Yaratılışcılık Üniversitelerde

Users who are viewing this thread

neden arada birileri cikip tartismanin konusu istedigi gibi yonlendirebilecegini dusunuyor? varsa bir derdiniz kendinize yeni baslik acin.

Genghis Khan said:
zaten denk kelimesini onun için kullandım. direkt aynı demedim. yani evrenin, zamanın başlangıcı bir nevi insanın oluşum sürecinin başlangıcı değil mi; en temel anlamda?

Eğer insanlığı yaratmayı nihai hedef olarak görüyorsan, doğrudur. Bence bizler eşsiz kar taneleri olmadığımız için, ben böyle ele almamıştım bu konuya. Herkesin düşüncesi kendine durumlarından birisi bu nihayetinde.  :smile:

Genghis Khan said:
bu konu kader kavramıyla alakalı. o şekilde irdelemek daha doğru olur. fakat ben bu konuya hakim değilim. :/ ama diyebileceğim, en alt satırlara yazacağım cümleler ile alakalı. inançsız birinin bu 'kader' kavramını sorgulayıp cevap bulamadığı soruyu, ben de inançsız biri için ölümle beraber gelen yok oluşta cevap bulamıyorum. yani birimiz diğerine göre başlangıcını merak ederken, öbürümüz diğerine göre sonunu merak ediyor. :smile:

Kaderi ben "insanların anlayabilmesi için kavramları basitleştirmek" kategorisinde gördüm hep. Çünkü din kültürü derslerinde gördüğümüz şey Allah'ın her duygu ve düşünceyi tepe noktasında bilen, algılayan bir varlık olduğuydu. O nedenle hiçbir yaşam çizgisini "yazmak" zorunda değil ki o. Ama biz bu seviyede bir kavramı anlamayınca, kolaylık olsun diye "kader" çıkmış. İster Allah eliyle, ister insan katkısı ile. Neyi istiyorsan onu seçersin yani.  :wink:

Genghis Khan said:
4. paragraf, bireyel olan soru: evet belki bireysel oldu soru ama bence önemi yok. yani bir çıkış noktası aradım ve senin örneğin üzerinden gittim.
abi gene diyeyim ama sen ölüp gitmişsin yani bitmişsin. bunun erdemini gösteremeyecek duruma gelmişsin. zaten bahsettiğin olay, iyi bir insanın yapması gereken her şey. sen canlı olduğun için öyle düşünüyorsun. ona göre karar veriyorsun. absürd olacak ama bir ölüye empati kursana :grin:

He kurdum ölüyle empati. Ne güzel ne sakin anlatamam sana.  :razz: Benim hakkımda 2-3 kişi hariç insanların ne düşündüğü umurumda değil. Ama kimse akrabalarını, kimlere bağlı bu dünyaya geldiğini seçemiyor. O nedenle bana bağlı olan insanlardır benim derim. Çevrenin benim yaptıklarımla onlara baskı kurmasıdır.

Ayrıca senin de dediğin gibi bu tavır iyi bir insanın tavrıysa, iyi insan olmak için din mecburiyeti yok demektir. Ben dinsizim, ama iyiyim. Sen dini inanışı olan birisin, ama yine iyisin. Demek ki ön koşul din değil.

Genghis Khan said:
bu satırlarda katılmadığım nokta yok ki. fakat algılayış farkı olsa gerek ki tam olarak anlaşamıyoruz.
burada toplumsal ya da bireysel hep aynı sorun geliyor karşıma 'amaç'. sorumluluğun bir nesil sonrasını rahat ettirmek ya da iyi biri olarak hatırlanmak olabilir. sorumluluğun bir getirisi olarak sonuç ortaya çıkar. iyi bir insan hep sonucu olumlu olsun ister. peki nedeni nedir? bakın açıkçası, tamam fikirleriniz bu canlı dünya için gayet normal, olması gereken şeyler. fakat hep bu dünya için. yani öldükten sonra çocuğumun iyi yaşamasını istemek bile başlı başına bir inanç olmasa da bir beklenti oluyor.

