Ekran kartı modelleri hakkında

Users who are viewing this thread

Negasonic Teenage Warhead

Grandmaster Knight
Old Guard
Arkadaşlar yeni bir bilgisayar aldım Casper nirvana masaüstü olaraktan,sistem özelliklerim tam olarak böyle:

İşlemci: Intel(R) Core(TM) i5-4590 CPU @3.30GHz  3.30GHz

Ram: 8 GB-64 bit işletim sistemi

Ekran kartı: Nvidia geforce gtx 730 2 gb 128 bit

Arkadaşlar bannerlordun sistem gereksinimlerine baktım,benimki minimumu karşılıyor ama o oyunu düşük ayarlarda oynamaya hiç niyetim yok.

Öncelikle şunu seçtim ve kafama birşeyler takıldı buyrun link:
http://www.hepsiburada.com/msi-gaming-x-nvidia-geforce-gtx-1050-ti-4g-128bit-gddr5-dx12-pci-e-3-0-ekran-karti-gtx-1050-ti-gaming-x-4g-p-HBV0000023AGL?magaza=Hepsiburada&wt_gl=cpc.elk.bilgisayar-diger.pla&gclid=CO7h4oD_o9ICFXYz0wodR60M7A

1.Msi iyi bir ekran kartımı ?
2.Bu ekran kartı bannerlord ve henüz çıkan oyunları iyi ayarlarda oynatırmı?
3.bit farkı önemli değil diyorsunuz yani oyunlarda ne gibi yararları var ?
4.Bu ekran kartı sistemimde sorunsuzca çalışırmı ?
5.Gaming ekran kartı ne farkı var ?
6.Bayağı bir tedirgin oldum fiyatı neden bu kadar göze kolay ?

Keşke marka masaüstü almasaymışsın. Verdiğin paraya pek değmez. Üstelik biraz da eski kalıyor. Şunları sorarak başlayalım:
- Herşeyden önce ekran kartı için ayırabileceğin bütçen nedir?
- Şu an piyasada bulunan oyunlarda nasıl bir performans bekliyorsun?
- Kullandığım monitörün özellikleri ve en önemlisi çözünürlüğü nedir?

1.Msi iyi bir ekran kartımı ?
MSI bir teknoloji firması. Çeşitli bilgisayar bileşenlerinden, notebooklara kadar bir çok ürün yapıyor. Uluslararası çapta kanıtlanmış kalitesi var. Herhangi bir MSI ürününü güvenerek alabilirsin. Aynı şekilde Asus da güvenilirdir.

2.Bu ekran kartı bannerlord ve henüz çıkan oyunları iyi ayarlarda oynatırmı?
1050 Ti giriş-orta seviyede fiyat/performans amaçlı bir ekran kartıdır. Nvidia'nın en son serisi olan GTX 10 serisinden. Pascal mimarili bir GPU kullanıyor. 10 serisi hiyerarşisi şu şekilde "1050 > 1050 Ti > 1060 > 1070 > 1080 > Titan X Pascal". Fiyat arttıkça performans da artıyor. 1050 Ti ekran kartının oyunlardaki performansını pratik olarak inceleyebilirsin. Şu şekilde Youtube üzerinde aratarak kolayca bir sürü Türkçe kaynak bile bulunabiliyor: https://www.youtube.com/results?search_query=1050+ti

3.bit farkı önemli değil diyorsunuz yani oyunlarda ne gibi yararları var ?
Öncelikle buradaki bitin ne olduğunu bilmek gerekir. Ekran kartının oluştuğu parçaları bilmek gerekir. GPU ile ekran kartının bellekleri arasındaki bağlantı yolunun genişliğini bit cinsinden ifade ederiz. 128 bit yerine 256 bit olan bir ekran kartında bu veri yolu 2 kat daha geniş anlamına gelir. Yani ekran kartının tamamı aynı fakat bit 2 katı ise birim zamanda gönderilen ve alınan veri iki katına çıkar.

