Twin Falls - Unde vorbim despre industria autohtona de jocuri

Users who are viewing this thread

Pare interesant. Cred ca as fi fost interesat sa ma implic in partea de animatie, avand multi ani de experienta; dar din pacate am prea multe proiecte la care lucrez, sa pot sa ma implic.
 
Citind ce ati scris despre lumea Tharmis am observat o chestie mai ciudata... Daca luna Dracon se vede zi si noapte, atunci exista doua posibilitati:
1 - Ori se roteste foarte repede in jurul planetei si atunci rasare si apune de cate doua ori, odata ziua si odata naptea si este vizibila de pe tot cuprinsul planetei.
2 - Ori se roteste in jurul planetei cu aceeasi cu care planeta se roteste in jurul axei sale si atunci luna ramane pe cer zi si noapte in acelasi loc, dar este vizibila doar de pe o jumatate de planeta, fiind deasupra capului intr-un singur punct de pe planeta. Cea de a doua posibilitate mi se pare mult mai potrivita pentru lumea jocului deoarece  permite foarte multe dezvoltari legate de religia lumii respective cu un loc sacru in punctul in care luna Dracon este deasupra capului :wink: ...

Daca aveti nevoie de ajutor in partea de "creare a lumii"/poveste, puteti sa ma contactati. Am ceva experienta din RPG-urile Pen&Paper...
 
  Draconul e imens, e cat jumate de planeta. Practic avem de-a face cu doua planete care "danseaza". Tharmisul e aia mai mare. Draconul e vizibila in cea mai mare parte a anului, cu mici exceptii. Hakka are o orbita in jurul celor doua la un loc, de aceea pe Tharmis se vede rar. Din ce e scris pe site, s-au mai schimbat multe dar nu am timp sa il updatez des. Asa ca voi face asta cam la o luna.
 
Locco said:
Cred ca as fi fost interesat sa ma implic in partea de animatie, avand multi ani de experienta; dar din pacate am prea multe proiecte la care lucrez, sa pot sa ma implic.
Da? In ce soft faci animatie? Ai vreun curs facut sau ai invatat singur? Ma pasioneaza si pe mine insa sunt intr-un stadiu primar de initiat.
Am parcurs cateva cursuri, de pe net luate, in 3ds max si flash.. mai mult pentru prinicpiile de animatie decat pentru partea tehnica.
 
  Engine-ul meu lucreaza cu bipedul din 3dsmax.
  Problema la Twin Falls este ca are jdemilioane de animatii. Numai pentru deplasare in mers am nevoie de vreo 20 de animatii (20 pentru barbati, 20 pentru femei si o groaza pentru copii, monstri, vietati etcetc). Nu mai vorbesc de atacuri, atacuri speciale, parari, chestii cu scutul (*head explodes*).
 
Si peste 5 gb e mare . Credema 3 gb ar fi perfect . Si daca tot vrei sa ocupe mult spatiu , fa o lume uriasa!

http://www.world-machine.com/index.php

World Machine 2 is a proven terrain generator for artists, game developers, visual effects studios and enthusiasts of all stripes.

Poate iti va fi de ajutor
 
Ace_Hood said:
Si peste 5 gb e mare . Credema 3 gb ar fi perfect . Si daca tot vrei sa ocupe mult spatiu , fa o lume uriasa!

http://www.world-machine.com/index.php

World Machine 2 is a proven terrain generator for artists, game developers, visual effects studios and enthusiasts of all stripes.

Poate iti va fi de ajutor

Mersi pentru ajutor da lumea deja e gata (in design doc). voi vedea totusi despre ce este vorba!
 
la jocul asta mai lucreaza cineva?Si in ce stare este?Daca aveti nevoie de cineva cu cunostinte minime de c++,informati-ma
 
Back
Top Bottom