Recent content by sarknk

1. sarknk

Mount&Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Kapılar kırılabiliyor, atlılar kapılardan girebilir. Tabi duvar yıkabilmek çok güzel olurdu, ancak bunun için binlerce saldıran ve savunan tarafın aynı anda haritada olması gerek ve devasa kalelerin olması gerek. Ufacık kalelere Trebuchet ile saldırırsak duvarın yıkılmasıyla zaten 20-30 adam düşüp ölür. Orduyu beklemeye alıp sadece Trebuchet ile kaleyi alabiliriz yani ve bu saçma olur. Bence Trebuchet'un dalgası, çok daha güçlü olması. Ayrıca acaba mancınıklar ile kale kapısına vurup kırabiliyor muyuz ?
  2. sarknk

Cioss Julius U.X. said:
    @sarknk, okuduğum kadarı ile gördüğün her sahneden yanlış çıkarımlar yapmışsın. Misal 5 tane balista hakkımız var demek nedir yahu? :lol: Videodan bunlar var, bunlar yok diye kesin sonuçlar çıkarmak garip olmuş. Bu harita oyunun kendi haritasında hiç bulunmayabilir, belki de Hızlı Savaş seçeneği içindir. Başta türlü sadece bu tanıtım için tasarlanmış olabilir. Yani 5 adet hak diye bir şey olacağını, merdivenlerin ücretsiz verileceğini hiç sanmıyorum. :lol:

İlk yorumum dışında ki bütün yorumlarım videoya yönelik, sadece köylerle ilgili yorumum oyunun geneline hitap ediyor. Bunu açıkça belirtmediğim için özür dilerim ancak anlayacağınızı ummuştum. Ayrıca tanıtım için harita tasarlayacaklarını sanmam. Ya var olan bir kaledir, ya da dediğiniz gibi hızlı savaş seçeneğinde bulunan bir kuşatma haritasıdır. Ancak Warband'da merdivenleri kendimiz ücretsiz inşa ediyorduk. Merdiven yapmak zor bir şey değil, ve videoda merdivenler oldukça basit şeyler oldukları gayet açık. Merdivenler çok yüksek ihtimal ücretsizdir, belki kuşatma öncesi üretimi için biraz zaman ayırmamız gerekebilir.
  3. sarknk

Varrak said:
    ancak insanların yanmıyor oluşu beni üzdü

Fakat o bahsettiğin yerde bir kişi yandı :grin: insanlar yanıyor yani, mesela şurada da yandılar ;

https://youtu.be/705at0Pr4fM?t=54

Haklısın yanlış telaffuz etmişim. İnsanlara yanıyor, ancak ölü insanlar yanıyor, ayakta yanarak koşan bir insan görmek istiyordum açıkçası. Trailerda ise zaten mancınık patlaması sonucu adamların ölüp yanarak uçtuklarını görüyoruz, yine canlı canlı yanma durumu pek yok. Belki ilerde eklenir

Felix said:
    Tek tek cevap vermek zor geldi ama gözüme takılan şey okçuluk hakkındaki yorumun.  Okçuluğun zorlaştırıldığı yok videoda, zaten normalde de yukarı nişan alman lazım ki o kadar uzaktan vurabilesin. Onun dışında yaydan mı yoksa karakterin özelliğini op yaptıklarından mı bilmiyorum ama ok atışı çok hızlı.

Uyarı: yeni ileti

Elbette yukarı nişan almak gerekiyordu. Ancak bu kadar değil. Warband hala sistemimde yüklü ve oynuyorum, hatta karakterimde okçu. Nişan alma konusunu daha zor yaptıkları bence gayet açık.
  4. sarknk

Arkadaşlar Bannerlord'un yapımını Armağan Yavuz ilk kez Mayıs 2011'de duyurdu. 5 yılı doldurduk 6. yılımıza girdik yani. Yine de bu gelişme beni heyecanlandırdı, unutmayın daha önce çıkan Mount&Blade oyunları, daha sonra patchler ile yıllar boyunca daha geliştirilmeye devam edilmiştir. Yani daha bu oyunu satışa bile sunmadan oyun bu halde, bu oyun satışa çıkacak ve belki daha 2 sene üzerine çalışmalar devam edecek. Bu yüzden çok karamsar olmayın, ayrıca oyunda şuana kadar bildiğimiz genel özellikleri belirtmek istiyorum.

