Recent content by cyberonn

1. cyberonn

When are NPC parties going to take refuge inside Castles?

Today added, here is :
    zKMdB.png

It will be at game in 1.5.11 not 1.5.10 (because new added, if it breaks something it can be removed (for a time) but currently working without problem, it will go to tests)
    Thank you very much for this change and informing us about it. Now the game will make more sense and parties won't get killed easily thus snowballing may be even lower.
  2. cyberonn

Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Bu şuan çalışıyor mu?
    Oyun bende yüklü değil ve denemedim, o yüzden kesin bir şey diyemem ancak yazdıklarına göre Beta sürümünde çalışıyor olması gerekir.
  3. cyberonn

Harbi mi? Baya önemli bir özellik çünkü bu, emin miyiz geldiğinden :razz:
    Özellik zaten varmış ancak karakterlerin diyalog havuzundan söyleyebilecekleri diyalogları seçme sistemindeki sayılarda bir problem varmış, o düzeltilmiş. O sayıların eski hali izin vermiyormuş diyalog çeşitliliğine ve hep aynıları çıkıyormuş.

Kaynak aşağıda:
    I didn't build the system and may have misunderstood some bits and pieces so take this with a grain of salt.

My understanding is that various conversation lines (f.e. the spouse strings) are tagged and these tags have weights. Tags themselves either require or prohibit (depending on whether they are weighed positive or negative) a particular condition - so f.e. if a dialogue has a positive cruel tag only cruel characters will use it. Weights, in turn, are used to find the most appropriate line (highest weight) out of a pool of possible lines. Very simply put, they are what makes a spouse go with "My Husband/Wife" instead of "Captain". Both are possible, one is more appropriate.
  4. cyberonn

• Fixed an issue that caused conversation tag weights (that affect dialogue variation) to be set improperly.
    Beta'ya gelen son hotfixten. Diyaloglarda kişinin karakterine göre çeşitlilik görebileceğiz artık. Buna koddaki bir hata sebep oluyormuş ve düzeltilince artık konuştuğumuz lord zalimse ona göre merhametliyse ona göre onurluysa ona göre cümleler kurabilecekmiş. Hotfix'le gelmesine rağmen feature değerinde bir düzeltme.
  5. cyberonn

Battle-Terrain System'in getirdiği yenilik sadece bölgeye göre alan mı olacak acaba. alakası olup olmadığını bilmiyorum ama mesela devam eden bir savaş var, biz ona dahil olduğumuzda savaş sıfırdan başlıyor. bunun yerine o an devam eden bir savaşa katılmak falan olabilir mi acaba bu sistemde.
    Devam etmekte olan savaşı sahneye girdiğimizde neye göre canlandıracaklar peki? Simülasyonda askerler rastgele ölüyor mesela, sadece matematik işlemler var simülasyonda. Girdiğimiz anda askerlerin konumu neye göre belirlenecek? Simülasyonla meydandaki savaş oldukça alakasız oluyor. Mesela ordumda tek bir piyade vardı gerisi atlı okçu ve süvariydi. Tek kişilik bir looter'a saldırdığımda simule ettirdim uğraşmamak için ve o looter'ı öldüren o tek piyadeydi. Normalde imkansız yani herkesten sonra ulaşıp herkesten önce öldürmesi. E şimdi simule edilmiş savaşa gireceğiz, o ana kadar mantıksız ölümler gerçekleşmiş, girdiğimizde nasıl bir manzara olacak? Hep piyadelerin birbirine girdiği okçuların arka saflardan ok attığı, atlıların kafalarına göre takıldığı bir manzara mı olacak? O zaman bir taraf yenilmek üzereyken girdiğimizde sıkıntı olur çünkü yenilen tarafın düzenli bir şekilde hala savaşıyor olmaması gerekir vs bir sürü mantıksal problem çıkar gibi geliyor bana bu sistemi oyuna eklerken. Ben de isterim tabii savaşa Rohirrim atlıları gibi kurtarıcı olarak girelim ancak böyle bir şeyin yapılması da koda dökme açısından oldukça zor ve mantıksal problem çıkartıcı duruyor. Şu andaki sisteme tabii tercih ederim çünkü şu andaki sistem daha mantıksız o ayrı mevzu. Bir tarafta 5 kişi kalmışken biz dahil olduk diye tarafların ayrılıp yeniden savaşa başlamaları daha saçma.
  6. cyberonn

Böyle olacağına emin miyiz? Sanki neresinden savaşa başlarsak başlayalım, o bölge içerisinde olduğumuzdan dolayı belirlenmiş spawn noktasında doğacağız gibime geliyor benim.
    Videoda söyleneni anlamamışsınız o zaman. Haritadaki konumun sahnede önemli olacağı belirtiliyor videoda. Tam olarak videoda 2:11'de.

