Aşırı Hantal TaleWorlds

Users who are viewing this thread

Status
Not open for further replies.
Oyun 8 senede geliştirilmedi. Bu oyunun 8 sene mevzusunun sebebi; duyurusu ve oyun motorunun geliştirilmesinden ibaret. Oyunun geliştirme süreci, şu haline bakarsak 2 sene ya vardır ya yoktur.

Ben "Oyunu düzeltmekle uğraşmıyorlar"dan daha çok, oyuncu topluluğundan uzak kalmalarından şikayetçiyim.Türkçe forumun görünüşten ibaret olduğunu anladım şu süreçte. Kendimiz çalıp kendimiz oynuyoruz burada. Oyunu aldığıma gram pişman değilim. Yine olsa yine alırdım. Ama İngilizce forum hariç, diğer forumların ve geri bildirim yapan oyuncuların görmezden gelinmesi, beni umutsuzluğa sürüklüyor.

Taleworlds'ün, her forum yerlisinden bir ekip oluşturarak, sadece Türkçe forum da değil, diğer yerli forumlar dahil, bu forumlarla ilgilenmesini ve koordineli bir şekilde geri bildirimleri toplamasını beklerdim. Biz de oyuncular olarak "Boşa yazmıyoruz bu kadar şeyi" diye düşünmezdik böylelikle.

Ben bu foruma 12 sene önce kayıt olmuşum. Niye kayıt oldum? Kendi dilimi içeren Türkçe foruma sahip diye. Kendi dilimde firmayı, oyunların gidişatını, son haberleri, gerekirse yetkililerle iletişime geçip, oyun hakkında geri bildirim yapabileyim diye. Sadece İngilizce bir foruma sahip olsa, kayıt olmaya gerek duymazdım. Türkçe forumu görünce ne düşünüyor insanlar? "Demek ki burada biz de söz sahibiyiz, fikirlerimiz önemseniyor" diye düşünüyor.

Bu iletişim işine acilen el atmalı Taleworlds. EA, Activision veya Ubisoft değilseniz, gücünüzün ana kaynağı oyuncularınızdır.

Yan gelip yattıklarını düşünmek kadar saçma bir düşünce yok onlar maaşlı eleman yan gelip yatmaları patronlarının isteyeceği son şey. Ekibin hepsi yazılımcı değil takımlara bölünmüş durumdalar herkesin kendi görevi var.Bu oyunun en zor geliştirilen yeri oyun motoruydu en çok zamanı o aldı eleştiri yaparken azıcık düşünerek yapın. Taleworlds'de bunlara mahal vermemek için acilen kabataslak bir yol haritası yayınlamalı.

Yan gelip yattıklarını düşünmek kadar saçma bir düşünce yok onlar maaşlı eleman yan gelip yatmaları patronlarının isteyeceği son şey. Ekibin hepsi yazılımcı değil takımlara bölünmüş durumdalar herkesin kendi görevi var.Bu oyunun en zor geliştirilen yeri oyun motoruydu en çok zamanı o aldı eleştiri yaparken azıcık düşünerek yapın. Taleworlds'de bunlara mahal vermemek için acilen kabataslak bir yol haritası yayınlamalı.
Keşke yayınlasa ama çok sessizler. İçerik hususunda umut verici tek şey reddit'te dosyaları karıştıran arkadaşın bulduğu şeyler. Onun dışında tık yok firmadan.

Oyun 8 senede geliştirilmedi. Bu oyunun 8 sene mevzusunun sebebi; duyurusu ve oyun motorunun geliştirilmesinden ibaret. Oyunun geliştirme süreci, şu haline bakarsak 2 sene ya vardır ya yoktur.

Ben "Oyunu düzeltmekle uğraşmıyorlar"dan daha çok, oyuncu topluluğundan uzak kalmalarından şikayetçiyim.Türkçe forumun görünüşten ibaret olduğunu anladım şu süreçte. Kendimiz çalıp kendimiz oynuyoruz burada. Oyunu aldığıma gram pişman değilim. Yine olsa yine alırdım. Ama İngilizce forum hariç, diğer forumların ve geri bildirim yapan oyuncuların görmezden gelinmesi, beni umutsuzluğa sürüklüyor.

