Evrime inanmama sebepleri

Users who are viewing this thread

Bu başlığı neden inanmadığınızı veya inandığınızı neden inanmamız veya inanmamamız gerektiğini tartışalım diye açtım. Sizce evrim var mı?

Söz konusu insan evrimi olunca maymunlar mutlaka işin içine giriyor :grin: Şimdi, cahillik daha bu noktada başlıyor. İnsanın atası olarak kabul edilen şempanzeler, bonobolar, goriller ve orangutanlar maymun falan değil. Bunlara "İnsansı Maymun" denir. Maymun ile insansı maymun arasındaki farkları, ilgisini çeken arkadaşlar araştırabilir. Yalnız saçma sapan sitelerden değil de özellikle yabancı bilimsel makalelerden. "Yoh yav maymundan gelinir mi dopraktan geliyok dopraktan" ya da "Topraktan geliyoz ne maymını" gibi laflar sıkça edilir. Oysa topraktan gelmek daha mantıksız. Hele bir de, yoğurmak diye bir şey derler. Hamurumuz topraktan yoğrulmuş bilmem ne. Bizler insansı maymunlardan geliyoruz. Bir noktada onlardan ayrıldık, farklı yetenekler kazandık. Genetiğimiz, becerimiz, sosyal ilişkilerimiz değişti. Onlar ağaçlarda hoplayıp zıplarken, burası çokomelli, bizler iki ayak üstünde durmayı başardık ve toprağa ayak bastık. Dolayısıyla bizler insansı maymunun ulaşabileceği en üst seviyeye ulaştık ve hala gelişmeye devam ediyoruz. Şimdi birkaç video atayım. Başka hangi hayvan bu videolardaki davranışları sergiler, başka hangi hayvan bize bu kadar benzer?

Şu hareket ve davranışlar, bize ne kadar da benzer. Altta biri "this looks like my high school." demiş. Vallahi doğru. Aynı liseli veletler gibi ama bize benzer davranışlar.

Yemek yeme şekilleri ilkel insanlarınki gibi.

Şu videoda nasıl kavga ettiklerine dikkat edin. Aynı görüntüleri bizim Meclis'ten hatırlamanız lazım :grin: Diğer hayvanlar böyle kavga etmezler. Bağırış çağırışlar da aynı erkek kavgasında ortada kalan kadınlar gibi (feministlerin gazabında koru yarabbi).

Şu maymunları birkaç nesil şehirde, insanlarla birlikte büyütsünler... İlk insana benzemezlerse ben Ay'a gitmeye talip olurum. Maymunlar niye insan olmuyor diye soruyorlar. Üç dört nesil boyunca bunları yanında tut, ilk atanın benzeri olur. Sen kuzenlerini insan içine çıkarma, sonra da niye insan olmuyonuz diye kız. İnsansı maymunları zorlasalar, insansı durumların içine soksalar; hayvanlar değişmek zorunda kalacak. Evrim, yıllar değil yüzyıllardır sürüyor. Kimse de şu hayvanlara bir şans tanımamış.

Söz konusu insan evrimi olunca maymunlar mutlaka işin içine giriyor :grin: Şimdi, cahillik daha bu noktada başlıyor. İnsanın atası olarak kabul edilen şempanzeler, bonobolar, goriller ve orangutanlar maymun falan değil. Bunlara "İnsansı Maymun" denir. Maymun ile insansı maymun arasındaki farkları, ilgisini çeken arkadaşlar araştırabilir. Yalnız saçma sapan sitelerden değil de özellikle yabancı bilimsel makalelerden. "Yoh yav maymundan gelinir mi dopraktan geliyok dopraktan" ya da "Topraktan geliyoz ne maymını" gibi laflar sıkça edilir. Oysa topraktan gelmek daha mantıksız. Hele bir de, yoğurmak diye bir şey derler. Hamurumuz topraktan yoğrulmuş bilmem ne. Bizler insansı maymunlardan geliyoruz. Bir noktada onlardan ayrıldık, farklı yetenekler kazandık. Genetiğimiz, becerimiz, sosyal ilişkilerimiz değişti. Onlar ağaçlarda hoplayıp zıplarken, burası çokomelli, bizler iki ayak üstünde durmayı başardık ve toprağa ayak bastık. Dolayısıyla bizler insansı maymunun ulaşabileceği en üst seviyeye ulaştık ve hala gelişmeye devam ediyoruz. Şimdi birkaç video atayım. Başka hangi hayvan bu videolardaki davranışları sergiler, başka hangi hayvan bize bu kadar benzer?

