Search results for query: *

1. Prescro

Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Çıkışdan önce bir güncelleme daha gelir mi sizce?
    tam sürüme geçerken gelecektir tahminimce
  2. Prescro

Resolved %100 GPU kullanımı

Hayırlı akşamlar. Oyunu epicten temin ettim. Gpu %100 şekilde çalışıyor. Ayarlar isterse en düşük isterse en yüksek seviyede olsun farketmiyor hep aynı. Menülerde gpu problemi mevcut değil. Menüden çıkıp oyuna başladığımda sorun oluşuyor. Ayarlardan seçili adaptör 2. ekran kartım nvdia gtx960. Herhangi bir modda kullanmıyorum. İşlemci i7-6700hq ekran kartı gtx960m 16gb ram

gpu %100 den düşerse sıkıntı değil mi zaten ? darboğaz mı yaratmak istiyorsunuz :grin:
  3. Prescro

Ram almalı mıyım?

Oyunlarda şuan 8gb ve 16gb arasında büyük fark oluyor. Özellikle Battlefield gibi oyunlarda 20 30fps e kadar fark ediyor 8 ve 16 arasında. Fakat 16 ve 32 arasında hiç fark yok desem yalan olmaz. 16gb ramin devri daha bitmedi ve bir süre daha bitmez, eğer render ile uğraşmıyorsan boşa masraf yapmana gerek yok.
    ben 16 32 arasında söylemiştim :mrgreen:
  4. Prescro

Ram almalı mıyım?

Yeni aldığı ramde sorun olmazdı sadece 1600mhz de çalışırdı. Dual kit olarak satılan direct olarak uyumlu dual channel ramler kadar stabil olmazdı sadece
    dual channel çalışmadığı sürece 32 gb'ın peki bir anlamı olmaz reis
  5. Prescro

bannerlord sistem

işlemci: amd ryzen 5 pro 4650g
    ram: 8x2 ddr4
    anakart: biostar a520mh
    ekran kartı: yok (apu sistem)

gta yada rdr gibi serileri bitirdim ama banerlord açmıyor
    beta 1.5.10 sürümünü denediniz mi ?
  6. Prescro

Tam sürüm ne zaman çıkacak ?

Merhaba,oyun bir yıldan fazladır betada.Tam sürüm tahmini ne zaman çıkacak ? Bilgisi olan yeşillendirirse sevinirim. en son 1.5.5 civarında oynuyordum,tekrar başlasam oynamaya değer mi ?
  7. Prescro

1000 Kişiyle 100 Kişilik Şehri Alamayan Monchug!

Kuşatma kulesi ve koçbaşı öneririm gerçektede böyle bir kaleye 4 merdivenle girmeye çalışsan 2 bin kişi olsada alamaz burda oyunun bir sorunu yok gayet güzel işleyen bir mekanizma var
    orda ki 1000 kişi tükürse boğularak ölmeleri gerekiyodu :mrgreen: mantıklı falan değil
  8. Prescro

1.5.7 oyundan soğutmak için mi getirildi?

Tarafıma lord çekerken crash yiyorum, çoğu ticaret ekranından çıkarken crash yiyorum, tutsak düzenlerken crash yiyorum, toplam 2000 askerin olduğu bir meydan savaşını taktiklerle 30 dakikada bitirdim tam lordları tutsak alırken o da ne???? tabi ki crashhhhhhh. Sorunsuz crash yemeden oynadığım oyunu 13gb lık bir güncelleme ile neden bozuyorsunuz anlamıyorum. Tamam tam sürüm değil oyun fakat çıkalı üzerinden bu kadar süre geçti neden hata verecek şeyler önceden öngörülmüyor... (npc isimlerindeki hata zaten tam fiyasko)
    oyun beta da olduğu için 1.5.7 den önce çalıştırdığınız sürümleri 1.5.7 de çalıştırırsanız hatalar olması çok normal değil mi ?
  9. Prescro

Sistem gereksinimleri

i7 7700hq ve 12gb ram, fakat moderatörün dediğine göre işlemcim böyle bir oyun içim yeterli değilmiş şaka gibi :grin:
    4 çekirdek işlemcin var,moderatör arkadaş bannerlord için dememiştir :mrgreen:
  10. Prescro

Bannerlord dlss

Hayır dostum yanılıyorsun, nvidianın başındaki adamlardan birinin sözü var hatta. "Dlss kullanmayan bir kullanıcı asla en yüksek grafik kalitesinde oynamış olmuyor" gibisinden. Gerçekten çok daha net ve daha kaliteli texturelar sunuyor sana, özellikle de uzak mesafede.
    O mantıkla bakmamak lazım.
    yapay tanecik oluşturduğu için daha net görüyoruz,gerçekçiliği öldürüyor tamamen.
    "Dlss kullanmayan bir kullanıcı asla en yüksek grafik kalitesinde oynamış olmuyor" valla ne desem bilemedim yarın bir gün başka bi teknoloji çıkar ona da aynısını derler :mrgreen:
  11. Prescro

Steam mi ? Epic mi ?