Bu bir inanç değil. Ben birşeyler yapıp sonrasında birilerinden iyilik için dilek dilemiyorum. Zaten o talep olayını da hiç anlamamışımdır. Herkes kendisine değerli gelen şeyleri el üstünde tutsun, ayrıcalık tanısın diye yaratana dileklerde bulunuyor. Bana çok bencilce, çok kendi merkezli geliyor bu kavram. (kendi merkezli ne la) Ama bu başka bir konu, şimdi burada kesiyorum.

Breelander said:
O postu atarken o kadar sinirilydim ki bir yandan sözlerimde hakaret içermemeye çalışıyor;bunu yaparken dönüp yazdıklarınıza bir kez daha göz gezdiriyordum.Haliyle tekrar okuyunca biraz saçma olduğunu anladım,üzgünüm.Ama o postu silmek yerine ondan ders çıkarmak gerekir sanırım.(Kendi adıma)

Sağlık olsun. Gelecek sefer sinirliyken post atmak yerine gezip tozmayı tercih edersin belki.  :wink:

Breelander said:
Şunuda onutmada 10 sayfa önce seninle tartışan bendim yani bu yüzden 4 sayfa okumanın yeterli olduğunu düşündüm.Bence yeterli yani.
Kimse sana benim İslam bilgini olduğumu yada onun gibi bişey söylemedi.Daha önceki yazılarımda zaten buna değinmiştim ama şimdi onu bulmaya üşenüyorum yalan olduğunu düşünenler 10 sayfa kadar öncesine bakabilir.

Aynen yazdığım şey:

Baradh said:
Ben A) seçeneğinin olduğunu pek sanmıyorum. Hem sizin din bilgini olmanızın komik olması, hem de benim süper falan birisi olmamam sebebiyle.

İlkokulda önerme anlatmadılar mı size? Ne bileyim, okulda öğrendiklerinizi acilen günlük hayatta kullanmayı öğrenmeniz lazım. Okul sadece sınavları geçmek için bilgi alınan yer değil.

Ben sana 2 olasılık sundum, hangisinin daha ağır bastığını nedenleri ile anlattım. Din bilginisin demedim, aksine olman komik dedim. Nereden bu yargıyı çıkartıyorsun anlamıyorum.

Breelander said:
Neyse anlatmak istediğim şu ki; benim sizin kadar akademik bilgim olmaya bilir,şu daha önce yerin dibine gömdüğünüz arkadaşında olmayabilir ama sonuçta burda kendimizi anlatmaya çalışıyoruz.

Hakkında yeterli bilgin olmayan bir konuyu körü körüne savunmak için post atmak kendini anlatmak değildir. Eğer çok fazla bilgin olduğunu düşünmüyorsan, sadece sorulan sorulara bilgin dahilinde cevap verirsin. Eğer fazlasını bildiğini düşünüyorsan, olduğunu tahmin ettiğin şüphelerle ilgili 1-2 şey eklersin. Ama sen ve NotoriusMaster ilkini yapmaktan bile kaçınıyorsunuz. Bu da sorduğumuz sorulara cevap verecek kadar bile dininizi bilmediğinizi düşündürüyor bana.

O sorular akademik sorular değil, benim lisede düşündüğüm ve cevap bulamadığım sorular. Ne bileyim, buraya gelip yazı yazan insanların İslam'ı kabul etmeden önce 1-2 şeyi merak ettiklerini sanıyordum, meraklarını da bilir kişilerle konuşup giderdiklerini düşünüyordum. Belki de gerçekten sadece "inan!" diye annenizden babanızdan direktif geldi diye üstünde 1 saniye bile düşünmeden inandınız...  :???:

Breelander said:
Yani şunu yapmaya beni kırmaya ne gerek vardı:
Tatari_okan said:
"Bu adamlar bu konuda cahil zaten, bir şey bilmez. Ben biliyorum neyin ne olduğunu, diş perisi falan yok ayıqss..." demesen de sözlerin buraya çıkıyor yani.
Ne gerek vardı?Bunu daha önce okuduğum halde cevap vermek içi biraz bekledim ki şimdi sakin kafayla yazabileyim.

