Recent content by kargicii

1. kargicii

Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Son e sürümü oynayanlar düşünceniz nedir , 2 aydır oynamıyorum başlayasım geldi oynanır mı yoksa warband modu mu indireyim ?
  2. kargicii

Oyundaki Yüz Modellemeleri

Redditte bannerlord faces gibi bir subredditte bazı çılgınlar ünlülerin yüzünü falan yapıyor. Aslında kötü değil de biraz sınırlandırılmış gibi , yani gözleri büyütme küçültme , çene kemiği genişliği vs. Bir sınırdan sonra değişmiyor , sınırları genişleten mod gelir ama muhtemelen. Kendimi yaptım ama burnumu oyunda yapamadım mesela :grin:
  3. kargicii

Unutulan çoook önceden duyrulan intel çekilişi

Kazanana mail olarak ileteceklerdi. Benim bildiğim çekiliş bitti.
    Aynen , kazanmayana birşey iletmediler bu yüzden takip etmeyenin haberi olmadı. Çekiliş bitti yani bayağı oldu.
  4. kargicii

Bannerlord Sonbaha İndirimi

Bir oyun erken erişim de ne fiyatla çıktıysa ( yanlış anlamayın tam sürümden sonra demek istiyorum, indirim de sayılabilir vereceğim örnekle karşılaştırın olması gerekeni ) onun altına düşmemeli(idi). Bizim TW Türk işi soygunculuk tarzı bir iş ortaya koyarak Epic ile çıkışından kısa zaman geçmesine rağmen 60 a düşürdü ancak indirim % si olarak değil de epic kodu ile oldu. Örnek olarak “hell let loose” indirimlerle 70 TL civarı iken erken erişimin bitişi ile 150 TL den henüz inmiş değil.

Edit: ayrıca MB bannerlord u satın almanızıda önermem hak eden firmalara verin paranızı.
    Bence senin Twye takıntın var. Saçma düşünüyorsun , ayrıca Epicde 60 tl ama modlama araçları yok , steam gibi multiplayer için profil resmi düzenleme de yok. Atölye falan da yok. Yani diğerleri önemsiz de olsa modlama araçlarını insan merak ediyor bi kurcalamak istiyor ama epic desteklemediği için o 60 tlye dahil değil. Beta da aynı şekilde. Yani Tw önce pahalı satıp sonra 60tl işini bilinçli yapsa bile şayet oyunun modlama araçlarını ve beta erişimini 60tlye dahil etmemiş oluyor bu da gayet karşılıyor.

Adamlar hata yapmış olabilirler , oyunu iyi yapamamış olabilirler ama oyuna çıktığı gün bakmadan parayı veren sensin. Biraz youtube videolarına baksaydın zaten tüm yayıncılar o gün bunu oynuyordu , beğenmiyorsan almazdın. Çıkıp dolandırıcı , çiflik bank muamelesi yapma. Herşeyi araştırmadan alırsan daha çok paran boşa gider.
  5. kargicii

Taleworlds neyin peşinde gerçekten merak ediyorum

unoffical modlara taleworlds'un destek vermesi şart
    Destek verir mi bilemem de , mod araçlarına update geliyorsa belki bu destek olarak satılabilir. Atıyorum bir şehir eklemek/silmek için gereken emek 5 dakikadan 3 dakikaya düşürülürse bu bile çok zaman kazandırır. Umarım uzun bekleyişler böyle kolaylıklar getirir modlar iyi olur.

Benim çok da umudum kalmadı , içerik dlcsi gelip native üzerine yamalayabilirler belki , derin bir hikaye falan beklerim ama şu an zaman kalmadı artık.