Köylerin önemi artmış. Warband'da köy sahibi olmak, haftalık yükümüzü azaltması dışında bir işe yaramadığı gibi sürekli yağmalandığı için başımızı ağrıtıyordu. Bannerlord'da böyle bir sorun yok gibi görünüyor, gerek kale inşa edebiliyor olmamız, gerek maden, çiftlik yapabiliyor olmamız gibisinden köylerde farklı opsiyonların olacağını düşünüyorum. En başta "Köylüleri eğit." görevinde Warband'da eğittikten sonra köylüler hala kendilerini savunamıyordu. Umarım Bannerlord'da böyle bir görev varsa, sonrasında köylülerimiz kendi milis kuvvetlerini oluşturarak kendilerini koruyabilecektir.

Kalelerin boyutu küçük. Bu tam da olması gereken şey zaten. Eleştirilecek bir durumu yok. Çünkü kale denilen şey feodal dünyada Lord'ların evi olarak kabul edilir. Büyük bir saldırı veya savaş için inşa edilen kale benzeri şeylere Hisar adı verilir. Yani Kale dediğimiz şey aslında evdir. Olaya bu açıyla bakın. Binlerce askerin yaşadığı bir askeri karakol olarak düşünmeyin. Bu konu araştırıldığında nöbetçiler dışında ki askerler zaten Kalede yaşamıyordu. Köylerde, ailesi ve evi olan vardı, bunun dışındakiler Kale dışında ki kamplarda ve ya köydeki kışlada kalıyordu. Tabi Lord'un emrinde 50-100 adam varsa hepsini kalesinde tutabiliyordu.

Strateji artmış. Video da göründüğü gibi savaştan önce tıpkı Total War oyunlarında olduğu gibi yerleşebiliyoruz. Ve askerlerimizi bölükler haline bölebiliyoruz. Ayrıca en önemli olay şu, videonun başında sol tarafta ki menüde F8'e çok dikkatli bakın. "Commander" yazıyor ve seçili olan şey "Player". Evet eminim herkes anlamıştır, oluşturduğumuz bölüklerin başına yoldaşlarımızı (ve ya varsa komutanlarımızı) yerleştirebiliyoruz.

Yeni binalar ? Bu tamamen kendi tahminim, ancak farkettiğiniz üzere 7 çeşit kuşatma aracı var. Mount&Blade serisinin gerçekçiliğe olan düşkünlüğünü bildiğimizden, ben bu araçların bir yerden satın alındığını, ve ya kuşatmada inşa edildiğini hiç sanmıyorum. Bizim bu araçları üretebilecek bina ve ya binalara ihtiyacımız var. Buda köy veya şehrimize yeni eklenen bir çok binalar olduğunu ve bu binalardan birininde Mühendislik Atölyesi ve ya Kuşatma Atölyesi tarzında bir bina olduğuna dahil ipucu olabilir.

Kuşatmalar. Kuşatmalar sırasında merdivenler standart olarak herhangi bir etkileşimimiz olmadan zaten yerleştirilmiş oluyor. Buda merdivenlerin ücretsiz olduğunu ve her kuşatmada mutlaka olacağını gösteriyor. Ayrıca sadece 1 koçbaşı, ve 1 kuşatma kulesi yerleştirebiliyoruz, videoda farkettiyseniz bu ikisinin yeri zaten ayrılmış bulunuyor. Eğer koçbaşımız düşman alevli okçu ve ya balistaları tarafından tahrip edilirse, mecburen kapıyı kılıç ve baltalarımız ile kırmak zorunda kalacağız, aynı şekilde kuşatma kulemiz yanarsa, merdivenlerden çıkmak zorunda kalacağınız. Bunun dışında 5 adet balista ve ya mancınık kullanma hakkımız var. Ayrıyetten Trebuchet'in ateşli versiyonunu göremedim, anlaşılan standart taş kullanabilecek sadece.

Kayalar. Farkettiniz mi bilmiyorum ancak kuşatma sırasında yerde bol miktarda küçük kayalar mevcut. Büyük ihtimal bunlar meydan muharebesinde de bulunacak. Bu benim aklıma at koşturmayı getirdi. Görünen o ki at ile Warband'da olduğu gibi yardıramayacağız, daha dikkatli olmamız lazım çünkü atların kendi kendilerine kayalardan zıplayacağını veya manevra yapacağını sanmıyorum. Gerçekçiliğe önem veriyorlarsa at takılıp tepe taklak düşürmeli bizi. Buda sadece bir tahmin.