Adamın senin lafındaki 2-3 kelimeyi değiştirip aynen sunduğunun farkındasın değil mi?  :lol: "Ne ekersen onu biçersin" sözü, ya da "öfkeyle kalkan zararla oturur" sana birşey ifade ediyor mu? Yaptıklarının sorumluluklarını üstlenmen gerekli. Olay seninle başladı, sana senin silahınla cevap verende suçu bulamazsın. Büyümek böyle birşey işte...  :wink:

Breelander said:
Ama yinede kendime hakim olamayacağım ki;bu denli İslam karşıtı bir yönetimin bulunduğu ve aynı düşünceye sahip olanların desteklendiği bir foruma daha fazla tahammülüm yok.Kendinize iyi bakın...

Yönetimi İslam karşıtı olarak nitelendirmezdim ben. Çünkü şu ana kadar yönetimden olup da İslam dininin kendisine saldıran kimseyi görmedim.

Dine inanan kişilerin saçma davranışlarına çemkirmeleri? Onu ben de yapıyorum. Sen de, NotriusMaster da katkıda bulunmadınız, dininizi temsil eden 2 birey olarak burada çözümün parçası olmadınız. El-Kaide'nin hareketlerini İslam'a yüklemiyorsak, sizinkileri de yüklemiyoruz. Çünkü hakkıyla temsil eden bireyler değilsiniz demek ki.

Bunca zaman ben İslam dinine saygım var derken, dinin kendisine bireysel bir inanç olarak köşede kalması koşuluyla saygu duyduğumu belirtmiştim. İbadetini yaparsın, o kurallara göre yaşamak isteyen ailen mutlu mutlu yaşar, şartları kendi aranızda kabul ettiyseniz takılırsınız. Bundan bana ne? Ama dini yaşayan insanlar? Onlara aynı saygıyı duymak zorunda değilim. Orada saygının kazanılması lazım. Bu kadar basit.

gözlenebilir evrende 170 milyar galaksi var. bir galakside en az 10 milyon yıldız olabileceği gibi bazı galaksilerde 100 trilyon yıldıza kadar çıkıyor. şimdi bu yüz milyarlarca galaksi içindeki bir tanesinin 200 milyon yıldızı içinden birinin 8 tane gezegeninin birinde yaşayan 8 buçuk milyon kadar canlıdan sadece biriyiz. bütün bu evrenin gerçekten de insanlar için mi yaratıldığına inanıyorsunuz? hiç bir zaman gidemeyeceğimiz katrilyonlarca yıldız bizim, ya da bir peygamberin yüzüsuyu hürmetine mi yaratılmış? yoksa insan gibi bir canlının oluşması aklımızın alamayacağı sayıda olasılığın sağlanıp koşulların uygun olmasıyla mı ilgili?

Artizan said:
gözlenebilir evrende 170 milyar galaksi var. bir galakside en az 10 milyon yıldız olabileceği gibi bazı galaksilerde 100 trilyon yıldıza kadar çıkıyor. şimdi bu yüz milyarlarca galaksi içindeki bir tanesinin 200 milyon yıldızı içinden birinin 8 tane gezegeninin birinde yaşayan 8 buçuk milyon kadar canlıdan sadece biriyiz. bütün bu evrenin gerçekten de insanlar için mi yaratıldığına inanıyorsunuz? hiç bir zaman gidemeyeceğimiz katrilyonlarca yıldız bizim, ya da bir peygamberin yüzüsuyu hürmetine mi yaratılmış? yoksa insan gibi bir canlının oluşması aklımızın alamayacağı sayıda olasılığın sağlanıp koşulların uygun olmasıyla mı ilgili?
Değil mi yahu ikisinide düşündüğünde saçma geliyor.En kolayı bu konuda hiçbirnine inanmamak olur.

Konuya biraz bodoslama dalmak gibi oluyor sanırım ama o kadar yazıyı okumaya sabredemedim. Bende bir şeylere değinmek istiyorum.Aşağıda söyliyeceklerimin hepsi varsayımdır şimdiden söylüyorum.

