

(Aklıma geldikçe güncelleyeceğim.)

Ecdad-ı Osmanlı said:
Bilge Kağan:

-M.S 710 . Göktürk budunun doğusunda isyanlar başlamış , isyancılar yakin çevresindeki kavimleri de kışkırtarak güçlü bir ordu kurmuştu.

İsyancılar Bilge Kağan'a bir elçi yolladılar.

Elçi Bilge Kağan'a bunları iletti;

" Güçlü bir ordu kurduk. Bizim bulunduğumuz toprakları bize iade ederseniz üstünüze yürümekten vazgeçeriz"

Herhangi bir milletin hükümdarına yazılmış mektup değildi bu... Türk'ün Başbuğu'na, Göktürk Kağanı'na, yazılmıştı. Göktürk başbuğunun düşmandan korkup da toprak verildiği ne görülmüş, ne de duyulmuş bir şeydi.

Toprak anadır , atadır , namustur , töredir .

Türk toprak vermez, alırdı! Mektup cevapsız kalmadı ,yazdırdı Bilge Kağan bir satırlık mektup;

Şöyle dedi;

" Bir bak tarihe , Türk'e baş kaldıranların sonu ne olmuş!"

(Aklıma geldikçe güncelleyeceğim.)
710 da Mojilian henüz Bilge Kağan olmamıştı. Kendisi o dönem Tarduş Şadıydı ve tahtta Kapgan Kağan bulunuyordu.

Kurnaz Beğ said:
Cengiz Han, Semerkant'ta camiye atla girip namaz kılanları kırbaçlamış. "Nereye sakladınız altınlarınızı, çıkarın. Beni uğraştırmayın." diye insanları tehdit etmiş diyor üstad(!) Kadir Mısıroğlu. Lanetullahi aleyhim!

Kadir mısıroğlu insan değil

alparslan123456 said:
Genc Osmanda kendisini oldurmek isteyen askerlere karsi 3 gun kelle koltugunda savasmis ve tuzaga dusup sehit olmus

Yusuf Halaçoğlu'nun öğrencisiydi tarih hocamız ve Genç Osman'ın giderken yalvardığını, götürenlerin yanağından makas aldığını ve anlatılanlara göre baltayla boynuyla omzu arası bir yerden yarılarak öldürüldüğünü söylemişti.

Redstone Knight said:
alparslan123456 said:
Genc Osmanda kendisini oldurmek isteyen askerlere karsi 3 gun kelle koltugunda savasmis ve tuzaga dusup sehit olmus

Yusuf Halaçoğlu'nun öğrencisiydi tarih hocamız ve Genç Osman'ın giderken yalvardığını, götürenlerin yanağından makas aldığını ve anlatılanlara göre baltayla boynuyla omzu arası bir yerden yarılarak öldürüldüğünü söylemişti.
asker olan hani su mehter marsi olan genc osmandan bahsediyorsaniz, yeniceri olmak istiyorum demis ordu bagdata giderken. Yeniceri olman icin biyiginin tarak tutmasi lazim demisler. O da harbiden taragi saplamis. Yani o yasta cocugun ne biyigi olacak derisine sokmus taragi yani. Sonra bagdatta kafasi kesilmis savasta kafasini yerden alip 3 gun savasmis. Efsane yani de gerceklik payi vardir tabii kide. Tarak olayinin yani

Padişah Genç Osman'ın askerlere öldürmemeleri için yalvardığını ben de okudum. Ama Yedikulede öldürmek için üzerine geldiklerinde bir tanesini tek tokatla öldürdüğünü de okudum. İkisi de doğrudur. Daha yapacak işleri olduğunu düşündüğü için çareyi yalvarmakta bulmuş. Allah rahmet eylesin.

Not: Asker olandan bahsediyorsunuz da konu buraya geldiği için yazdım.

Yıldırım Bayezid:
-Herkesin bildiği üzere Yıldırım Bayezit Ankara Savaşından sonra esir düşmüştür.Ve ölümünün intihar ya da hastalık sebebinden öldüğü rivayeti vardır.

Fatih Sultan Mehmet:
-Suikast sonucu öldüğü rivayet edilir.