Development Update 7 ile gelen özellikler v1.5.8 ile mi eklenecek? Sandbox başlatmak istiyorum.
    Daha Development Update 6'daki özelliklerin bazıları bile yok e1.5.8'de o yüzden beklemeye devam. 7'deki özellikle Battle-Terrain System'in gelmesi uzun zaman alacak. e1.6.0'da belki...
  7. cyberonn

Düzelttiğin için teşekkürler. Peki Battle Terrain sistemi çok mu gerekliydi, belki öyleydi belki değildi ama asıl önemli olan bu değil. Battle-Terrain sadece bir örnekti, burada Warband'da olup Bannerlord'da olmayan veya Bannerlord'a eklendiği için çığlıklarla sevinen birçok özellik sayılabilir. Temel problem zaten yeni bir oyunla gelişmesi gereken mekaniklerin genel anlamda gerilemesi ve Taleworlds'ün bu konuda açıklama yapmaması.
    Rica ederim. Bence gerekliydi, ben hep böyle bir şeyin hayalini kuruyordum ama karmaşık diye neleri yapmadıklarını görünce bu kadar büyük bir değişikliği istemek aklımın ucundan dahi geçmemişti ama bunu kendilerinin düşünüp yapmaları en şaşırtıcı kısım oldu ve bu da oyun hakkında umutlanmama yol açtı. Neden gerekli derseniz, zaten olması gereken bu yani random bir sahne atmak ya da çok az bir sahne havuzundan arazi tipine göre harita seçmek işin kolayına gitmekti ve hangi haritanın geleceğini önceden bilememek, düşmana yaklaşım açımızın bir önemi olmaması falan aslında saçma olan şeylerdi. Yeni gelen sahneler üzerinde uğraşılmış sahneler olursa, bu değişiklik gerçekten tadından yenmeyecek.

Ben sadece açıklamanızdaki bir kısmı düzeltmek istedim, diğer kısımlarla ilgili bir problemim yok. Olması gereken özelliklerin eksikliği ve iletişimsizlik gerçekten can sıkıcı ancak bazı özelliklerin olmaması, hiç olmayacakları anlamına gelmiyor. Anladığım kadarıyla önce sistemi sarsacak değişiklikleri yapmak istiyorlar. Diyalog, RPG öğeleri vs. gibi değişiklikler sisteme etkisi olmayan şeyler olduğundan oyunun çalışmasını bozacak etmenler değil. Oyun çıkmaya yakınken oyunu bozacak bir sistem değişikliği işi yokuşa süreceğinden ben bu durumu anlaşılabilir buluyorum.
  8. cyberonn

İki hafta önce çocuklar şampanya patlatıyordu battle terrain sistemi gelecek diye, Warband'da vardı yahu o özellik.
    Battle-Terrain System Warband'te yoktu. Warband'te olan şey haritada üzerinde bulunulan arazinin niteliğine göre random bir sahne oluşturulmasıydı. Bannerlord'da ise Battle-Terrain System ile campaign haritası bölgelere ayrılacak ve her bölgeye özel harita yapılmasıyla savaşın yapılacağı sahne haritada gördüğümüz coğrafyanın aynısı olacak (Tabii sahne haritadan daha büyük olacağı için kaçınılmaz olarak daha detaylı olacak). Ayrıca tarafların savaşa başlama yerleri de harita üzerindeki bulundukları yere karşılık geleceğinden, haritada bir partiye nereden yaklaşacağımız önem kazanacak ve işin içine gerçekçilik ve immersion'ın yanında strateji boyutu da girecek. Battle-Terrain System'i çok yanlış anlamışsınız ve aslında gerçekten çok büyük bir güncelleme olacak, o yüzden kaçırmamanızı istedim ve bir düzeltme yapmayı gerekli gördüm.
  9. cyberonn

Evlendik ama karıyı arıyoruz?

