Oyun Çıkmadan Ölüyor Mu?

Users who are viewing this thread

Ama bahsedilen o ani spikelar/droplar genelde gördüğüm kadarıyla AI yüzünden oluyor.
AI yüzünden değildir dememin sebebi ben asıl dropları Multide yiyorum ondan yoksa Yapay zeka oyuncu dışı karakterlerin oyunu kastırması zaten olasıdır :grin: . AI sadece Bannerlord'da değil her oyunda FPS'e kötü yönde etki eder yani. Ama daha önce de defalarca dediğim gibi bir şekilde oyun DX9 veya en azından DX10'a da compatible hâle getirilmeli oyun. Hem düşük ekran kartlarında da rahatça oynanır hem de oyunun en low ayarları Warband'in DX7'deki hâli gibi :grin: Sunduğu kaplamalar DX11'de sırıtmakla kalmıyor; bunun yanı sıra kötü de gözüküyor. Benim açımdan bunun çok sıkıntısı yok grafikler benim için çok önemli değil ağırlıklı olarak Multi oynadığım için hem daha iyi olur kasmaması açısından, ama DX11'de oyun daha çok kasıyor. Aslında oyunun config dosyalarında falan ufak oynamalar, belki eklemeler yapıp belki oyunu DX10'da açabiliriz (RDR2'deki gibi onda oyun kendi ayarlarında otomatik olarak Vulkan'ın API'ını kullanıyor hata alırsanız isterseniz DX12'de açabiliyorsunuz bu oyunun kendi arayüzünde sunulmuyor) ama oyun uyumlu olmadığından ya oynanmaz ya birçok şey kötü olur :grin: .

Hafta sonları 10-14k arası geziyor hafta içleri 8-10k arası geziyor normal şartlar altında, Cyberpunk neredeyse tüm oyunları dev etkiledi zaten. Modlar çıkınca ve multiplayer modları düşünce 20kyı geçer bence, ama 2-3 yılı var
Gwent'e bu hafta yeni expansion gelmiş olmasına rağmen 1000 oyuncuya sahip. Cyberpunk çıkışından önce 3.500 kişi oynuyordu :p Her ne kadar aynı firmanın oyunu da olsa alakasız bir kart oyununu dahi bu kadar etkilediyse bir oyun, diģerlerini etkilememesi kaçınılmaz.

Gwent'e bu hafta yeni expansion gelmiş olmasına rağmen 1000 oyuncuya sahip. Cyberpunk çıkışından önce 3.500 kişi oynuyordu :p Her ne kadar aynı firmanın oyunu da olsa alakasız bir kart oyununu dahi bu kadar etkilediyse bir oyun, diģerlerini etkilememesi kaçınılmaz.
CSGOyu 900 binden 500 bine düşürebilen sayılı oyun olur :grin: Gerçi zamanla Cyberpunk ölecek CS GO yine yaşayacak

Bu arada Warband çok oyunculu olayını aydınlatayım. 3799 anlık oyuncuya 315 çok oyunculu oyuncusu düşüyor (Modül, şifre olup olmaması fark etmeksizin) aslında Warband'ı oynayan yine tek oyunculu için oynuyor diyebiliriz

