Search results for query: *

1. Roffron

Bannerlord 350TL Oldu...

300 liraya Elden Ring preorderlamıştım 2021 son çeyreğinde.
  2. Roffron

Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Üzerindeki banner ruling clan bannerı mı oluyor yoksa kendi clan bannerımız mı oluyor?
  3. Roffron

Uzun süredir adam akıllı update gelmiyordu, ben de uzun süredir oynamıyordum. Görünüşe göre bu sürede yaptıklarını tek günde verecekler ve betadan çıkacak oyun. Bu zamana kadar söz verilenler yapılmış olacak mı? We shall see..
  4. Roffron

3090 için öneri işlemci?

Benim bildiğim henüz 3090 tam performans kullanmak için bottleneck atmayan işlemci yok. Ama 5900x 1 tık daha iyi. İşlemcide genelde high end gidiyosanız amd gidin her zaman. Adamlar işlemcide son jenerasyonlarda hep önde. Ekran kartında şimdilik uzak durun. Genel geçer kural budur pc dizmede.
  5. Roffron

Dün hepsi updateli 7 tane büyük oyunu yedekledim steamde. Rdr2, Elden Ring, Bannerlord, TESO, MK11, MHW, FH4. Bilin bakalım hangi oyun format sonrası tekrar restore attığımda 6-7 gb indirme yaptı. Bu oyun adamı delirtir ya :grin:
  6. Roffron

Dînî Tartışma

:grin: Sana kitap önersem sanki okuyacakmışsın veya kabul edecekmişsin gibi yazma şöyle. Bu kadar uzun cevaba ihtiyaç duymaz kısadan öğrenir ve kabul edersin sanmıştım. Görünüşe göre senden çok şey beklemişim. Neyse...

Sen Türk-islam sentezini savunduğun için senin düşünce yapında olan birinden bir kaynak gösterdim. Kendi ağzından neler dediğini duy istedim. Onu bile itiraf ederken adam kırk takla attı. Kitaplar yazmış bir akademisyen o adam ve senin geleneğinden birisi. Video diyip geçiyorsun. Herhangi bir ateist ya da farklı bir gelenekten gelen birisi söylemiyor. Bizzat senin düşünce yapında olan birisi söylüyor bunu. Burada "ispatlamış bana ahaha" diye gezeceğine otur bir düşün. Adam açıklarken bile kendi inanışına ters bir şeyi 40 takla atıp zar zor anlatıyor oturup bir düşünmen lazım hemen "hığğ bu yalan" demeden önce. İlber Ortaylı'nın bile dediğini anlamıyorsun burada. Adam orada sadece kılıç zoruyla çat diye din değiştirilimeyeceğini söylüyor. Ama baskı olmadığını veya katliam olmadığını söylemiyor. Sen katliam için konuşuyorsun ve sanki hak yolu için her zaman mücadele ediyormuşsun gibi bir algı yaratmaya çalışıyorsun. Sanki her zulme karşı duruyorsun falan. Ama iş arapların Türklere karşı yaptığı katliamlara gelince sesin çıkmıyor ve yalanlıyorsun. Kabullenemiyorsun bikere. Çünkü bunu kabul ettiğinde senin Türk-islam sentezin sarsıntıya uğruyor. Ya Türklüğünden vazgeçmek zorunda kalacaksın ya da müslümanlığından. Eğer ikisini beraber yürütürüm diyorsan da yalan bir hayat yaşıyorsun ya da düşük bir saygı düzeyin var diyeyim en kibar şekliyle. Şimdi "İlber Ortaylı da mı böyle?" diyeceksin. Bu kişiden kişiye değişir. Ben tarihi Türklere ihanet etmekle dolduran ve her fırsatta bela olan arapların dinini, kültürünü, dilini vs. kabul etmeyi kaldıramıyorum. Zaten günlük hayatta konuşmamı da mümkün olduğunca Türkçeleştirmekle uğraşıyorum. Bu benim kişisel ahlak ve saygı görüşüm. Başkaları daha alt seviyeyi kabullenebilir. O da onların bileceği iş. Baktığımızda her türlü ahlaksız bulacağın mesleği yapan çok insan var (mesela avukatlık yapıp sapık insanları bile savunan insanlar var). İlber Ortaylı'da zaten araplarla yaşamayı kaldıramamış ki geçen sene araplara afganlara ihtiyacımız var derken bu sene bir anda kontrolü kaçırdık, sınırın öbür tarafında kal diye açıklamalar yaptı. Neyse konumuza dönelim İlber Ortaylı da kabul ediyor katliam olduğunu ya da katliam olmadığını söylemiyor diyeyim. Yine kaçamak bu konularda o da. Fatih Şeker biraz daha delikanlıymış bu konuda en azından kabul etti. Videoda kocaman yazıyo "Türkler hiçbir şeyi cebren kabul etmezler" diye. Zaten adam kılıçla ya müslüman oldular ya da öldüler demiyor. Direkt katliam yapıp baskı altına alıyor. Diğer ibadethaneleri kapattırıyor. Zorla toplu namaz kıldırıyor. Bazı aileleri öldürüyorlar koca aşiretleri. Kabul etmeyenler ilk direnenler zaten ölüyor. Burada bana emevileri savunma. En fazla katliam yapan islam imparatorluğudur emeviler. Sadece Türkiyeden değil yurtdışı makaleler bile var emeviler konusunda. Ki baktığımızda en ağır savaşların bazılarını bugünkü İspanya'da verdiler. Tek Türklere de yapmamışlar. Ben sana katliam oldu çat diye müslüman oldular mı diyorum? Baskı altına alınmadan kim din değiştirir. Taş gibi baskı altına alındı diğer ibadetler yasaklandı ve karşı gelip dik duranlar kılıçtan geçirildi. Bu da bir gerçek. İster inan ister inanma. Senin kafandaki islama geçişle kimse müslüman olmaz zaten. İslama geçişte bu zulümün bu katliamların payı var mı? Var. Geldik yine aynı noktaya.
    Tarihte bir katliam varsa bunun neticeleri elbette birilerine yarayacak. Bizim karşı olduğumuz esas şey katliamın getirdiği faydalar ve bu faydalardan nemalanıp insanlığın başına bela olanları lanetlemek değil mi?

