Yaratılışcılık Üniversitelerde

Users who are viewing this thread

konu umrumda degil, her sizofrene  cevap vermek zorunda da degilim ama tatura oyle dusunmemis hakli cikabilmem icin cevap yazmam gerektigi ile ilgili bir pm yollamis.

"hadi atayistler bunu da aciklayin"

her zaman son sozu soyleyen hakli olmuyor.

Tatura said:
Tarık suresindeki 7. ayette geçen ifadede meninin kaburga ve bel kemiği arasından çıktığı fakat bunun bilimle çeliştiği söylenmektedir. Çünkü bilimsel olarak meninin testislerde üretildiği bilinmektedir. İlk başta bu konuyla ilgili ayetlere bakıp sonra üzerinde tartışalım. Tarık suresindeki ayetler şöyle:
İnsan bir baksın, hangi şeyden yaratıldı. Dökülüp atılan bir sudan yaratıldı.Bel kemiği ile kaburgalar arasından çıkar. Şüphesiz (Allah), onu yeniden-döndürmeye güç yetirendir. 86 Tarık Suresi, 5-:cool:
5. ayette Allah insanın neden yaratıldığını sorar. 6. ayette ise onun dökülüp atılan meniden yaratıldığını söyler. 7. ayette ise onun belkemiği ile kaburga arasından çıktığı ifade edilir. 7.ayette çıkan şeyin meni olduğunu söyleyenler varsa da burada söylenen insanın çıkışıdır. Yani belkemiği ile kaburga arasında tarif edilen yer bebeğin anne karnında oluştuğu yerdir. Bir sonraki ayette “o” zamiri insana gittiği açıktır. Eğer 8. ayete dikkatli bakılırsa “onu tekrar döndürmeye güç yetirendir” ifadesiyle, insanın tekrar öldükten sonra yaratılacağından söz edildiği görülür. Yani buradaki “o” ifadesi insandır. 7. ayette de “çıkan” olarak söylenenin insan olduğu açıklanmış olur.
7. ayetteki ifadede çıkan şeyin meni olduğu düşünülmüş ve bu şekilde açıklanmaya çalışılmıştır.

Tabi bu da günümüzdeki bilimsel gerçeklerle çelişiyor gibi gözükmektedir. Oysa ayetin geliş ve gidişi dikkatli okunduğunda burada kaburga ve belkemiği aşağıya arasından çıkan şeyin insan olduğuanlaşılmaktadır. (Burada tarif edilen bölgeyi yukarıdan aşağıya doğru düşülmeli. Kaburganın olduğu yer ile bel kemiğinin olduğu bölge düşünüldüğünde, tarif edilen yer bu ikisinin arasında kalan yukarıdan aşağıya doğru mide ve karın boşluğunun olduğu bölge oluyor) yani anne karnında bebeğin oluştuğu bölge. Dolayısıyla bu ayetin bilimle çelişmesi söz konusu değildir.

oncelikle sorayim, dinin dogrudan aciklayabilecegi birsey var mi?

acikca bir hata var orada iste. Harun Yahya kivirtmalarina inanicak degilim.

ayrica direk olarak insanin topraktan yaratildigina dair ayetler var kuranda. bunu saklamaya calismissin ama belki de kuranin en bilinen ayetlerinde yaziyor bu.
http://www.diyanet.gov.tr/kuran/fihrist.asp?index=268

ha diyorsan kuran aslinda kriptolojik bi kitap, gizli anlamlari var, o zaman kuran evrensel olma niteligini zaten yitirmis ve herkes icin degildir.

sen hic bilimsel bir makale alip okudun mu? eger cevirisi duzgun ise okuma  bilen herkesin anlayabilecegi sekilde hazirlanir bunlar. din neden boyle olamiyor? bence kendinizi o kadar sartlandirmisiniz ki kuranda yanlis bir sey yazdiginda evirip, cevirip o aslinda boyle degil, soyle olacak demeye calisiyorsunuz.

insan sadece spremden de gelmiyor zaten. ana rahmindeki yumurtayi unuttun mu? haaa... dogru kuranda kadinlar hep ikinci plandaydi zaten.

Fusuy said:
ayrica direk olarak insanin topraktan yaratildigina dair ayetler var kuranda. bunu saklamaya calismissin ama belki de kuranin en bilinen ayetlerinde yaziyor bu.
http://www.diyanet.gov.tr/kuran/fihrist.asp?index=268

Zeki , Topraktan yaratılan insan Ademdir. O surenin tamamına bak bakalım kimden bahsediyor.