Şu hareket ve davranışlar, bize ne kadar da benzer. Altta biri "this looks like my high school." demiş. Vallahi doğru. Aynı liseli veletler gibi ama bize benzer davranışlar.

Şu videoda nasıl kavga ettiklerine dikkat edin. Aynı görüntüleri bizim Meclis'ten hatırlamanız lazım :grin: Diğer hayvanlar böyle kavga etmezler. Bağırış çağırışlar da aynı erkek kavgasında ortada kalan kadınlar gibi (feministlerin gazabında koru yarabbi).

Şu maymunları birkaç nesil şehirde, insanlarla birlikte büyütsünler... İlk insana benzemezlerse ben Ay'a gitmeye talip olurum. Maymunlar niye insan olmuyor diye soruyorlar. Üç dört nesil boyunca bunları yanında tut, ilk atanın benzeri olur. Sen kuzenlerini insan içine çıkarma, sonra da niye insan olmuyonuz diye kız. İnsansı maymunları zorlasalar, insansı durumların içine soksalar; hayvanlar değişmek zorunda kalacak. Evrim, yıllar değil yüzyıllardır sürüyor. Kimse de şu hayvanlara bir şans tanımamış.

Kromozom sayımız nasıl azaldı hocam

İnsan vücudunda da evrimin izleri var. Örn 20 yaş dişi, apandis, tüylerin diken diken olması, kuyruk sokumu vb. bu kadar emare varken insanların dini sebepler dolayısıyla böyle bir gerçekliği reddetmesi gerçekten çok büyük talihsizlik. Son zamanlarda evrimi kabul eden ,tanrı evrimle yaratmıştır diyen müslümanlar da var ama çoğunluğu reddediyor. Bu arada siz tanrı evrimle yaratmıştır fikri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Emre DANACI

Sorduğun soru çok güzel. Evrim Ağacı da aynı güzellikte, tam sorunla alakalı bir makale yayınlamış zamanında. Arşivimden bulup çıkardım. Benim bilgimi aşan mevzular bunlar, o yüzden doğrudan makaleyi oku. Cevabını mutlaka bulacaksın. https://evrimagaci.org/48-kromozomlu-atalardan-46-kromozomlu-insan-nasil-evrimlesti-148

*Kaptan*

Bu konu temelden sakat. Yani doğru düzgün bir eğitim verilmiyor. Dünyanın birçok yerinde Evrim başlı başına bir derstir. Yani biyolojiden apayrı bir ders olarak işlenir. Evrim sadece insanlar arasında söz konusu değil, örnekleri de gözlerimizin önünde. Buna rağmen evrim kavramını reddeden adam, kelimenin tam anlamıyla cahildir benim gözümde. Adaptasyon, mutasyon denilen şeyler lisede işleniyor. İnsan biraz araştırır. Bugün insanların genetiğiyle oynuyoruz, tiroid üretemeyen adama ilaç verip tiroid ürettiriyoruz. Hormonlarını bozuyoruz ya da ayarlıyoruz. Şimdi şöyle düşünün; bugün bilim ve teknoloji bizi değiştiriyor. Demek ki insan vücudu değişime açık. Asırlar önce, bilim ve teknoloji yokken atalarımız nasıl değişti? Adaptasyon ve mutasyonla. Doğal koşullar, çevre, en önemlisi ÜREME bizi evrimleştirdi. Tanrı insanı evrimle yaratmıştır fikri saçmalık. Bu konuda net olmak gerekir. Dün evrim yoktur diyen, şimdi Tanrı insanı evrime uygun yaratmıştır diyorsa orada ikiyüzlülük vardır. O noktada dinin doğruluğunu sorgularım ben. Yukarıdaki arkadaşımızın da dediği gibi Evrim ile Din zıt kutuplarda. Bu fikri savunanlar arada kalmışlar. Evrimi din ile; dini de evrim ile tartışmaya kalktığın zaman yanlış yola saparsın. Bunlar birbirini iten kavramlar. Zaten İslam'da da, bildiğim kadarıyla, evrim diye bir şeyden söz edilmez.

