Recent content by kargicii

1. kargicii

Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Bence tavsiye yazmayın arkadaşlar. Ciddiyim yani neler neler yazıldı çizildi, birkaç şey hariç tavsiye edilen özelliklerden eklenen hatırlamıyorum. Ha eğer mod yapan ve fikirlere açık birileri varsa tabiki tavsiye yazalım görsünler, ama ana oyundan pek umudum yok.

Neyse ki şahsen warband oynarken de native oyuncusu değildim zaten. Şöyle sağlam modlar çıktıkça bir 20-30 saatlik süreçlerim olur gibi.
  2. kargicii

Sword and musket modundan haber yok mu acaba ? hala only steam sanırım. Epic games üzerinden alanlar ne yapacak belirsiz duruyor. Ayrıca halihazırda oynayan arkadaşlar mod ne durumda bilgi verirse sevinirim. napoleonic wars modu sayesinde warband asla silinmez bir oyun oldu hard diskimde, açıkçası şu mod o kadar güzel olursa bannerlordu da silemem.
  3. kargicii

Ana oyundan umut kesildi sayılır da, sword and musket modunu steam harici epicdekiler de oynayabilecek mi bilginiz var mı ? Discord sunucularına girdim ama general chate yazdırmıyor saçma bir şekilde regiment sayfasına yönlendirdi mecbur buradan sorayım dedim.
  4. kargicii

bende 1050 i7 7700hq var ama orta ayarda oynayamıyorum single player ı
    Çözünürlükle alakalıdır, yazmayı unuttum 720p'de oynuyordum. Sen 1080p açmış olabilirsin. Belki full medium da değildir ama elimle ayarlarken birçok ayar mediumdaydı eminim. (Ayrıca ilk zamanlarda oynadım bir sene falan, başta kötüydü ama her güncellemede yavaş yavaş optimize ettiler ve medium seçeneklere geçmeye başladım.) Görüntü de benim için tatmin ediciydi. Şimdi yeniden yükledim ama sp oynamadım pek, multiye baktım o da moralimi bozdu. Yani eminim spde aldığım performansın çeyreğini bile mpde alamıyorum. 480p yaptım oyunu çamur gibi grafikte bile akıcı olamayınca kapattım warband multiplayera döndüm :grin:
  5. kargicii

sistem nedir merak ettim
    Ryzen 5 3500u + Radeon 540x + 8GB ram laptop

Single playerda kasmıyor multide dün dalgasına 480p'ye düşürdüm yine de oynanmayınca kapattım :grin:
  6. kargicii

cRpg yi sanırsam discord sunucularından indirebiliyordun launcher'ı. Zaten launcher dışında başka bir şey de gerekmiyordu ama sonradan değiştiyse bilmiyorum
    Discorda baktım da, orada da only steam workshop falan yazıyor. İşin kötü yanı, benim pc gaming değil ama singleplayer oynarken orta ayarlara kadar çıkabiliyordum, multiplayer oynamayı denedim bugün, very low ayarlarda bile 20 fps civarında seyretti. Maalesef haritalar optimize edilmemiş gibi duruyor. ekran kartı falan doğru seçili olmasına rağmen durum bu :/
  7. kargicii

cRPG ve sword and musket modları sadece steam workshop destekli olmuş, epic games için indirmenin bir yolu yok mu acep ?
  8. kargicii

kuşatma savunmasında anlamlandıramadığım bir nokta var. karşı taraf saldırıyor ve atıyorum son 100 askeri kalıyor görüyorsun bunu. o 100 asker kaçıyor bizden savaşı kazanıyoruz. sonra pat bir bakıyorum tekrar kuşatma ekranı ve askeri 300 küsür olmuş. bunun sebebi nedir ? kaçan kişi 100 yani nereden geliyor o arta kalan 200 kişi. ayrıca kaçan kişiler tekrar mı kuşatma yapıyor ne saçmalık bu. kuşatma kulesini yıkmışım koçbaşını yıkmışım pat bir anda tekrar oluyor. eee nerede kaldı kuşatma kulesi ve koçbaşı yapma zamanı. bir anda beliriverdiler yine. bu durum sadece bana olmuyordur sanırım.
    Belki yaralılar iyileşmiş falan oluyordur bilmiyorum. Veya ilk çarpışmada savaş esnasında kaçanlar geri dönmüş de olabilir. Uzun süredir oynamadım ama bazı gariplikler vardır hala
  9. kargicii

At üstündeyken beni at üstünden düşürebiliyorlar aldığım damage ile, bu yeni mi geldi hep var mıydı?
    Biraz eski özellik sanırım. Geçen sene öyle birşey olduğunu hatırlıyorum, sanırım ne ben ne at ölmemiştik ama ben yerdeydim.
  10. kargicii

Oyunun Armağan Yavuz'un vaatlerini bile karşılamamış oluşu.

Modculardan pek hareket yok ama genel olarak bıkmış olabilirler.
    Ben de farkettim. Tam sürüme çıkışı hiçbir etki yapmadı , kimse iplemedi , yeni bir mod görmedim falan. Ah be tw...
  11. kargicii

Oyunun Armağan Yavuz'un vaatlerini bile karşılamamış oluşu.

