Evlad-i Osmanlı

Users who are viewing this thread

Bu arada Abdülaziz zamanında Osmanlı Türk donanmasının İngiltere ve Fransadan sonra Dünyada 3. büyük deniz gücü olduğunu unutmayalım. Neden tahttan indirildiği böylece daha iyi anlaşılmaktadır. Nitekim o dönem İngiltere hükümeti ile İstanbuldaki elçiliği arasındaki yazışmalar tetkik edilirse, Türkiye tarihinde meydana gelen 30 Mayıs 1876 askeri darbesinin bir ilk dış destekli darbe olduğuda açıkça görülür

Selam,yaz beni.

Bir kaç padişah sözünü de iletime eklemek isterim;

''Kılıcın yapamadığını Adalet yapar.'' Kanuni Sultan Süleyman

''Cesaret insanı zafere, kararsızlık tehlikeye, korkaklık ise ölüme götürür.'' Yavuz Sultan Selim

''Ben bir karış dahi olsa vatan toprağını satmam,zira bu vatan bana değil milletime aittir. Milletim de bu toprakları ancak aldığı fiyata verir. Çünkü bu topraklar kanla alınmıştır, kanla verilir!'' II.Abdülhamit
Abdulhamit'in bu sözünü Türkiye'nin kurucusu olan Atatürk'ün bile uygulayamaması Abdülhamit'in ne kadar büyük bir İmparator olduğunu gösterir.

En azından,vatan toprağını 2-3 damla petrol için vermedi değil mi?

Edit: Ayrıca o petrolünde ne kadar alındığı belirsiz.

Tatar_Han said:
JusdWeR said:
Beyler tartışmaya gerek yok. Osmanlı yasalarına göre "Devletin bekâsı için kardeş katli vaciptir." bu sözü unutmayalım.

Tartışma yapmayacaksak konunu bir amacı yok.
Yok tartışmak serbest. Ama tek kelimeyle tartışmayı sonlandıralım demek istedim :smile:
Kaira said:
Selam,yaz beni.

Bir kaç padişah sözünü de iletime eklemek isterim;

''Kılıcın yapamadığını Adalet yapar.'' Kanuni Sultan Süleyman

''Cesaret insanı zafere, kararsızlık tehlikeye, korkaklık ise ölüme götürür.'' Yavuz Sultan Selim

''Ben bir karış dahi olsa vatan toprağını satmam,zira bu vatan bana değil milletime aittir. Milletim de bu toprakları ancak aldığı fiyata verir. Çünkü bu topraklar kanla alınmıştır, kanla verilir!'' II.Abdülhamit
Abdulhamit'in bu sözünü Türkiye'nin kurucusu olan Atatürk'ün bile uygulayaması Abdülhamit'in ne kadar büyük bir İmparator olduğunu gösterir.
Katılıyorum.
Bertanx said:
Dünyanın en büyük donanmalarından biri olan Türk donanmasını çürümeye terk eden Abdülhamid'ti değil mi?
Osmanlıyı çökmekten ve toprak kaybından kurtaramasada çok iyi bir padişahdır. Kaybedebileceğimiz en az toprak kaybetmemizi sağladı fakat bu Osmanlı'nın sonunu geciktirmekten başka işe yaramadı.

İyi bir padişahtı, ona birşey demedim, Çanakkale savaşı'nda onun "güçlendirin" dediği Hamidiye tabyalarının çok büyük yararı oldu. Ama donanmayı çürümeye terk ettiği gerçeğinin üstünü örtmeyin.

Bertanx said:
Kaira said:

Kim vermiş Atatürk mü? Musul meselesini diyorsan uzunca anlatırım yarın.
Musul-Kerkük-Selanik.Ayrıca Donanmayı çürütmesi konusunda ağzımdan bir laf çıkmadı,çümkü konu bu değil.