Bir de ekleme yapayım. İslam'a göre insan altıncı günde yaratılmış. Yani tek günde yaratıldığından bahsediliyor. Görüyorsunuz, her şey ortada :grin: Ya evrime inanırsın ya da İslam'a. Bakış açına göre artık.

Last edited:
adama ilaç verip tiroid ürettiriyoruz. Hormonlarını bozuyoruz ya da ayarlıyoruz. Şimdi şöyle düşünün; bugün bilim ve teknoloji değiştiriyor. Demek ki insan vücudu değişime açık.
Artık daha da ileri gidiyorlar, işlerin merkezine. Genler üzerinde değişiklik yapıp insanın olmayan bir özelliğini genlerine ekleyip artık olan bir özellik yapabilecek duruma geldik sayılır. Tabii bunun kötüye kullanımı Dünya'nın sonunu bile getirebilir orası ayrı konu.

Adaptasyon
Aslında adaptasyon insana çok büyük bir skill kazandırmıyor bildiğim kadarıyla. Yani Afrika'da doğan bir insanın teninin siyah olup, soğuk iklimde doğanların saçlarının sarı olması gibi bir şey adaptasyon. İnsanoğlunda hiç olmayan bir özelliği kazandıracak türden değil gibi.

Üreme her insanın aynı özelliğe sahip olmamasının en büyük etkisi. Krossingover dediğimiz olay sayesinde atamız ile birebir aynı özelliklere sahip değiliz, hybrid gibi bir şey oluyoruz.
Biyoloji hocam genetik üzerine master yapmıştı, keşke balık hafızalı olmasaydım tam ilgimi çeken konular bunlar :grin:.

Adaptasyonu fiziksel olarak ele alırsan, dediğin doğru. Ancak doğada hayatta kalabilmek için sadece fiziksel olarak değil, mental olarak da adaptasyona uğraman lazım. Gruplaşma, iletişim, hiyerarşi, haberleşme ve hatta dedikodu. En açık örnek: ateş yakmak. Bu fiziksel bir şey değil mesela ama soğuk ortamlarda sığınak yoksa çok önemli. Şans eseri veya değil, bizler ateş yakmayı öğrenmişiz. Hatta geliştirmişiz, şimdi mangal yapıyoz :grin: Bu da bir adaptasyon.

Yani, insanın aklını kullanmasıyla yaptığı şeyler bunlar. Tabi ateş yakmayı hiç bilmeyen veya ateşin ne olduğunu dahi bilmeyen biri aklını kullanarak ateş yakamaz orası ayrı. Sigara içen maymun aklıma geldi, çok ilginç :grin: Mangalı da çok severim bu arada.

MayMunlAR nEdeN iNsANa DöNüşMüYoR O zAmAn konu kilit EĞEHEĞHEĞHĞE

Homeros anlatmış zaten, farklı bir şey demeyeceğim. Diyeceğim tek şey insana evrimleşerek yanlış yaptık, insanlığı reddedip maymuna geri dönmememiz gerekiyor.

Diyeceğim tek şey insana evrimleşerek yanlış yaptık, insanlığı reddedip maymuna geri dönmememiz gerekiyor.
Anlamadım hem yanlış yaptık diyorsun, reddetmek lazım diyorsun sonra da dönmememiz gerekiyor diyorsun sanırım yazım yanlışı var bir yerde ama nerde :grin:

Bilader naptın yav. Evrim o şekilde tam olarak yüzyıllarla, bir kaç nesille gerçekleşebilecek bir şey değil, hem de dediğin gibi gerçekleşmiyor.
İnsan evrimi mutasyon + doğal seleksiyon ürünüdür. Mesela ben ile karımın bir çocuğu oldu, ancak bu çocuk mutasyon sonucu bir elinde 6. parmak girişine sahip. Bu 6. parmak girişine sahip çocuğum hayatta kalıp üredi, ve normal parmaklılardan daha fazla hayatta kaldı. 6. parmak girişli bir nesil oluştu zamanla. Sonra bir gün başka bir bebek o parmak girişli çocuğun yarım parmağı oluşmuş hale gelecek mutasyon ile doğdu. Zamanla 6. yarım parmak hayatta kalmaya katkı sağladığı ve çiftleşmeyi çektiği sürece yaygınlaştı, çünkü sahibi genetiği baskın şekilde üredi ve hayatta kaldı. Bu 6. yarım parmaklı çocuklar benden evrim geçirerek oluşmuş tipler. Bu süreçte mutastonla doğan milyonlarca nesil yok oldu. Çok nadiri hayatta kaldı.
Attığın videolar sırayla şempanzelere, gorillere ve orangutanlara ait. ve bu üçü birbirden baya farklı hayvanlar. Goriller genel olarak silverback denilen alfa erkeğin hakim olduğu gruplar içinde yaşarlar. Şempanzeler ve orangutanlar kadar zeki değiller ve daha primitive toplum yapılarına sahipler. Şempanzeler grup içi aldatma, entrika, dışlama, vahşet, paylaşma gibi şeylere sahip. Orangutanlar ve goriller otçulken daha barışçıllar şempanzelerden.
Bunlar içinden en yakın kuzenimiz şempanzeler zeka olarak bizden çok uzaklar. Aramızdaki soyağacındanki türlerin hepsi yok oldu. Şempanzeyi insan toplumunda yaşat adapte olur demek saçmalık tamamen. Şempanze tamamen kafayı sıyırır ve hayatta kalamaz. İnsan toplumuna adapte olacak şekilde zekileşemez, evrim öyle şekilde işlemiyor.

Last edited:
Anlamadım hem yanlış yaptık diyorsun, reddetmek lazım diyorsun sonra da dönmememiz gerekiyor diyorsun sanırım yazım yanlışı var bir yerde ama nerde :grin:
Yazım hatası yapmışım. Görüyorsun işte maymuna dönsek yazıyla falan uğraşmaya gerek kalmazdı ve bu yanlışı yapmazdım. Return to monke.

Günümüzde yaşayan kabileleri gerçek dünyaya çıkarmamalarının sebebi de bu. Kafayı sıyırırlar akılları almaz. Bundan dolayı koruma altında olan kabileler var.
Farklı şeyler. O insanlar ile modern dünyada yaşayan insanlar %99.99 aynı genetik özelliklere ve zekaya sahip. Dünyanın gördüklerinden farklı olduğunu anlayınca şok geçirebilirler ama insan gibi düşünebilirler.
Şempanzeler ise hiçbir zaman bizim anladığımız gibi anlayamaz dünyayı. Bizim zeka seviyemize yaklaşamazlar. Şempanzeden insana evrim diye bir şey mümkün değil, tarihte de o şekilde bir evrim olmadı zaten. Şempanzeler ile ortak ataya sahibiz. Ortak babamızın soyundan birinin çocuğu mutasyonlu doğdu. O mutasyonlu çocuk şempanzelerin atası oldu. Ortak babamızın soyundan başka bir mutasyonlu çocuk doğdu. O da bizim atamız. Bu atamızla bizim aramızda bir sürü ara nesil oldu. Direk ondan da doğmadık yani. Hepsi şuan ölü.

Farklı şeyler. O insanlar ile modern dünyada yaşayan insanlar %99.99 aynı genetik özelliklere ve zekaya sahip. Dünyanın gördüklerinden farklı olduğunu anlayınca şok geçirebilirler ama insan gibi düşünebilirler.
Şempanzeler ise hiçbir zaman bizim anladığımız gibi anlayamaz dünyayı.
Tabii ki doğru.