Fakat bit tek başına bir şey ifade etmiyor. Ekran kartını bir çok farklı bileşik oluşturuyor. Bunların performansı arttıkça bit değeri de paralel olarak yapımcı firmalar tarafından yükseltilebilir. Ekran kartı seçerken öncelikle ve sadece bit değerine bakmak kesinlikle yanlış bir tercihtir.

4.Bu ekran kartı sistemimde sorunsuzca çalışırmı ?
Anakartındaki PCI yuvası uyumluysa -ki o kadar eski bir donanımı sattılarsa yuh artık- evet sorunsuzca çalışır. İşlemci yeterince güçlü.

5.Gaming ekran kartı ne farkı var ?
Bu daha çok isimlendirme ve satış politikasıyla ilgili. Ekran kartlarını oluşturan farklı parçalar var demiştim. Bazı ekran kartları gündelik işleri görmeye, film izlemeye uygun olarak tasarlanır. Fiziksel boyutu küçülür ve fiyatı da düşer böylece. Çoğu ekran kartı ise oyun performansı ile derecelendirilir. Zaten bu kartlar oyun için yapılmıştır. Örneğin GTX 10 serisi tamamen oyun amaçlıdır. Bu ekran kartlarını satarken firmalar GPU'lara farklı donanımlar ekleyebilirler. Örneğin MSI'ın Gaming X modelinde kullandığı fanlar firmanın lisanslı fanlarıdır ve kanıtlanmış etkin ve sessiz bir soğutma sağlarlar. Yani bu tarz ekran kartlarında Gaming yazıp yazmamasının oyun performansı ile bir ilgisi yok.

GeForce ailesi ekran kartları oyun ve benzeri kullanım amaçlı üretilen GPU'lar iken öte yandan asıl amacı oyun değil de render ya da daha fazla performans isteyen programlar olan ekran kartları de var. Nvidia Quadro ya da Nvidia Tesla gibi. Eğer aratırsan bunların aşırı pahalı kartlar olduğunu görürsün.

6.Bayağı bir tedirgin oldum fiyatı neden bu kadar göze kolay ?
Ucuz gelmiş sanırım sana. Dolar bu seviyedeyken pahalı bile.

Evet videolara baktım yanıtın için teşekkürler.Ama bazı tedirginliklerim hala var.

Mesela bizim buradaki arkadaş"eğer anakarta uyumlu değilse ekran kartı sorun çıkarır ve hatalar verir" bir nevi bilgisayarını bozar dedi.
Bir sorun çıkarmaması için sistemim yeterlimi ? Bide format gerekirmi buna?Araştırdım biraz Power yetersiz kalabilirmiş varmı böyle birşey ?

Tatar! said:
Evet videolara baktım yanıtın için teşekkürler.Ama bazı tedirginliklerim hala var.
Giderelim.

Tatar! said:
Mesela bizim buradaki arkadaş"eğer anakarta uyumlu değilse ekran kartı sorun çıkarır ve hatalar verir" bir nevi bilgisayarını bozar dedi.
Evet, anakartın uyumlu olması gerekir. Anakart modelini kasayı açıp öğrenebilirsin. Üzerine yazar. Anakartla uyumlu değilse büyük ihtimalle ekran kartını zaten takamazsın. Taksan da düzgün çalışmaz. Öyle bir durumda bilgisayarını bozması için oturmasa bile anakartı zorlaman falan gerekir ki bir yerlere zarar veresin. Ama yukarıda da dediğim gibi çok eski bir anakart değilse PCI portuna ekran kartını takarak kullanabilirsin.

Tatar! said:
Bir sorun çıkarmaması için sistemim yeterlimi ?
Evet yeterli, fakat bazı bilgiler vermen lazım. Ekran kartının sorunsuz çalışabilmesi için fazla bir şeye gerek yok. Uyumlu sokete sahip PCI portu bulunan bir anakart, ekran kartının tam performansını kullanmanı sağlayacak kadar güçlü bir işlemci ve sistemin tamamına yük altında bile rahatça güç sağlayacak bir güç kaynağı.