Burçlar. Görüldüğü üzere mancınıklar sadece burçlara zarar veriyor, kalenin geri kalan kısmı zarar görmüyor. Ancak benim merak ettiğim olay bu kuşatmadan sonra kaleyi tamir etmemiz gerekecek mi? Umarım gerekir.

Okçuluk zorlaştırılmış. Videoda göründüğü üzre 100 metre öteyi vurmak için bile okumuzu oldukça yukarı nişan almamız gerekiyor. Buda gerçekçiliği arttıran bir olay.

Nesneler alev alabiliyor. Yine videoda görüldüğü üzere tahta nesneler alev alabiliyor. Bu güzel bir olay ancak insanların yanmıyor oluşu beni üzdü, şahsen o kapıyı kılıç ve baltayla açmaya çalışırlarken tepeden atılan ateşli şeyin askerlerimizi yakmasını beklerdim.

Kuşatma kulesi. Bir diğer ufak ayrıntı ise artık kuşatma kulesi yaklaşınca otomatik olarak köprüyü indirmiyor. Askerlerimizden birinin veya bizim gidip köprüyü itmemiz gerekiyor.

Yeni fizik sistemi. Adamımız surlara çıkınca bir adamla kapışıyor, ve tekme atarak düşmanı aşağıya düşürüyor. Bu durum aklıma balyozları getirdi. Balyozlar ile acaba insanları yerden yere vurabilecek miyiz?
  5. sarknk

Anno Domini 1257 Türkçe Sayfa & Hatasız İndirme

mkaankahraman said:
    arkadaşlar daha önce osmanlı modunu oynadım orada  kimseye bağlı olmadan  başlıyor kaleler şehirler alıyordum ve hepsini kendim yönetebiliyordum. yani derebeylik vermeden, sormak istediğim şu ,DEVRİYE olayı. osmanlı modda aldıgım şehre  garnizon komutanı atadığımda ve konuştuğumda bir devriye atamak istiyorum diye bir seçenek vardı ve devriye yi kendi bilriğinden oluşuturoyrdun  o askerler sürekli devriye gezerek köyü  koruyordu  ve sen yokken saldırı almıyordun. bu  modda köyleri bırakıp iki adım atamıyoruz ki hemen bi yeri kuşatıp bi köyü yıkıyorlar. bu modda devriye işi nasıl oluyor ? ( derebeylerin attığı devriyelerden bahsetmiyorum ,derebeylerden bağımsız devriyeler oluşturmak istiyorum )

Köy sahibi isen, devriye oluşturmak için öncelikle bölgeye Malikane kurmalısın. Malikane'de bir miktar nüfus elde ettikten sonra askeri komutanla görüşüp devriye oluşturabilirsin. Bunun dışında şehirler, isteğin dışında zaten devriye oluşturuyor.

Edit: Malikane'de oluşturduğun devriyeler en fazla 250-300 kişi olabiliyor ki, bu oldukça yeterli.
  6. sarknk

Anno Domini 1257 Türkçe Sayfa & Hatasız İndirme

Arkadaşlar türkçe yamayı uygularken menus.txt yi oyunun içine atmayın, sadece languages'i atın o zaman kara savaşları denizde olmaması lazım, denemedim ama sorunun kaynağı menus.txt olmalı büyük ihtimal.
  7. sarknk

Bannerlord için öneriler

CieS said:
    Sokaklarda dilenci olması oyuna ayrı bir hava katardı diye düşünüyorum... Ve dilenci çokluğuda şehrin veyahut kalenin refah seviyesine bağlı olarak değişmesi en mantıklısı olurdu...

