Yaratılışcılık Üniversitelerde

Users who are viewing this thread

ha, hersey bitti 2 typo'ma kaldi. farkindaysan forumda turkceyi kotu kullandigimi daha bir post once soyledim sana ama herhangi bir konu hakkinda vidyo hazirlasam bu kadar kotu kullanmazdim dili.

sen olayi daha cok kisisel tartismaya cevirdin. soyledim, ettim diyorsun da ne kanit ne de kaynak gosterebiliyorsun. sanki evreni sen yarattin? adam gibi kaynaklar verdim sana git oku papagan gibi ayni seyleri soyleme.

halen isi yazarken birim yazmaktan acizsin. sonra 11 evren var falan diyorsun.

The Planck time: 10^-43 seconds. After this time gravity can be considered to be a classical background in which particles and fields evolve following quantum mechanics. A region about 10^-33 cm across is homogeneous and isotropic, The temperature is T=10^32K.
http://www.astro.ucla.edu/~wright/BBhistory.html

10-43 derece dedigin seyin birimi Kelvinse evrenin baslangici icin ne kadar soguk bir sicaklik oldugunu gorebilirsin burdan.

edit: derken,  planck time sabiti ve everinin 1 plank time'dan sonra genisligini isiyla karistirdigini farkettim. rezil herif :grin: o senin 10-43 dedigin sey derece degil 10^-43 saniye olacak :smile:

umarim muhendislik diplomani alip insanlarin hayatini tehlikeye atmazsin.

Fusuy said:
... soyledim, ettim diyorsun da ne kanit ne de kaynak gosterebiliyorsun. sanki evreni sen yarattin? adam gibi kaynaklar verdim sana git oku papagan gibi ayni seyleri soyleme.
Ahahhaahaaaaahhh :lol: Şaka gibi. Kaynakları karşılaştırdık hacı, o raundu kaybettin çoktan. Şimdi git ve "the elegant universe"ü seyret.
Fusuy said:
halen isi yazarken birim yazmaktan acizsin. sonra 11 evren var falan diyorsun.
Şu neye birim yazmadığımı hala anlayamadım. Vatandaş adam gibi quote yapıp göstermediği, göstermeyeceği için de anlayacağımı sanmıyorum. Ulen ben demiyorum evren 11 boyutlu diye. Dünyanın önde gelen fizikçileri süper sicim teorisinde bunu öne sürüyorlar. Sana o kadar izle diyoruz, oku diyoruz yok. Bana değil arkadaşım, evrenin 11 boyutlu olmasına itirazın varsa git Hawking'e öt, dönsün hatasından  :lol: Yeter kafa ağrıttığın...
----------------
sonunda eklemeyi akıl edebildin;

fusuy said:
The Planck time: 10-43 seconds. After this time gravity can be considered to be a classical background in which particles and fields evolve following quantum mechanics. A region about 10-33 cm across is homogeneous and isotropic, The temperature is T=10^32K
----------
http://www.astro.ucla.edu/~wright/BBhistory.html
---------
10-43 derece dedigin seyin birimi Kelvinse evrenin baslangici icin ne kadar soguk bir sicaklik oldugunu gorebilirsin burdan.
Şimdi kitaba bakıyorum, kitapta bunların zaman aralığı olduğu yazıyor. Yani daha önce dediğim gibi 10-43 saniyelik bir periyod ama 10^32 derece celcius sıcaklıkta. Kitapta da evrende en küçük zaman aralığı 10-43 saniye olduğunu, bu periyotta sıcaklıkta 10^32 dereceymiş, celcius ölçü birimiyle. Birim kelvin değil yani. Daha küçük bir zaman aralığı bulunmadığını yazıyor...

10-43 = -33 saniye mi :smile:

10^-43 saniye olacak o

edit:
kafam utulendi sicaktan 10-43 = -13 yazmisim ilk seferinde :grin:

Fusuy said:
10-43 = -33 saniye mi :smile:

10^-43 saniye olacak o

edit:
kafam utulendi sicaktan 10-43 = -13 yazmisim ilk seferinde :grin:
Hayır hayır 10 üzeri eksi 43 saniye doğru, sıcaklıkta 10 üzeri artı 32 derece o sırada. Off bu klavyede yazılmıyor hesap makinesi ne güzeldi...

haha, yesinler.