Yine senin geleneğinden gelen Prof. Dr. Zekeriya Kitapcı'nın "Türkler Nasıl Müslüman Oldu" diye kitabı var. Aç oku olabildiğince yumuşata yumuşata anlatmış yapılan katliamları. Ayrıca "İslam Tarihi ve Türkler" diye başka bir kitabı daha var. Ama ikimizde biliyoruz ki sen bunları okumayacaksın. Okusan bile kabul etmeyeceksin. Kabul etmek istemeyeceksin. Sana dıj güjlerin veya ateistlerin kaynaklarını da sunmuyorum. Direkt senin geleneğinden adamlardan kaynak veriyorum. Ama bunu bile inkar edeceksin. O yüzden tartışmanın anlamı yok. Ben seni veya senin geleneğinden gelenleri diyim sen 1 tanıyorsan ben 10 tanıyorum.
    2r1alc.jpg
  7. Roffron

Dînî Tartışma

Ne demek yani katliamların ayrımı? Tarihte bir katliam varsa bunun neticeleri elbette birilerine yarayacak. Bizim karşı olduğumuz esas şey katliamın getirdiği faydalar ve bu faydalardan nemalanıp insanlığın başına bela olanları lanetlemek değil mi?
    Dur çok güzel geldi top. Gelişine bi vurayım.

Hadi lanetleyelim nemalanları, insanlığın başına bela olanları. Faydaları da lanetleyelim.Hatta bu faydalara karşı olmamız esastır.
  8. Roffron

Dînî Tartışma

Güçsüzken İslam: Kafirun 6

Güçlüyken İslam: Tevbe 5
  9. Roffron

Forum Lakırtısı

Elden Ring temalı olmuş benim profil :smile: Şu foruma hiç girmesem bile sırf şu 1 Nisan profilleri için girerim her sene.
  10. Roffron

Forum Lakırtısı

Askere gittim geldim 26 gün. Öyle işte...
  11. Roffron

Yüzüklerin Efendisi Dizisi - Amazon

İlk foto ne ya. Amerikan askeri Afganistandan ayrılırken yanlışlıkla Lotr evrenine açılan bir portala girip gelmiş gibi. Bu nasıl kostüm.

Diğer fotolar fena değil. Umarım hobbit gibi uyduruk değildir. Hadi bakalım.
  12. Roffron

Forum Lakırtısı

Buraya her geldiğimde modum:

13. Roffron

2015'te çıkmış The Witcher 3 bile Bannerlord'dan iyi

Asıl söylenmesi gereken duyuru videosu tarihi 28 Eylül 2012. Halen elimizde tamamlanmış oyun yok.

Final Fantasy XV de çok sorun yaşadı sürekli baştan başladılar developmenta. 10 yıl sürmüştü. Hatta Star Citizen Ekim 2012'de falan duyuruldu. Star Citizenla yarışıyorlar. Kim daha geç bitirecek oyunu diye.

