Recent content by Memoefe

1. Memoefe

Development Update #7: Multiplayer Duel Mode and Battle Terrain System

We will share more detailed info about the battle terrain system when it is closer to coming to the beta version of the game, which is still a little ways away yet.
    Cool.

Out of topic but will there be a dev update on modding tools?
  2. Memoefe

Development Update #7: Multiplayer Duel Mode and Battle Terrain System

BATTLE TERRAIN SYSTEM
    Amazing addition! It makes me wonder tho. Doesnt battle AI in bannerlord needed spesific ai paths to work best. Did I knew wrong or are you trying a new method about this?
  3. Memoefe

Modding Tools Beta

I have inquired about this internally and will come back to you once I have a more definitive answer.

We plan to support both GOG and Epic in the future but it's not a current priority.
    Thank you for acknowledging this issue :grin:
  4. Memoefe

Modding Tools Beta

Is there any news about modding tools? When are we gonna get more (or remaining) features? What are those tool will be? Friendly reminder about this topic deserves more attention.
  5. Memoefe

Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Geçen haftaki hotfix sonrasında, yetişirse bu hafta guncellemenin geleceği yazılmıştı bir yerde.
    Teşekkürler
  6. Memoefe

Yarin büyük iceriklerin yahut dev update videosunun gelme ihtimali yüksek. Bakalım gelebilecek mi biri..
    nerden bu çıkarıma ulaştın
  7. Memoefe

Bence de @Memoefe kesin katılmalı 😌😌
  8. Memoefe

Türk modu derken neyi kast ediyorsun bilmiyorum tam, Türklerin yaptığı mı yoksa Osmanlı vs mi? Türklerin yaptığı olarak şu an bildiğim S&M var Lucon'un. Onun dışında EA'da doğru düzgün bir Türk mod topluluğu zaten yok. Kodlamaya bakmış kişi sayısı bir elin parmaklarını geçmez şu an için - total conversion modu yapabilecek adam yok yani. Varsa söyleyin tabi ben de merak ettim.
    Şöyle söyleyeyim 3d modelleme yapıyorum bir mod projesine katılmak istedim. Sonra acaba türkler tarafından yapılan(tamamen ya da çoğunluk olmasına gerek de yok aslında) bir mod var mı diye merak ettim. Aslında senin de dediğin gibi merak ettim var mı diye.
  9. Memoefe

Reis cp 2077 nin ana ve yan görevlerine lafım yok, benim lafım detaylara, mesela cp 2077 de suya sıksan hareket yok, bannerlord'da bile su oynuyor en azından yani cp 2077 metacritic den 86 mı ne almış 1 sene daha erteleseler veya erken erişim çıkartsalar 90 alırdı bence...
    Katılıyorum
  10. Memoefe

Cyberpunk

this might sound like beating a dead horse but, https://www.cyberpunk.net/en/news/37373/patch-1-1 after seeing this I think Bannerlord patches are huge lol. This update came after a month IIRC.
    And they advertized it like its a huge update. Its one of two major update they promised.
  11. Memoefe

Yapım aşamasında olan, planlanan türk yapımı bir total conversion modu var mı?

Ayrıca bununla ilgili bir thread açayım dedim onaylanmak için bekleniyor denildi ve ne reddeddildi ne onaylandı. Onaylanma mevzusunu bu forumda ilk defa yaşıyorum. Bunun nedeni nedir?
  12. Memoefe

Forum Upgrade 21/01/2021

Why not make suggestion threads upvoteable just like Question threads. Of course suggestion itself should be upvoteable.

Edit: I saw older comments after I wrote this.
  13. Memoefe

Türk yapımı 'total conversion' modları başladı mı?

Hiç planlanan ya da yapım aşamasında olan bir bir mod var mı? Bir kaç çalışma yaptım eğer bir ekip varsa katılmak(en azından konuşmak) isterim yoksa yabancı ekiplere bakacağım. (Modelleri 5'er dk gibi kısa bir zamanda hazırladım, tarihi gerçekçilik ya da ölçeklilik kaygısı güdülmeden yapıldı)
  14. Memoefe

Independent City States

Is there any dev thoughts on this matter? I would really appreciate if someone from dev team clarify their thoughts on this topic. Is it being discussed inside or is it decided to not be part of the game etc.?
  15. Memoefe

Independent City States

This is definitely a must feature. The difference on replay-ability would be day and night.
Top Bottom