10 uzeri eksi 43'un yazimi 10^-43'tur

yaratilis sempozyumunda ki konusmacilarinda senden farki yok iste. daha ne konustuklarini bilmiyorlar.

Fusuy said:
haha, yesinler.
10 uzeri eksi 43'un yazimi 10^-43'tur
yaratilis sempozyumunda ki konusmacilarinda senden farki yok iste. daha ne konustuklarini bilmiyorlar.
Gayet artniyetli bir yaklaşımın var. Aslında      -43
                                                              10 gibi direk yazmak isterdim ama anlarsın diye üstelememiştim. Mağlubiyetin verdiği kuyruk acısıyla açık arayacağını düşünmemiştim. Benim hatam, quantum değil kuantum değil mi?  :razz:
--------
Konumuzun yaratılış sempozyumuyla da çok alakası var ya, artık *** acılarını burada tek tek kusmaya başlarsın...

bak war300 sana yenildigimi nerden cikardin bilmiyorum. zaten daha once dedigim gibi ben buraya boy olcusmeyeme gelmiyorum.

konu hilbert uzayiysa, hakkindaki hicbir fikrin dogru degil. ne idugu belirsiz argumanlarla bir tartismada hakli oldugunu kanitlayamazsin. ne bileyim isin kaynak kismindan kaciyor, kanit kismindan kaciyorsun, uygulama kismindan kaciyorsun yazdikca da yaziyor. ben sana verdigim kaynaklari. kisa, kisa da acikladim. birseyler ogrenmek istiyor bak onlara.

hani olcu birimlerini bilmemek feci, olculeri birbirine karistirmak daha da feci bir olay. daha kuantum fiziginin temeli atan adamlardan bihabersin. birden fazla evren ve ekstra boyut kavramini bilmeden "M-teorisinde 11 evren var haci" diyorsun. biz aksini iddaa edincede "ben dun baktim varlar" demekten otesine gecemiyorsun. Ayrica 10 uzeri -43'u copy paste kazasi 10-43 olarak yaziyorsun daha neyi copy paste ettigini bilmeden :smile:

tum bunlarin yaninda ben muhendisim diye dolasman traji komik.

he aklima gelmisken: 10-43

Fusuy said:
bak war300 sana yenildigimi nerden cikardin bilmiyorum. zaten daha once dedigim gibi ben buraya boy olcusmeyeme gelmiyorum.
Olması gereken bu.

Fusuy said:
konu hilbert uzayiysa, hakkindaki hicbir fikrin dogru degil. ne idugu belirsiz argumanlarla bir tartismada hakli oldugunu kanitlayamazsin. ne bileyim isin kaynak kismindan kaciyor, kanit kismindan kaciyorsun, uygulama kismindan kaciyorsun yazdikca da yaziyor. ben sana verdigim kaynaklari. kisa, kisa da acikladim. birseyler ogrenmek istiyor bak onlara.
Neyin yanlış olduğunu gösterip düzeltmediğin için "hepsi yanlış dedim geçtim ben" yapıyorsun. Sonuç yok elbette.

Fusuy said:
hani olcu birimlerini bilmemek feci, olculeri birbirine karistirmak daha da feci bir olay. daha kuantum fiziginin temeli atan adamlardan bihabersin.
Neyi bilmediğimi de göstersen ya. Sehven yanlış yazmam bilmediğimi göstermez, sadece senin gibilere kendini biraz iyi hissetmesi için fırsat verir.