Tatar! said:
format gerekirmi buna?
Hayır. Ekran kartı değişimi için format gerekmez. Sadece Nvidia ise Nvidia'nın, AMD ise AMD'nin en güncel ekran kartı sürücüsünü indirip kurman gerekiyor taktıktan sonra.

Üsttek sorularıma cevap verirsen sana daha fazla yardımcı olabilirim.
Cioss Julius U.X. said:
Şunları sorarak başlayalım:
- Herşeyden önce ekran kartı için ayırabileceğin bütçen nedir?
- Şu an piyasada bulunan oyunlarda nasıl bir performans bekliyorsun?
- Kullandığım monitörün özellikleri ve en önemlisi çözünürlüğü nedir?
İlaveten; kasaya koydukları güç kaynağı(PSU, Power Supply Unit)nın markası ve modeli nedir? Kaç Watt güç veriyor? Böyle bir sistem için en az 400W kullanmışlardır diye düşünüyorum.

Bu sorulara vereceğin cevaplar önemli.

Bütçem linkini  verdiğim ekran kartı kadar.Şu an piyasada bulunan oyunlardan ultra değilde very high performans bekliyorum.Monitör casperin bir monitörü 1366-768 60 hz bir monitör.

Powere eve gidiyorum şimdi bakayım ona da diyelimki 400w gücü var.Bahsi geçen ekran kartına yeterli olurmu? Ayrıca bilgisayarda çok eski değil vatandan almıştım 2015 de 2.500 küsür birşey dediğin port girişinden varmıdır ?

Not:Bu ekran kartını bannerlordu son ayarlarda akıcı bir şekilde oynamak için alıyorum.Minimuma göre tahminen tavsiye edilen sisteme göre bu ekran kartı yeterlimi ?Bannerlord dan sonra bu sistemde mafia 3 kasıyor onu bf1,assasins creed unity,batman arkham knight gibi o zamanlarda çıkan oyunları oynayacağım.Attığın youtube linkinde benchmarklara baktım söylediğim oyunlara da baktım ekran kartı gerçekten çok iyi.İşlemcinin güçlü olması gerekşr demişsin zaten yeterli değilmi yada yeterde artar bilemi ? Attığın linkde bu ekran kartına sahip kişilerin işlemcisi i3 bu arada.

Anakart modelini verirsen PCI portunun durumuna bakabiliriz. Ama dediğim gibi aşırı eski bir anakart değilse vardır.
190_051.jpg
Burada görülen PCI-Express x16 portuna takacaksın. Zaten kullandığın ekran kartı buraya takılı olmalı.

400W gani gani yeter. Bir de ekran çözünürlüğünün 1366x768 olması senin açından daha iyi. Youtube'daki 1050 Ti benchmarklarında 1920x1080p çözünürlükte test ediliyor. Çözünürlüğün düşük olması daha fazla performans alacağın anlamına geliyor. Hatta 1050 Ti yerine 1050 bile düşünebilirsin.

Bannerlord çıkmadığı için pratikte optimizasyonu nasıl olur, ne kadar RAM tüketir, ne kadar güçlü bir işlemci gerekir, hangi ekran kartında ne kadar performans verir bilemiyoruz. Ama aşırı iyi bir sistem isteyeceğini de sanmıyorum. Battlefield 1, AC Unity, Batman Arkham Knight gibi son yılların popüler oyunlarında Youtube üzerinden istediğin benchmarkı/testi bulabilirsin. Yukarıda da dediğim gibi çözünürlük faktörüne dikkat etmen gerekir. Bu testlerde oyunun oynadığı çözünürlüğü ve grafik ayarlarını zaten gösteriyorlar. 60 fps ve üzeri alıyorsan senin için gayet yeterli.

Örnek vererek göstereyim:

Burada 5 oyun oynamış. Hepsi 1080p çözünürlükte ve olabilecek en yüksek ayarlarda. Ek olarak video açıklamasında belirtilmiş. GTA5'te MSAA x2 açmışlar ki oldukça sistemi yoran bir ayar.