Öncelikle konu şu ;

Daha önce yazıldı mı bilmiyorum ama ben kendi görüşümü açıklamaya uğraşacağım. Şimdi Türkiye'de yaşadığımızı varsayarsak Türkiye İslam inancı esas alınan bir devlet. Türkiye'de doğdum çevre,aile ve geliştiğim kültür olgusu bana Müslüman olmayı gerektirdi. Bana doğru gelen tek şey Müslümanlık oldu ve diğer dinler de değiştirilmiş yahut Müslümanlığa karşı olduğu için kesinlikle red konusu ve eğer bir hristiyan müslüman olmazsa öteki tarafda inandığım Allah tarafından cezalandırılacak.Buraya kadar sanırım hem fikiriz. Peki ya olayları biraz değiştirip ben Hristiyan inancının geliştiği bir yerde doğsaydım o zaman n'olacaktı ? Aramızda dağlar denizler olan bir ülkede yaşıyor olsaydım Türkiye'de gerçekleşen bu inanç olgusunun bana doğru gelmesini sağlayacak şartları nerden edinebilecektim. Madem Allah beni yarattıysa bana neden müslüman olma şansı tanımadı. Şahsen ben eğer hristiyan bir toplumda doğsaydım bana müslümanlık önerirlerse niye olayım ki? Hadi ama ciddi olun herkes kendi doğrusunu kabul eder bu bir gerçek ve 100 kişide yanlış dese bir kişi doğru diyorsa ve o doğruysa bu onun doğruluğunu değiştirmez.

Devam etmek gerekirse müslüman olma olgusu beynimizi sarmışken diğer dinlere kesinlikle şans tanıyamıyoruz ve inanmayan insanlarada "Kolaya kaçıyorsun sen!Namazdan , oruçtan kaçıyorsun! " tarzındaki laflar ağzımızdan kolayca dökülüyor. Ama aslında inanarak biz kolayı seçmiş oluyoruz. Çünkü bize bu şans sunulmuyor o olacaksın deniyor ve oluyoruz. Peki ya öteki tarafta neden bir Budist tanrısı bizi cezalandıramasın ki yada Amazon Ormanları'nda yaşıyan ilkel bir kabilenin inandığı tanrı neden doğru olamasın? Yada Yunanlıların taptığı çok tanrılı sistem neden yanlış olsun ki. Şahsen benden istense ben Uçan Spagetti Canavarı tarafından cezalandırılmak isterdim. İnandığımız bir çok Tanrıdan daha insaflı olacağına eminim.

Devamıda olacak ama alacağım bir kaç "Pis atayiz yürü git buradan!" tarzındaki cevaplardan sonra.

halk arasında inanç hoşgörüsüzlüğü uzun zamandır var. acı olan koskoca profesörlerin buna dahil olması. üstelik bu insanlardan bu kadar düşük seviyeli konuşmalar yapmasını beklemezsin. ama oluyormuş işte.

formasyon dersi aldığım hocalarımdan biri bize şunu demişti, eğitimsiz insandan korkmayın, asıl tehlikeli olanlar yanlış eğitilmişlerdir. belki sokaktaki adama en başından anlatsan anlıyacaktır ama bunlar hep ben profesörüm ayağına yatıp seni dinlemez de.

SaNaL said:
Devam etmek gerekirse müslüman olma olgusu beynimizi sarmışken diğer dinlere kesinlikle şans tanıyamıyoruz ve inanmayan insanlarada "Kolaya kaçıyorsun sen!Namazdan , oruçtan kaçıyorsun! " tarzındaki laflar ağzımızdan kolayca dökülüyor. Ama aslında inanarak biz kolayı seçmiş oluyoruz. Çünkü bize bu şans sunulmuyor o olacaksın deniyor ve oluyoruz. Peki ya öteki tarafta neden bir Budist tanrısı bizi cezalandıramasın ki yada Amazon Ormanları'nda yaşıyan ilkel bir kabilenin inandığı tanrı neden doğru olamasın? Yada Yunanlıların taptığı çok tanrılı sistem neden yanlış olsun ki. Şahsen benden istense ben Uçan Spagetti Canavarı tarafından cezalandırılmak isterdim. İnandığımız bir çok Tanrıdan daha insaflı olacağına eminim.

"De ki: Sığınırım bütün insanların rabbine, bütün insanların melîkine ve bütün insanların ilâhına ..." Kul euzu birabbinnas ...