Fusuy said:
birden fazla evren ve ekstra boyut kavramini bilmeden "M-teorisinde 11 evren var haci" diyorsun.
Nerenden dinlediğin bir kez daha ortaya çıktı. Ben hiç bir zaman "m teorisinde 11 evren var" diye bir zırvadan söz etmedim. Süper sicim teorisine göre evren 11 boyutludur dedim. Böyle söylediğimi iddia etmek ya çok büyük bir hatadır ya da muhatabını ciddiye almayan bu şahsın lakayıtlığının sonucudur.
Fusuy said:
biz aksini iddaa edincede "ben dun baktim varlar" demekten otesine gecemiyorsun. Ayrica 10 uzeri -43'u copy paste kazasi 10-43 olarak yaziyorsun daha neyi copy paste ettigini bilmeden :smile:
Her şey gayet açık ve net belirtildi. Evrendeki en küçük zaman aralığı olan 10-43 saniyede sıcaklığın 1032 derece olduğunu defalarca yazdık. Tabi sen aksini iddia etmekle değil "bu ne la ben okumam bunları, ne diyon sen" vs zırvalamakla ve anlaşılabildiği halde 10-43 yazmamı istismar ederek "daha yazmayı bilmeyon hölölöl" yaptın. Kendisinden sonra gelen sayıyı 10un üssü olarak atayan işareti yazmayınca anlayamıyorsun değil mi? Anlama melekelerin malum, anormal karşılamayız...
Fusuy said:
tum bunlarin yaninda ben muhendisim diye dolasman traji komik.
Hayır henüz öğrenciyim. Ama öte yandan seni var olduğunu iddia ettiğin hatalarımı tek tek alıntılayıp ispata davet ediyorum. Cesaretin varsa gel ve adam gibi tartış...
Fusuy said:
he aklima gelmisken
10-43
:lol: Yemin ederim daha yeni oynarken, nasıl yazılır diye bakınırken "sup"u keşfettim. Hay ben... :lol:

tartismanin amacini bu olarak goruyorsan hayatin boyunca yeni birseyi ogrenmeyi yediremezsin kendine.

ayrica yaptigin hatalari ilkokul ogrencileri yapmiyor. muhendis ya da muhendis adayi olman farketmez.

Her şey gayet açık ve net belirtildi. Evrendeki en küçük zaman aralığı olan 10-43 saniyede sıcaklığın 1032 derece olduğunu defalarca yazdık. Tabi sen aksini iddia etmekle değil "bu ne la ben okumam bunları, ne diyon sen" vs zırvalamakla ve anlaşılabildiği halde 10-43 yazmamı istismar ederek "daha yazmayı bilmeyon hölölöl" yaptın. Kendisinden sonra gelen sayıyı 10un üssü olarak atayan işareti yazmayınca anlayamıyorsun değil mi? Anlama melekelerin malum, anormal karşılamayız...

hic birseyi istismar etmiyorum. yaptigin hata bu degil ki. bunlari copy paste ederken bu sekilde yazdiginin farkina vardim. sonra zaman, ve uzunluk olculerine is demissin. 10-43 olayina gelirsen ne hakkinda konustugu bilsen paste yaptiktan sonra bi bakarsin. hani bunu dogru yazman icin sup tag'ini da bilmen gerekmez, hani 10^-43 ya da 10 uzeri -43 olarak yazabilirsin.

hani yazdigin seyler yalan, yanlis olmakla uslubun da berbat. ben dedim, oldu olacak havasindasin. nerde kanit, nerde kaynak. buraya koyuyorum o cok bilimsel yazilarini. sen de bir daha oku istersen.

Ben hilbert teoremlerinin 11 boyutlu evren modelinde kullanılması onu somut yapar demedim. Zaten 4. boyuttan sonra fiziki bir varlık söz konusu değil onu da söyledik. Hilbert uzayının da evrenin bir parçası olduğunu kabul etmen senin tartışmada yenildiğin anlamına gelmeyeceğini anlamalıydın. Soyut düşün, ortada fiziki, dokunabileceğin bir şey olmak zorunda değil. Ben fizik dersi verdiğimi iddia falan etmiyorum ama sen nasıl tartışacağını zerre miktarda bilmiyorsun o yüzden şimdiye kadar verdiğin tek doğru karar daha fazla yazmaman olacaktır. O kadar da malsın ki diyecek bir şey bulamayınca isimleri yazma şeklime takıyorsun her daim. Kuantumu quantum yazdım yanlış mı oldu? "schrödinger" yazmayı bilmediğim için mi şrödinger yazdığımı zannediyorsun, istediğimi yazarım ulan. Şurada adam gibi bir tartışmaya bile ayak uyduramayıp da bir de kalkıp bana "hehe ben şyödingeri doyu yazabiliyom, okulda öyendim" diye ağlama. Tartışmanın ta başından uyarmıştık, artistik yapmaya çalışıp eline yüzüne bulaştırdığında beni suçlama diye...