Kuranda Adem, ins ve insan ayrı kavramlar olarak sunuluyor.

Anlatayım, Adem yaratıldığı sırada İnsanlar vardı. Ayrıca Kuranda İki farklı Ademden de bahsediyor. Yani şu anda Dünyada Ademin soyundan gelenler ve o esnada yaşayan insanların soyundan gelenler var ki çoğunluk Ademin soyundan gelenlerdir , belirteyim.

Sonra Adem Cennetten çıkaralıp, Yeryüzünde gönderildiğinde, sadece Ademi ve Havva yı göndermemiş Allah , o esnada Cennette kim var kim yok ( insan) topluluk halinde dünyaya göndermiştir.

Yani dünyaya iki kişi gönderilip çoğalmış gibi bir durum söz konusu değildir. Bildiğin topluluk halinde gönderilmiş işte. Gariptir ki, şu çağımızda müslümanı - ateisti halen bilmiyor.

Makale yazacak halim yok, bir boş vaktimde ayetleri derleyip toparlayıp kaynak olarak sunarım. Onun dışında söylediklerim birilerin ilgisini çektiyse , araştırsın, kuranı açıp okusun. Eminim ki ateist ve müslümanların %70 -%80 ni kuranı açıp okuyup anlamaya çalışmamıştır. Malum ön yargıyla araştırma yapınca, algıda seçicilik hesabı önüne hep istediğin şeyler geliyor, diğerlerini farkedemiyorsun.

mulanist once agzini topla, sonra adem, insan degil miydi diye dusun biraz. hadi insan degil diyelim. in, cin gibi kavramlar var kuranda. bunlar topraktan yaratilmis, dumansiz atesten yaratilmis ne fark eder?

yani adem ilk insan olup nasil insan olamiyor anlamiyorum.

kivirmaya devam edin.

bu dediğine çocuklar bile güler. Adem insandır ama özel olarak zikredilmiştir. Kuranda Adem, ins ve insan kelimeleri olarak 3 kavramdan söz ediyorum. Kavram olarak farklılar ama temelde hepsi tabiki insandır. Önemli olan Kuranda ne için zikredildikleri. Daha benim ne dediğimi anlamayan insanın Kurandan anlamasını beklemek saçma olur. Kuranın ne dediğini anlamayan insanın Kurandan ayetler göstererek sözde bilginlik taslayanın bana kelime oyunu yapması da çocukçaydı. He siz bu çocukluk hallerinizle devam edin bakalım ama aklınızın bir köşesinde bu dediklerim yer etsin , yarın öbürgün lazım olur.

Aç kuranı oku. Bu işin iddiası da yok, öyle olduğu için söylüyorum. Ömründe bir sayfa kuran okumamış adam, bana bi de Kurandan ayet göstererek siz müslümanlar, şuna inanıyorsunuz, buna inanıyorsunuz diye hava atıyor.  İşin öyle olmadığını aslını önceki sayfalarımda belirtim. benim söylediğim gibi olmadığı konusunda ısrar edecekseniz de o sizin okumadığınızı gösterir ki , benim açımdan bir sorun yok. Sonuçta orada ne yazıyorsa onu söylüyorum.

Siz yahudi hikayeleriyle büyüme devam edin.

Kaynağım Kuran, aç ilgili ayetleri oku, Hz. Adem ile ilgili olanları, insanlarla ilgili olanları, yaratılışlarıyla ilgili olanları bir de cennetten indirilişimiz ile ilgili olanları oku. Hz. Adem yaratıldığı esnada insanların var olduğu, insan , ins , adem kavramlarının farklılığını ve cennetten indirilken toplu bir şekilde indirilişimizi okuyacaksınız.

kuran dediğin öyle 3-5 sayfa değil ki açıp hemen okuyayım, şu iddia ettiğin cennetten ademlerin sülalaece atılması nerde geçiyor onu söyle de bakayım.

dip not: senin hurafelerindense yahudi hurafelerine inanırım daha iyi.

özürdilerim sen yazdığın sırada, ben editlemiştim.