Dediklerin doğru ama önemli kısım bu. Sahnedeki Polygon sayısı her sistemi etkiler ama güçlü sistemleri çok etkilemez ( objelerin 100% aynı olduğunu ve düzgün optimize edildiğini varsayıyorum ) Mesela boş bir alanda 60FPS alırken dolu bir alana baktığın zaman 20FPSye düşebilir düşük sistemler ama bu yüksek sistemlerde 120FPSden 110FPSye düşüş gibi bir şey olur maksimum. Düzgün optimize edildiği diye belirttim ama özellikle çünkü bazı objeler - özellikle kumaş fiziği barındıran objeler - oyunda optimize değil. Bunun dışında dediğin gibi kırılabilir objeler de optimize değil çünkü bir bakıma her parçanın her kırılma durumuna göre bir objesi barınıyor. Yani bir nevi objeler görünürlüklerini değiştiriyor kırılma durumunda. Yeri geliyor bazı objelerin materyal ayarları bile bu durumu sıkıntıya sokabiliyor. Bannerlord nezdinde bunu test etmedim ama elbet onun içinde de vardır.
Aslında göremediğin şeylerin kaldırılması normalde çok etki etmemeli. Yani LOD sistemi, Drawing Distance ve Kamera dışındaki objelerin çizilmemesi gibi şeyler Bannerlordda fazla optimize bile edilmiş denebilir. Bu yüzden Emrenin sıkça bahsettiği gibi çayır çimen parçaları bir anda görünür oluyor veya çok da uzakta olmayan şeyler çok kalitesiz gözüküyor. Yine de FPSye etki eder mi? Eder tabi. Çünkü objelerin ekranda olup olmadığını kontrol etmesi bile sistem için bir yük. Ama bahsedilen o ani spikelar/droplar genelde gördüğüm kadarıyla AI yüzünden oluyor. Üstüne bir de genelde AI'a doğrudan baktığın zaman yüksek kalite kaplamalar ve objeleri ve animasyonları tek kare içine alıyorsun bu da inanılmaz düşüş yaratıyor en iyi sistemlerde bile. Uzun lafın kısası, optimizasyon olarak çok çok kötü durumda değil ilk çıktığı zamana göre. Ama daha iyi olması lazım gibi. Gariptir ki bende hiç sorun olmadı neredeyse bu zamana kadar. Halbuki sistemim çok standart bir sistem.

Konuya dönecek olursak, Bannerlord çok garip bir durumda şu an. Çıkmadan ölmesi yine de mümkün değil ama belli bir düşüş olması şaşırtmadı. Hem güncellemelerin tatmin etmemesi hem de diğer oyunların çıkması bunu etkilemiştir kesinlikle. Gelecek sene bu zamanlar hala bu sayılarda seyrediyorsa pek hayra alamet değildir durum. Bannerlord oynadıktan sonra Warband'a dönmek de benim açımdan mümkün olmuyor - her ne kadar Warband'ın Bannerlorddan 10 kat daha fazla özelliğe sahip olduğunu bilsem de o tahta grafikler canımı acıtıyor diyebilirim, o yüzden benim gibi oyuncular elbet bi ara yine kontrol edecektir Bannerlord'un durumunu :smile:
Aynen öyle. Gelecek sene bu zamanda aynı sayıda kalırsa hatta altına inerse dediğin gibi, daha da kötüye gider. Bannerlord şöyle deli dolu sağlam bı patch alması gerekiyor tekrar canlanması için insanlar hem optimizasyon dan hem oynanabilirlik ve içerikten sıkıldı. Elbetteki erken erişim ve bunu biliyoruz. Ancak erken erişime gireli baya da oldu artık büyük çapta bı patch gelmeli.

Aynen öyle. Gelecek sene bu zamanda aynı sayıda kalırsa hatta altına inerse dediğin gibi, daha da kötüye gider. Bannerlord şöyle deli dolu sağlam bı patch alması gerekiyor tekrar canlanması için insanlar hem optimizasyon dan hem oynanabilirlik ve içerikten sıkıldı. Elbetteki erken erişim ve bunu biliyoruz. Ancak erken erişime gireli baya da oldu artık büyük çapta bı patch gelmeli.
Ben de güncellemeleri dolu bulmuyorum ve çok da umutlu değilim düzeleceği konusunda. Bu yüzden oyunu en son haziranda oynadım ve bir daha elimi sürmedim. Öyle çok abartılı özellikler beklemiyorum ama diyalog bari yazılsaydı oyuna. Mesela diyalogları baştan aşağı elden geçiren ve lore ekleyen bir güncelleme gelsin, oyunu tekrar indirir oynarım. TW'ün hiç bu konuda çalışanları yok mu acaba diye düşünüyor insan.