Al sana Hilbert uzayı;
Planck sabitinin altında bir mini uzay bulunmaktadır. "Hilbert Uzayı". Uzay ne kadar küçülürse enerji o kadar çoğalır. Fakat zaman etkisi de o derece azalır. Mini uzaylarda mesafe kküçüldükçe enerji (Rezonans) sonsuz güce ulaşır. Bu güce Evrenimizin tohumudur denebilir. Hilbert Uzayı, David Hilbert'in adına izafeten adlandırılmıştır. Soyut bir mekandır. Hiçlikten varlığa geçişte "t=e", ısının 10 -43 derece ile  10 -32 derece
arasında ortaya çıkmıştır. Bu aralıkta olup bitenleri bizlere Hilbert Uzayı açıklar. Teorik fizikçiler bu zaman aralığına "Kuantum Gravite" adını vermişlerdi. Hilbert Uzayı, Evrenin en kucuk aralığıdır. Beşinci boyutun yer aldığı, soyut matematik uzay modellerinden en önde gelenidir. Bu uzay da, zaman ve bilinç gibi soyut boyutlar oluşur. Teorik Hilbert Uzayı asla Kuantlaşmaz. Oraya evrenimizi teşkil eden Tradyonların negatifi olan Takyonlar hakimdir. Hilbert Uzayı, aslında sayısız Hilbert Uzayları dizisidir. Henüz keşfedilmemiş, bilinmeyen varlıkların mekaın olduğu kabul edilir. Bir Hilbert Uzayında zaman boyutu teğet olabilir. Içine girilemezken bir diğerinde ise zaman uzunluk boyutu gibi yer alır. Hilbert Uzayında zaman tersine akar. Orada geçmiş yaşanır. Cünkü matematiksel bir mekan olan Hilbert Uzayında negatif olasılıklar da yer alır. Hilbert Uzaylarının bazılarında zaman yoktur, bazılarında zaman teğettir. Bir diğerinde zaman ileri akarken, başkasında geriye doğru akmaktadır. Zaman alternatif akım gibi bir ileri bir geri osilalsyonik calışır. Örnegin, orada insan yaşlı doğar sonra gittikçe gençleşir. Hilbert Uzayının daha altında Süper Uzay bulunmaktadır.

ben bunlarin hangi birine cevap vereyim? sizofren biriyle anlamli bir muhabete girmek mumkun mu? ben konuyla ilgili fikirlerimin ilk mesajindan beri arkasindayim. hani verdigim kaynaklarda ornekler, uygulamalar kullanim metodlari ve alanlari var. sen koseye sikistikca salladikca sallamissin. sana anca konuda hicbir bir bilgisi olmayan biri inanir. zaten amacin o gibi gozukuyor. kusura bakma ama parazitin tekisin.

he burada alintiladiklarim senin ucube yazilarinin hepsi degil. ozellikle WTF dediklerimi koydum buraya. digerlerinin de dogru bi yani yok cunku.