Bu listede acaba Duke Nukem Forever'ı geçer mi? Hmm...
  14. Roffron

Siz oyunu komple matematik sanıyorsunuz. Ama oyun size karşı challange olsun diye bazı nationları boostluyor. Bu aldığınız bölgeye göre değişiyor. Oynadığınız oyunların tarihsel veya her seferinde tarih dışı da olsa aynı gitmeme sebeplerinden birisi bu. Sizin etki etmediğiniz yerlerde de bu yaşanıyor. Eu4'de çok bariz. Normalde Ming sürekli dağılır dağılır birleşir ama yakınında oynadığınızda bir anda Ming dağılmaz ve hızlı gelişim göstermeye başlar. Mid game Osmanlı savaşları da aynıdır. Adamın orduyu wipelayın yine ordu basar. Ekonomisini bitirirsiniz, büyük topraklar alırsınız sonra yine çıkar meydana, peace bitince tekrar aynı döngüye girer. Bir türlü batıramazsınız adamı. Ama aynı savaşı aynı şekilde siz kaybedin ülke toparlanana kadar yıllar geçer. Bazen de osmanlıyı boostlamaz çok kolay yersiniz sonra Rusya ile uğraşırsınız ama. Ya da alakasız oynayın mesela bazen Osmanlı'nın Memlüklere kaybettiğini görürsünüz. Müdahale etmeseniz bile. Bunlar bazı basit örnekler. Combatlarda da bu olay işliyor. Eu4de siege yüzdeleri mesela çok yanlı davranır boostlanan ülke için. AI %14 ile falan kale alır siz son teknoloji olun duvarlara saldırmazsanız bazen %96lara çıktığını görürsünüz. Çok yaşadım bunu ve sinir bozucu. Özellikle kolonilerle uğraştığım oyunlarımda ülkenin her yeri kale de olsa çok kısa sürede kapitüle ediliyor ben gidene kadar. Ck'nın güzel örnek olma sebebi çok fight attığınız için savaşları birbirleri ile kıyaslıyorsunuz. Profesyonalizm tarzı etmenler de yok. Yani eu4deki sırf şu 1k olarak ordularını dağıtıp toprak alma olayı bile AI'ların unbalance bir şey olduğunu gösterir ama neyse.
  15. Roffron

Eu4 ve ck3ün combatı zaten sorunlu ki. 5 şeyden 4ünde avantaj sağlasanız dahi kaybettiğiniz savaşlar oluyor. Kazansanız da büyük kayıplar veriyorsunuz bazen. Sizde eksik olan veya dezavantajda olduğunuz şey her zaman daha önemli oluyor. Bunu en belirgin faction ve early game savaşlarında yaşarsınız. Latede zaten ordunuzun boyutu fazla olduğundan dezavantaj veya avantaj olayları önemsiz kalıyor. Eu4ün de sistemi çok bozuk. Stat olayları düzeltiğinde ve savaş boyutunun ölçeği düzgün sağlandığında normal sistemden daha balance ve güzel olacaktır.
  16. Roffron

Bu çok güzel bir mod. Umarım performans, kültür, zırhlar ve karakter stat olayları güzel olur.

Bu da gameplay videosu.
  17. Roffron

Alp Er Tunga'nın mezarı bulundu iddiası

Mezarın ona ait olup olmadığını bilemem ama kişinin gerçek olduğunu düşünüyorum. Star Wars:Rebels izleyenler bilir Ahsoka'nın bir sözü var "There is always a bit of truth in legends". Nitekim Orhun Yazıtları gibi birkaç eski Türk eserlerinde de adı geçen bir kişi. Masal kahramanı demek biraz saçma ve tarihten uzak bir açıklama olmuş.
  18. Roffron

Trade gelişiyor. Fullemişliğim var. Şehir satın almak için.
  19. Roffron

Yaz Lakırtısı

Sonra kendime diyorum eyy Roffron daha bu Temmuz/Ağustos sıcağına dayanmıyorsun. Cehennem ateşine nasıl dayanacaksın?
  20. Roffron

Düello Modu

Tek sıkıntısı oynadığınız arenaya başka insanlar da spawn oluyor. Eğer spawn olurlarsa aynı takımdan olduğunuz kişiye dmg vuramıyorsunuz ama karşı takımda olan kişiye vurabiliyorsunuz. Okçu dueli atarken atlılar falan spawn oluyor. Çok tilt ediyor. Onun fixlenmesi lazım. Onun dışında güzel. Zaten multide tek zevk veren şey duel.
Back
Top Bottom