Recent content by Kadirlenk

1. İslam Hakkında Sorular (Merak ettiklerinizi sorun cevaplayalım)

SultantssHan said:
    Allegro said:
    Senin tanıştığın adam Şii'ymiş, Anadolu Aleviliği farklı birşey.

Bay muhalefette gelmiş...

Sen adamın ne olduğunu ondan iyi bilirsin.Tamam doğru... :grin: Şimdi ben kanıt sunacamda o antika mantığından ,istediğin sonuca varacaksın zaten.Gerek duymuyorum yazmaya daha fazla...

Adam aleviyim dedi.Ben sadece bunu aktarıyorum...
    nusayriler de alevi ama anadolu alevileri daha farklıdır arkadaşın söylediği gibi klasik şiilik anlayışına benzemez.
  2. En büyük dahi

lost_tht said:
    Türkler Ruslar dan ziyade Alman teknolojisi kullanmıştır daha çok.
    M1 tüfeklerini alana kadar K98 mavzerlerini kullandık. I. Dünya Savaşında ve Kurtuluş savaşında kullandığımız K98 le dünyanın en iyi mavzeri ve tüfeği idi o zamanlarda.
    Evet bu daha doğru, sadece devrimden sonra rusların silah desteğine dayanarak söyledim.
  3. En büyük dahi

zazaza said:
    Kadirlenk said:
    lost_tht said:
    Atatürk gelmiş geçmiş en iyi liderlerden biridir.. Hatta imkanları olsa gelmiş geçmiş en iyi lider olacaktı. Bilim adına da önemli çalışmalar yapması çok önemlidir.
    Ama derine inmek de denildiğini gördüm o zaman ateşin bulunması çok daha önemli.
    Çünkü ateş insanların bitki ve hayvandaki liflerden daha kolay yararlanmayı sağladı ve zeka gelişimi ateş ile arttı. Zaten ateşten önce ne gibi önemli icat var ki?
    İşte ateşi bulan gelmiş geçmiş en iyi dahi olabilir.

Ateşi insanlar zaten biliyrdu, ateşi bulan adamdan kasıt ateşi kullanmayı bilen adam olsa gerek. Bu da çakmaktaşını keşfeden kim ise odur kanımca.
    Lakin bu adamın bunu çok da bilinçliği yaptığını zannetmiyorum, yine de kendi zamanının dehası olabilir.
    o yönden bakarsak newtonda çok iyi bir fizikçi olmasına rağmen yerçekimini bulmayı kafasına elma düşmeden akıl edememiş. Aslında günümüzden geçmişe doğru gidildiğinde bulunanların dahilikten çok şansa bağlı olma oranları artış içindedir....

@Dogukan    o dönemde yunan ordusu yunan tarihi boyunca topladığı ki buna mitolojik tarihte dahil  en teknolojik silah bakımından en güçlü ve en kalabalık ordusuyla  Türk tarihinin en güçsüz silahsız yorgun bitkin ordusunu yenememiş (tabi büyük bir askeri dehanında yardımı olmuş olabilir.) ve hatta bu malubiyetten sonra ingilterede hükümet değişmiş... Yunanistanda önce hükümet değişmiş sonra krallık yıkılmıştır ve bu sırada türk ordusu sadece yunanlılarla değil fransızlarla ve ruslarla da savaşmak zorunda kalmıştır... Yakın tarih az araştırırsan dahasıda var...

Newton için de aynı şeyi düşünüyorum, galilenin kopenhag'ın teorisini devam ettirdi.  Zekalarına hiç lafım yok ama gelmiş geçmiş en büyük dahi de olamazlar herhalde.

Ordu konularına gelince, mühimmat teknolojisinin çok gelişmediği zamanlardı. Soba borusundan füzelerle savaş kazanılabildiği bir çağdan bahsediyoruz. Üstelik, yunanistan ingiliz, Türkler de rus silah teknolojisine sahipti...
  4. En büyük dahi

lost_tht said:
    Atatürk gelmiş geçmiş en iyi liderlerden biridir.. Hatta imkanları olsa gelmiş geçmiş en iyi lider olacaktı. Bilim adına da önemli çalışmalar yapması çok önemlidir.
    Ama derine inmek de denildiğini gördüm o zaman ateşin bulunması çok daha önemli.
    Çünkü ateş insanların bitki ve hayvandaki liflerden daha kolay yararlanmayı sağladı ve zeka gelişimi ateş ile arttı. Zaten ateşten önce ne gibi önemli icat var ki?
    İşte ateşi bulan gelmiş geçmiş en iyi dahi olabilir.

Ateşi insanlar zaten biliyrdu, ateşi bulan adamdan kasıt ateşi kullanmayı bilen adam olsa gerek. Bu da çakmaktaşını keşfeden kim ise odur kanımca.
    Lakin bu adamın bunu çok da bilinçliği yaptığını zannetmiyorum, yine de kendi zamanının dehası olabilir.
  5. En büyük dahi

Örümcek ağlarını yırtarak yolumuza devam edelim, konumuza dönelim.

