Tolkien kitap serisi sıralaması?

Users who are viewing this thread

Selamlar değerli beylerim!
Tolkien kitaplarının çoğu elimde mevcut ama sıralama nedir ne değildir belli değil.Roverandum , Kullervo , Tom Bombadil’in maceraları bunlar diğer kitapların (Hobbit,Silmarillion,Hurin’in çocukları,Beren ve Luthien,Gondalin düşüşü,Bitmemiş öyküler,Kayıp öyküler,Tehlikeli diyardan öyküler,) sıralamanın neresindeler? Bürün kitapların sıralamalarını ve yazmadığım kitaplar varmıdır?

The Silmarillion
Hurin'in Çocukları
Beren ile Luthien
Gondolin'in Düşüşü
Bitmemiş Öyküler
Kayıp Öyküler Kitabı 1-2
Hobbit
Yüzüklerin Efendisi
Tom Bombadil'in Maceraları
...şeklinde kronolojik olarak gider. Diğerleri Orta Dünya ve Yüzük macerasıyla pek alâkalı değil. Bu sırayla Orta Dünya'yı kronolojik olarak okumuş oluyorsun. Meraklı değilsen zordur, onu söyleyeyim. Yüzüklerin Efendisi ile başlayıp Hobbit şeklinde geriye de gidebilirsin ama bu daha karmaşık ve keyif kaçırıcı olabilir. Başka kitaplar da var ama onlar İngilizce ve Orta Dünya için rehber tarzı. Hiç gereği yok.

Hobbit,Yüzüklerin efendisi ve silmarillion bitti başkan.Şimdi Hurinin çocuklarındayım ama roverandum nasıl alakasız anlamadım set içinde nasıl verdiler madem? Teşekkürler Başkan.

Roverandom çocuk kitabı. Orta Dünya ile hiç alakası yok. Set içinde vermeleri Tolkien yazdığı içindir. Hiç okumasan bile olur.

Bence evreni daha iyi anlamak için kronolojik olarak okunmamalı.Benim sıralamam şu şekilde
-Hobbit
-Yüzüklerin Efendisi
-Silmarillion
-Bitmemiş Öyküler
-Hurin'in Çocukları
-Kayıp Öyküler Kitabı 1-2
-Beren ile Luthien
-Gondolin'in Düşüşü

Back
Top Bottom