Keyifleri Kaçıran Ölüm!

Users who are viewing this thread

*Hakanlı*

Recruit
Bannerlord da ölümü ve doğumu kapatma seçeneği ile oynamayı tercih ediyorum. Hem kendi karakterimi hem de kardeş , eş ve yoldaşlarımı geliştirerek oynamak niyeti ile açtığım kayıt devam ederken gelen güncellemeler ile birlikte baktım ki yoldaşlarım ölmeye başlamış. Savaş öncesi aldığımız kayıtlar ve otomatik kayıtlara dönerek bunun önüne geçmeye çalışsam da istediğim gibi oyun oynayamıyorum maalesef. Özellikle karakterimin gelişimi hususunda büyük ordularla taktik olarak kullandığım geri çekilerek ve ayrı bir kayıt alarak yaptığım savaşlarda , savaşın uzun sürmesi sebebi ile savaş nihayete erince gelen ölüm haberi bütün savaşı baştan yapmama sebep oluyor. Bu da beş on dakika değil saatlerimin çöpe gitmesi anlamına geliyor.
Önceden ölüm kapalı olsa bile doğum oluyordu ama güncellemeler ile ölüm yok ise doğumda olmuyor artık.

Varis olarak Kardeşlerimi sıfırdan yetiştirerek haritanın tamamını hakimiyetim altına almaya karakterimin ömrü yetmez ise yerime geçmeleri sağlamak yeterli benim için. Doğum olmasa da bu şekilde oynayabilirim diyordum. Fakat savaşta kardeşim ölünce , ölümün kalkması sadece kendi karakterim için herhâlde dedim ama bu durumda yeni doğan da olmadığından varis kalmayacağı için kısır bir döngü içerisinde olduğumuzu göstermiş oluyor. Ölümü aktif etsek , ölen ölür kalan sahalar bizimdir diye kimseyi yetiştirmeden tecrübesiz varislere krallığı devretsek bile acaba sonumuz ne olacak diye merak içerisinde olacağız. Gerçek hayatta ölüm Hak , sonumuz ne olursa olsun yaratana döneceğiz düsturu ile tevekkül , huzur ve disiplin içerisinde bir hayat yaşayabiliriz fakat bu şekilde oynamak bana göre zaman israfından başka bir şey olamaz.

Kendimce problem olarak gördüğüm bu hususta oyun yapımcılarının da kendilerince plan ve programları olabilir elbette ama değinmeden geçemediğim geri çekilerek saldırı taktiği ile alakalı bazı fikirlerimi sunmak istiyorum. Gerçekleştirmek isterlerse kendilerince yöntemler geliştirebilirler:

Sığınak basma görevlerinde olduğu gibi savaş öncesi birlik komutanlarımızın vs canlarını görebilmemiz ve dilersek savaşa fiilen katılmamalarını seçebilmemiz lazım. Bu durum askerleri geri çekme emri verdiğimiz de de tekrar edebilmeli. Şayet bu karakterlerde ölüm gerçekleşecek ise ; geri çekilme taktiği esnasında da , savaş sonunda olduğu gibi bilgilendirilmeli ve dilersek bir önceki kayda geri dönebilme seçeneği sunulmalı ki ; bu da savaş öncesi alınması zorunlu tutulacak ayrı bir savaş kaydı sistemi içerisinde yer alabilir. Geri çekilme seçeneğini seçenler tüm bu durumları göz önüne alıp savaşa devam etmeleri ile ; kaydı güncelleme veya bir önceki kayda dönme seçeneğine sahip olabilmeliler. Kısman veya tamamen uygulamak oyun firmasının tercihi.