pancamo

Son yazdığım paragrafta dalga geçiyordum :grin: Kullandığım kelimelerden anlaşılır diye düşünmüştüm ama belirtmem gerekirdi. Videolarda sadece davranışlara dikkat çektim. Ortak atamızın da nasıl bir primat olabileceğine dair bir izlenim yaratmak istedim. Zaten videolar gırgır amaçlı çekilmiş, görüntülerden bilimsel bir şey çıkartmamız komik olur.
bu üçü birbirden baya farklı hayvanlar. Goriller genel olarak silverback denilen alfa erkeğin hakim olduğu gruplar içinde yaşarlar. Şempanzeler ve orangutanlar kadar zeki değiller ve daha primitive toplum yapılarına sahipler. Şempanzeler grup içi aldatma, entrika, dışlama, vahşet, paylaşma gibi şeylere sahip. Orangutanlar ve goriller otçulken daha barışçıllar şempanzelerden.
Bunlar içinden en yakın kuzenimiz şempanzeler zeka olarak bizden çok uzaklar. Aramızdaki soyağacındanki türlerin hepsi yok oldu. Şempanzeyi insan toplumunda yaşat adapte olur demek saçmalık tamamen. Şempanze tamamen kafayı sıyırır ve hayatta kalamaz. İnsan toplumuna adapte olacak şekilde zekileşemez, evrim öyle şekilde işlemiyor.
Burada çok güzel özetlemişsin. Ancak dediğim gibi, yazdıklarımda alaycılık da vardı. Videolarda göstermeye çalıştığım şeyi kelimelere dökmüşsün aslında. Biyolojik veya genetik olarak değil; güdü, güdülenme ve dürtü gibi şeylerin benzerliği. Ufacık da olsa bize benzer davranışları olduğunu göstermek istedim. Bize benzer davranışlarının olması, benzer güdülerinin olduğunu da gösterir ki yukarıda belirtmişsin. Grup içi aldatma, dışlama, entrika ve hatta çiftleşme. Evrim'in zeka ile veya beyin ile ilişki yok, dolayısıyla zekileşmeleri mümkün değil; söylediğin doğru. Şehirde yaşamaları mümkün değil ama insan içinde olmaları eğlenceli olurdu bence :grin: İş yerinde, aynı projede çalıştığın çalışanın şempanze olduğunu düşün. Bu fikir hoşuma gidiyor.

Evrim zaten bilimsel bir gerçektir, olay ne tür bir evrim olduğuna inanmaktan geçer. Bu noktada sorunun yanlış olduğuna inanıyorum. Asıl sorulması gereken soru "Hangi evrim teorisine" inanılıyor veya "X teorisine inanıyor musunuz" sorusu olmalıdır. Bu konuda konuşulanlara bakılırsa Darwin'in ortaya attığı teoriye inanıyor muyuz sanırım sorulan soru.
Şimdi bana sakın evrim neden bilimsel gerçek oluyormuş vs diye sormayın, Doğal, yapay, cinsel seçilimler, mutasyonlar, göçler gibi mekanizmalar evrimin mekanizmalarıdır ve bolca makale mevcuttur. Bu mekanizmalar bilimsel birer gerçeklerdir ve evrimin "kanıt*"larıdır. Ancak bizim evrimimizin nasıl ve neden olduğu bir iddia'dır çünkü daha daha eski insan tiplerine, primat tiplerine, henüz yeterince ulaşılamamış ve gözlemlenememiştir. Bir tek hücreliden, sapiens sapiense ulaşan yolu sadece tahmin edebiliyoruz. Gözlemlediğimiz kısmı çok yetersiz olduğu için bir iddia var ortada.
*Kanıt, yanlış bir terminoloji kullanımıdır, ancak sizlerin anlayacağına inanıyorum.

Yine ben inanmıyorum evrime kardeşim diyorsanız, tüm biyoloji çöpe atıp hayatınıza biyolojisiz devam edebilirsiniz. Sonuçta bir virüsün, daha güçlü bir virüs haline gelmesi de, evrimdir. Ve buna inanmamak, herhangi bir virüse yakalanmış biriyle çılgınlar gibi öpüşüp seviştikten sonra bana bir şey olmaz demeye eş değerdir.

Neyse, gelelim evrimin nasıl olduğu iddialarına. Ben bu noktada modern sentezi öne sürüyorum sizlere. Ancak bunun hakkında detaylı bilgiyi ben değil, evrim ağacı gibi sitelerden veya https://www.oxfordbibliographies.com/view/document/obo-9780199941728/obo-9780199941728-0115.xml na buradan erişebilirsiniz. Doi kodu: 10.1093/OBO/9780199941728-0115

Evrim vardır zaten. Evrim çok genel bir tanım. Hemen hemen çoğu şey bir şekilde evrime maruz kalmıştır. İnsan evrimi sadece bir parça. Benim tek kabul etmediğim şey insanlığın Afrikadan çıkması teorisidir. Ki bunun da tartışması dönmüştü önceden forumda. Tekrar açasım yok açıkcası.

Back
Top Bottom