Şuan bannerlord steam de 120 lira epic te 60 lira o yüzden epicten almak istiyorum. Epicten almamın bir dezavantajı olur mu yada steamden almanın avantajları var mı ?
    bana kalırsa oyun çıkmadan oyunu alma,çıkınca da beta sürümlerini kullanmayacağın için epicten alırsın 60 liranda cebine kalır
  12. Prescro

Bannerlord dlss

Bizi yeni sistemden başka bir şey kurtarmaz hocam :grin:
    bütün parçaları overclockla bide ssd taktın mı yeni sistem işte :mrgreen:
  13. Prescro

Bannerlord dlss

Rtx gelmez bence, Dlss geliyor bu ay sanırım.
    1660 üstü ekran kartlarına sahip sistemlerde kasma donma vs olmaz zaten,rtx olsa hadi neyse yine boş bişeye kalkışmışlar :mrgreen:
  14. Prescro

Geliştirme Güncellemesi # 6: İsyanlar, Görevler ve Daha Fazlası!

Burada yazan güncelleştirme notlarından bazılarını ben MOD olarak zaten kullanıyorum! Taleworlds çayını yudumlamaya devam etsin.
    artık modsuz kullanırsım kardeşim :mrgreen::mrgreen:
  15. Prescro

Güncelleme ne zaman gelir

1.5.5 betası gözükmüyor şuan,bir daha ki sürüme oyunun tam sürümü mü çıkıyor yoksa :lol:
  16. Prescro

Oyuna 4 ay aradan sonra giren birisi neler hisseder?

Maalesef yetkililer daha çok İngilizce forumda aktifler...
    yetkililerin görmesinden daha çok uygulamaları önemli,forumdan gördük şunu ekleyelim gibi bişey yapmadılar diye biliyorum daha önce :mrgreen:
  17. Prescro

Oyuna 4 ay aradan sonra giren birisi neler hisseder?

Çoğunuzun bildiği üzere oyunu uzun süredir yalnızca forumdan takip ediyordum. Bugün girip 1.5 saat kadar etrafta gezinip nelerin olup bittiğine, oyunun ne durumda olduğuna, hangi detayların eklendiğine baktım. Fakat konuda belirteceğim detaylar daha önce de eklenmiş olabilir. Genel olarak benim fark ettiğim ve hoşuma giden/gitmeyen detayları paylaştım.​

İnceleme yaptığım mekanlar:
    Poros Şehri
    Onica Kalesi
    Onica köyü
    Akkalat Şehri
    Adını unuttuğum Khuzait köyü

Hoşuma giden detaylar:
    • Arenada kazanınca önümüze gelen ekranda karakterimize sevinme animasyonu yapmışlar, hoş olmuş.​
    • Grafikler mükemmel optimizasyon iyi.​
    • Kalede devriye atan askerler var.​
    • Kan efekti, dövüş ve ölüm animasyonları çok güzel.​
    • Arka sokaktaki çete ile kavga edince çocuğun biri korkup kaçtı. Güzel detay ama hiçbir ses olmadığı için kötü gözüküyor.​
    • Han'da ozanın etrafında dans eden insan güzel detay. Fakat çalan müzik sanki her zamanki gibi fondan çalıyormuş gibi. Sesin çıktığı yeri gerçekten ozanın sazına ayarlamaları lazım. Yaklaştıkça ses yükseliyor ama sanki sazdan değil hoparlörden geliyor gibi. Ayrıca müzik bitince ozan çalmaya devam ediyor.​
    • Köylerde ambians biraz daha iyi. Çok uzaktan inek, köpek, konuşma, bebek ağlama gibi sesler geliyor ama çok kısık sesle geliyor. Kuş sesleri de var. Fakat nereye gidersen git hep uzaktan geliyor.​
    • Sokakta dans eden kadın grubu var. Hafiften müzik çalsa çok daha iyi olacak ama yine de hoş olmuş​
    • Köylerde bolca hayvan olması hoş olmuş ama keşke bazılarının içinden geçip gitmesek.​
    • Genel olarak köylerin tasarımı ambiyans ve canlılık olarak diğerlerinden daha hoş olmuş.​
    • Arenanın seslendirmesi diğer yerlerin aksine çok güzel. Tezahüratlar falan çok ayrı bir hava katıyor.​
    • Dövüş esnasında envanterin doluysa f tuşuna basılı tuttuğunda açılan pencereden hızlıca hangi eşyanın yerine geçmesini istediğini seçebiliyorsun. Bu çok güzel olmuş.​
    • Kapalı mekanların tasarımı çok güzel ama ortada kocaman ateş yanıyor.​
    • Hanın kapısının önünde durunca içerden gelen gürültü, müzik, kahkaha sesi içindekinden daha güzel.​
    • Mimari yapılar oldukça güzel. Biraz daha cilalanması gerekli sadece.​