Onun bunun tanrısından bahsediyorsun ama Allah ile tanrı kavramlarının aynı manaya gelemeyeceğini bilmiyorsun. Yukarıda ki ayette rab , melik ve ilah olarak üç isim geçiyor. Bu isimler mana olarak farklılar ama hepsi Allah'a işaret ediyor, kendi manalarınca.

O tanrı olarak saydıkların neden doğru olmasın biliyor musun çünkü onlar, kendinde yazdığın gibi Tanrı ama şöyle demiyorsun, budist Allah ı ya da amazon ormanlarında yaşayan ilkel bir kabilenin inandığı Allah, demiyorsun ki kuranda tanrı kelimesi ilah olarak geçiyor.

[ İlah (Arapça) = Tanrı (Türkçe), Allah (Arapça) = Allah (Türkçe) ]

Tanrı ile Allah kavramlarını birbirine karıştırmayalım, karıştıranları da uyaralım.

En azından bir şey hakkında yorum yapacaksan o konu hakkında az ya da çok "DOĞRU" bir fikrin olsun. Mesela ben şu ana kadar evrimciler hakkında insanların maymundan geldiklerine inandıklarını sanıyordum ama doğru değilmiş, bu evrimciler insanların maymundan geldiklerine inanmıyormuş meğersem ve ben de bunu burada öğrenmiş oldum, bu iyi bir şey, aynı şeyi sizlerden de bekliyorum çok mu?

Adam tutturmuş yok 72 bakire, iri göğüslü huri, zevk , şehvet yeri cennet, işkence yeri cehennem .... gibi, Adamın zerre kadar bilgisi olmadığı daha bu verdiği örneklerden belli. İslam hiç bir zaman bu söyledikleriniz olmadı.

Israrla adama Adem, insan, ins kelimeleri kuranda farklı anlamlar olarak geçer diyip duruyorum ama adam anlamıyor ya da Kuranda ilk peygamber ve ilk insan olarak 2 farklı adem geçiyor diyorum onu da anlamıyor, kusura bakma ama artık işin cılgı çıktı.

Arkadaşım senin anlayamadığın şey şu. Sen müslüman olarak olaya objektif bakamıyorsun tamamen taraf tutan subjektif bir bakış açın var. Sen Allah'ı Tanrı'dan ayrı tutabiliyorsun çünkü dinin sana bu egoistliği tanıyor. Biz olaya o bakımdan daha subjektif bakıyoruz aslında.Bahsettiğim şey orda şuydu bir Hristiyan'da kendi Tanrı sını senin Allah'ından farklı görmüyor bundan emin olabilirsin. Şunuda anlamanı isterim Monoteizm sistemini içeren dinlerin hepsi sana aynı şeyi bahşeder. Bir İlah vardır (sen buna ister Allah de ister Tanrı de farketmez) insanları yaratmıştır ve aslında insanların hayatlarını iyi yaşamaları için kurulmuş sistemler yaratır. Fakat bu sistemler o kadar amaçsızdır ki yani bunu dini olmayan biride yapabilecektir. Sonuç olarak sonuna bir ödül kor. Her dinde bu vardır arkadaşım. İşte bu yüzden sen kendini elin "gavurundan" üstün göremezsin.

Anlayamadığın bir 2. şey de şu. Sen bir kaynak istendiğinde kendi kitabını kaynak gösteriyorsun fakat sana göre kaynak olsa bile o bize göre kaynak değil. Vaktimi harcadım ve tüm konuyu inceledim tüm yorumlarınız böyle. Hatta o ragnok arkadaşımız zaten beni şaşırtmaktan ileriye gidemedi. Konu hakkında doğru fikre gelince açıkçası 10. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak bilgisi kitabını aşan bir bilgim olduğunu söyliyemem. Ama bu Huri olayı herkesçe bilinir bunu inkar edemezsin Kur'an da bile vardır bu olay.

