Asker Kaybetmeden Kale Almak - Hilesiz

Users who are viewing this thread

Rehberin eski ismi dikkat çekmeyince değiştirdim  :lol: ama clickbait yapmadım, yine asker kaybediyoruz ama 5-10 tane, o kadarcık olsun. Direk kale fethetme kısmını okumak isteyenler aşağıda kocaman bi başlık var "kale /şehir fethetme" diye.
        Şimdi oyuna başladık, karakterimizin hikayesini seçtik(bu konu içinde rehberler var, uğraşmak istemezseniz hepsine en üsttekini seçin geçin), iki haydutu kestik, tüccardan 5 gönüllü toplama görevini aldık. Kimse burada ayrıntıya girmez, alt tarafı 2-3 köye gidip 2 tuşa basacaksın, teorikte hiç sorun yok ama bu gerçekçi rehber bir de pratiğe bakalım: İlk günden 20 haydutla karşılaştım... Şimdi bu haydutlar başta çok can sıkıcı, o yüzden başlayacağımız ülkeyi iyi seçelim. Kergit hiç önermem, hepsi atlı, hareket hızları yüksek kaçması zor olur, atlı okçuluk yaparlar, oklar pek tutmadığı için pek güçlü değillerdir ama sürekli kaçmaları gereksiz sıkıcı. Sarranidlerin köyleri şehirlere ve birbirlerine biraz uzak ama çok değil. Nord ve vaegirlerin orada deniz haydutları var, başta bir denk gelirseniz bi daha paçayı zor kurtarırsınız. Svadya iyidir, Rodokta iyidir. En iyisi ise başta kaçmaktır, az kişi olduğunuz için büyük gruplara yakalanmazsınız(grup büyüklüğü hareket hızını azaltır), haydutlarda az kişiyse sizi yakalayabikir ama sorun yok kolayca onları keser güzelce xp kasmış olursunuz. 5 askeri topladık, eğer ben gibi bahtsız değilseniz ilk günden ortalık haydut kaynamaz bi iki köye daha uğrayın. Tüccarın görevlerini bitirin. Şimdi sağlam bir ordu kuralım, benim önerim sarranid memluklusu ve svadya şövalyesi. Trink Gerçekçi Rehber, şimdi sarranidler tanklıkları nedeniyle svadyadan bi tık daha iyi ama svadyalılar ortada olduğu için karambole uğrayıp erkenden yıkılabiliyor ve askerler kendi ülkesine karşı savaşırken moral kaybeder. Bu ikisini birleştirin şimdi, birleşim şu: memlukluler ileride sarranidle savaşırken sorun çıkarır ama svadya erkenden yıkılacağı için(garantilemek için bi el atarız tabiki  :twisted: ) asla svadya ile savaşman gerekmez ve şövalyelerinin morali düşmez. Bu yüzden nerde başlarsanız başlayın svadya ve sarranide doğru yol alın. 50 kişi toplayın ve haydutlarla savaşarak hem nam hem xp hem asker kasın.Tabi bir yandan da ilerde girmek isteyeceğimiz krallığa yavşamaya başlıyoruz(yani kral ve lordlardan görevler alıyoruz), ganimetlerden ortalama bir zırh düzüyoruz, Yoldaşları alıyoruz, onlarıda kasıp giydiriyoruz. En sonunda bir lord paralı asker olmamızı isteyecek, paralı asker olduktan sonra biraz ayağımızı denk alıyoruz, düşman ülke lordlarına yakalanmamaya çalışıyoruz. Ben bu saatten sonra görev yapmamayı tercih ediyorum ama siz yapın, neden tercih etmiyorum? Zaten beraber savaşıp konuştukça onları kurtardıkça bi ton ilişki verecek, görev yapmak çok sıkıcı(benin için). Tabi bide para sorunu var. Yağma yapmak, beleşe 4-5k lık malı kaldırmak çok zevkli ama yapmayın. Hatta boş vakitlerde köy görevlerini yapın aranız iyi olsun bütün köylerle. Çünkü ilerde Kalradya yangın yeri olacak, Herkes herkesin köyünü yağmalayacak en dipteki köyler bile yağmalanacak neredeyse 10 köyden biri gönüllü verebilecek bide köylerle aranız kötüyse asker toplamanız imkansız olacak. Kervan yağmayalayın çok ihtiyacınız varsa. Kralla 8-9 ilişki ve +150 nam yapınca krala kılıcınızı sunup lord olun.(ya da noyan ya da kont ya da emir...) size bir köy verecek, herkes köye yatırım yapıyor ama ben tercih etmiyorum çünkü ikide bir yağmalanacak ve ve ilerde krala isyan edince gidecek. Şimdi sıra karı-kız işlerinde... şölene çagırılınca gidin ve kalabalık ve krala yakın ailesi olan bütün genç leydilere yavşayın. Ayıp değil mi? Onlarda bütün lordlara göz kırpıyor zaten, olay gönül işi değil siyaset, birine çok emek verirsiniz, gider başkasıyla evlenir emekleriniz boşa gider, yedekte de 1-2 tane tutun. Kızla ve babası(yoksa abisi) ile ilişkinizi özellikle arttırın, kaleniz(veya şehriniz) ve biraz daha namınız olmadan kızı istemeyin boşa ilişkiniz gider.