Yok benim şehirlerde değil zaten ama sorun şu gözüktüğü şehirlerdede yok.
    Sizin şehirlerinizde olmasına gerek yok. Bir şehrinize vali olarak atayıp onu o şehre teleport edebilirsiniz eğer bug'lı değilse. Sonra da vali olarak kullanmak istemiyorsanız valilikten azat edip istediğinizi yapabilirsiniz.
  10. cyberonn

Evlendik ama karıyı arıyoruz?

Şehir ya da kaleniz varsa vali olarak atayamıyor musunuz?
  11. cyberonn

mexxico ile Bannerlord ve genel oyun dünyası hakkında soru cevap

Sağolun arkadaşlar, dün text halini yazdığım dosyayı yanlışıkla sildiğim için atamadım bu gece vakti olmayanlar için tekrar yazıp atıyorum :grin:
    tüh keşke temporary files'a falan baksaydın
  12. cyberonn

Development Update #7: Multiplayer Duel Mode and Battle Terrain System

Actually this new Battle Terrain System can give a meaning to castles and make them more useful.

For example, if a Northern Empire party is got caught by a Khuzait party in a region which has a castle in it, the simulation can take that castle into account and look if that party can escape under that castle and have the help of the castle garrison. If the way of the NE party is blocked by the Khuzait one, the garrison will not be included in the calculation. But if they can escape to the castle, they will lose some men on the way but they garrison of the castle will help them and simulation calculation will change accordingly. Seeing that they will lose the battle, The Khuzait party can give up the offensive on the NE party and retreat.

This can solve snowballing issues, make castles more useful, compansate for the parties not being able to take a shelter in castles when they are being chased, make friendly territory safer and enemy territory more dangerous. Lots of benefits really.

But I think it requires finer regional grains because current regions seems very big and can take multiple settlements in it. This means lots of maps requirement and means much work for map makers.

The coolest part for players will be the battle scenes in which we can have the castle or town on our back and have the help of the garrison in the battle scene. It would be really cool to bait a big party in a fight and retreat under the walls of a castle and cause them a significant damage. We usually lose the battle and be a prisoner to a much stronger army if we get caught in the current state of the game. This feature can give us another chance when we are caught by a party. We can get rid of the enemy without being prisoner with the help of castle garrisons and cause them to leave the battle. Or the party that we are attacking can take that shelter and we wouldn't want to get close to it and we can retreat after chasing them for a while and killing some of them.

But for this to happen, towns and castles should be present in the battle scene but I couldn't see the town of Sanala in the video on the place it should be.

This is a revolutinary suggestion to an already revolutionary feature but the game will be far more greater that it already it is with the change, I strongly believe.

Edit: When I thought about it again, every castle and town needs their own unique scenes before this feature can be implemented so this feature must wait for a long time to be in game even if it got approved. But I wonder if something like this can be made in the future and want to hear devs opinions about this.
  13. cyberonn

Haritalar son hallerinde değilmiş ve daha geliştirilecekmiş. Taleworlds bugün iç rahatlatmaya ant içmiş.

McbnHUH.png
  14. cyberonn

Ben en çok, daha fazla diyalog ve turnuvalar gibi aktiviteler istiyorum açıkçası, roportajda geçen özelliklerden, ava gitme, at arışı vb. (Ne kadar çok özellik o kadar güzel oyun :razz:)
    Söylediğin tarz şeyler oyuna eklemesi kolay şeyler olduğundan şu anda oyunda sistemleri bozabilecek tarzda özellikleri ekliyorlar çünkü bunları sona bırakırlarsa daha fazla sistemler çakışacak daha fazla bug fixlenmek zorunda kalacak. Diyalog basit bir iş, ava gitme at yarışı yapay zekayı etkilemeyen bir özellik vs. o yüzden eklenmesi dertsiz özellikler. Yapılır mı bilmem ama diyaloglar en azından kesinlikle geliştirilecek.
  15. cyberonn

Battle Terrain System gibi bir şeyi istiyordum tabii ki ama bu tarihten sonra asla beklemiyordum büyük sürpriz oldu. Şaşırdım ve çok sevindim umarım mapler de kaliteli olur üstün körü olmaz. Zaman alıcı ve kökten değiştirici değişikliklere kapalı bir TW vardı bu zamana kadar ama bu çok umut verici bir gelişme oldu. Bunu yapan neler yapmaz gibi hissediyorum ama çok da uçup yere sert düşmek istemiyorum :grin:
Top Bottom