oyun alacağı parayı aldı zaten bundan sonra oyun tamamen dlc satma amaçlı yapılıyor ki bu ilerleme ile dlc ye 5 kuruş para vermem mod oynarım daha iyi. zamanında steamde 200binlere dayanan oyuncu sayısı şuan 8binlerdeyse bu tamamen milletin istediği hiçbir özelliği oyuna eklememelerindem ve warbanddan daha kötü bir oyun yapmalarından kaynaklanıyor. diyalog sıfır animasyon sıfır anca fixed fixed diye güncelleme getiriyorlar. 8 sene bunun için mi bekledik. şimdi birazdan forumdan ceza yiyeceğim o yüzden susuyorum. söylenecek çok şey var ancak verdiğim paraya değil Türk yapımı oyunun böyle rezalet olmasına acıyorum ona üzülüyorum sadece.

Last edited:
oyun alacağı parayı aldı zaten bundan sonra oyun tamamen dlc satma amaçlı yapılıyor ki bu ilerleme ile dlc ye 5 kuruş para vermem mod oynarım daha iyi. zamanında steamde 200binlere dayanan oyuncu sayısı şuan 8binlerdeyse bu tamamen milletin istediği hiçbir özelliği oyuna eklememelerindem ve warbanddan daha kötü bir oyun yapmalarından kaynaklanıyor. diyalog sıfır animasyon sıfır anca fixed fixed diye güncelleme getiriyorlar. yeni eklenen hiçbişi yok berberi ha eklemişsin ha eklememişsin önce şu diyalogları düzelt. kısa bir sorum var nedir yokbişey böyle saçma sapan diyalogları ekleyin diye mi 8 sene bekledik. şimdi birazdan forumdan ceza yiyeceğim o yüzden susuyorum. söylenecek çok şey var ancak verdiğim paraya değil Türk yapımı oyunun böyle rezalet bir oyun yapmasına acıyorum ona üzülüyorum sadece.
Kimse oyunu eleştirdiği için susturulmuyor merak etme

aynen görüyoruz merak etme görmesek inandıracaksınız neyse konuyu uzatmayalım şimdi hemen ceza puanı verirler
18 gün olmuş foruma katılalı, çok merak ettim açıkçası buraya "düzgün" bir eleştiri yapıp susturulan kimi gördün? Özel sohbetten bunu konuşabiliriz eğer her mesajının sonuna "şimdi ceza verirler" diyecek kadar korkuyorsan.

Nasıl becerildi bilinmez ama warbandın oyuncuya bannerlorddan daha çok içerik sunmasından kaynaklanıyor olabilir. Hatta abartıp kendi açımdan şunu bile söyleyebilirim Bannerlord hem kendinden soğuttu hemde Warbanddan. Warband oynayayım diyorum ama Bannerlordu gördükten sonra animasyonlar ve görsel açıdan ister istemez ne kadar geri kaldığını görünce açtığım gibi kapatıyorum, Bannerlorda giriyorum bu seferde Warbanda nazaran ne kadar dengesiz ve eksik olduğunu görünce çıkıyorum.Sonunda ikisini de silmemle bu ikilemden kökten kurtulmuş oldum.

Çok sağlam güncellemelerle oyunu toparlayana kadar(hiç sanmıyorum) yada oyunun tam sürümü çıkıp modcuların ellerine kalana kadar da geri dönmeyi düşünmüyorum.Önceliklerimizi biliyoruz diyip bin tane sorun varken koyun köpek texture yaması yapılacağına ciddi bir şekilde topluluğun içine girip sorunlara nokta atışı yapılması gerekiyor.

Üzücü olan şey ise modlarla birlikte ömrünü yitirmeyen sayılı oyunlardan biri olup nasıl olurda bu kadar topluluğun isteklerine göz yumuldu aklım almıyor.Topluluğun geliştirdiği mod ile dlc çıkarmış bir oyunsun sen milyon tane modun olduğu kütüphanen var elinde hiç mi bakmazsın gerçekten.