Kaynağım Kuran, aç ilgili ayetleri oku, Hz. Adem ile ilgili olanları, insanlarla ilgili olanları, yaratılışlarıyla ilgili olanları bir de cennetten indirilişimiz ile ilgili olanları oku. Hz. Adem yaratıldığı esnada insanların var olduğu, insan , ins , adem kavramlarının farklılığını ve cennetten indirilken toplu bir şekilde indirilişimizi okuyacaksınız.

dizine baktım, ademin yaratılışı ile ilgili 14 tane ayet var. pek kısa da değiller, bu cennetten atılışı hani ayette hatırlıyor musun? çok da zamanım yok iftara az kaldı.

montekristo44 said:
dip not: senin hurafelerindense yahudi hurafelerine inanırım daha iyi.

Hiç bir hurafeye inanmamalısın.

Bakara suresi,

35 - Dedik ki: "Ey Âdem, sen ve eşin cennette oturun, ikiniz de ondan dilediğiniz yerde bol bol yeyin, fakat şu ağaca yaklaşmayın, yoksa zalimlerden olursunuz."

36 - Bunun üzerine şeytan onları(n ayağını) oradan kaydırdı, içinde bulundukları (cennet yurdu)ndan çıkardı. Biz de: "Birbirinize düşman olarak inin, orada belirli bir vakte kadar sizin için bir karar yeri ve bir nasib vardır." dedik.

37 - Derken Âdem Rabb'ından birtakım kelimeler aldı, (onlarla tevbe etti. O da) tevbesini kabul etti. Muhakkak O, tevbeyi çok kabul eden, çok esirgeyendir.

38 - Onlara dedik ki: "Hepiniz oradan inin. Size benim tarafımdan bir hidayet rehberi geldiğinde, kim o hidayetçimin izinde giderse, onlar için hiçbir korku yoktur, onlar mahzun da olmayacaklardır.

39 - İnkâr edip âyetlerimizi yalanlayanlara gelince, onlar da cehennem ehlidirler. Orada ebedî olarak kalacaklardır.

Yeni bir konu acmak yerine, birbiryle iliskili olayi aktarmak uzere konuyu diriltiyorum. double post'dan dolayi kusura bakmayin.

kadikoyluler, bahariye'de onunde yapilmak istenilen sahte fosil sergisini kovmuslar

gecenlerde benzer tepki bakirkoy'de gosterilmisti. dun de daha organize bir eylem yapmis kadikoyluler. tipis, tipis kacmak zorunda kalmis harun yahya tayfasi =)

haberin ayrintilari burada

http://www.gazetecileronline.com/newsdetails/7018-/GazetecilerOnline/kadikoy39de-110-milyon-yillik-fosil-komedisi
http://haber.sol.org.tr/bilim-teknoloji/sahte-fosil-sergisi-kadikoyden-bir-kez-daha-kovuldu-haberi-58218

http://www.youtube.com/watch?v=xu4epx2Mfeg
http://www.youtube.com/watch?v=YPkkRGMGUlg&feature=g-all-lik

Yanlız Harun Yahya müslümanmış gibi bir şey oluşturulup işte müslümanlar böyle imajı yaratılıyor (kimler tarafından bilmiyorum) bende alakalı diye söyleyeyim dedim =)

haklisin. Harun Yahya(ya da Adnan Oktar) hoca sifatiyla gezen ama kuran'in varligindan bile habersiz, islamla alakasi olmayan bir adam. zaten biz karsimiza muslumanlari degil, bilim dusmanlarini aliyoruz. ama harun yahya cemaatcilikten yararlanip kendisine cevre yaptigi da ortada.

2. youtube vidyosunun sonunda soylenenlere dikkat et. sergiye tepki gosterenler arasindan musluman olanlar da vardir elbet.

Fusuy said:
haklisin. Harun Yahya(ya da Adnan Oktar) hoca sifatiyla gezen ama kuran'in varligindan bile habersiz, islamla alakasi olmayan bir adam. zaten biz karsimiza muslumanlari degil, bilim dusmanlarini aliyoruz. ama harun yahya cemaatcilikten yararlanip kendisine cevre yaptigi da ortada.

2. youtube vidyosunun sonunda soylenenlere dikkat et. sergiye tepki gosterenler arasindan musluman olanlar da vardir elbet.

ayrıca adnan oktarın ayrı tarihlerde aldığı 2 deli raporu da vardır.

sadece mankenlerle evrim karsitligi yapilmaz tabi.
http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1097708&CategoryID=77

Back
Top Bottom