Taleworlds'ün, her forum yerlisinden bir ekip oluşturarak, sadece Türkçe forum da değil, diğer yerli forumlar dahil, bu forumlarla ilgilenmesini ve koordineli bir şekilde geri bildirimleri toplamasını beklerdim. Biz de oyuncular olarak "Boşa yazmıyoruz bu kadar şeyi" diye düşünmezdik böylelikle.

Ben bu foruma 12 sene önce kayıt olmuşum. Niye kayıt oldum? Kendi dilimi içeren Türkçe foruma sahip diye. Kendi dilimde firmayı, oyunların gidişatını, son haberleri, gerekirse yetkililerle iletişime geçip, oyun hakkında geri bildirim yapabileyim diye. Sadece İngilizce bir foruma sahip olsa, kayıt olmaya gerek duymazdım. Türkçe forumu görünce ne düşünüyor insanlar? "Demek ki burada biz de söz sahibiyiz, fikirlerimiz önemseniyor" diye düşünüyor.

Bu iletişim işine acilen el atmalı Taleworlds. EA, Activision veya Ubisoft değilseniz, gücünüzün ana kaynağı oyuncularınızdır.

Şu yorumun altına imzamı atarım. Global forum dışındaki forumlar için acilen yetkili kişilere ihtiyaç var. Aksi halde insanlar geri bildirimden vazgeçecek.

Bir yol haritası paylaşmaları gerekiyor. İşte şu süreç içerisinde oyunu stabil hale getirmekle uğraşacağız. Şu zamandan sonra yeni içerikleri ekleyeceğiz tarzı ama ses soluk yok.

Ben de büyük bir yama bekliyorum artık. Erken erişimden dolayı ağır eleştirmemeye özen göstersem de optimum sistem gereksinimlerini rahatlıkla karşılayan bir PC'nin başında kanser olmaktansa oynamamayı tercih ediyorum şu an.

Keşke yayınlasa ama çok sessizler. İçerik hususunda umut verici tek şey reddit'te dosyaları karıştıran arkadaşın bulduğu şeyler. Onun dışında tık yok firmadan.
Link varsa atsana ben de kurcaladım biraz ilginç şeyler bulan var mı merak ettim. Oyunda bir anda milyonlarca bugla boğuşmak zorunda kalmamak için yavaş yavaş ekleyecekler gibi bazı şeyleri mantıklı olan bu zaten.

Büyük firmaların Epic Games gibi Erken erişim oyunları bile ilk aylarda sadece hata çözümleri ve optimizasyon üzerine ilerliyor. Oyun stabil hale gelince yeni içerikler geliyor. Yakın dönem için içerik beklemek mantıklı olmaz. Modlarla ya da Multiplayer ile oyalanabilirsiniz. Ya da büyük yamaları bekleyebilirsiniz.

Türkçe Forum'da zaman geçirmemin başlıca nedenleri @Ambarad 'ın bahsettiği üzere " Niye kayıt oldum? Kendi dilimi içeren Türkçe foruma sahip diye. Kendi dilimde firmayı, oyunların gidişatını, son haberleri, gerekirse yetkililerle iletişime geçip, oyun hakkında geri bildirim yapabileyim diye. Sadece İngilizce bir foruma sahip olsa, kayıt olmaya gerek duymazdım. Türkçe forumu görünce ne düşünüyor insanlar? "Demek ki burada biz de söz sahibiyiz, fikirlerimiz önemseniyor" diye düşünüyor." idi.