Evrende kesin yargı yoktur beyler. Özellikle bilimde yoktur. Eski sayfaları biraz araştırdımda nasıl postlar atılmış hayrete düştüm. Bilim yanılmışta Kur'anda yazdığı için bulunmuş. Zaten bilim sürekli geliştiği için yanılma payıda olacaktır.  Bilimde garanti yoktur, doğru vardır ve aksi kanıtlanana kadar doğru kalır. Örneğin Darwin'in evrim teorisini ilk ortaya attığı zaman binlerce hatası vardı. Bilim geliştiçe bu hataları kapattı ve şimdi tartıştığımız ( her ne kadar bilim tarafından doğrulanmış olsada bazı kesimlere göre hala teori ) evrim teorisini bize sundular. Ha 50 sene sonra daha fazla detay öğrenilir mi? Öğrenilir tabii. Eskiden döte iğne yerdik hastalığımız geçsin diye şimdi hapı attın mı birşeyin kalmıyor mesela. Dinciler kendilerini garantiye o kadar hazırlamışlar ki kendi dinleri ile çelişip, bilim ile uğraşanları, yaratıcı ile bir görüyor, her şeyi açıklama kapasiteleri olduğunu söylüyorlar. İki kitap okuyun la. O değilde onca şey Kur'anda yazılıyordu da daha önce bir Müslüman bilimci neden bulamamış bir şey? Bilimciyide geçtim, Kur'anı okuyon, içinde onca bilgi var .mk paylaşsana. Her b*k bulunduktan sonra "Aha şu ayette yazıyodu." diyolar. Olm kendinizi salak yerine koymayın.

Din yapısı itibariyle bilimin önünde engeldir abi, engel olamayıncada 'ahanda şurda yazıyordu' diyorlar, ayetlerin tefsirlerini bile değiştiriyorlar hatta. Ondan sonra siz bunu savunacaksanız bizde bizimkini buradan bir şey çıkmaz saçmalığı. Sanki ateizm vs teizm yapıyoruz burda.

Atticus Finch said:
Evrende kesin yargı yoktur beyler. Özellikle bilimde yoktur. Eski sayfaları biraz araştırdımda nasıl postlar atılmış hayrete düştüm. Bilim yanılmışta Kur'anda yazdığı için bulunmuş. Zaten bilim sürekli geliştiği için yanılma payıda olacaktır.  Bilimde garanti yoktur, doğru vardır ve aksi kanıtlanana kadar doğru kalır. Örneğin Darwin'in evrim teorisini ilk ortaya attığı zaman binlerce hatası vardı. Bilim geliştiçe bu hataları kapattı ve şimdi tartıştığımız ( her ne kadar bilim tarafından doğrulanmış olsada bazı kesimlere göre hala teori ) evrim teorisini bize sundular. Ha 50 sene sonra daha fazla detay öğrenilir mi? Öğrenilir tabii. Eskiden döte iğne yerdik hastalığımız geçsin diye şimdi hapı attın mı birşeyin kalmıyor mesela. Dinciler kendilerini garantiye o kadar hazırlamışlar ki kendi dinleri ile çelişip, bilim ile uğraşanları, yaratıcı ile bir görüyor, her şeyi açıklama kapasiteleri olduğunu söylüyorlar. İki kitap okuyun la. O değilde onca şey Kur'anda yazılıyordu da daha önce bir Müslüman bilimci neden bulamamış bir şey? Bilimciyide geçtim, Kur'anı okuyon, içinde onca bilgi var .mk paylaşsana. Her b*k bulunduktan sonra "Aha şu ayette yazıyodu." diyolar. Olm kendinizi salak yerine koymayın.

dediklerin hemen hemen dogru ama bilimde birseyin dogru oldugu kabullenmeden once binbir turlu test edildigini de eklemem gerektigini dusundugum.

bilim dusmani insanlarin "he, dedim oldu. aksini kanitlamazsaniz dogrudur" diyip, kafasina esenleri soyleyebileceklerini dusunuyor. bi bakima cok laf, az is yapmak oluyor bu.

ahmetmaza12 said:
Din yapısı itibariyle bilimin önünde engeldir abi, engel olamayıncada 'ahanda şurda yazıyordu' diyorlar, ayetlerin tefsirlerini bile değiştiriyorlar hatta. Ondan sonra siz bunu savunacaksanız bizde bizimkini buradan bir şey çıkmaz saçmalığı. Sanki ateizm vs teizm yapıyoruz burda.