Ayrıca fark ettiğim kadarı ile; skil tablosunda öğrenme limitimizin dolduğu ve kırmızıya dönen (örneğin binicilik) becerilerimizden kardeşlerimiz istifade ederek gelişiyorlar. Biz kırmızılaşmış olan o beceriye öğrenme limiti eklersek kaldığımız yerden gelişmeye devam edebiliyoruz. İşte bu sistemde olduğu gibi savaşa bizimle katılan ve gelişmekte olan kardeş , eş ve yoldaşlarımızı yukarıdaki seçenekte olduğu gibi tercihe bağlı olarak savaşa dahil etmeden geri planda izlemeye bıraktığımızda da bu tecrübelerden mahrum kalmamaları , izleyerek öğrenmeleri verimli olacaktır.

Not: Geri çekilme esnasında, cephane yenilenmesi yanı sıra belirli ölçülerde ( gerek görülürse yüzde 50'nin altına inmesi vs gibi şartlara da bağlanabilir ) can yenilenmesi güzel olurdu. Sağlık perki olarak veya genel olarak uygulanabilir. Mod kullanarak can yenilenebiliyor ama ben mod kullanmadan da bir nebze iyileştirme yapılabilir belki. Yere yıkıldığımızda geri çekilme emri verirsek yüzde 25 canla savaşa dönme fırsatı da bunlara eklenebilir.

Last edited:
Başlık olarak açmayı tercih ettiğim yazılarımdan bazılarını destek ekibine mail olarak göndermişimdir. Esasen forum kullanmama vesile olan ilk mailime gelen cevap olmuştur. Forumda paylaşımda bulunmamın mailden daha yararlı olacağını başından beri maillerime cevaben yazılmasına rağmen ( tersine çalışan Artvinli Laz kafamın doğrultusunda ) arada önemli gördüğüm yazıları belki çift dikiş olur diye düşünerek mail olarak göndermeye devam ettim.
Yüzü aşkın yorumda bulunduğum forumda oyun ile alakalı bir miktar fikir paylaştıktan sonra en son bu başlıkta bulunan "Keyifleri kaçıran Ölüm!" yazısını gönderdim. Belki tam sürüme geçinceye kadar ( son bir defa bir başlığımı hortlatarak ) belli bir süre ara vereceğim inşaallah. Esen kalın Allâha emanet olun.

Ölümlerin olması benim için gayet güzel bir durum. Bir lord ile 500 kere savaşa girip sürekli esir alıp grubumdan kaçması yada bir süre sonra serbest bırakılıp yine bir savaşta köylerimi yağmalaması , yine esir almam vb çıkmaz döngüye dönüşüyor. Kardeşimiz ile baştan başlayıp düşük statüyle kalradyayı alma vb demişsin o zaman oyunun başında statüyü otomatik olarak dağıtmayı kapatırsın kendin verirsin. Bu ölümler le oyuna ayrı bir tat gelmiş umarım ilerde değişmez. İyi forumlar.

Ölümlerin olması benim için gayet güzel bir durum. Bir lord ile 500 kere savaşa girip sürekli esir alıp grubumdan kaçması yada bir süre sonra serbest bırakılıp yine bir savaşta köylerimi yağmalaması , yine esir almam vb çıkmaz döngüye dönüşüyor. Kardeşimiz ile baştan başlayıp düşük statüyle kalradyayı alma vb demişsin o zaman oyunun başında statüyü otomatik olarak dağıtmayı kapatırsın kendin verirsin. Bu ölümler le oyuna ayrı bir tat gelmiş umarım ilerde değişmez. İyi forumlar.
Ölüm olayı oyunun bizlere sunduğu en büyük tek yenilik zaten bunu çıkarmazlar.