Bu öneriyi dilenciden ziyade sınıf ayrımı olarak çevirsek daha hoş olur. Dilenciler, köylüler, şehirliler, zanaatkarlar, tüccarlar, askerler, soylular gibi farklı sınıflar olabilir ve bu sınıflar kendi aralarında birbirlerine destek çıkarken diğer sınıflara organize bir şekilde düşmanlık besleyebilir. Soylular, askerler aracılığı ile dilencilere saldırabilir, bazı vicdanlı şehirliler ise bunu acımasızca buldukları için bizden askerleri durdurmamızı isteyebilir böylece yeni görevlere kapı açılmış olur.
  8. sarknk

Bannerlord için öneriler

smhdmc said:
    bannerlord için en iyi önerim çıkması... biraz daha beklerse potansiyel müşterileri, warband oynayanlar çoluk çocuğa karışacak

Armağan Yavuz yeni oyun üzerine çalıştıklarını ilk duyurduğunda ben 7. sınıftaydım. Ve yarın lise mezuniyetim var :smile:
  9. sarknk

Bannerlord için öneriler

Bu öneriler daha önce şahsım tarafından yapılmıştır, şimdi hepsini okuduktan sonra aralarından en çok beğendiklerimi yeniden topladım ve konusu oldukça dağılan öneriler sayfasında tekrar paylaşma ihtiyacı hissettim.

[size=18pt]LİDERLİK:[/size]

Liderlik, sadece bir karakter yeteneği olarak kalmayıp, tıpkı Nam gibi geliştirilmeli. Yani hem tıpkı nam gibi yükselen bir liderlik puanımız olacak, hemde önceki gibi liderlik yeteneği olacak, sadece biraz değişecek. Karakterimizin bir Liderlik puanı olacak ve çeşitli sebeblerden yükselecek, mesela...

• Kazandığımız savaşlar.
    • Savaşlarda kaybettiğimiz adamlar ve öldürdüklerimiz.
    • Karakterimizin Lord veya Kral gibi bir ünvanı olması.
    • Yaptığımız bazı görevler.
    • Okuduğumuz bazı kitaplar.
    • Yanımıza aldığımız yoldaşların Liderlik yetenekleri.

• Bildiğiniz ya da bilmediğiniz gibi, Mount&Blade Warband oyunun da askeri birliklerin genelde 5 türü oluyor. Bunlar...

[list type=decimal]
    • Acemi
    • Milis
    • Gedikli
    • Kıdemli
    • Seçkin

Eğer Svadya Krallığı üzerinden örnek verecek olursak...

[list type=decimal]
    [*]Acemi  = Svadyalı Köylü
    [*]Milis      = Svadyalı Milis
    [*]Gedikli = Svadyalı Yaya
    [*]Kıdemli  = Svadyalı Zırhlı Süvari
    [*]Seçkin  = Svadyalı Şövalye
    [/list]

Şimdi gelelim asıl konuya, Liderlik puanı ne işe yaricak, onuda şöyle düşündüm...

• 1 Acemi 10 Liderlik,

• 1 Milis 25 Liderlik,
    • 1 Gedikli 50 Liderlik,
    • 1 Kıdemli 100 Liderlik,
    • 1 Seçkin 250 Liderlik.

Şimdi diceksiniz ki bu ne ? Mesela yeni bir karakter yarattığımızda 50 Liderlik (Başlangıç seçimlerine göre değişebilir) ile başladı diyelim , bu durumda gurubumuza alabileceğimiz maksimum asker limit şöyle olacaktır...

• 5 Acemi
    • 2 Milis
    • 1 Gedikli

Liderlik puanımız yetmediği sürece askerlerimizi geliştiremicez ve yenilerini alamicaz, mesela liderlik 50 iken 55 olduğunda birşey değişmicek, ama 60 olduğunda 5 olan acemi sınırı 6 olacak, yada 80 olduğunda acemi sınırı 8 olup milis sayısı 3 olacak, ama kıdemli alamicaz, 2. kıdemli için liderliğin 100 olması gerekiyor, peki liderlik 300 oldu, işte o zamanda limitimiz şu şekilde değişecek...

• 30 Acemi
    • 12 Milis
    • 6 Gedikli
    • 3 Kıdemli
    • 1 Seçkin

Umarım anlatmak istediğimi anlatabilmişimdir, şimdi ise Liderlik yeteneğinin ne işe yaracağını söylememe gerek sanırım, bu yetenekte fazla değişiklik olmicak, asker maaşlarını %5 azaltacak, ama asker sınırını arttıramayacağı için, liderlik puanımıza doğrudan etki edecek, mesela...