Tek umudum olan ihtimal , şu an birsürü özellik , içerik , yenilik hazır ve test ediliyordur tam sürümde bir anda hepsini eklerler , tam sürümden sonra birkaç ay bug fixlerler ve oyun bitirilir tabi düşük ihtimalle.
  6. kargicii

Taleworlds neyin peşinde gerçekten merak ediyorum

Bence şirkette birşeyler ters gidiyor. Oyunun hastasıydım , bannerlordu bile bayağı oynadım yani ama sıktı artık. Detaylar olmalıydı , görevler olmalıydı. Misal skyrim , birsürü mağaralar var , ince ince detaylar var , okumak istersen kitap dolu falan. B.lordda bunlar yok , kaybettiği yer burası. Yoksa oyun warbanddan iyi yani öldürmeye gerek yok. Bilmiyorum çözülemeyen bir sorun var gibi geliyor bana. Şahsen saldım oyunu ara sıra bakıyorum ne var diye foruma birşey yok çıkıyorum.
  7. kargicii

Sleeping dogs oyununda bindiğimiz araba/motordan yoldaki arabaların üstüne atlayıp kapıdan adamı düşürerek iiçine biniyorduk. Bunun gibi ata atlayarak komutanı yakalama/indirme olursa tadından yenmez.
  8. kargicii

bu söylediğin çok güzel bir fikir gerçekten. Özellikle Pendraic Savaşı'nı deneyimleme fikri heyecan uyandırıcı. Hatta Savaş öncesi birde ufak ara sahne ile komutanın gaz veren konuşmasını dinleyebilseydik, Örneğin Garios saldırmadan önce askerlerine konuşma yaptığı bir " ara sahne " olsaydı müzikli falan, ardından savaşı deneyimleseydik müthiş olurdu ama ne yazık bunu TW'den istemek yeni bir oyun istemek gibi olacaktır TW'ye göre. Sizin ilk başta belirttiğiniz ara sahne fikrine gelirsek yapılması en olası fikir bu gibi. Lütfen bu fikri ayrı bir konu olarak açın ve developer falan etiketleyin ki bu fikri de bir tartışmaya başlasınlar.
    Tamamdır, boş bir zamanımda uzun uzun yazayım. Aslında bir konu açmıştım developerlar birşey yazmasa da istediklerim olmuştu (Varnovapol şehrinin geri getirilmesi , kale/köylere eşim ve kardeşlerimle gezebilme falan). Yani umut var , bakalım.
  9. kargicii

ya da savasin agir derecede "scripted" olmasi gerek.
    Gerçi işin orası da var. Bir üstteki yorumda dendiği gibi detayları da fazlaymış. Tamam son önerim sanırım pek oturmaz ama en azından sinematik izlemek güzel olurdu. Yani belki çoğunuz keyif alıyordur ama ne bileyim oyun içinde hikayeyi okumayı pek sevmem. Biraz yaşamak , izlemek , dinlemek daha iyi bence.
  10. kargicii

Oyunun tanıtımı gibi bir video olmalı konuşması belki 100 sayfa önce olmuştu ama tam sürüme git gide yaklaşırken bir fikrimi daha yazmak istedim.

Malum Bannerlordda artık yeni kayıt açarken 1 buçuk dakikalık bir giriş videosu izliyoruz. Video gayet güzeldi , ancak oyunda sürekli bir pendriac muharebesinden bahsedilen bir görev var ve bence görev çok sıkıcı. Bu görevi biraz daha güzelleştirecek bir önerim var.

Öncelikle , oyuna başlarken pendriac muharebesi üstte attığım trailer gibi insanı gaza getirecek bir müzik ile bize izletilip oyuna başlarken atmosfere sokabilir , veya biraz daha zahmetli ama oyunu bence mükemmel hale getirecek ikinci bir fikrim daha var. Şimdi bunu yazıyorum :

Pendriac muharebesi için malum 10 farklı lordla konuşuyoruz ve hepsi birşeyler anlatıyor. Bu anlatılanları diyalog olarak okumak yerine tam "Bana pendriac savaşından bahseder misin ?" diyaloguna tıkladığımız anda savaş sahnesi izleyeceğiz , ama arkaplanda seslendirme olarak konuştuğumuz lord bize savaşı anlatan bir konuşma yapacak ki sinematik , çekici birşey olsun. Her anlatım için 2şer dakikalık bir savaş sahnesi olsa toplamda 20 dakikalık eder , ama şahsen böyle bir sinematik olsa bu görevi zevkle yapardım. Şu an oyun bende 1 senedir yüklü ama ana hikayeyi adam akıllı bir defa bile bitirmedim.