Kaira said:
Bertanx said:
Kaira said:

Musul-Kerkük-Selanik.Ayrıca Donanmayı çürütmesi konusunda ağzımdan bir laf çıkmadı,çümkü konu bu değil.

Ehm, onların hepsi apayrı meseleler. Atatürk'ün Selaniğe saldırmamasının sebepleri vardı, ayrıca Musul olayı çok çok farklı, petrol için verilmesine göz yumduğunu mu sanıyorsun?

Bertanx said:
İyi bir padişahtı, ona birşey demedim, Çanakkale savaşı'nda onun "güçlendirin" dediği Hamidiye tabyalarının çok büyük yararı oldu. Ama donanmayı çürümeye terk ettiği gerçeğinin üstünü örtmeyin.
“Donanma limanda, tersanede, Haliç’te durmayacak da nerede duracak? Savaş varsa hareket eder, savaş yoksa tersane önünde, limanda bekler. Nitekim Osmanlı-Yunan savaşı çıktığında donanmanın hareketini gösteren fotoğraflar mevcuttur.”
Vesîka ve fotoğraflardan elde ettiğimiz bilgiler neticesinde, bu gibi hükümlerin asılsız iftiralardan ibaret olduğu kanaatine ulaşıyoruz. Şöyle ki:
Sultan İkinci Abdülhamîd Han 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı’nda Osmanlı donanmasının durumunu tespit etmek ve icap eden tedbirleri aldırmak için donanmayı Haliç’te toplamıştır. Bu durumu fırsat bilen bazı tarihçiler, Sultan İkinci Abdülhamîd Han’ı donanmayı Haliç’te çürütmekle suçlamışlardır. Hâlbuki Osmanlı târihinde donanmayı ihya faaliyetlerinin en kesif (yoğun) olarak yapıldığı devirlerden biri de Sultan İkinci Abdülhamîd Han devri olduğu kaynaklardan anlaşılmaktadır. Ahşap olan gemiler, zamanın şartlarına uygun teknolojiye sahip değillerdi. Sultan Abdülhamîd Han onların bir kısmını kadro dışı bırakıp yerine yeni zırhlılar, firkateynler, krovazörler, torpidolar aldı. Gemiler değişik ülkelerden alındıkları için birinin yedek parçası diğerine uymuyordu, tamir için aynı ülkeden yedek parça gelmesi bekleniyordu. Donanmada iş görmez olan bazı gemiler, kadro dışı bırakılmıştır, fakat bu devirde bile âtıl kalmasınlar diye onlardan mektep, hastahâne olarak yararlanılmıştır. Donanma mensuplarının yeni teknolojiyi öğrenmeleri ve bilgilerini arttırmaları için çalışmalar yapıldı. Burada o devrin donanmasına ait gemilerin isimlerini yazmaya kalksak birkaç dergi bile yetmez. Ama Sultan İkinci Abdülhamîd Han’ın devrindeki donanma ve akıbetleri hakkında bir fikir vermesi bakımından şu kısa listeyi de kaydediyoruz: Mesudiye Zırhlı Firkateyni, 1874 tarihinde denize indirilmiştir. Hamîdiye Zırhlı Firkateyni, 1885 yılında denize indirilmiştir. Necm-i Şevket Zırhlı Korveti, 1868 tarihinde alınmıştır. 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı’nda Karadeniz filosunun Sünne’deki Birinci Fırkasında vazife yapmıştır. Âsâr-ı Şevket Zırhlı Korveti, 1868 tarihinde Osmanlı Devleti tarafından alındı.

Çıkacağım okumadım ama şu tarih konusunda Musul olayını çok güzel açıklamıştım bir bakın öğrenmek isterseniz, http://forums.taleworlds.com/index.php/topic,181916.660.html

Bertanx said:
Kaira said:
Bertanx said:
Kaira said:

Ehm, onların hepsi apayrı meseleler. Atatürk'ün Selaniğe saldırmamasının sebepleri vardı, ayrıca Musul olayı çok çok farklı, petrol için verilmesine göz yumduğunu mu sanıyorsun?
Yummaması bir şeyi değiştirmedi gördüğün gibi,bildiğim kadarıyla Musul Türkiye'nin resmi sınırlarının içindeydi.Ayrıca hakikatten Selanik neden verildi?