Hoşuma gitmeyen detaylar:
    • Bekleme süresi(Loading ekranları) çok fazla. İlk defa hdd'de oynadım oyunu bir kaleye girmem 30 saniye sürüyor. Hatta bir keresinde 2.5 dakika bekledim loading ekranında. Kesinlikle çekilecek çile değil HDD'ler için optimize edilmesi gerekiyor.​
    • Şehirler inanılmaz sessiz.​
    • At tüccarının atına binip kaçıyorum umrunda olmuyor.​
    • Bazı yerlerde nesnelerin gölgeleri zifiri siyah. Büyük ihtimal hata.​
    • İnsanlarla diyalog seçenekleri berbat. Adam dans ediyor veya tek başına bir odada konuşuyor. "Amcam buğdayı bilmem nerden almış 20 dinara... ah afedersiniz nasıl yardımcı olabilirim" diyor. Her karaktere aynı diyaloğu yapıştırmışlar.​
    • Adamın kafasına ok atıyorum veya kılıçla vuruyorum ben yokmuşum gibi davranmaya devam ediyor.​
    • Kaleler bomboş içeri girip gezmenin hiçbir anlamı yok. Sivil yoksa dahi etrafta eğitim yapan 10-15 kişilik birlikler, ok atan, talim yapan askerler olmalı. İşin komiği hiç insan yok ama 2 tane dilenci var hem de en ücra köşede. Kalelere çok daha fazla etkinlik ve insan eklenmeli. Eğer askeri garnizon olarak kullanılıyorsa askeri usule uygun şeyler eklenmeli.​
    • Kaledeki ve şehirlerdeki pek çok yapıların veya sokakların girişleri kolaya kaçılarak nesneler ile kapatılmış. Ayrıca bir sürü hatalı yerleştirilen nesne mevcut.​

• Kalelerde ufak su birikintileri (dizime geliyor) tamamen görsel olarak var. Ne zıplayınca su dalgalanıyor ne de herhangi bir ses çıkıyor. Normal yolda yürüyor gibi.​
    • Devasa yapılar, güzel mimariler var ama kocaman kalede devriye atan 3-5 tane asker var. Haydut grubu bir baskın atsa tüm kaleyi 10 dakikada alacaklar.​
    • Uzak mesafede kaplamalarda bozulma oluyor ve çok fazla baştan savma.,​
    • Köyde ördekler bile ben yokmuşum gibi davranıyor sırtına 2 kere mızrak saplamama rağmen yollarına devam ediyorlar.​
    • Köyde bazı çitler bakış açına göre kayboluyor.​

• Hayvan sayıları çok olması güzel ama etrafta makismum 8-9 kişi var. Bütün hayvanlar isyan etse köyü ele geçirecekler(!).​
    • Hayvanlarını katlederken köylüler suratıma bakıyorlar.​
    • Erkeklerin suratları gayet iyi olmasına rağmen kadınlarınki berbat. Hepsi emo gibi donuk bir surat ve suratlarında hiç detay yok. Dümdüzler resmen. Ayrıca dönemin standartlarının çok üstündeler. Dükkanların oraya gidiyorum çete lideri bir kadın. Yanında 2 tane izbandut var ama kadın bebek suratlı. Ayrıca lordun salonunda hiç kadın hizmetkar yok. Bu dönemde böyle şeyler görmek imkansıza yakın.​
    • Handa çok random seslerle konuşmalar geliyor ama bir anda kesiliyor ve 100 metre uzaktan geliyor.​
    • Müzikleri kapatınca far kettim şehrin ortasında konuşma sesleri geliyor. Ambiyans gibi bir şey yapmaya çalışmışlar ama baştan savma. Demirci kılıca vururken o sesi bastırıyor o kadar kısık ve uzaktan geliyor. Müziği tamamen kapatmadan oynayan birisi belki hiç fark etmemiştir bile. Demircinin ses efektleri bütün şehirdeki seslerden daha iyi. En azından körük sesi, su, ateş, demir sesi falan geliyor. Sanki seslendirmeyi çok iyi yapacaklar da biri engel olmuş gibi ya da "abi yetişmeyecek yalap şalap koy gitsin sonra düzeltiriz" demişler. Bu arada ses geliyor dediysem de komedi yani. Arkada bağırış çağırış var ama dikkatli dinleyince biri sürekli "hayayyay haa hayaya huvuava" öteki "hueey, haaeyy, veeey" diye bağırıyor.​
    • Pazarda yerde duran elmaların üzerinde yürüyünce tahtada yürüme sesi geliyor.​
    • Şehirlerin etrafları çok özensiz. Asıl hayat şehirlerin etrafında yaşanırken burada herkes surların içine tıkılmış. Halbuki yalnızca savaş anında surlara kapanılırdı.​
    • Köyde kendi kendime gezerken sınır dışına çıkınca adamın biri bana nereye gidiyorsun korkak diye bağırıyor :grin:

Özet:
    • Oyunun müzik hariç seslendirme aşamasıyla kim ilgileniyorsa en kısa zamanda ses eksiklerini tamamlaması gerekli. Şehrin ruhsuz olmasının en temel sebebi bu. Geçen yıllarda yayınlanan ses blogunda bahsi geçen demirci seslendirmesi şehirdeki en iyi ses efekti olmuş. Fakat onun dışında hiçbir şey yok.
    • Cilalanması gereken çok şey var. Özellikle şehir yaşantıları arasında kuzey ile güney arasında çok farklılık olması gerekiyor. Özellikle iki zıt kültürü inceledim. Ayrıca şehir hayatı dönemini daha çok yansıtmalı. Tarihçi olduğum için göze batan çok fazla detay var.
    • Baştan savma, yapılmış olmak için yapılan tonla şey var. Hepsi bir an önce elden geçirilmeli.
    • Bizi o dönemin sokaklarında geziyormuş gibi hissettirecek daha fazla detaya ihtiyacımız var.
    • Atmosferi iyileştirecek görüntü ve ses efektlerine çokça ihtiyaç var. Bu havada uçuşan toz rüzgarları olabilir. Çocukların koşuşturma sesi olabilir. Hatta bir adamın geğirme sesi bile olabilir. Witcher 3'ü açıp incelemenizi tavsiye ediyorum.
    • Atlar için daha fazla çeşit ve karakter gerekiyor. En basit olarak kuzeydeki atların yeleleri örülü olabilir veya bozkır kültüründeki savaşçı atlarının kuyrukları bağlanmış olabilir. Yerel halk normal bozkır atına binerken savaşçıları böyle atlara bindirmek güzel olabilir. Böyle detaylar oyunu yükseltir.
    • Oyunda gerçekçiliği çok fazla baltalayan güçlü kadın nüfusu var. Şehirde gezerken 4 tane çete lideri gördüm 3'ü baby face bir kadın. Kale içini gezerken içerde bulunan komutan da kadın. Günümüz standartlarına göre düşünüyorsunuz. Böyle bir şey yok o dönemde kadınlar çok nadir böyle olaylarda bulunurdu. Bu yapılan hataya tarih lügatında anakronizm denmektedir.
    • Askeri garnizon olarak kullanılan kaleler kesinlikle daha askeri ambiyansa sahip olmalıdır. İçeride 5 nöbetçi ve 2 dilenci var böyle bir şey mümkün değil. En azından 10 kişilik birlik, başında1 komutanla eğitim görsünler. Hatta komutanla diyaloğa girip askerleri ile talim yapılabilsin. Güçsüzsek askerler ve komutan bizi aşağılasın ama yenince şaşırsın falan. En kötü ihtimal kalede gezerken bir anda 20-30 kişilik asker sesi gelsin ve "yeah" diye bağırsınlar. Askeri lojmanlarda gezenler bilirler sürekli asker sesi gelir. 100 kişi bir anda sağol diye bağırır. Böyle detaylara kesinlikle ihtiyacı var.
    Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Benim gibi gezip de gözüne takılan veya aklına fikir gelen varsa konunun altına yazabilirler. Ben de ileriki zamanlarda yeni fikirler bulursam buraya ekleyeceğim. Umarım geliştiricilerin dikkatini çeker.
    güzel yazmışsın fakat dikkate alınmayacağı için ..
  18. Prescro

Bannerlord'un gidişatı sizce nasıl ?

Adam bug var diyor bilen var mı diyor ??
    destek ekibine yazmamış yeşillenelim diye söylemiş.Bende bugla oyun oynamayalım diye modu olduğunu belirttim.Sorun nedir :grin:?
  19. Prescro

Ben de içimden "hadi şimdi duvara yumruk atayım" demedim. Ama bunların hepsine detay deniyor.

Ayrıca bi de şey var. sığınağa saldırırken asker seçim ekreanında ctrl tuşuna basılı tutarak bir birliğin sayısını azaltırsan sayı eksiye iniyor. Sonradan ctrl ile tüm askerleri eklersen 50-100 kişiyle bile sığınağa saldıabiliyorsun. Bilen var mıydı bu bugu?
    buga gerek yok modu var onun
  20. Prescro

Bana kızmayın ama oyun berbat (Benim Görüşüm)
    yazmayın şöyle şeyler ban yersiniz :mrgreen:
Back
Top Bottom