Veya sinematik zor gelirse anlarım , belki bu konuda çalışmanız olmadıysa tecrübe eksikliği olabilir (ki bu alanda çalışan birileriyle iş birliği yapmanın maliyeti çok yüksek değilse bence yardım alınabilir) sinematik yerine savaş anında bir nevi Witcher 3'teki ciri'yi oynattığımız gibi savaş esnasında konuştuğumuz lordu kontrol edebileceğimiz bir çeşit çatışma da oynayabiliriz. Yani o anı simüle ederek yaşayacağız.

Son ama bence bunu yapmanın sizi zorlamayacağı önerim ise , en azından karakteri falan oluşturduktan sonra kalradya'ya girmeden direkt olarak pendriac savaşında sıradan bir asker olarak savaşta oynayalım. Bunu Warbanddaki orta asya modunda bile Kürşad'ın 40 çerisi ile çinlilerle savaşrığımız sahneyi canlandırarak oynamıştım. Cihat ve haçlılar modunda bile vardı , koskoca Bannerlorda eminim eklemeye gücünüz yetecektir. Alt tarafı hızlı savaş modundaki gibi lordların emir verdiği , bizim asker olduğumuz bir savaş. Biraz kalabalık olsun (askerler öldükçe arkadan yeni dalgalar geliyor nasılsa 5000vs5000 yapsanız bile sorun olmaz). Bilmem ne düşünürsünüz , o kadar pendriac görevi var bari bir tadı olsun isterdim şahsen.
  11. kargicii

Bannerlord FidelityFX teknolojisini destekleyecek mi ?

MArdA'nın bilgisi yok galiba bu konuda , tartışma konusunda da cevaplamadı. Ama bence kesinlikle taleworldsun işine gelecek bir özellik , sanırım oyun motorlarına entegrasyonu kolaymış , tw zaten aylardır optimizasyonla uğraşırken bir anda fpsi 2 katına çıkardığı iddia edilen bir teknoloji geldi , illaki destekler diye düşünüyorum. Umarım Armağan hocanın haberi vardır bu özellikten.
  12. kargicii

Amd FdelityFX özelliği hakkında bir görüşmeniz oldu mu ? Bannerlord destekler mi acaba , fps artışı falan sağlıyor diyorlar. Yeni bir özellik ama daha bugün çıktı sanırım.
  13. kargicii

oyun geliştirme aşamasında, ama gelişiyor mu diye sorarsan cevabım hayır olur.

aynı eleştirileri görmek seni sıkmış olabilir, sana hak da verebilirim. ama bu konuya giren şirket çalışanları eleştirilerimizi görsün istiyorum ben şahsen.

Bazı yerlerde hak veriyorum zaten tamamen mükemmel demiyorum. Misal şimdi multiplayer açtım muhtemelen 2 maç sonra donacak kapatıp tekrar açmak zorunda kalacağım , bu çıldırtıyor sadece bir örnek.

Ama hiç gelişmiyor da diyemem , sisteminizi bilmiyorum da benim ekran kartım 1050den bile biraz düşük güçte laptp ekran kartı , ram belleğim 6gb. İlk çıktığında very lowa çekiyordum 720p kalitede 30 fps anca alıyordum. Efektler falan hep kapalıydı. Çok ciddiyim o ayarlarda (benim için fazla ama çoğu insana az gelebilir) 250 Küsür saat oynadım. Sonraki güncellemeler ile yavaş yavaş ayarları artırdım ve şu an 720p medium/kaplamalar high yapabiliyorum ve 40 fpslerde falan oluyor.. 1080p açmazdı bile ama low da olsa 1080p açıp kasmadan oynayabiliyorum.

Şimdi çoğu kişi bunu fark edemez çünkü çoğunuzda 1650 vs. ekran kartları vardır. İşlemci ve savaş büyüklğü de aynı şekilde en başından beri zaten yüksek ayarlarda oynuyordunuz ama alt sistemler bunu net fark edebiliyoruz. Oyuna onca şeyi ekledikten sonra bu optimizasyonu yapmak belki çok sorun çıkarabilirdi , bu yüzden halka açtılar ve geri dönüşlere paralel olarak optimize falan ettiler. Kendi tahminim artık bu optimizasyon falan hallolmaya yaklaştı gibi çünkü bi zahmet ben de bu pc ile high ayarda oynamayayım yani sınırları zorlamak gibi olur daha fazlası. (Not: daha 1.5.9 oynuyorum , bir sonraki sürüm daha iyi diyorlar.)