dinden ziyade toplumla alakali bu. biz kolayi seven bir toplum oldugumuzdan bilim yapmak zor geliyor. karsi tarafi da inkar edemiyecek durumu gelince "ha, biz onu biliyorduk zaten" diyor. karsi tarafin bunlari kesfedenene kadar ne zahmetlerden gectigini dusunmezler bile. dindar olup olup da bu tembellikten uzak insanlar var. ama bizim kulturumuzde cok az yetisiyor.

dinin yapısından ileri geliyor abi, dinde önce ortaya iddaa atılır örneğin ahiret var gibi. Ölünce görürsün varsa tabi. Buda sınırsız bir hayalgücü oluşturuyor. Bilimde tam tersi deneyden sonra yorum yapılır. Ne kadar mantıklı olsada olayların aslında öyle olmadığını bilim ortaya çıkarınca dinle çelişiyor tabi. İnsanlık tarihi semavi dinlere göre 7000lıktır mesela.

bazi inanclarda, mesala budizm, boyle dogmalar yok. hatta semavi dinlere inanip da mukemmel kesif yapmis insanlar var. mesala big bang teorisini ortaya atan adam hristiyan bir rahip.

sonra yahudiler dinlerine ragmen teknoloji ve muhendislikte yer edinmis insanlar. mesala INTEL'de bir suru muhendisi var. su an bu forumda tartisabiliyorsak o adamlarin katkilarini hor goremeyiz.

bence tamamen toplumun yapisiyla alakali. biz tembel bir toplumuz. o yuzden kolay olana inaniyoruz, yeni ve kabul edilmesi kacinilmaz olmus fikirleri hep disardan ihrac ediyoruz.

ilgili sempozyumdaki profesor bile 8 ve 11 yy'daki musluman bilim adamlarina takili kalmis. ronesansdan sonra avrupa artik islam dunyasinda durulmus bilime o kadar cok sey katti ki. bunu hesaba katmamak ya korluk ya da isguzarliktir.

adamin yaptigi aynen  "bizim o zaman yasamis bilim adamlari daha iyi yawwws" diyip, afedersiniz, sidik yarisina girisiyor.

ki zaten o zaman biyoloji diye bir bilim yoktu. genelde fizik, mekanik, astronomi, teoloji, felsefe, matematik alanlarinda calismalar yapilmis. bu adamlari, batili bilim adamlariyla karsilastirma elma ile armutu toplamaya benziyor.

bu toplum boyle bir profesor yetistirmis iste.

Bizim tembel bir toplum olduğumuzdan çok hep bir öndere ihtiyaç duyup onun peşinden koşan bir millet olduğumuz daha doğru. Nitekim, bu iktidara kim geldiyse o olmuştur hep. İktidara gelenlerin de durumu malum zaten.

Atticus Finch said:
Örneğin Darwin'in evrim teorisini ilk ortaya attığı zaman binlerce hatası vardı. Bilim geliştiçe bu hataları kapattı ve şimdi tartıştığımız ( her ne kadar bilim tarafından doğrulanmış olsada bazı kesimlere göre hala teori ) evrim teorisini bize sundular.
Al işte sen neye dayanarak böyle kesin konuşabiliyorsun şimdi? Hem bilimde kesinlik olmaz yanılma payı vardır diyorsun hem de evrimi farazi kanun olarak kabul ediyorsun. Madem bilim tarafından doğrulandı, bazı kesimlere göre de hala teori, sen kendin "evrim kanunu" diye adlandır o zaman. Benim gördüğüm kadarıyla da bilim geliştikçe bu hatalar daha da büyüdü, neo darwinistlerin yaptıkları pek çok sahtekarlık da ortaya çıktı...
Atticus Finch said:
Ha 50 sene sonra daha fazla detay öğrenilir mi? Öğrenilir tabii. Eskiden döte iğne yerdik hastalığımız geçsin diye şimdi hapı attın mı birşeyin kalmıyor mesela. Dinciler kendilerini garantiye o kadar hazırlamışlar ki kendi dinleri ile çelişip, bilim ile uğraşanları, yaratıcı ile bir görüyor, her şeyi açıklama kapasiteleri olduğunu söylüyorlar.
Dinciler diyor bak hele sen necisin la kereste?
Atticus Finch said:
İki kitap okuyun la. O değilde onca şey Kur'anda yazılıyordu da daha önce bir Müslüman bilimci neden bulamamış bir şey? Bilimciyide geçtim, Kur'anı okuyon, içinde onca bilgi var .mk paylaşsana. Her b*k bulunduktan sonra "Aha şu ayette yazıyodu." diyolar. Olm kendinizi salak yerine koymayın.
Bak hele müslüman bilimciler bir şey bulamamış diyor bir de devekuşu...
ahmetmaza12 said:
Niye engel oluyormuş abisi? İslam sana bilim yapma demez, kendi kuralları konusundaki sorgulamamaya gelince zaten cehalet etrafı kaplamadan önce İslami konular, ilimler en ince ayrıntısına kadar gösterilip şüpheye yer bırakmayacak şekilde açıklanıyordu.