Lakin uzun bir süre TaleWorlds ile iç içeysen eğer, Yabancı forumların daha çok önemsediğini ister istemez biliyorsun. Şey gibi bu.. öğrenilmiş çaresizlik. İngilizcem üst düzey olduğundan ötürü, İngilizce forumda takılıp, TW'nin EA ile ilgili sürecini Türkçe foruma kıyasla daha iyi bir şekilde takip edebiliyorum ve görüşlerimi sunabiliyorum. Görüşlerimi sunduğum zaman gerek Callum olsun gerek diğer Developerlar olsun bana ya da İngilizce text yazan bir çok kişiye süreç ile ilgili bilgi veriyorlar. Bir kaç gün önce Callum'un dediği ve büyük ihtimalle ben paylaşmasam Türkçe Forumda ki bir çok insanın haberi dahi olmayacak olduğu, Multiplayer Hotfix ve Voice Chat açıklamaları tarzında konuşmaları yayımlayıp, Türkçe'ye çevirip insanlara sundum. Aslında bu durumun böyle olmaması lazım. Nasıl İngilizce bir soru yöneltildiği zaman 1-2 üst düzey yetkili cevaplıyorsa aynı durumun Türkçe forumlarda da olması gerektiği kanısındayım. Bu oyunun Türk topluluğu azımsanacak gibi değil. Warband oyununda da böyleydi. Bannerlordta da böyle.

Last edited:
Türkçe Forum'da zaman geçirmemin başlıca nedenleri @Ambarad 'ın bahsettiği üzere " Niye kayıt oldum? Kendi dilimi içeren Türkçe foruma sahip diye. Kendi dilimde firmayı, oyunların gidişatını, son haberleri, gerekirse yetkililerle iletişime geçip, oyun hakkında geri bildirim yapabileyim diye. Sadece İngilizce bir foruma sahip olsa, kayıt olmaya gerek duymazdım. Türkçe forumu görünce ne düşünüyor insanlar? "Demek ki burada biz de söz sahibiyiz, fikirlerimiz önemseniyor" diye düşünüyor." idi.

Lakin uzun bir süre TaleWorlds ile iç içeysen eğer, Yabancı forumların daha çok önemsediğini ister istemez biliyorsun. Şey gibi bu.. öğrenilmiş çaresizlik. İngilizcem üst düzey olduğundan ötürü, İngilizce forumda takılıp, TW'nin EA ile ilgili sürecini Türkçe foruma kıyasla daha iyi bir şekilde takip edebiliyorum ve görüşlerimi sunabiliyorum. Görüşlerimi sunduğum zaman gerek Callum olsun gerek diğer Developerlar olsun bana ya da İngilizce text yazan bir çok kişiye süreç ile ilgili bilgi veriyorlar. Bir kaç gün önce Callum'un dediği ve büyük ihtimalle ben paylaşmasam Türkçe Forumda ki bir çok insanın haberi dahi olmayacak olduğu, Multiplayer Hotfix ve Voice Chat açıklamaları tarzında konuşmaları yayımlayıp, Türkçe'ye çevirip insanlara sunuyorum. Aslında bu durumun böyle olmaması lazım. Nasıl İngilizce bir soru yöneltildiği zaman 1-2 üst düzey yetkili cevaplıyorsa aynı durumun Türkçe forumlarda da olması gerektiği kanısındayım. Bu oyunun Türk topluluğu azımsanacak gibi değil. Warband oyununda da böyleydi. Bannerlordta da böyle.
o kadar haklısın ki.

Bu yazılanları okuyan mod veya dev var mıdır ondan bile şüpheliyim doğrusu. Gerçekten sadece Türkçe forum değil diğer dillerde de firma adına konuşabilecek birilerini bulmak zor değil. Şimdi Arda konu açsa Türkçe foruma böyle birisi arıyoruz diye bir sürü gönüllü olacak insan var yani. Olmadı gerçekten adam falan da tutabilirler toplulukla ilgilenen. Milletçe her huyumuz abartı olduğu için de böyle bir şey olduğunda firmayı göklere çıkarmayı da biliriz, firmanın işine de gelir.

"Bak etrafına 200 TL verdiğin Ubisoft oyunun geliştiricisi yazdığın Türkçe mesaja cevap veriyor mu? Talewords veriyor kardeşim, adamın dibi Talewords!"

Bu yazılanları okuyan mod veya dev var mıdır ondan bile şüpheliyim doğrusu. Gerçekten sadece Türkçe forum değil diğer dillerde de firma adına konuşabilecek birilerini bulmak zor değil. Şimdi Arda konu açsa Türkçe foruma böyle birisi arıyoruz diye bir sürü gönüllü olacak insan var yani. Olmadı gerçekten adam falan da tutabilirler toplulukla ilgilenen. Milletçe her huyumuz abartı olduğu için de böyle bir şey olduğunda firmayı göklere çıkarmayı da biliriz, firmanın işine de gelir.