Ha bu arada şöyle bir şeyde söyliyeyim. Ben o yazdıklarımı editleyip "Amazon Ormanları'nda yaşayan ilkel kabilelerin inandığı Allah" desem bu benim tezimi sana göre doğru mu kılardı? Tabii ki de hayır. O yüzden böyle saçma sapan bahanelerle gelme din konusunu tartışman için empati denen şeyden yoksunmuş gibi davranma. Kimse sana zorla inanma yada kimse bize zorla gelin inanın demiyor. Ama konu genelinde hakarete meyilli ne kadar yorum varsa hep sallamışsınız Müslüman arkadaşlar olarak. Bu da sizin açınızdan iyi bir örnek teşkil etmez. İnanan herkese saygım vardır inandığıma saygısı varsa.

Özetle: Hani diyorsun ya "Onun bunun tanrısından bahsediyorsun" diye gelip kendi dininle ilgili kimseden saygı istemeye kalkma.Yaptığın bana hakaret gibi geliyor. Çünkü aslında sende farkında olmadan onun bunun Tanrısına tapan biri oluyorsun.

Özür dilerim üst üste 2. mesajım olacak ama 1. mesajı editleyip devam edersem çok uzun olacaktı. Şu kendi yazdığım insanların hayatlarını iyi yaşamaları konusunu biraz açayım. Şöyle ki bu konuda en önemli din zaten Budizm dir hatta Budizm artık bir din olmayı aşmış bir felsefe haline gelmiştir. Çünkü Budizm sana bahsi geçen öteki taraftaki güzel yere gitmen için şart koşmaz. Hayatını iyi bir insan olarak yaşarsan zaten hakettiğini almışsındır. Bu yüzden din sisteminden biraz farklıdır ve bir yaşam felsefesi olarak görülür. Fakat Hristiyanlıkda bir din olmasına rağmen aslında baktığımızda İsa'nın öğretileri Budizm in söylediklerinden farklı değildir. Sanma ki Müslümanlığın sana söyledikleri şey farklı. Hepsi iyi bir insan olmayı öğütler ama bunları yapma yolları farklıdır.

Örneklendirmek gerekirse eğer Hammurabi'ye ait bir din olsaydı ve bu din kendi saf katılığını içerseydi. Buna inanan insanlara göre olması gereken şey bu olacaktı. " Madem o eli kaldırdın o eli kesicez hacı. " tarzındaki muhabbetlerde çoğalmaya başlardı emin olabilirsin yani. Ama ben sana diyorum ki insanların el kaldırmanın kötü bir şey olduğunu anlaması için her hangi bir ceza çekmesine gerek yok. Yaşadığın hayattada kötü bir hayat yaşadın diye cehenneme gitmene gerek olmamalı bence. Hem sanada bir kaç soru soracağım bunları cevaplayıp benide aydınlatırsan mutlu olurum.

1) Allah yüce bir ilahsa -üzgünüm bu soruyu böyle sormak zorundayım inancına kesinlike saygım var- neden kendisine tapınılma ihtiyacı duysun ki? Yani kastettiğim neden namaz kılınmasına ihtiyacı olsun neden kullarının dualarına ihtiyacı olsun ki o zaten yüceler yücesi.

2) Bu soruya cevabın varlığının bilinmesini istedi olacaksa neden varlığının bilinmesini böyle zorlaştırıyor?İlk mesajımda belirtmiştim ben bir Hristiyan ortamında doğsaydım Allah'ı neden seçeyim ki?

3) Şu tarz bir düşüncen var mı ; "Eğer siz doğruysanız zaten yanmıcaz ama eğer ben doğruysam siz cayır cayır yanacaksınız"?

4) Evrenin büyüklüğünü belgesellerde izlemeni istiyorum. Sence bu kadar büyük bir kudret bu güzel evreni yaratabilecek bir güç bizim dandik güneş sistemimizdeki dandik bir gezegendeki dandik insanlar napmış not edin diye omuzlarımıza melekler yollar mıydı? - Bu soruyu senin için elimden geldiği kadar daralttım-

Artizan said:

8,5 milyon canlı  içinde düşünen insan olduğuna göre ve geri kalanın insanın dünya hayatına hizmet ettiğini düşünürseniz ki her canlının doğal dengeyi sağlamada bir görevi olduğunu da düşünür iseniz
Tüm kainatın insan için ve dünyanın dengesini sağlamak için yaratılması da garip gelmez.

