Yeni Dörtyol Hanı

Users who are viewing this thread

Status
Not open for further replies.
Uzun zaman burada yoktum ve foruma girince bir anda sarsıldım. Hikaye yazdığım zamanlara kıyasla, ağzım şimdi acayip bozuk ancak neler diyebileceğimi tahmin edebilirsiniz :grin:
Buranın düzenlenmiş olması beni mutlu etti. :smile: Ara ara sizleri kontrol edeceğim, seviliyorsunuz :grin:

Onatcan3 said:
Uzun zaman burada yoktum ve foruma girince bir anda sarsıldım. Hikaye yazdığım zamanlara kıyasla, ağzım şimdi acayip bozuk ancak neler diyebileceğimi tahmin edebilirsiniz :grin:
Buranın düzenlenmiş olması beni mutlu etti. :smile: Ara ara sizleri kontrol edeceğim, seviliyorsunuz :grin:
Heyt be! Hoşgeldin dostum :grin:

Tolkienist said:
Unutulmuş, kıyıda köşede kalmış efsanelerin bilindiği bölüm.

Kimse kalmadı artık. Bölümde yazan. Bi ben varım eskilerden. Hesabın tarihine dikkate almayın. Aslında 2013'ten beri aktifim dörtyol hanında fakat olumsuz pekçok şey yaşandı bırakmama neden olundu. Gerçi forumun genelinde bi sessizlik var. Belki bannerlord canlandırabilir.

Dörtyol Hanı'nın asıl problemi üyelerin birbirini desteklememesi. Ben de uzun zamandır buradayım. Dörtyol Hanı'nın çok farklı dönemlerinde hikayeler yazdım. Gördüğüm şey şu: O hep bahsedilen aktif ve kaliteli döneminde herkes birbirine destek oluyordu. Hikaye yazan üyeler birbirlerinin hikayelerini okuyor, yorum yapıyordu. Arkadaşlık vardı, daha önemlisi kaynaşmış bir ortam vardı. Uzun zamandır bu ortam yok. Özellikle yazar arkadaşların fazla bencil olduğunu düşünüyorum. Hikayelerine yorum yapılsın istiyorlar, hakları, ama diğer üyelerin hikayelerine yorum yapmıyorlar. Şu anda bile durum böyle. Örneğin Devam Eden Hikayeler'de 3 hikaye var. Bu 3 hikayenin yazarını da birbirlerinin hikayelerini okur ve yorumlarken görmedim. Normalde kimse kimsenin hikayesini okuyup yorumlamak zorunda değil ama aktiflik isteniyorsa durum bu.

Bölümde yazan kimse olmasa yine iyi bence. Burası ciddi sayılmasa da edebi bir ortam. Aktiflik için üyelerin birbirine destek olması elzemdir. Sanırım 2013 yılında gelmiştim buraya ben de. Bahsettiğim "birbirini destekleme" hala vardı. Sonraları hem yazan hem okuyup yorumlayan azalınca şu anki hale geldi. Bu halin tedavisi belli...

Homerøs said:
Dörtyol Hanı'nın asıl problemi üyelerin birbirini desteklememesi. Ben de uzun zamandır buradayım. Dörtyol Hanı'nın çok farklı dönemlerinde hikayeler yazdım. Gördüğüm şey şu: O hep bahsedilen aktif ve kaliteli döneminde herkes birbirine destek oluyordu. Hikaye yazan üyeler birbirlerinin hikayelerini okuyor, yorum yapıyordu. Arkadaşlık vardı, daha önemlisi kaynaşmış bir ortam vardı. Uzun zamandır bu ortam yok. Özellikle yazar arkadaşların fazla bencil olduğunu düşünüyorum. Hikayelerine yorum yapılsın istiyorlar, hakları, ama diğer üyelerin hikayelerine yorum yapmıyorlar. Şu anda bile durum böyle. Örneğin Devam Eden Hikayeler'de 3 hikaye var. Bu 3 hikayenin yazarını da birbirlerinin hikayelerini okur ve yorumlarken görmedim. Normalde kimse kimsenin hikayesini okuyup yorumlamak zorunda değil ama aktiflik isteniyorsa durum bu.

Bölümde yazan kimse olmasa yine iyi bence. Burası ciddi sayılmasa da edebi bir ortam. Aktiflik için üyelerin birbirine destek olması elzemdir. Sanırım 2013 yılında gelmiştim buraya ben de. Bahsettiğim "birbirini destekleme" hala vardı. Sonraları hem yazan hem okuyup yorumlayan azalınca şu anki hale geldi. Bu halin tedavisi belli...

Katılıyorum. Bunu bende yapmıyorum. Eskiden yapardım gerçi. Herkes aslında birbirine destek olup birşeyler öğrenmeye çalışsa düzelebilir ortam. Bundan sonra bende bölümdeki düzgün devam eden hikayeleri okuyup yorumlayıp destek olacağım.

Böyle özeleştirilerin olması güzel. İnşallah burası canlanır tekrardan. Canlanmadan kastım 3 hikaye olsun ama kaliteli bir çizgileri olsun. Herkes birbiriyle uyumlu, destekler olsun. Hem yazar, hem okuyan kazanır.