"Bak etrafına 200 TL verdiğin Ubisoft oyunun geliştiricisi yazdığın Türkçe mesaja cevap veriyor mu? Talewords veriyor kardeşim, adamın dibi Talewords!"

Aslında adam tutmalarına falan da gerek yok hani. Sizin belirttiğiniz gibi Arda bir konu açsa; "Arkadaşlar TaleWorlds forumda bizimle beraber çalışacak gönüllü insanlar arıyoruz!" şeklinde bir itamda bulunsa, bu başvuruyu yapmanın belirli gereksinimleri olsa, bknz; Yaş, Dil bilgilisi vs. yüzlerce başvuru gelir ve bunun ayıklamasını-seçimini de TW yapabilir diye düşünüyorum. Bu kadar çileye, probleme gerek yok ki. Aslında resme baktığın zaman çözülmesi kafa yormayan, fazlasıyla basit bir şey.

Aslında adam tutmalarına falan da gerek yok hani. Sizin belirttiğiniz gibi Arda bir konu açsa; "Arkadaşlar TaleWorlds forumda bizimle beraber çalışacak gönüllü insanlar arıyoruz" şeklinde bir itamda bulunsa. Bu başvuruyu yapmanın belirli gereksinimleri olsa; Yaş, Dil bilgilisi vs. yüzlerce başvuru gelir ve bunun ayıklamasını da TW yapabilir diye düşünüyorum. Bu kadar çileye, probleme gerek yok ki. Aslında resme baktığın zaman çözülmesi kafa yormayan, fazlasıyla basit bir şey.

Bence Türkiye için satış rakamları iç açıcı değil o yüzden Türkçe forumu pek takmıyorlar. Bu yüzden Türkçe Çeviriyi bile tepki gelene kadar yapmadılar gelince baştan savma bir şekilde yaptılar. Çin için Basitleştirilmiş ve Geleneksel çeviri yapmalarının yanında oyunu kansız olarak çıkardılar çünkü orada büyük bir oyuncu topluluğu var ve satışlara baya katkıları olabilir. Çince gibi zor bir dil için bile uğraşmalarına rağmen kendi öz dilleri için tepki gelene kadar bir şey yapmadılar. Dediğiniz gibi çok basit bir çözümü var ama umurlarında olmadığı için yapmıyorlar. Bu arada Callum yada Geliştiricilerden birinin cevap verdiği bir konu örneği atabilir misiniz?

Satış rakamları bazlı çalışıyorlar ise şayet kapatsınlar Türkçe Forumu, bizlere de eyvallah çeksinler o zaman dostum. Görüşlerimizin bir anlam ifade etmediği bir forumda ne bizim onlara ne de onların bize ihtiyacı var demektir.

Callum'un cevap verdiği konuya şuradan ulaşabilirsin.

Satış rakamları bazlı çalışıyorlar ise şayet kapatsınlar Türkçe Forumu, bizlere de eyvallah çeksinler o zaman dostum. Görüşlerimizin bir anlam ifade etmediği bir forumda ne bizim onlara ne de onların bize ihtiyacı var demektir.

Callum'un cevap verdiği konuya şuradan ulaşabilirsin.

Sadece tahmin ediyorum. Çoğu firma bu şekilde çalışır mesela Ubisoft Türkçe Sosyal medya hesabı falan açtı. Son oyunlarını Türkçe Altyazı ile yayınladı. Çünkü Rainbow yapımları ülkemizde iyi satmış.

Crytek - CD Project Red falan ülkemiz için Özel fiyat ve Altyazı ile oyunlarını çıkardı. Ama tatmin edici satış rakamları bulamadılar. Bu yüzden yeni oyunlarında bunlara yatırım yapmadılar.

vay arkadaş bu oyun 150tl diye oyunu gömenlerin oyunda en aşağı 70 80 saati yoksa ben de bişey bilmiyorum :grin: Sabır arkadaşlar sabır daha 1 ay olmuş.Mucize mi bekliyorsunuz? Adamların "ohhh sattık oyunları tamam artık salalım" dediğini mi düşünüyorsunuz? Açıkçası her ne kadar çok eksikler olsa da ben şuanki haliyle oynarken eğlendim yani.Nice 60 dolarlık oyunlarım vardı 20 saat oynayıp bıraktığım. Şu merette 200-250 saat gömdüm simdiden.