Werner Heisenberg-Albert Einstein

Bu ikisi çözümlerinden ziyade tartışmalarıyla ünlü dehalar. Fiziği felsefeye döken ve soyutla somutu birleştiren iki adam, izafiyet ve kuantum...
  6. En büyük dahi

LoRD_FaRAMiR said:
    Kafir herif...
    Hadi len oradan, işine gelmeyince dine sar. Örümcek beyinli seni. Allah,Baba oğul kutsal ruh, enki ve enlil,zeus, tüm sümer tanrıları ve antik tanrılar ve madde belanı verecek senin. :grin:
  7. En büyük dahi

LoRD_FaRAMiR said:
    Arkadaşım siz bu cahillikle nereye varmayı planlıyorsunuz ya Hu? Ayrıca Allah'ın (cc) varlığından, birliğinden ve Muhammed'in (sav) onun kulu ve resulu olduğundan başka hiçbirşey 100% gerçek değildir. Tutturmuşunuz bir kanıt ta kanıt. Allah ıslah etsin sizi.

tamam canım allah yok muhammed tatilde görüşürüz.
  8. En büyük dahi

Gemiyi karadan yürütmek, ilkel zamanlarda heykeli silindir şeklindeki odunlar ile taşımak... Bunlar o dönem için de basit şeylerdir. Gerçekçi verilerle konuşup dehayı öyle değerlendirmeliyiz.  "O adama öyle bi söylemiş ki lafı sokmuş hacı, vay bee" demekle yürümüyor işler.
  9. En büyük dahi

LoRD_FaRAMiR said:
    Kadirlenk said:
    LoRD_FaRAMiR said:
    O adamı ilk defa duyuyorum ama Fatih Sultan Mehmed'den daha zeki birinin olacağını sanmıyorum.
    Neden?
    Çökmek üzere olan bir imparatorluğu yıktığı için mi?
    Babası tahtı küçük yaşta ona bıraktığında "Padişah sizseniz gelin ordunun başında durun, yok eğer padişah ben isem size emrediyorum gelip ordunun başında durun." Cevabını verebilecek bir Bizans imparatoru tanımıyorum.
    Halicin zincirli olduğunu görüp gemileri karadan yürütmeyi aklının ucuna getirebilecek bir Bizans imparatoru da tanımıyorum.
    Ya Rumeliyi ver ya da savaş açarım dedikten sonra düşmandan "Ancak  bir dana derisi kadar toprak veririm." cevabını aldığında bir dana derisini ince ince kıydırıp bir kalenin kaplayacağı alan boyutuna getirmeyi akıl edecek bir Bizans imparatoru hiç tanımıyorum.
    Kafasından 16 bilinmeyenli denklem çözebilen bir Bizans imparatoru tanımıyorum.
    Topların kavis dönerek gittiğinde daha uzun menzilli ve daha isabetli olacağını akıl edip Şahi toplarını Havan toplarını icat edebilecek bir Bizans imparatoru hiç tanımıyorum.

Yani dehanın ölçütü iyi laf sokmak öyle mi? Ölçüt terk.
    Ha bir de, dünyada aklından 16 bilinmeyenli denklem çözen kimse yok. Uydurmayınız, kimileri de 32 diyor sadece gülüyorum. Matematik terk.
    Yok uydurmuyorum diyorsanız bana bir kaynak gösterin. Kitap terk.
    Topları da avrupadan kaçan yahudiler yapmıştı, tarih terk.

Yine de iyi bir stratejist olabilir, iyi bir komutan olabilir... Ama dehadan bahsediyorsak, bir komutanı bir bilimadamının dehasıyla kıyaslayamazsınız.
  10. En büyük dahi

Dragonbone said:
    Kadirlenk said:
    Dragonbone said:
    Kadirlenk said:
    edison aynı zamanda bir iş adamıydı. Teslanın sınırsız ve bedava enerji vadetmesi sonucu karalama kampanyası başlattı. Bu nedenle tesla günümüzde adı geçmeyen biri...

Sınırsız enerji mi  :shock: Vay anasını be :mrgreen:

Sınırsız tabi ya zoruna mı gitti?

Ne? Ne alakası var ?

Baya komik bişimiş gibi yazıyorsun da ondan espri atayım dedim...
  11. En büyük dahi

LoRD_FaRAMiR said:
    O adamı ilk defa duyuyorum ama Fatih Sultan Mehmed'den daha zeki birinin olacağını sanmıyorum.
    Neden?
    Çökmek üzere olan bir imparatorluğu yıktığı için mi?

Dragonbone said:
    Kadirlenk said:
    edison aynı zamanda bir iş adamıydı. Teslanın sınırsız ve bedava enerji vadetmesi sonucu karalama kampanyası başlattı. Bu nedenle tesla günümüzde adı geçmeyen biri...

Sınırsız enerji mi  :shock: Vay anasını be :mrgreen:

Sınırsız tabi ya zoruna mı gitti?
  12. Hikaye Devam Ediyor

Olabilir, ama sen çoktan ölmüş olacaksın (tabancayı kafaya dayar) malı ver.
  13. Ancak Türkiye'de olur

PunisHimenT said:
    Artizan hayvan katliyamı demiş pardon neresi katliyam tama bir kaç dingil çıkıp hayvana eziyet edebliyor ama çogu kişi gayet uslunce kesiyor ve çogu ülkede bu katliamın gerçegini her gün yapıyorlar.

Usulünce kedi kessek? :grin:
  14. En büyük dahi

15. Ancak Türkiye'de olur

Peeeh keşke önceden müdahale etseydim.
    10 Kasım 9:eek:5'te saygı duruşunda bulunanlarla dalga geçiliyordu. Böyle şey olunur mu, bu ne saçmalık gerilik deniliyordu.
    Aynı kişilerin gözüne çarpsın diye açmıştım, tabi anlaşılmamış olay din kavgasına dönmüş...
Back
Top Bottom