Mafia 3'ün optimizasyonu kötü. GTA 5 grafiksel olarak çok daha iyi olmasına rağmen neredeyse 2 katı performans veriyor. 60 fpsyi çok rahat alıyor 1050 Ti. Witcher 3'te ise ortalama 40 fps ile oynatıyor. Rise of the Tomb Raider'da ise 30'un altına düşüyor.

Şimdi 1050 Ti'ın 1080p çözünürlükte ultra ayarlardaki performansı böyle bir şey. Senin monitörün 1366x768 piksel. Yani ekran kartının saniyede işlemesi gereken piksel sayısı daha az. Bu da aynı ultra ayarlarda daha fazla fps alman demek. Yine de 60 fps alamıyorsan bir iki yoran ayarı düşürebilirsin ya da ultra yerine yüksek ayarlarda oynarsın. Sonuçta 1050 Ti işine fazlasıyla yarar. Akıcı bir 60 fps oynayış sağlar.

Fazla para harcamak istemiyorum dersen GTX 1050 ya da AMD'den RX 460 düşünebilirsin. http://www.vatanbilgisayar.com/msi-rx460-4gb-oc-gddr5-256bit-amd-radeon-dx12-ekran-karti.html

Bunlardan 1050'nin sadece 2GB modeli varken RX 460'ın hem 2GB hem de 4GB modeli var. Bit olayını açıkladığım gibi bir başka yanlış anlaşılma olan bellek olayını da açıklarsam iyi olur sanırım. Oyunlarda ultra ayarlar kullanırsan çözünürlüğe de bağlı olarak kaplamaların kalitesi artacaktır. Bu noktada ekran kartı belleğinin fazla olması işine yarar. O yüzden RX 460'ın 4G modelinin linkini verdim. 1050 Ti ile arasında 200 lira kadar fark var. Bunun da performansına bakabilirsin internetten. 200 liraya da oyun falan alırsın.

Üstte attığın RAM yuvası/slotu/portu. Zaten RAM takılı slotlardan birine.

Güç kaynağı için şunun gibi siteler iş görüyor: http://outervision.com/power-supply-calculator

250W biraz yetersiz sana. 4590+1050 Ti'ın yük altında harcadığı güç 220W zaten. Güç kaynağı alman gerekiyor. 50-100 TL arası değişir. Almışken 400-500W alıp ilerde tekrar PSU yenileme ihtiyacın olmamasını sağlayabilirsin. 300 ya da 350 Watt şimdilik yeterli senin için.
http://www.vatanbilgisayar.com/everest-eps-4900b-300w-guc-kaynagi.html
http://www.vatanbilgisayar.com/frisby-fr-pw35c12-350w-120mm-fan-guc-kaynagi.html

Şimdi PCI mevzusuna gelelim. Anakartın parçaları ve isimleri şöyle. Senin çekip attığın RAM yuvaları memory slots olarak gösterilen yerler.
1200px-Acer_E360_Socket_939_motherboard_by_Foxconn.svg.png
Ekran kartını PCI-E slotuna takacaksın. Kartın arkası kasanın arkasına bakacak yani. Ekran kartının arkasındaki çıkışlara da monitörü bağlayacaksın böylece.

Edit: Bu arada o işlemci soğutucunun fanı ne öyle? Öyle kirli durması hiç mi rahatsız etmiyor? Temizle o kasayı lütfen. :razz:

Evet.

Şöyle bir video atayım ekran kartının nasıl çıkartılıp, takıldığını anlatıyor. Kasa ve anakartın konumu ile ekran kartının takıldığı slotu daha iyi anlarsın böylece.

ya da ben anlamam bundan dersen Technopat videosu var Türkçe olarak:

Fotoğraf biraz gereksiz büyüktü, küçülttüm. Tersti onu da düzelttim. Ayrıca telefonun yerçekimi sensöründen ötürü dikeyine ters dönmüş sanırsam. Onu da düzelttim.