Hz. Ali (k.v.) “İsteseydim yalnız Fatiha‘nın tefsirinde yetmiş deve yükü kitap yazardım” (İbn Ebî Cemre yoluyla Hz. Ali’den (r.) nakledilmekte olan bu söz ve açıklaması için (Bkz: Risâletu’l-Ledunniyye, 106. İtkân, 2, 1223-1224. İmam Gazzali’nin “İhya-u Ulumiddin” c.1, s.803 / el-Kunduzi ‘nin “Yenabi’ül Mevedde” s.64, 407, 524/ Tefsir’ül Fatiha s.57 /  Kemaleddin el-Halebi eş-Şafii’nin “ed-Darr’ül Manzum”)  diyor. Geçmişte zaten akıl, mantık vs. yollarla her türlü mesela izahate kavuşturuluyordu. O zaman İslami ilimlerde ne sizin ne de bizim hayal bile edemeyeceğimiz bir birikim vardı. Bugün böyle olmasının sebebi cehalet. Yerinden oturup bilip bilmeden sayfırmakla olmuyor.Avrupa "dark age" yaparken, müslümanlar 7den 70e kütüphanelerde sabahlıyorlardı...
ahmetmaza12 said:
dinin yapısından ileri geliyor abi, dinde önce ortaya iddaa atılır örneğin ahiret var gibi. Ölünce görürsün varsa tabi. Buda sınırsız bir hayalgücü oluşturuyor.
Dini karalamak için ne yapacağını şaşırıyor bu vatandaş. İslamdaki inançların temelleri, esaslar zaten detaylıca açıklanmıştır. Araştırmaya, dötünüzü kaldırmaya erinip de bakmıyorsunuz bir zahmet sonra da din yalan diye ortada geziniyorsunuz. Anca "inteynetten baktım din yalanmış" "Ula bu müslümanlar b.k gibi İslam da bu yüzden yanlış olmalı" vs. diye dolanırsınız zaten...
ahmetmaza12 said:
Bilimde tam tersi deneyden sonra yorum yapılır. Ne kadar mantıklı olsada olayların aslında öyle olmadığını bilim ortaya çıkarınca dinle çelişiyor tabi. İnsanlık tarihi semavi dinlere göre 7000lıktır mesela.
Bilim insan işi olduğu için normal olarak her zaman hata yapma riski var. Herşey kesinkes doğruymuş gibi bilimi ideolojin olarak kabul edemezsin. Hele şu cahilliğe ne demeli, sen insanlık tarihini 10 milyon yıl falan mı zannediyorsun? Hristiyanlığın ve yahudiliğin zaten semavi bir tarafı kalmadı. İnsanlık tarihine gelince yalnız nüfus artış istatistikleri bile insanlık tarihinin yüzbinlerce yıl olamayacağını gösterir. Dahası yaş tespitinde kullanılan en güvenilir c-14 metodu dahi tarih arttıkça daha hatalı sonuçlar vermektedir. Misal Gerçek yaşı 1000 olan bir iskeleti 10 yıl farkla hesaplamasına rağmen gerçek yaşı 5000 olanını 300 yıl sapmayla hesaplar. Dahası bu tarih hesaplamaları zamanın her dönemde aynı geçtiği varsayılarak yapılıyor. Görecelilik teoremine göre dünyanın fiziki şartları da göz önüne alındığında( manyetizma, yerçekimi, ışınlar vs.) zamanın akış hızının değiştiğini biliyoruz. Doğruluğu kesin olmamakla beraber bazı hadislerin açıklamalarında verilen tarih süreleri yorumdan ibarettir. Zaman değişken olduğu için 'yıl' kavramının hangi manayı içerdiği belli değildir. En doğrusunu Allah bilir.