Nasıl dünyada 8,5 milyon canlı türü insana hizmet ediyorsa kainattaki yıldızlarında dünyanın dengesi için hizmet ettiği düşünülebilir.

Netice olarak kainatın  yaratmakta hiç bir zorluk çekmeyen Allah (C.C.) tarafından Peygamberin (a.s.v) yüzü suyu hürmetine yaratılmış olması da garipsenmez.

(TALAK SURESİ / 12 )

Allah, yedi göğü ve yerden de onların benzerini yarattı. Emir, bunların arasında durmadan iner; sizin gerçekten Allah'ın her şeye güç yetirdiğini ve gerçekten Allah'ın ilmiyle her şeyi kuşattığını bilmeniz, öğrenmeniz için. 

(A'RAF SURESİ / 54)
Gerçekten sizin Rabbiniz, altı günde gökleri ve yeri yaratan, sonra arşa istiva eden Allah'tır. Gündüzü, durmaksızın kendisini kovalayan geceyle örten, güneşe, aya ve yıldızlara kendi buyruğuyla baş eğdirendir. Haberiniz olsun, yaratmak da, emir de (yalnızca) O'nundur. Alemlerin Rabbi olan Allah ne yücedir. 

(YUNUS SURESİ / 5)
Güneşi bir aydınlık, ayı bir nur kılan ve yılların sayısını ve hesabı bilmeniz için ona duraklar tesbit eden O'dur. Allah, bunları ancak hak ile yaratmıştır. O, bilen bir topluluk için ayetleri böyle birer birer açıklamaktadır. 

"... Her şeyi yaratan ve bir ölçüye göre düzenleyen Allah'tır" (Furkan suresi, 2)

"...Onun katında her şey bir ölçü (miktar ) iledir.(Rad suresi, ayet :cool:

" Biz her şeyi bir ölçüye göre yarattık" (Kamer suresi, ayet 49)

Allah, evrendeki yarattığı her varlığa yapacağı işe uygun yapı, biçim, özellik ve yetenek vermiş; onların yaratılışını bir takım amaç ve hikmetlere dayandırmış, boş ve yersiz hiçbir şey yaratmamıştır. Bu konuda Yüce Allah Kur'an'da şöyle buyurmaktadır:

"Biz gökleri yeri ve ikisi arasındakileri bir oyun ve bir eğlence olsun diye yaratmadık. Biz onları hak ve hikmetle yarattık." (Duhan suresi, 38-39. ayetler)

SaNaL said:

Senin de anlayamadığın tanrı ile Allah ın aynı şey olmadığı. İslamda ki tanrı sadece Allah'ın bir ismi ama Allah apayrı bir şey. Monoteist görüşe ya da senin bahsettiği herhangi bir "SUBJEKTİF" görüşle bağdaşmıyor. Sen hala tanrı ile Allah'ı bir tutmaya çalışıyorsun halbu ki o bahsettiğin herhangi bir dinde ya da inançta Allah yok dikkat ettiysen, tanrı diye bir şeye inanıyorlar ve tapıyorlar, İslam da ise biz Allah'a inanırız ve İBADET ederiz yani tapmayız. İbadet ile tapma arasında ki farkı da burada açıklattırma.

Namaz ve dua, tefekkürün boyutudur. Tefekkür ise bir insanın en önemli özelliğidir , bunu kendinden mahrum etmesi ise ancak kendisine zarardır. Ancak bir namaz ve dua alışkanlıktan ziyade bilinçli ve ne yaptığının farkında olarak yapılırsa o namaz ve dua anlamını bulup tefekkür noktasında buluşurlar. Tefekkürde Allah'ın anlamak , bilmek , yaşamak vardır. Bunlar olunca da sonsuz ilmin ve kudretin kapısı aralanır ve sen ise ısrarla bundan mahrum kalmak istiyorsun.

Hadi bakalım bu görüş İslam dışında daha hangi dinde var, tanrı dediğin şeye her dinde rastlamak mümkün peki Ya Allah. O yüzden İslam dini ile hiç bir monoteist ya da çoklu tanrılı görüşe sahip din ya da inancı bir tutmamak gerek.