Ona ben de gıcığım. Devamlılık da olmuyor genelde. Ya da bir tane konu açmış birkaç gün sonra başka bir konu açıyor hoş olmuyor.

Erozbey said:
Keşke şöyle tanıtım veya giriş diye 3-5 şey yazıp konu açmasalar. Daha güzel olacak.
Kurallarda böyle bir şey var. Ancak bu dahil çoğu kurala uyulmuyor ya da kurallar okunmuyor. En iyisi yaptırım uygulamak. Bu konuda gereğini yapacağım.

Burayı canlandıracak şey hikaye değil, kaliteli hikaye hiç değil. Bölüm kullanıcısı olabilecek potansiyeldeki herkesin "beklenti" güdümüyle bölüme "göz atması". Yani kendi yazsa da, okusa da, eleştiri de yapsa hep bölümün gelişeceğini umarak yapıyor ve bu beklenti çoğunlukla amaca dönüşüyor. Burada sadece yazmak istediği için yazan kişi sayısı çok az. Bu böyle olunca da destek görmediğinde motivasyon kaybedip yazmayı bırakıyor. Bölümü geliştirmek için yazılmamalı, sanat icra etmek için yazılmalı. Burası bir fabrika değil imalathane. Buralar aktifken zaten bunun üstüne bir geliştirme ihtiyacı duyulmadığı için üyeler sanat icra etmek amacıyla yazardı. Şimdi öyle değil, keyif alarak değil can çekişerek- belki olur diyerek yazıyoruz. Olmaz, olmuyor.

Bunun yanında bölüm için bir şeyler yapmayacak mıyız, ne yapalım geliştirmeyelim mi? Tabii ki geliştirelim, icra ettiğimiz sanatı tek bir priz gibi kullanıp tek bir aygıtı besleyeceğimize çoklu priz gibi kullanıp bir taşla üç beş kuş vuralım. Ama bunu yazarak yapmayacağız, zaten yazacağız. Bunu sanat için yapacağız dedik. Ama geliştirmek için bunun üzerine ekleyeceklerimiz daha başka şeyler olacak. Ne gibi, sanat icra etmek isteyenleri bir araya getirip birbirine destek olmasını sağlayacak; fikir alışverişi, eleştiri, yayınlanmadan önce ön-okumayla inceleme yapabilecekleri vs. bir ortam, bir grup oluşturmak gibi. Böylece herkes burası için birbirinden habersiz, öngörüsüz, karmaşık beklentilerle bir şeyler çabalayacağına bütünde ne yapıldığını bilir. Buraya eserlerle alakalı düzenlemeler gerekmiyor, insanlar kendilerini geliştirmek için yazacak zaten. Küçümsüyoruz, eskisi gibi iyi değiliz diyoruz ama fark ettiyseniz eskiden beri değişmeyen bir şey var. Buraya gelen herkes kendini çok hızlı geliştiriyor. 1'de başlayıp 10'a çıkamasa da, 1'den 4'e hızlıca çıkıyor. Bu insanları 4'ten 6-7'ye çıkarmak da diğer yazarların elinde açıkçası. Kitap insanın edebi yönünü geliştirir diyoruz; yazardan âlâ kitap mı var?

Doğru noktalar var, ancak yazına çoğunlukla katılmıyorum. Öncelikle burası gibi bir ortam için "sanat icra etmek" ya da"sanat için yazmak" gibi kelimeler kullanmak komik. Çünkü edebi ortamdan fersah fersah uzakta bir forumun alt forumu olan, edebi birikimi olan üyelerin neredeyse hiç olmadığı Dörtyol Hanı'nda sanat, edebiyat yapılamaz. Burada edebi olarak birikimli çok az kimseyi gördüm, onlar da şu an aramızda yoklar. Yazarların destek göremeyip motivasyon kaybına uğramasını çok doğal. Herkes hikayesi okunsun, yorum alsın diye yazıyor. Bir paylaşım söz konusu. Sen hayallerini yazıya döküp paylaşıyorsun, dikkate alan yok. Kim olsa yazmayı bırakır.

Burada sanat icra etmek için yazıldığını hiç görmedim. Çünkü en iyi hikayelerin bile edebi yönden eleştirilecek çok fazla eksiklikleri var. Sanat için yazmak isteyenler dergilere, yazarlara ulaşmalı. Burası doğru yer değil. Neticede oyun forumunda hikaye yazılan bir ortamdan bahsediyoruz. Yazdıkların doğru ve güzel şeyler ama Dörtyol Hanı için anlamsız.

Edit: Telefondan okuyorum, yanlış anladığım yer varsa belirt, lüften.

sanat icra etmiş olmak değil, sanat icra etmek amaç. Yani bu mutlak hedef değil. Sanat yapmak istedikten sonra bütünü eksik olsa bir şeyi değiştirmez ki.

Ben de sanat icra edilecekse doğru yer burası değil diyorum. Sanat icra etmiş olmaktan hiç söz etmedim. Sanatçının, sanat icra edecek kişinin donanımlı olması gerekir. Amatör, edebi birikimi olmayan bir yazarın eseri sanatsal nitelik taşımaz. Ayrıca sanat için yazılması niye bir amaç olsun? Ben bilindik yazarların sanat için yazıyorum dediğini pek görmedim.

Status
Not open for further replies.
Back
Top Bottom