• Liderlik  1: %5 az maaş ve %10 fazla liderlik
    • Liderlik  2: %10 az maaş ve %20 fazla liderlik
    • Liderlik  3: %15 az maaş ve %30 fazla liderlik
    • Liderlik  4: %20 az maaş ve %40 fazla liderlik
    • Liderlik  5: %25 az maaş ve %50 fazla liderlik
    • Liderlik  6: %30 az maaş ve %60 fazla liderlik
    • Liderlik  7: %35 az maaş ve %70 fazla liderlik
    • Liderlik  8: %40 az maaş ve %80 fazla liderlik
    • Liderlik  9: %45 az maaş ve %90 fazla liderlik
    • Liderlik 10: %50 az maaş ve %100 fazla liderlik

Fazla lidelik etkisi ise şöyle olacak, mesela liderlik puanım 500, ve liderlik yeteneğimi 1 yaptım, bu durumda 500 olan liderlik puanım %10 artarak 550 olacak ve bundan sonra savaşlardan filan aldığım liderlik %10 artacak, ve liderliğin üst seviyelerinde ki artışlar, merkez tabanlı olacak, yani liderlik 9 iken, 1000 olan liderlik 1900 olurya hani, liderliği 10 yapınca 1900 üzerinden değilde 1000 üzerinden %10 artacak ve 2000 olacak.[/list]

[size=18pt]PARALI ORDU:[/size]

Bildiğiniz üzere "Warband"da tek başınıza kale almak 'uygun fırsat yakalamadığınız sürece' imkansız, çünkü bir bir 'kimse' olarak oyuna başlıyoruz ve karşımızda kalabalık orduları ile birlikte Lord'lar, Krallar oluyor. Bunun üzerine son derece yerinde bir önerim olacak ve 'kesinlikle' yeni oyunumuz olan "Bannerlord'a eklenmeli.

Peki İyi Güzel, Önerin Nedir?

Mount&Blade serileri boyunca Paralı Askerler, sürekli olarak karşımıza çıktılar, bunları biliyoruz, ancak gerçek tarihe baktığımızda, İngilizlerin ve Fransızların pek çok kez paralı birliklerden ordu kurdukları, ve bunların başlarında adam olduklarını görebiliyoruz. Önerimde tam bu konuda, oyunda 'Paralı Askerlerin' yanı sıra, 'Paralı Ordular' kurabilmeliyiz, 'Ticaret' ve 'Savaş' ile zaten altın kazanılıyor iyi kötü, ama ordu toplamak ve güçlendirmek tam bir çile, özellikle 'Krallıklar' ile savaşmaya başladığımızda. Bu yüzden oyuna 'Paralı Ordular' eklenmeli ve para karşılığında bize 'SÜRELİ' olarak refakat etmeliler. 'Paralı Ordular'ın başlarında liderleri olmalı ve 'Paralı Ordu'nun güç ve sayısına göre fiyat belirlenmeli ve 1 aylık ödemeliyiz, ilk ay dolduğunda ölen askerlerin ücretleri düşürerek orduyla tekrar anlaşma imzalanabilmeli, böylelikle paranın gerçek yüzü oyuna daha iyi yansıtılır ve oyunu ticaret yaparak oynayan arkadaşlar içinde alternatif bir yükselme yolu olur.

[size=18pt]KRALİYET HAZİNESİ:[/size]

Bildiğiniz gibi Warband'da yeterince uğraşırsak kral olabiliyorduk, ancak bunun bize pek bir faydası olmuyordu, öyle ki askerlerimizin parasını bile kendimiz ödüyorduk, ya biz kralız, KRAL. Bütün krallık bizim zaten hala askerlerin maaşını nasıl ödeyeceğiz diye uğraşıyorduk. Bence krallıkların, kendi hazinesi olmalı, ve krallıklar her savaştan, şehirlerden, kervanlardan ve lordlardan haftalık vergi kesmeli, ve lordlara bağlı olmayıp krallığa ve ya krala bağlı olan orduların maaşları bu hazineden ödenmeli, ayrıca bu hazine diplomatik konularda da yardımcı olabilmeli. Ancak bu demek değil ki kral olunca çok zengin olacağız, hayır. Bu hazinenin bir dengesi olacak ve masraflar yüksek olursa hazine eksiye düşecek, böyle durumlarda başında komutan olmayan şehirlerde garnizonlar isyan çıkartıp şehirlerimizi işgal edecekler, ordular ayaklanacak ve yığınla dert başımıza musallat olacak.