Salın beyler , içerik yok da motor taş bence. Bloc bannerlordda bayraktar siha bike uçurdu, şöyle sağlam ekipler bi başlasın tek oyunda ww1 modu da , taş devri modu da oynarız gibi geliyor. Ama Tw lütfen yeni update yollamayın abi , artık dlc falan çıkarın ama öz oyunu ellemeyin lütfen...
  12. kargicii

Anlamadım arkadaşlar , şimdi oyun tam sürüm oldu mu , yoksa yarın mı olacak , yoksa hedef 2023 mü :grin:
  13. kargicii

Ziyafet surekli geri gelsin diye millet soyleniyor 2 yildir. Callum'un buna verdigi cevap ne biliyo musun? Oyundaki diger sistemler bozuluyomus onu ekleyince.
    Nasıl bozuyor pek kafama yatmadı açıkçası. Bazen lordlar çağırıyor mesela ordu halinde geziyoruz , şehirlerede giriyorlar. If savaş yoksa , {ordu 2 gün şehirde dur/kale içinde ziyafet görünümlü masa nesnesi görünsün} bence bu çok zorlamaz , adamlar komple çocuk , klam sistemi falan getirdi oyuna , her karaktere 4 saldırı 4 savunma yönü vermişler bence bunlar daha zor işler
  14. kargicii

Evlilik konusuna dair bir fikir geldi aklıma daha önce yapıldıysa herhangi bir bilgim yok. Eğer herhangi bir mod veya taleworlds yetkilisi görüp eklemeyi düşünürse çok güzel bir ayrıntı olur.

Evlilik biliyorsunuz ki bir sinematikle birlikte 45 saniyelik bir görüntü izliyoruz ve evlenmiş oluyoruz. Bu bir orta çağ oyunu olduğu için güzel bir potansiyeli sinematikle üstünkörü kapattıklarını düşünüyorum.

Örneğin:

Witcher 3'ün Hearts of Stone DLCsinde evlilik etkinliği kısmında ana görevden yanı sıra eğlenebileceğimiz çok fazla yan etkinlik barındırıyordu. Ve bu etkinlikler oyuncuya küçükte olsa para kazandırıyordu ama önemlisi eğlendiriyordu. Şahsen Witcher 3 görevleri arasında en eğlenceli ve en canlı görevlerden birisiydi.

Şimdi bu etkinliği Bannerlord'da nasıl görebiliriz kısmına gelecek olursak, Evlendiğimizde tıpkı witcher 3 de ki gibi evlilik alanları hazırlanacak ve bu alanlar, evlendiğimiz eşimizin kültürüne göre değişiklik gösterilebilecek. Ve mini-oyunlar kültüre göre eklenerek daha canlı ve evlendiğimiz kişinin kültürünü benimsenmiş olunacak. Örneğin Vlandia'yı ele alacak olursak, Vlandia düğününde geleneksel atlı oyunların oynanması gibi şeyler ki bu geleneksel ve kültürel etkenleri turnuvalarda ki ekipman değişikliğinden görebilirsiniz. Her kültürün kendine has turnuva ekipmanları var. Ve bu kültürü neden evlilik etkinliğinde görmeyelim? Şu evlilik etkinliğinde bile board oyunları ekleseler bir iki el atarım o atmosfer içerisinde.

Bu evlilikle beraber mini-gamelerle beraber o düğüne katılan lordlar asiler veyahut kayınpederimiz ile ilişkilerimiz gelişebilir ve diyaloglar eklenebilir, oyuncu için win-win durumu söz konusu sonuçta orta çağda bir evlenme gerçekleşiyor ki bu durum önemli bir şey. Evlenme etkinliğini sonlandırmak içinde şu anda sunulan sinematiği kısa bir şekilde eşimizle konuşup sinematiği etkinleştirip etkinliği bitirilebilir. En az 1-2 saat oyuncuyu meşgul edecek bir potansiyele sahip bir etkinlik iken bu sinematikle evlenme kısmı biraz kolaya kaçar gibi olmuş. Umarım bu yazıyı bir modçu mu okur yetkili birisi mi okur bilmiyorum ama oyuna gelmesi oyuna atmosfer ve canlılık katabileceğinden eminim.

Teknik olarak da bunun yapılması teoride zor gibi gözükmüyor.

Dediğin bence tw için basit , hatta çok kolay olduğunu düşünüyorum. Alt tarafı bir düğün için mekan hazırlanacak , sandalye masa modelleri hazır zaten sürükle bırak. Oyunlar da var , turnuva kodları da mevcut. Tek yapacakları turnuva ustasını düğün yerine koyacaksın diyalogları fixliceksin biraz da etrafa npc doldur tamam işte. Warbandda zaten ziyafet diye bir olay vardı , birsürü lord evleneceğimiz zaman da mevcut şehre geliyordu diye hatırlıyorum.

Bence şirketteki geliştiriciler için çok basit ama yapacaklarını sanmıyorum.
  15. kargicii

Battle terrain map işi halledildikten sonra aklıma gelen bir fikri yazmak istiyorum. (Tamamen modcu arkadaşlara yönelik bir istek)

Haritadaki tüm araziler savaş alanı olarak modellenecek ise , ne kadar mümkün bilmem ama open world oyunlar gibi bunlar uç uca birleştirilerek oyun bambaşka bir boyuta evrilebilir gibi geliyor. Warbandda yapılmıştı sanırım , ona benzer şekilde Harita kısmı iptal edilip ordumuzla çoğu açık dünya oyunundaki gibi dolaşabiliriz ,bir sonraki arazi parçasına giderken bir uyarı gelir böylece orada düşman olup olmadığını biliriz. İsteğe bağlı olarak o bölgeye girer savaşırız veya geri döner uzaklaşırız. (Bu esnada piyadeler de yük atlarına binmiş olmalı ki yavaş gitmeyelim)

Daha fazla detay da ortaya çıkar tabii , ancak ben fikri sunmak istedim. Benzer bir mod projesi olursa belki bir kişi bahseder falan işte , dursun burada. Olur da yapılırsa mükemmel olur bence.
Back
Top Bottom