3D Tasarım Platformu

Users who are viewing this thread

3ds max, marmoset toolbag, substance painter kullanıyorum.
alper-isler-screenshot139.jpg

Arkadaşlar selam, ufak bir iki sorum olacak cevaplayabilirseniz sevinirim. 3d tasarıma başlamak istiyorum 3d modelleme konusunda sıfırım hangi programları önerirsiniz? 3d max ya da maya arasında kaldım hangisini önerirsiniz? Bir de Blender'ı önerir misiniz? Şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim. :smile:

Blender bence profesyonel kullanım için de amatör kullanım için de çok güzel bir program. Aşırı hafif, yani sistemin iyi olmasa bile hiç kasma olmuyor. Boyutu da çok düşük. En önemli özelliği açık kaynak olması. Herhangi büyük bütçeli bir modelleme programı ile yapabileceğin bir şeyi Blender ile de rahatlıkla yapabilirsin.

Model konusunda 3Dsmax alışma sürecinde zorlar seni. 2-3 küp yapar ulan bunun poligonunu nasıl azaltıyorduk, aman küp nereye gitti, niye orada şey oluyor, smooth neden olmuyor falan derken hevesini kaybedebilirsin. Ama kaybetmezsen de üzmeyecek bir program,  alıştıktan sonra istediğin model uygulamasını kullan kolayca alışırsın. 

Cevaplar için teşekkür ederim. Şu acemiliğimi blender programı ile atıp 3Ds max programına dönmeyi planlıyorum. Yakın zamanda acemiliklerim ile karşılaşabilirsiniz bu konuda. :smile:

Her şeyi 3ds Max ile kapat. Blender'a alıştıktan sonra 3ds Max sana zor gelecek. Sana tavsiyem direkt 3ds Max ile başla, artık tamam ben oldum dediğin zaman Maya falan düşün.

3ds max'le başlayıp maya'ya geçmenin hiç bir anlamı yok, ikisi eşdeğer programlar, yalnız birinde uzmanlaş, blender hem ücretsiz hem de her şeyi yapabileceğin bir program, fakat işi profesyonel olarak yapacaksan blender kullanan çok fazla stüdyo yok.

Bence Blender'ın yeni sürümünden sonra yavaş yavaş büyük firmalar da kullanmaya başlayacaktır. Zaten indie yapımcılar genelde onu kullanıyor. Yani önü açık bir program. Hem ilk açtığında Blender'ın kendi kısayol düzenini mi yoksa Maya veya 3DS Max'in kısayol tuşlarını mı kullanmak istiyorsun diye soruyor. 3DS Max kısayol tuş düzenini kullanarak Blender kullanabilirsin bence. İleride 3DS Max kullanmak istersen hem ön hazırlık olur. Ayrıca bence de bir program öğrenip diğerine geçmek gibi bir hedef zaman kaybına yol açar.

Yorumlarınız, önerileriniz için tekrardan çok teşekkür ederim. :smile: Normalde alanım Grafik Tasarım, Adobe ve benzeri programların kısayollarına alıştığım için bu programlarda çok zorlandım 4-5 saatte videodan yardım alarak ancak yapabildim daha texture aşamasına gelemedim programın kendi ahşabını kasalardan birine denedim sonuç rezaletti belki de ben beceremedim. Şimdi çok yoruldum yarın devam edeceğim texture yaptığımda bitmiş halini de atarım. İlk kez bir çalışma yaparken bu kadar keyif aldım. Sanırım yanlış alanda ilerlemişim. :smile:

ADDGjL.png

Back
Top Bottom