[size=18pt]NÜFUS:[/size]

Kesinlikle eklenmesi gereken bir diğer ayrıntı, şehir ve köylerimizde sivil nüfus olmalı, doğum/ölüm ve göç durumlarına göre değişmeli, eğer vergileri yüksek tutarsak insanlarımız başka krallıklara göç edebilmeliler, düşük tutarsak başka krallıklardan bize gelmeliler, ayrıca şehirlere kurduğumuz eğitim, sağlık, tarım üzerine yapılan binalar ve sosyal aktivitiler halkın moralini yükseltip şehrimizi daha yaşanabilir kılmalı ve bu nüfusumuzu, haliyle aldığımız vergiyi yükseltmeli. Ayrıca şehirlerin ihtiyaçları olmalı, şehrin nüfusu 20 bini geçtiğinde şehrin soylu ve önde gelen beyinleri şehirde üniversite kurulması için danışmanlarınıza başvurmalı ve bu istek size iletilmeli. Yapmanız halinde şehrin refahı yükselmeli, yapmadığınızda düşmeli.
  10. sarknk

Taleworlds, Warband ile güzel bir atılım yapıp yüzbinlerce satarak şirket bünyesinde ciddi bir gelişme kaydettiler, öyle ki kazanılan para 4 yıl boyunca şirkete yetti, ve hala kasalarında birşeyler var ki adamlar "Paramız bitti, oyunu olduğu hali ile çıkaralım sonra yama yapıp düzeltiriz." kafasına girmiyorlar, rahat bir şekilde tüm eksiklerini kapatıyor ve bu süreçte yeni şeyler ekliyorlar, Taleworlds'un kafasında kurduğu plan büyük ihtimalle piyasada bir Big Bang etkisi yaratmak. Öyle bir oyun yapmalıyız ki bütün oyun bloglar bizi yazmalı, öyle bir başarı yakalamalıyız ki ulusal televizyon kanalları yayınımızı yapıp bizi kutlamalı gibi bir düşüncede olduklarını düşünüyorum, Taleworld bu oyunu ara oyun, çerez olsun diye çıkartmıyorlar, gerçekten ses getirme peşindeler, ve amaçlarına ulaşırlarsa zaten bir sonra ki oyun için çok daha kalabalık bir ekipleri olacaktır. Mükemmelliği yakalamak istiyorlar. Belki oyunu erken çıkarıp hemen sonra ki oyuna geçseler, oyuna hayran kitle bu oyunları elbet satın alacaktı, ancak bildiğiniz gibi Mount&Blade dediğinde, bu oyunu sadece "Player" diye tabir edilen, oyun oynamayı seven ve zamanının pek çoğunu bununla geçiren insanlar biliyorlar. Taleworlds hayran kitlesini patlatmak istediğini düşünüyorum, bu yüzden beklememiz gerekiyor, eminim bir sonra ki oyunları bu kadar uzun sürmicektir, bence M&B 2 hak ettiği değeri görecek ve belki milyonlarca satarak Taleworld'un şahlanmasını sağlayacak. Bu oyun sadece para için çıkarılan, çerezlik bir oyun değil yani ona göre yorumlar yapmalıyız ve desteklemeliyiz, oyun çıktığında bütün arkadaşlarımı oyunu satın almaları için teşvik edip, kendi çevremde reklamını severek yapmayı düşünüyorum. Bekleyelim ve bir efsanenin doğusuna tanıklık ederim  :twisted:
  11. sarknk

[S] Prophesy of Pendor v3.7063 - Türkçe Dil Desteği Çalışması

Üstadım oyunu tekrar kurdum modu indirdim seni bekliyorum ellerine sağlık Allah yardımcın olsun, parmakların rüzgar kadar hızlı beynin su gibi berrak olsun :razz:
  12. sarknk

[WB][SP] Fracture Moment: Rise of Ottoman [V0.860]

Kolay gelsin Üstad'ım :smile: Ufak bir önerim olacak benimde, bence M&B serilerinde savaşlarda en büyük mantıksızlık güç dengesidir, gerçek hayata baktığımızda bir ülkede Şövalye ünvanı almak için soylu olmak ve yetenekli olman gerekiyordu, hatta Tapınak Şövalyeleri olarak bilinen tarikata sadece iki eliyle kılıç kullanabilenler alınıyordu. Herkes elini kolunu sallayarak Şövalye olamamalı yani şehirden alsak dahi Şövalye olabilecek askerler Soylu Genç gibi bir rütbeyle ordumuza katılmalı ve bu adamlar az bulunmalı, bunun yanında Şehirli Adam alıp bunlarıda Çavuş gibi rütbelere yükseltebilmeliyiz, yani şehirden de tek tip asker alınmasın Şövalyeler zor bulunup yetiştirilsin. Hatta böyle adamları menüden değilde Şehir ve Kalelerde, Lord'un huzurunda bulabilmeliyiz ve tek tek yada 2 şerli olarak toplamalıyız.