Sadece tahmin ediyorum. Çoğu firma bu şekilde çalışır mesela Ubisoft Türkçe Sosyal medya hesabı falan açtı. Son oyunlarını Türkçe Altyazı ile yayınladı. Çünkü Rainbow yapımları ülkemizde iyi satmış.

Crytek - CD Project Red falan ülkemiz için Özel fiyat ve Altyazı ile oyunlarını çıkardı. Ama tatmin edici satış rakamları bulamadılar. Bu yüzden yeni oyunlarında bunlara yatırım yapmadılar.

Hepsinden haberim var. CD Project oyunlarını Özel fiyat ve altyazı ile yayımlamaya devam edecektir. Ubisoft ise Türkiye'ye has olan özel fiyatı şimdiden verdi. 60 dolar olan bir oyun 39 dolara denk geliyor Türkiye'ye özel fiyat.

Ama yukarıda belirttiğim gibi.. Görüşlerimizin şayet bir önemi yoksa bu Forum'un olmasının da bir anlamı yok.

vay arkadaş bu oyun 150tl diye oyunu gömenlerin oyunda en aşağı 70 80 saati yoksa ben de bişey bilmiyorum :grin: Sabır arkadaşlar sabır daha 1 ay olmuş.Mucize mi bekliyorsunuz? Adamların "ohhh sattık oyunları tamam artık salalım" dediğini mi düşünüyorsunuz? Açıkçası her ne kadar çok eksikler olsa da ben şuanki haliyle oynarken eğlendim yani.Nice 60 dolarlık oyunlarım vardı 20 saat oynayıp bıraktığım. Şu merette 200-250 saat gömdüm simdiden.

Lütfen yanlış anlama ama,
Ya okuduğunu anlama gibi bir özelliğin yok ya da fazlasıyla cahilsin dostum. Burada bizim konuştuğumuz konunun oyunu gömmek ile uzaktan yakından alakası yok. Firma'yı, Türkçe foruma ilgi göstermediği için eleştiriyoruz ki buna da hakkımız var.

Hepsinden haberim var. CD Project oyunlarını Özel fiyat ve altyazı ile yayımlamaya devam edecektir. Ubisoft ise Türkiye'ye has olan özel fiyatı şimdiden verdi. 60 dolar olan bir oyun 39 dolara denk geliyor Türkiye'ye özel fiyat.

Ama yukarıda belirttiğim gibi.. Görüşlerimizin şayet bir önemi yoksa bu Forum'un olmasının da bir anlamı yok.

TaleWords Çalışanları ile yapılan röportaj yayınlarını izlediğimde Türkçe foruma baktıklarını ama her zaman yorum yapmadıklarını söylemişlerdi. İşte sorun burada bakıyorlarsa globaldeki gibi geri dönüş almamız lazım.

Ben on adet hata bildirim konusu açtım. Bir ay boyunca geri dönüş olmadı. Globale açınca geri dönüş ve kayıt falan istediler.

TaleWords Çalışanları ile yapılan röportaj yayınlarını izlediğimde Türkçe foruma baktıklarını ama her zaman yorum yapmadıklarını söylemişlerdi. İşte sorun burada bakıyorlarsa globaldeki gibi geri dönüş almamız lazım.

Ben on adet hata bildirim konusu açtım. Bir ay boyunca geri dönüş olmadı. Globale açınca geri dönüş ve kayıt falan istediler.

:grin:

"Bakıyoruz moruk ama.. Meh.. We do not give a damn about Turkish community." yankılandı şuan kulaklarımda :grin:

Cevabı bu işte tam olarak. Üstüne daha fazla konuşulmasına gerek yok.

Status
Not open for further replies.
Back
Top Bottom