Bu yüzden muhtemelen içerik gelmedi , İnşallah bundan sonra tam sürüme doğru içerik de eklerler böylece oyun çıktığında hem daha fazla oyuncuya hitap edecek hem de yeni gelen içerikler sayesinde oyunu silmiş kişiler de bir bakayım deyip yeniden yükleyecek diye düşünüyorum. Ha pek içerik gelmezse teorim kısmen çürür ben de ters köşe olurum o zaman birşey diyemem. Ama fark edilmese de düşük sistemler için bayağı iyi hale geldi.
  14. kargicii

. mesela şuan ne konuşalım?

Şu an birşey konuşmak zorunda değiliz ki , oynayan birileri oyundan birşey vs. atar ne bileyim , redditi silmeden evel bannerlorddan foto , video falan paylaşıyorlardı mesela. Facebook grubunda da yine oyundan parçalar , kareler atıyorlar. Yani birşey yok bari eleştirelim saçma. Hele ki oyun yüklü değilse yorum yapanlar komik geliyor.

Erken erişim dediğimde para verdim diyen arkadaşlar , oyun kıyamete kadar bizde artık. Yapımcısı çiftlik bank gibi bir yere kaçmış değil , veya tam sürüm bu hadi yallah deyip bırakmış da değiller. Her projede böyle sorunlar olabilir , tw zaten bunu bildiğinden dolayı tam sürüm çıkarmadı erken erişim yaptı. Bir de şuradan bakın , erken erişim yapmasalar bugün hala warband oynuyorduk. Bannerlordun videolarına baktıkça of keşke çıksa oynasam diyorduk. Şu an belki buradakiler beğenmiyor olabilirsiniz ama benim için bu yarım hali bile warbanddan çok daha güzel iki savegame bitirdim. Warbandın en kral modunda bile 300. günlerde artık çok güçlü oluyordum ve hep kazanmak sıkıyordu ama bannerlordda 4500. Ve 2500. Günlere gelen iki savem oldu.

Şu an oyun geliştirme aşamasında , tıpkı inşaatta olan evi almış gibiyiz. Ne kadar kızılsa da biz geliştirme sürecinin "parçasıyız". Oyun tam sürüm olduktan sonra beğenmezseniz basın sıfır puanı yorumunuzu yazın steame. Beni bağlamaz tw veya oyun ama forum yani burası , her güncellemede aynı şeyler sıkıyor.
  15. kargicii

ayıp olucak biraz ama ben de okumadan geçiyorum artık aynı mesajları :smile:
    Beyler çoğunuzun hoşuna gitmez ama bu forumu benim gibi daha çok güncelleme haberi var öı diye kullananlar var , inanın her gün twnin ne kadar beceriksiz (!) Olduğunu anlatıp duran mesajları da ben okumadan geçiyorum. Tamam dijiturk sürekli hayal ettiği özellikleri yazıyor belki sıkmış olabilir de , her gelmede daha oyun yüklü bile olmadığı halde oyuna laf atıp duran , sonra oyundaki bir içerikten bahsedince haberi dahi olmayanlar var. Yav oyun çok iyi falan demiyorum , witcher3 gibi oyunları gördükten sonra elbette bannerlordun eksikleri gözüme çarpıyor fakat çok suyu çıktı artık. Adamlar açık açık diyor işte bazı sorunlar var onlarla uğraşıyorlar , ve oyunu erken erişimde aldık , 354 sayfa mesaj var , eminim 200 sayfası twnin ne kadar kötü olduğunu anlatmakla geçiyor. Bari yeni konu açın orada oyunun eksiklerini tartışın. Bannerlord tartışma konusu başlık ama sürekli aynı şeyler sıktı artık. Kimseyle alıp veremediğim yok , tw ile alakam da yok , oyun geliştirmenin ucundan baktım sadece içerisinde de değilim. Ama anladık tamam süreç kötü geçti ok ? Bunu aylardır konuşmanız , dijiturk'un yaptığından çok farklı değil.
Top Bottom