Bir diğer önerim ise güç dengesi üzerine, bildiğiniz gibi oyunda istersen 100 Şövalye ile bir ordu bile kurabiliyorsun, yeter ki paran olsun gerisi geliyor zaten, tabi bu zor olabilir biliyorum ama imkansız değil, yapılabiliyor, bence burada oyuna bir denge getirebilmeli, yani orduda ki askerlerimizin sayısı namımıza göre değişebilir ve liderlik buna bonus verir, 100 nam varken mesela 20 acemi, 5 milis, 2 kıdemli 1 gedikli 0 usta askere sahip olabilmeliyiz en fazla gibisinden.

Tekrardan kolay gelsin umarım yakın zamanda bitirirsiniz :smile:
  13. sarknk

Bannerlord için öneriler

Aslında devlet sayısı çok daha fazla olsa, 25-30 kadar ve bağlı devlet diye birşey olsa, yani bir kaleyi ele geçilince seçeneğimiz olacak işgal et yada kontrol altında tut diye, kontrol altındayken kaleye, şehre yine asker koyup koruyabilcez ama yönetemicez, düşmanımızda yönetemicek, bütün kale ve şehirleri feth edince devleti kendimize bağlayabilecez, böylece bize haftalık vergi verecekler ve biz bir savaşa girdiğimizde onlarda mutlaka bizimle birlikte savaşa girecekler
  14. sarknk

Windows 10 ve Warband

Bende win10 kullanıyorum ama benzer sorunlarım yok, belki win10 da iken oyun olduğundan daha fazla sistem gereksinimi istiyordur arada uyum sorunu filan vardır diye tahmin ediyorum
  15. sarknk

"En İyisi" Warband Mod Önerileri A. | *Oylama Başladı* | (21.11 .2015 13.31) |

Nogay.San said:
    sarknk said:
    Nogay.San said:
    sarknk said:
    The Reckoning diye bir mod var az oynadım ama çok özenle hazırlanmış bir mod denemelisiniz bence
    Vaay, İlkİzlenim'ini İzledim Baya Güzel Duruyor, Bir Kaç Bug Vardı Ama Biraz Daha Geliştirilse Güzel Olur. (Mart Ayında Yüklenmiş Bir Videoydu, Belki Geliştirilmiş Olabilir.)
    Türkçe Yaması Yok Sanırım, Ben Bulamadım, Ama Senaryosu Basit Olduğundan Ağır Bir İngilizce İstemiyor, Deneyeyim Ben Bunu. (Light And Darkness 'i Bitirince :grin: .)

bYaJBb.jpg

d0akOX.jpg

523MDL.jpg

Agv51L.jpg

0LamEB.jpg

Kendin Çeviriyorsun, Yeni Başlamışsın Heralde,
    Native'nin Tr Dosyasından Alıntı Yaparsan, Baya Çeviri Çıkar, Mesela Skill.txt yi Direk Kopyalayabilirsin Sanırım.
    Bu Modla İlgilenen Başka Üyeler de Vardır, Onları Bulup Konuşursan İyi Olur, Belki Sana Yardım Edecek Birilerini Bulursun, Tek Başına Zor Olur.

Evet kendim çeviriyorum ancak modun text kalıbı farklı olduğu için türkçe harfleri kesinlikle kabul etmiyor, Ş, ş, ğ, Ğ,ç, Ç,ö, Ö, ı, İ, gibi harfleri dil dosyalarından tamamen kaldırmak durumunda kaldım ve yeni eklediğim çevirilerdede bunları eklememeye çalışıyorum ancak yıllarca Türkçe kullanırken şimdi burda Türkçe harfleri kullanmamak gerçekten zor yani bildiğin yazmakta zorlanıyorum :grin:
Back
Top Bottom