Haşaşiler-Bildiklerimiz,bilmediklerimiz

Users who are viewing this thread

Status
Not open for further replies.
Bir dahaki sefere mesajlarıma yorum yaparken tamamını yokumayı, eğer okuduysanız dikkatli okumayı deneyin.

Şu Yunan teroristi de merak ettim, hatırladığın başka bir şey var mı, ben de araştırayım.

hepsini okudum ama biraz düz mantıkla yaklaşmışım özür dilerim :grin:

tarihteki ilk terörist yazarsan kısa sürede bulursun sanırım

Vallahi buldum!
http://www.wardom.org/tarihte-ilk-teror-hareketi-t75502.html

Evet, bir Yunan efsanesi. Herostratus'un Artemis Tapınağı'nı kundaklaması. Asıl ilginç olansa şu:
"Ben Herostratus. Artemis Tapınağını ben yaktım. Benim adım çağlar boyunca anılacak ama sen Kleon, Efes kentinin baş yargıcı. Seni kim hatırlayacak? Hayır, sen de beni yargıladığın için anılacaksın."

Hasan Sabbah'a bir daha baktım ve asıl yazan "tarihte bilinen ilk terör örgütünü kurduğu" şeklinde. Bak bu olabilir, sonuçta her kez terör yapar da bunu örgütlemek herkese "nasip" olmaz, haksız mıyım?  :smile:

evet yanlış kelime kullanmışım ilk organize terör örgütü hatta bir lafı var hayal meyal hatırlıyorum
eskiden padişahlar korkmazdı çünkü savaşan onlar değil ordularıydı, şimdi ise orduları tehlike altında değil sadece kendileri ölüyor o yüzden dilediklerimizi yapıcaklar...
ama dediğim gibi alamut romanını bi daha okumuştum ordan hatırlıyorum yanlış olabilir...

Mandalorian said:
leon çok teşekkürler bu kitabı bizle paylaştığın için ben de bunu arıyordum...
Bu arada hasan sabbah ilk terorist değilmiydi?Hatta amerikalı bir bilim adamıyla konuşurken konu açıldı adam bütün tarihçiler hasan sabbah tan nefret eder dedi...

Hasan Ali Sabbah, Büyük Selçuklu Devleti'nin (Türklerin) İran üzerinde egemen olmasını içine sidirememiş, İran'ın asıl yerli halklarının egemenlik hakkını savunmuş, bunun için de kendine özel bir suikast birimi kurmuş, eğitim birimleri oluşturmuş, ideolojik savaşı da beraber yürütmüştür. Suikastçiler Selçuklu'nun vezirlerini dahi ortadan kaldırabilmiştir. Bu açıdan inanılmaz başarılı. Din olarak İsmailiye tarikatının öğretisini yaymaya çalışmıştır. İsmailiye, bir nevi Şiilik ama Anadoludaki Aleviliğin de kökeni sayılıyor bir kaç kaynakta. O dönem Kahire, İran'ın yerel yönetimleri, Suriye topraklarındaki bir kaç devlet de onu gerek politik gerek ideolojik açılardan desteklemişler.

Hasan Sabbah'ın sadece suikast timi yoktu, düzenli ordusu da vardı. Zaten Selçuklular Hasan Sabbah'ın teşkilatının lideri olduğu dönemde onu yenemediler. Hasan Sabbah öldükten sonra Moğollar ele geçirebildi ancak Alamut'u.

Tarihçiler Hasan Sabbah'tan nefret eder derken ne kastettin anlamadım. Eğer bir tarihçi gidip 900 sene önce yaşamış birisinden nefret ediyorsa, o tarihçi değildir zaten. Kazım Mirşan nefret edebilir ama, sonuçta koskoca adil haşmetli yüce Türk devleti Selçuklunun egemenliğinden kurtulmak için adam mücadele vermiş, hemen hemen bütün İran halkının da desteğini almış. Bir çok eski el yazmasında da zaten adamın aslında inançsız olduğu yazıyor, tam anarşist, terörist yani.

NODKRM said:
Çok bir bilgim yok ama bu haşhaş ve "cennet kale" maceralarına göre evet, belki bir terorist sayabiliriz ama tarihte ilk olmadığı kesin. İnsanları harcayan tarihte muhtemelen daha onlarca lider yer aldı Hasan'dan önce.

Adam senin askerlik arkadaşın mı Hasan diyorsun. Sabbah'ı eklemek zor mu geliyor.

Mandalorian said:
ama dediğim gibi alamut romanını bi daha okumuştum ordan hatırlıyorum yanlış olabilir...

Alamut romanı kurgu roman, tarihi gerçeklere dayanmıyor. Yani inspired by. Nizamülmülk, Hasan Sabbah ve Ömer Hayyam muhtemelen ya hiç karşılaşmadı ya da ahbaplık derecesinde değildi tanışıklıkları. Nizamülmülk bir kere kafadan diğerlerinden önceki dönemlerde yaşamış, sınıf arkadaşı olma ihtimalleri yok. Ama kitapta sınıf arkadaşları. Tarih kitabı gibi okunmaz o, roman olarak süper ama.

Hasan Ali Sabbah'ın padişahlara, devlet görevlilerine asıl korku vermesinin sebebi dediğin gibi canlarının iki dudağı arasında olmasaymış. Fedailerin yaptığı eylemlerden yarısı başarısız oluyormuş diyorlar, ama sonuçta tehdit büyük, padişah dediğin en fazla götü üç buçuk atan adam demek. Alamut'u Selçuklu toplam 21 elçi göndermiş, 12 tanesi Hasan Sabbah tarafına geçmiş, geri kalanlar öldürülmüş. Ama Selçuklu her seferinde elçi göndermeye devam etmiş. Terörle bir yere varılmaz diyenlere duyurulur  :lol:

roman çoık keyüflüydi 2 kere okudum ama onun bir kurgu romanı olduğunu bilmiyordum öğrenmiş oldum...
zaten nizammülk yaşça kat kat büyük hassan sabbah tan ama haşhaşilerin içerisinde türkmen vardı diye biliyorum...
neyse yanlış bilebiliyor olabilirim bu konuda fazla bir bilgim yok zaten  :lol:
ama adam akıllıymış harbiden... :mrgreen:

Status
Not open for further replies.
Back
Top Bottom