V021Eq.png
Kırmızı işaretlediğim yer PCI portu. Mavi olan ise GT730 ekran kartı. Ekran kartının sağ tarafındaki vidayı çözerek ve PCI portundaki kulakçığı açarak ekran kartını çıkartabilirsin. Bunun yanında başka bir PCI portu olduğunu sanmıyorum.

Bu yüzden marka bilgisayar tavsiye edilmez. Böyle büyük bir kasaya böyle dandik, Mini ITX bir anakart koymuşlar. 4590 işlemci ile gösteriş yapıp para kırmak asıl amaç. 2500 liraya değen bir kasa değil kesinlikle. Marka bilgisayarların sorunu budur. Ayarsız bir şekilde işlemciye öncelik verir ve bu işlerden anlamayan müşterinin parasını alırlar. Bilen kişiler zaten marka bilgisayar alıp bu tuzaklara düşmez.

16 pinli PCI portu muhtemelen yok bu anakartın. İleriye dönük değil hatta döneminin anakartı bile değil. Bunu elden çıkarabilirsen iyi olur aslında. İşlemci gayet yeterli o yüzden işlemci hariç gerisini ikinci el verebildiğin birine vermeye çalışabilirsin.

Ha bunlarla uğraşamam ama ekran kartımı da upgrade etmek istiyorum diyorsan eski kartlara bakmaktan başka çaren yok. Ki özellikle tavsiye etmem.

Tatar! said:
Yanıtın için teşekkürler bide bu karta uygun ve benim bütçemede uygun bir anakart modeli verirmisin ?
Şimdi dostum, anakartı değiştirmeyi düşünüyorsan işlemciyi de değiştirip değiştirmeyeceğine karar vermelisin. 1150 pinli sokette kalman gerekir işlemciyi değiştirmeyeceksen. Anakartın değişmesi yerine kasayı değiştirsen de hemen hemen aynı şeye gelir. Çünkü PSU da yenilenecek, ekran kartı da. Hard diskin hariç herşeyi yenileyeceksin muhtemelen. Yani ne yapmak istediğine bağlı gerisi. Yeni bir sistem döşemek en mantıklısı. Fakat bütçe bulabilir misin orasını bilemiyorum. Dediğim gibi ikinci el verebildiğin fiyata verip üstünü tamamlamaya çalışabilirsin.

Düzelttim evet 1050ti olacaktı o.Sorum şu neden 1050 ti ye kötü diyolar ?Google de arattım yaklaşık 13 tane siteye girdim hepsi rx 470 daha iyi diyor ve gtx 1050 ti yi kötülüyorlar oysaki benchmarklarda gayet güzel 60 fps den aşağı düşmüyor.

Eren Seçgin said:
RX 470 den daha iyi değil elbette (Oyun performansı olarak). Zaten ikisi aynı kulvarda dahi değil ki, arada ki fiyat farkını görmedin herhalde :smile: ?

Eğer güç kaynağını değiştirdi isen ve bütçen RX 470 i almaya yetiyorsa al bence.
Anakarta uyumsuz kalıyor ne yapsam bilemedim şimdi.

Bir müddet para biriktirip anakart+ekran kartı upgrade yap. Kurtarsın diye gidip eski bir kart almak aptallık olur. İşlemcin sağlam neyse ki oradan kurtarıyorsun.

Zuhal said:
Bir müddet para biriktirip anakart+ekran kartı upgrade yap. Kurtarsın diye gidip eski bir kart almak aptallık olur. İşlemcin sağlam neyse ki oradan kurtarıyorsun.
Valla en başta bende öyle düşündüm de cioss öyle yapacağına yeni bir sistem topla daha iyi dedi şimdi sistem toplamaya çalışacağım.Zaten psu da yetersiz kalıyor onuda değişmem gerek.Sistem bu sayfadaki orta seviye oyun yazan kısım.
https://www.technopat.net/2017/02/01/masaustu-sistem-tavsiyeleri-subat-2017/
@Eren Nereden öğreniyoruz :smile:

Back
Top Bottom