Bilim

Users who are viewing this thread

lost_tht said:
action said:
İnsan Öldüğü Anda 21 Gram Hafiflediği Söyleniyor peki bu ne olabilir ?
Akciğerinde doğduğunda alığın ilk hava olan rezidüel kapasite olarak alandırılan havayı ölene kadar akciğerlerinde saklıyorsun ve onu bir anda dışarı veriyorsun.. 21 gram olmaz ama hacimsel olarak 1100 mL.
25 gram yanlız tabi ben böyle duydum
ya gerçekten bunun bir ispatı yok ben inanmıyorum 21 gr 25 gr adamın ruhunu çıkarıp tartmışlar mı ?

bence ruhun ağırlığı yoktur.
o hava bedende kalır ruh ayrı bir şeydir.

Coruscant said:
lost_tht said:
action said:
İnsan Öldüğü Anda 21 Gram Hafiflediği Söyleniyor peki bu ne olabilir ?
Akciğerinde doğduğunda alığın ilk hava olan rezidüel kapasite olarak alandırılan havayı ölene kadar akciğerlerinde saklıyorsun ve onu bir anda dışarı veriyorsun.. 21 gram olmaz ama hacimsel olarak 1100 mL.
25 gram yanlız tabi ben böyle duydum
ya gerçekten bunun bir ispatı yok ben inanmıyorum 21 gr 25 gr adamın ruhunu çıkarıp tartmışlar mı ?

bence ruhun ağırlığı yoktur.
o hava bedende kalır ruh ayrı bir şeydir.

Bencede yoktur.

Cidden siz soyut bir şeyin ağırlığının olup olmadığını mı tartışıyorsunuz ?
icon_facepalm.gif

Işığın bile ağırlığı var iken ruhun neden olmasın.. Senin bugün trafikte gördüğün araba kavramının bile bir ağırlığı var.

lost_tht said:
Işığın bile ağırlığı var iken ruhun neden olmasın.. Senin bugün trafikte gördüğün araba kavramının bile bir ağırlığı var.
Hö? Araba bi kavram degil ki bildiğin somut bir şey.  Ruh hissedilen duygular bütünü anlamında bi kavramdır bana göre

lost_tht said:
ışığı görüyor musun ? en azından görüyorsun ama ruh gördün mü hiç
tabi nasıl olduğunu bilmem ama ışığın ağarlığını ölçmüş olabilirler ruhu nasıl ölçecekler ?

Sen x-ray veya gama ışıklarını veya radyo dalgalarını görebiliyor musun??
Duygu ve düşünceler de sinir hücrelerinde bir protein birikimi olduğuna göre bunun da ağırlığı vardır. Sen bugün bilgisayara bakarken beyin bilgisayar ile ilgili tüm verileri düşündü.. Sence bu veriler hangi formda kaydediliyor belleğine...

lost_tht said:
Sen x-ray veya gama ışıklarını veya radyo dalgalarını görebiliyor musun??
Duygu ve düşünceler de sinir hücrelerinde bir protein birikimi olduğuna göre bunun da ağırlığı vardır. Sen bugün bilgisayara bakarken beyin bilgisayar ile ilgili tüm verileri düşündü.. Sence bu veriler hangi formda kaydediliyor belleğine...
Aklım karıştı şimdi

action said:
Evrim insanların sandığı gibi değil benim görüşüm bakın görüşüm dedim olaya biraz felsefi yaklasacagim.yani deney ve gözleme dayalı değil.bence evrim insanların maymundan geldiğini anlatmıyor bize.evrim değişik türlerin diğer türlerden uygun yaşam sonucu yada zorunluluk yüzünden olan fiziki yada ruhsal değişimler.
deney ve gözleme dayalı olmadığı kanısına nasıl vardın?
Ayrıca evrim teorisi maymunsu bir canlıdan geldiğimizi gösteriyor. Birde zorunluluk derken neyi kastettin ben anlamadım da? :grin:

Metafiziki varlık için, fiziksel bir ölçülendirme yapmak komikmiş.

Forumun sahte bilimi yayma kürsüsü buraya toplandı heralde?

lost_tht said:
Ruh var ki bilimi de var.. Psikoloji.

"Psikoloji (Yunanca ψυχολογία, psihologia: Psikoloji), davranışlar ve zihinsel süreçler ile birlikte bunların altında yatan nedenleri inceleyen bilim dalıdır."

İnsanlar kendi fikirlerini söylüyor sadece. Bugün bile en baba bilim adamlarının söyledikleri şeyler yanlış çıkıyor veya çıkabiliyor. Her şey olabilir yani. Kestirip atmak kötü bir şey.

Ruhu tartıcak kadar yanlış yapan bilim adamı bi hapşırtıp gitsin, allahın aşkına.

Her şey ihtimal dahilinde diyor yani arkadaş. Süpermen de örümcek adam da ruhta ininde cininde var olduğuna dair ihtimal olabilir. Belki çok küçük bir ihtimaldir ancak yinede ihtimali vardır.
Asıl zaten kesin bir cevapla yoktur diyebilecek "insan" hapşırtıp gitmeli bence.
Aslında evrende hiçbir şey kesin değildir de neyse. 

Örümcek Adam ile ruhu, ini , cini mi karşılaştırıyorsun ? Ruh var olan bir şey değil, olurluğunu kanıtlayamazsın. Bu yüzden öznel bir şey oluyor. Bunu ihtimal dahiline sokmak bile saçma.

Dies Irae said:
Örümcek Adam ile ruhu, ini , cini mi karşılaştırıyorsun ? Ruh var olan bir şey değil, olurluğunu kanıtlayamazsın. Bu yüzden öznel bir şey oluyor. Bunu ihtimal dahiline sokmak bile saçma.
Niye var olan şeyler sadece somut maddeler oluyor ki? Mesela ben mutluluk duyuyorum bazı şeylerden. Demek ki var böyle bir şey. Veya
kızgınlık, sevinç vs.

Senin ne demek istediğini anladım soyut olduğu için varlığını kanıtlayamazsın diyorsun ama ileride ne olacak hiçbirimiz bilemeyiz. Bir gün öyle bir teknoloji gelir ki kanıtlanır.

Dies Irae said:
Peki var olan her şeyin insanlar tarafından algılanabileceğini nasıl kanıtlayabilirsin? Yani var olan şeylerin insan algısından ibaret olacağını nasıl söyleyebilirsin ki? Bu kanıtlanamayacağından insanların uydurduğu şeylerin ne varlığına ne de yokluğuna sapına kadar kesin bir cevap getirilebilir.  O yüzden her konuda agnostik takılmak bence "şu kesindir şu kesin değildir" demekten katbekat daha mantıklı olandır.

Back
Top Bottom