Edit:Verdiğin linki okumaya başlıyorum.

Beni de ekleyin!!!...

Bertanx said:
Dünyanın en büyük donanmalarından biri olan Türk donanmasını çürümeye terk eden Abdülhamid'ti değil mi?
İngilizler almadı dünyanın ilk denizaltılarını Türk ordusuna. Donanmanın çürütüldüğü falan yok. Şartları öğrenin. Abdülhamit Han olmasaydı Osmanlı 20. yüzyılı göremezdi. Abdülhamit'in Kurtlarla Dansı kitaplarını oku sonra konuşalım.

İmza nasıl ?  :smile:

evladiosmanl.png

Code:
[center][url=http://forums.taleworlds.com/index.php/topic,203933.0.html][IMG]http://img641.imageshack.us/img641/2487/evladiosmanl.png[/IMG][/url][/center]

war300 said:
Beni de ekleyin!!!...

Bertanx said:
İngilizler almadı dünyanın ilk denizaltılarını Türk ordusuna. Donanmanın çürütüldüğü falan yok. Şartları öğrenin. Abdülhamit Han olmasaydı Osmanlı 20. yüzyılı göremezdi. Abdülhamit'in Kurtlarla Dansı kitaplarını oku sonra konuşalım.

Kaynak gösterir misin ?

Kaira said:
Bertanx said:
Kaira said:
Bertanx said:
Kaira said:

Yummaması bir şeyi değiştirmedi gördüğün gibi,bildiğim kadarıyla Musul Türkiye'nin resmi sınırlarının içindeydi.Ayrıca hakikatten Selanik neden verildi?

Edit:Verdiğin linki okumaya başlıyorum.

Musul'a harekat da düzenlendi ama vermediler. Şefik Özdemir Bey bayağı iyi gidiyordu aslında.

Selanik'teki Türkleri aldı, ve Yunanistan'daki diğer Türkleri(Batı Trakya dışında) İstanbul dışındaki Rumları da gönderdi Yunanistan'a. Zaten o kadar da çok Rum yoktu İstanbul'da, ha ama bak memleketinden vazgeçti.

war300 said:
Beni de ekleyin!!!...

Bertanx said:

Ahahaha, kardeşim 20. göremezdi ne demek? Başkası olsa o kadar çok toprak kaybetmeyebilirdik, donanma da bayağı çürüdü, Kürtler Ermenilerden boşalan yerlere kondu.

Kaira said:
Bertanx said:
Kaira said:

Atamın 1933 te General Mc Arthura söylediği bir söz var '' Allah izin verir,ömrüm vefa ederse Musul,Kerkük ve adaları geri alacağım.selanik de dahil batı trakyayı türkiye hudutlarına katacağım.''
Atam buraları Türk devletine katmak istiyordu, ordusunu güneydoğu sınırmızda toplamıştı, ingiliz muhalefetine rağmen saldıracaktı ama ingiliz uşağı kalleş şeyh sait ve onun kadar kalleş mürdileri bir isyan başlattılar ve ordu bu isyanı bastırmakla uğraştı ,fırsat elimizden kaçmıştı
1000 yıllık Türk yurdu Kerküğün semalarında bayrağmızın dalgalanmamasının bir sebebi varsa oda şeyh sait  denen mel'un dur.

timsah_arena said:
evladiosmanl.png

Code:
[center][url=http://forums.taleworlds.com/index.php/topic,203933.0.html][IMG]http://img641.imageshack.us/img641/2487/evladiosmanl.png[/IMG][/url][/center]
Güzelmiş. :smile: Ekledim imzalarımıza. Bu arada diğer kişileride üyeler listesine ekledim.

Back
Top Bottom