Last edited:
Nasıl becerildi bilinmez ama warbandın oyuncuya bannerlorddan daha çok içerik sunmasından kaynaklanıyor olabilir. Hatta abartıp kendi açımdan şunu bile söyleyebilirim Bannerlord hem kendinden soğuttu hemde Warbanddan. Warband oynayayım diyorum ama Bannerlordu gördükten sonra animasyonlar ve görsel açıdan ister istemez ne kadar geri kaldığını görünce açtığım gibi kapatıyorum, Bannerlorda giriyorum bu seferde Warbanda nazaran ne kadar dengesiz ve eksik olduğunu görünce çıkıyorum.Sonunda ikisini de silmemle bu ikilemden kökten kurtulmuş oldum.

Çok sağlam güncellemelerle oyunu toparlayana kadar(hiç sanmıyorum) yada oyunun tam sürümü çıkıp modcuların ellerine kalana kadar da geri dönmeyi düşünmüyorum.Önceliklerimizi biliyoruz diyip bin tane sorun varken koyun köpek texture yaması yapılacağına ciddi bir şekilde topluluğun içine girip sorunlara nokta atışı yapılması gerekiyor.

Üzücü olan şey ise modlarla birlikte ömrünü yitirmeyen sayılı oyunlardan biri olup nasıl olurda bu kadar topluluğun isteklerine göz yumuldu aklım almıyor.Topluluğun geliştirdiği mod ile dlc çıkarmış bir oyunsun sen milyon tane modun olduğu kütüpanen var elinde hiç mi bakmazsın gerçekten.
adam doğru diyor beyler dağılın

modsuz bannerlord bir hiç olacaktır

Bannerlord hem kendinden soğuttu hemde Warbanddan. Warband oynayayım diyorum ama Bannerlordu gördükten sonra animasyonlar ve görsel açıdan ister istemez ne kadar geri kaldığını görünce açtığım gibi kapatıyorum
Hahaha aynı durumu yaşadım :smile:

Üzücü olan şey ise modlarla birlikte ömrünü yitirmeyen sayılı oyunlardan biri olup nasıl olurda bu kadar topluluğun isteklerine göz yumuldu aklım almıyor.Topluluğun geliştirdiği mod ile dlc çıkarmış bir oyunsun sen milyon tane modun olduğu kütüphanen var elinde hiç mi bakmazsın gerçekten.
Üzücü olan, oyunun modlara muhtaç olması. 1 tane yanlış cümlen yok.

Bence burada ki en büyük problem oyunun marketing sıkıntısıydı. Oyun gereğinden çok erken duyuruldu (-veya çok geç çıkarıldı), dolayısıyla insanlarda ki beklenti arttı, geçen yıllar boyunca oyununun rekabetçi kitlesi oyunun baya fanatiği oldu. Kaldı ki bence Warbandi Warband yapan şey, kısmen basit oyun mekanikleri, hemen hemen her bilgisayar ile rahatça oynanabilmesi, çoklu oyuncu kısmının kolay erişilebilir olması gibi sebepler oyun da kısmen küçük ama oyuna çok bağlı kitle yarattı. Haliyle o kitle hatalar düzeltilmeden geçmek istemiyor Bannerlord'a. Şahsen ben de IG_Battlegrounds serverına rahat bir şekilde erişip, 1-2 saat oyun oynayıp sonra çıkmayı tercih ederim güncel multiplayer sistemine.

Warband'in muadili olan oyunlar server sistemi olarak Bannerlord benzeri sistemler uyguladı, ne kadar başarılı oldu bilemiyorum ama ben hiç birinin Warband kadar çok konuşulduğunu görmedim. Tabii elimde resmi veriler olmadığı için yanılıyor olabilirim.

Back
Top Bottom