Merhaba arkadaşlar . Ölüm gelince başa çare yok ise , dünya dediğin oyun ve eğlenceden ibaret bile olsa , alternatifsiz kalınca intihara meyletme gönül , arada uğra bir selam ver arkadaşlara diyerek başlığımı güncelleyeyim dedim.
Uzun uzun yazılar yazarak sohbet etme isteği kalmadı bende oyun için. Çok emek istiyor. Her ne kadar oyunu geliştirmek için emek vermeye devam eden yapımcılar henüz tam sürüme geçmemişler ise de arada bakıyorum gelişmelere.
Ben oyunu oynarken de çok emek sarf ediyor ve hakkını vermeye çalışıyordum.
Karakterimi , eş kardeş ve yoldaşlarımı korkmadan tek tek geliştirebileceğim bir formdan çıktı oyun belki ama , oyunun başlangıcındaki tercihlere bir kutucuğa tik koyarak dileyenin bu karakterlerin ölmemesi gibi bir gelişme olmasa dahi , başlığa yazdığım yazılar veya başka başka fikirler ile gelişimini sürdürür ve tam sürüme geçtiğinde oynadığımıza değecek güzel neticeler elde ederiz.
Not: Başka bir başlığım var idi. Hortlatmadan linkini yapıştırayım yine :smile: kalın sağlıcakla.

Ben kendi aile üyelerime ve yoldaşlarıma grup atıyorum(8. grup ağır süvari)savaş başında ölme ihtimallerinin yüksek olduğunu düşünüyorsan o gruba geri çekil emri verebilirsin. Tam olarak istediğin bu değil anladım ama oyun içi dinamikleri değiştirmezler ve katılıyorum sana eski oyun yapısı daha iyi gibiydi, bende çok fazla klan yok oldu benim oyunumda misal paralı asker grupları hep yok oldu. Bazısı daha 20'li yaşlardaydı :sneaky:

Ben kendi aile üyelerime ve yoldaşlarıma grup atıyorum(8. grup ağır süvari)savaş başında ölme ihtimallerinin yüksek olduğunu düşünüyorsan o gruba geri çekil emri verebilirsin. Tam olarak istediğin bu değil anladım ama oyun içi dinamikleri değiştirmezler ve katılıyorum sana eski oyun yapısı daha iyi gibiydi, bende çok fazla klan yok oldu benim oyunumda misal paralı asker grupları hep yok oldu. Bazısı daha 20'li yaşlardaydı :sneaky:
Yetiştirilecek yoldaş ve aile üyeleri ile alakalı olarak daha geniş önlemleri içeren önerileri başlıkta yazmıştım. Kendi birliğimizde bulunanlar ile alakalı olarak önlem alsak ta birlik oluşturduğumuz üyeleri kontrol edemediğimiz ve birlik komutanı değil de normal savaşçılar gibi hareket ettikleri için savaşta kaybetme olasılığımız çok daha fazla oluyor haliyle.
Güncellemeler ile harita üzerinde defansif ve ofansif olarak hareket etme tercihi sunmaya varacak gelişmeler gibi savaş esnasında normal asker gibi değil de komutan gibi hareket edebilecek düzeyde iyileştirmeler yapılabilir.
Ayrıca yanlış duymadıysam yeni gelecek güncellemeler ile ölüm riskini oyuncunun ayarlayabileceğine dair bir düzenleme olacakmış. Yani isteyen oyuncu eskisi gibi sıfır ölüm ( suikast , idam , yaşlılık gibi sebepler hariç) seçeneğine sahip olabilecek bu durumda.
Her ne kadar ölüm ile oyuna ayrı bir renk geldi ise de beraberinde içinden çıkılması zor , hatta imkansız görülen sıkıntılara sebep oldu. Bu sıkıntıların çeşitli yöntemler ile telafisinin yanı sıra (ölüm seçeneğinin kısmen veya tamamen kaldırılması gibi ) alternatifler sunulmak zorunda.
Oyun tamamlandığında ; çok fazla ilerleme kaydedemeyecek seviyede en acemi oyuncudan , en ince ayrıntılarını ele alabilecek oyuncuya kadar herkesin oyunu bitirmesinin mümkün olacağı tercihler sunulacaktır diye ümit ediyoruz.

Back
Top Bottom