Ve onurunuzuda arttıracak şeyler yapın. Ve ihtilafınızı düşük tutmaya çalışın

KALE/ŞEHIR FETHETME
      Yeni başlayan neredeyse herkesin şu 3 sıkıntısı vardır:
1. Kuşatma sırasında ya da kaleyi aldıktan sonra tüm krallığın üstünüze çullanması
2. Kale alırken çok asker kaybetmek
3. Kralın kaleyi size vermemesi.

Savaş başladığında cengaverlik yapmayın, mareşalden sefer çağrısı bekleyin. Sefere çağırılınca gidin ve kalabalıkla beraber gezin. Kalabalık savaşlara eğer yenilmeyecekseniz ve kale kuşatmalarına, kale savunmalarına katılın ve sonra herkese bi selam verin(yanına gidin konuşun), "omuz omuza savaşmamızı unutmayacağım" diyecek ve ilişkiniz artacak, teke tek savaşan ya da yakalanmış lordlara yardım edin eğer yenilmeyecekseniz(50-60 memluklu/şövalye 100-150 kişilik karma orduyu rahatça yener). Kurtardığınız zaman direk savaş sonunda teşekkür ediyorlar ve ilişki artıyor. Böyle böyle sevilen bir lord olmaya başladınız diyelim. Sefer oldu büyük bir savaş yapıldı iki tarafta yıprandı ama sizin ordunuzun askerleri daha kıdemli olduğu için kolay kolay ölmez, birde Jeremus yanınızdaysa oh ne ala. Sizin ordunuz sapa sağlam duruyordur. Eğer yeterince yıpranmadıysa düşman ister kalabalıkla gezmeye devam edin ister sonraki aşamaya geçin, eğer çok yıprandıysa kesinlikle sonraki aşamaya geçin. Şimdi tüm düşman lordlar yaralarını sarmak için kalesine gidecek. Başlayın düşman topraklarında cirit atmaya. Tekrar ordusunu toplayanlar ortalıkta dolaşacaktır ama bu askerler yeni olduğu için acemi, milis,okçu falan olacak, 3-4 de eskiden kalma sağlam askerler. Yakaladığınıza verin sopayı gitsin. Kalan güçlü askerlerini ve yeni ordusunu da elinden alın hepsinin. Böylece hepsi ortalıkta 40 milisle dolanmaya başlayacak, bu sayede kuşatma sırasında ya da kaleyi alınca 1000 kişiyle gelip sizi yenmeleri ihtimali ortadan kalkacak.

Sonra gidip sınırda dolaşan lordlara gidiyoruz, "size bir tavsiyede bulunabilir miyim" diyoruz. "Beni takip eder misiniz" eğer sizi adam yerune koymaya baslamışlarsa çoğu takip edecektir, gidin şehir bile alırsınız. Eğer "sizin beni takip etmeniz daha uygun olur" diyorlarsa "surada kolayca alinabilecek bir kale var" diyip kaleye yollayın bir kac tane lordu. Sonra ilk gidip kusatmaya baslayanla konusun, ya ilk menude ya yine "size bir tavsiyede bulunabilir miyim" seceneginde Beraber kaleyi alabiliriz tarzi bisey olacak, kusatma hazirliklari bitince kaleye saldırın, hem kalabalık olduğunuz için, hem de ağır zırhı bir ordunuz olduğu için az bir zaiyatla kaleyi alabilirsiniz. Eğer asker koymamışsa siz koyun(ama cok koymayın kaleyi baskası alırsa gider) kaleyi almasınlar, zaten 40 milisle anca kabzasını alırlar. Ikinci sorunuda cözdük.
    Şimdi bulabildiğiniz tüm lordlarla konuşun "X kalesi toprakları kime bırakılmalı" deyin sizi destekliyirsa sorun yok, desteklemiyorlarsa "sizi bebi desteklemeye ikna edebilir miyim" deyin. Ikna kabiliyeti, iliskiniz, sizi adam yerine koymaları(tam olarak namdan mı, onurdan mı, yönetim hakkından mı geliyor bilmiyorum) gibi seylere göre sizi destekleyebilirler, ama onurlu, ihtilafı düsük, iliskileriniz yüksek, toprağınız azsa sizi desteklememeleri icin bir sebep yok. Kralın yerinide sorun, özellikle onu ikna edin, eger coğunlukla olumsuz cevap alirsaniz gidip hemen kaledeki askerlerinizi geri alın ama dediğim gibi desteklememeleri için bir sebep yok. Evet bir kaç gün içinde kalenizi alabilirsiniz.

Bir sonraki bölümde mareşel olunca yapacaklarınızı anlatacağım.

Bu gecelik bu kadar yeter.iyi geceler ve iyi oyunlar.

Back
Top Bottom