II.Bayezid:
-Yavuz tarafından öldürüldüğü rivayet edilir.

Sultan Abdülaziz:
-Tahttan indirildikten sonra hapisteyken iki bileğini keserek intihar ettiği rivayeti var-ki bu kesinlikle olamaz.Ne de olsa bir bileğinizi kestikten sonra diğerini kesemezsiniz-.

II.Bayezid köyüne giderken kendi öldü. Yavuz Selim'in onu öldürmek için geçerli bir sebebi yok çünkü sultanlığı devretti Yavuz'a. İşini sağlama almak için öldürdü dersen delil gerek.  Sultan Abdülaziz'in bir bileğini 2.5 cm derinliğinde kestikten sonra diğerini kesmesi imkansız. Abdülhamid Han bununla ilgili Yıldız Mahkemesi kurdu ve bunun suikast olduğu kararını aldılar. Birçok delilleri var. Ceset çalılıkların içinde karakola yakın bulunuyor. Oraya gitmesi de imkansız.

Mr.Dead said:
Yıldırım Bayezid:
-Herkesin bildiği üzere Yıldırım Bayezit Ankara Savaşından sonra esir düşmüştür.Ve ölümünün intihar ya da hastalık sebebinden öldüğü rivayeti vardır.

Fatih Sultan Mehmet:

II.Bayezid:

Sultan Abdülaziz:
-Tahttan indirildikten sonra hapisteyken iki bileğini keserek intihar ettiği rivayeti var-ki bu kesinlikle olamaz.Ne de olsa bir bileğinizi kestikten sonra diğerini kesemezsiniz-.
II.Bayezid eceliyle öldü, Batılı zeki tarihçilerin uydurması o zehir işi. Kendileri hep öyle yapıyorlar ya, herkesi öyle sanıyorlar.
Yıldırım kederinden öldü.Ülke paramparçaydı. O kadar uğraştığı Anadolu birliği tekrar bozulmuştu ve oğullları birbirini yiyordu. Devletin devamı bile tehlikedeydi. Esaret ağır geldi ruhuna.
Sultan Abdülaziz rivayetine söylenmiş zaten bir şeyler. Katılıyorum.
Fatih de nikrisle öldü diye biliyorum.

Atlı Okçu said:
Mr.Dead said:
Yıldırım Bayezid:

Fatih Sultan Mehmet:

II.Bayezid:

Sultan Abdülaziz:
II.Bayezid eceliyle öldü, Batılı zeki tarihçilerin uydurması o zehir işi. Kendileri hep öyle yapıyorlar ya, herkesi öyle sanıyorlar.
Yıldırım kederinden öldü.Ülke paramparçaydı. O kadar uğraştığı Anadolu birliği tekrar bozulmuştu ve oğullları birbirini yiyordu. Devletin devamı bile tehlikedeydi. Esaret ağır geldi ruhuna.
Sultan Abdülaziz rivayetine söylenmiş zaten bir şeyler. Katılıyorum.
Fatih de nikrisle öldü diye biliyorum.
Acemaşiran said:
II.Bayezid köyüne giderken kendi öldü. Yavuz Selim'in onu öldürmek için geçerli bir sebebi yok çünkü sultanlığı devretti Yavuz'a. İşini sağlama almak için öldürdü dersen delil gerek.  Sultan Abdülaziz'in bir bileğini 2.5 cm derinliğinde kestikten sonra diğerini kesmesi imkansız. Abdülhamid Han bununla ilgili Yıldız Mahkemesi kurdu ve bunun suikast olduğu kararını aldılar. Birçok delilleri var. Ceset çalılıkların içinde karakola yakın bulunuyor. Oraya gitmesi de imkansız.
Arkadaşlar bu konuda zaten rivayet paylaşılmıyor mu?Ben de rivayet paylaştım farkındaysanız.Ve sonlarına da rivayet diye yazdım.Bu söylediklerinizi bende biliyorum.Tarihim gerçekten de iyidir.Bu konularda birçok ta araştırma yaptım.Bu arada şimdi yazdıklarımı size kızgınlıkla söylemiyorum,yanlış anlaşılmasın.

Back
Top Bottom