Fusuy said:
bazi inanclarda, mesala budizm, boyle dogmalar yok. hatta semavi dinlere inanip da mukemmel kesif yapmis insanlar var. mesala big bang teorisini ortaya atan adam hristiyan bir rahip.
sonra yahudiler dinlerine ragmen teknoloji ve muhendislikte yer edinmis insanlar. mesala INTEL'de bir suru muhendisi var. su an bu forumda tartisabiliyorsak o adamlarin katkilarini hor goremeyiz.
Bunun inançla alakası yok. Gayet de güzel yapılıyor yukarıda söylediğin gibi.

Fusuy said:
bence tamamen toplumun yapisiyla alakali. biz tembel bir toplumuz. o yuzden kolay olana inaniyoruz, yeni ve kabul edilmesi kacinilmaz olmus fikirleri hep disardan ihrac ediyoruz.
Bence de İslamla alakası yok.

Fusuy said:
ilgili sempozyumdaki profesor bile 8 ve 11 yy'daki musluman bilim adamlarina takili kalmis. ronesansdan sonra avrupa artik islam dunyasinda durulmus bilime o kadar cok sey katti ki. bunu hesaba katmamak ya korluk ya da isguzarliktir.
Rönesanstan sonra bilimde ilerleyip karanlıktan kurtulan Avrupa tüm bu atılımlarını İslam medeniyetinden yükselen ışığa borçludur. Hal böyleyken müslümanların bilime bir şey katmadığını, İslamın bilime karşı olduğunu iddia edip, bu atılımı ve İslam medeniyetinin Avrupanın ilerlemesine bel kemiği oluşturmasını hesaba katmamak ya körlük ya da işgüzarlıktır.
Fusuy said:
ki zaten o zaman biyoloji diye bir bilim yoktu. genelde fizik, mekanik, astronomi, teoloji, felsefe, matematik alanlarinda calismalar yapilmis. bu adamlari, batili bilim adamlariyla karsilastirma elma ile armutu toplamaya benziyor.
bu toplum boyle bir profesor yetistirmis iste.
Hah en önemlilerini unutmuşsun. "TIP ve KİMYA" İslam medeniyetinde tıp o kadar ilerlemişti ki -zaten bu biyoloji ve kimya- çok ilginç ve ileri buluşlar ortaya çıkmıştı. İnsan fizyolojisinde ustalaşmıştı bilim. Bu adamları batıdakilerle karşılaştırmak meyveli ağacı taşlamaya benziyor. Tohum olmazsa ağaz olmaz, ağaç olmazsa meyve olmaz.

Calradianın Bilgesi said:
Dinin her zaman bilime karşı olmadığını savunan alıntılara karşı da bir şeyler yazmaya çalışarak büyük bir çaba sergilemişsin. Aferin sana.
Yazdıklarım her zaman karşıt olmak için değil körmüyor musun? Mesela adam İslamla değil toplumun yapısıyla alakalı diyor ben de ona katıldığımı belirtiyorum. Sen ne demeye olaya dahil olmaya çalışıyorsun anlaşılmıyor...

Neyse tamam yapmam bundan sonra bir de şey yaptığım şeyin edebiyatta ne olduğunu bilmiyom ben yazmaya erindiğim için kör müsün görmüyor musun yazacaktım yukarıdaki daha kolayıma geldi. Ama olmadı bak şimdi yazdırdın bana uzun uzun bi anlamı kalmadı...  :lol:

Back
Top Bottom