Arkadaşım farkında mısın bilmem ama hayla aynı şeyde ısrar ediyorsun. Diğer dinlerden kendi dinini üstün göremezsin. Hristiyanda emin ol tanrısına kiliseye giderek iman ediyor. Ama sende onun yaptığını kabul etmiyorsun. Sen buna ister namaz de ister ibadet de bu olaya objektif bakarsan bir yüce yaratıcıya sığınmak olduğundan tapmaktır. Diyorum ya hani Müslüman olarak bakma konuya biraz açıl yani empatiden yoksun olma bu kadar.

Ayrıca bahsettiğin Tanrı büyük yazılması ile makbuldür dostum. Sende olsan Allah'ın küçük a ile başlamasını istemezdin. O yüzden biraz böyle şeylere dikkat et. Elin Yahudisi Yehova diyor. Peki buna ne diyeceksin ? Onunda özel bir ismi var hadi bakalım burdan nasıl döneceksin bunu anlamadım. Yani sorun istediğini diyebilirsin portakala tapan biri olsaydın onun adı portakal olduğu için mi bunu savunacaktın. Yahudi deki Tanrı da Yehova nın bir ismi yani sonuç olarak. Ben Allah ile Tanrı yı bir tutmaktan ziyade şunu anlamanı istiyorum. Hani şu isim konusunu aşabilirsen şunun farkına var kendini aşırı üstün görüyorsun sanırım bu dine inanarak ama emin ol bir Musevi den bir İsevi den yada Pastafaryan birinden bile tek bir gıdım kadar farkın yok.

Sana tefekkür konusunda bir Hristiyan bunları söylese Kiliseye gitmek tefekkür boyutudur dese buna ne cevap vereceksin. Mesajımda demiştim kaynak olarak yine kendi dinini gösteriyorsun. Buna inanmamızı bekleme biz zaten sizden kanıtta istemiyoruz. Burası sadece bir tartışma ortamı fakat yaptığın egoistliğin haddi hesabı yok.

Edit : Bir önceki mesajlarımda 4 adet soru sormuştum bir ara onlara özelden yada burdan cevap verirsen sevinirim.

Kardeşim senin ısrar ettiğin bariz bir gerçek de şu, daha öncede zikrettiğim gibi rab, melik, ilah, kelimeleri bir ayette geçiyor ve Allah ın isimleridir dedim. hristiyanlar rab desin, yahudiler yehova desin , kardeşim sen gelmiş bana musevilerden ya da hristiyanlardan örnek sunuyorsun , bunlar zaten islam dinine ait dinler. sadece Hz. Musa İslamı anlattığında çevresinde ki insanlar musevilik demiş ya da Hz. İsa gelip İslamı seslendirdiğinde aynı şekilde İsevilik demişler. Kaldı ki musevilikte namaz vardır ... filan milan, bu saydığın dinler İslamı anlatıyorlar ama insanlar tarafından yanlış anlaşılınca başka boyutlara gidiyor , mesela senin yanlış anladığın gibi.

Allah ismi ise tüm isimleri manen taşıyan isimdir. Bu isim o yüzden senin tanrı dediklerinde karşılaştırılamaz ama tanrı diye bahsettiğin, ilah ismiyle ya da rabb isimleri gibi isimlerle karşılaştırılabilir.  Allah çok farklı bir kavram, tanrısallıktan çok öte bir kavram.

Tefekkür ise ancak ne yaptığının bilincinde olan insan için geçerlidir. Dedim ya alışkanlıklara göre değil, orada ki adam kiliseye gitse ve ne yaptığının bilincinde olarak yapsa , bir farkındalık yaşasa o da bir çeşit tefekkürdür ama inandığı tanrıya karşı bir tefekkürü olacağından ancak açılımı da o inandığı tanrının ölçüsü kadar olacaktır ve bir şey kazandırmayacaktır.

Şimdi sen ısrarla 1=2 diyip duruyorsun, hadi hayırlısı.

Edit: Sorularına cevap veririm ama biraz zaman alabilir.

Back
Top Bottom