Mehmed Bir Cihan Fatihi 20 Mart Salı

Users who are viewing this thread

Status
Not open for further replies.

Nyssa

Grandmaster Knight
9205fc0c-f545-4036-944e-fea5bf3a9c2e.jpg

1451 yılında, babasının ölüm haberini alıp Manisa’dan Edirne’ye yani Payitahta doğru yola çıktığında Sultan Mehmed’in bir büyük hayali vardır. Cihanın gözbebeği Konstantinopolis’i fethetmek. Ancak büyük hayalinin önünde aşılması zor, büyük engeller belirecektir.
Kadim şehir yüzyıllar boyunca defalarca kuşatılmış; ama ne toplar güçlü surlarında tek bir gedik açabilmiş ne de Haliç’in devasa zinciri düşman gemilerine geçit vermiştir.
Üstelik Mehmed şehri almak istiyorsa yalnız Bizans İmparatorluğuna ve arkasındaki Hristiyan âlemine karşı değil, devlet içindeki en büyük muhalifi kudretli veziriazam Çandarlı Halil Paşa’ya karşı da mücadele etmek zorundadır.
Çağının çok ötesindeki bu büyük Sultan parlak zekâsı, askeri ve stratejik dehası, aklı ve zafere olan inancıyla, her türlü engeli aşarak ilerler. Tahta çıktıktan iki yıl sonra şehri kuşatır, yalnızca 53 gün süren bir kuşatmanın ardından, “imkânsız” denileni başararak Konstantinopolis’i fetheder.  En büyük hayalini gerçekleştirerek adını tarihe yazdırır.
O günden sonra Fatih namıyla anılan Sultan Mehmed Han, bu zaferiyle yeni bir çağın kapısını aralar ve yüzyıllar boyunca kıtalara hükmedecek olan büyük bir Cihan İmparatorluğunun da temellerini atar.
Mehmed Bir Cihan Fatihi yakında Kanal D’de!

Mehmed Bir Cihan Fatihi 3 Bölüm Fragman

Fotoğraflar
,V_TQJpPpUEmjjoPxJzBeew.jpg
,a4cMA3JBdUi295QEQzOQcA.jpg
,AoxW1Ya73Ea29_zik8HRYw.jpg
,iPr76ZI-Dkuq868k_-8zpA.jpg
,qMYuZpNQTUCxbS4gl4FUtw.jpg
,DI9IG8Go70yZjYT_ExE5NA.jpg
,ufBK4BDY_UKlYc2l5EA3_Q.jpg
,IfCG6pRjIkmrSjajUUVPlw.jpg
,NrSwF5RqbUW_cOZT54iEnA.jpg
,3BpYyrztb0-AUU14unB7mg.jpg
,2E9euk-elk6hoJ7Q_RvJ8Q.jpg
,hJGcsaW8akWrfum5mjLHWw.jpg
,mzSDekzp-kmVTWLL9dSxaw.jpg
,9BvqGV7US0GfB3IEvxWwOQ.jpg
,lvRsFHIQO0WQbPeGH6x2og.jpg
,8WG3ZMrS-0aNr3l90EXkEQ.jpg
,rkUoWHIsWkKfySLEF8Uj0A.jpg
,8sCEBR_N_U6hX-M7jYxTEA.jpg
Kanal: Kanal D Gün:20 Mart Salı 20:00

Fatih gerçekte 165 boyunda zayıf bir adam, 7 dil biliyor ve entellektüel birisi. Kenan 192 boyunda geniş omuzlu bir adam. Fatih savaşta savaşmamıştır, mühendis ve savaş dehasıdır. Bu bildiğin yaşlı bir spartacus olmuş, kılıcının müzedekiyle çok alakasız olması saçma olmuş. Birebir fotosu olan kılıcı yapmak yerine saçma sapan bir tasarım yapmışlar, fatihin kılıcı avrupadada ünlü o derece yani.

Turkish Cavalry said:
Fatih gerçekte 165 boyunda zayıf bir adam, 7 dil biliyor ve entellektüel birisi. Kenan 192 boyunda geniş omuzlu bir adam. Fatih savaşta savaşmamıştır, mühendis ve savaş dehasıdır. Bu bildiğin yaşlı bir spartacus olmuş, kılıcının müzedekiyle çok alakasız olması saçma olmuş. Birebir fotosu olan kılıcı yapmak yerine saçma sapan bir tasarım yapmışlar, fatihin kılıcı avrupadada ünlü o derece yani.

Kanal D bu, pek fazla birşey beklememek lazım. Bir Sultan'ın -ekstrem durumlar hariç- atından inip/düşüp savaşması pek gerçekçi değil. Bizzat düşmanla savaşsa bile düşmanların yanına o kadar yaklaşması yine gerçekçi değil. Etrafında büyük bir muhafız alayı olması lazım. Elini kolunu sallayarak yaklaşan düşmanla değil muhafızların yaklaşmasına izin verdiği düşmanlarla savaşması lazım. Ne kadar büyük komutan koskoca sultan desekte bu aksine daha büyük bir neden "safe" oynamasına. :grin:

Bizde bu dizileri History Channel gibi bir kanal olmadığı sürece yasaklamak lazım. Gerçekçilikten uzak ve prodüksiyon çok kötü oluyor. Trt'nin kiler de, Show Tv'nin kiler de, Kanal D'nin kiler de.

Muhteşem yüzyıl vakası beklediğim bir dizi. Ama ilk bölümde böyle bir izlenim vermedi. Eksiklikler ve yanlışlıklar vardı tabi. Sonraki bölümlerde amacının ne olduğu ortaya çıkar?

Ayrıca dizinin senaristinin "zulüm 1453'te başladı." minvalinde sözleri olduğunu duydum daha önceden bu doğru mudur, bilgisi olan var mı?

Edit: Kendisi söylememiş bu sloganın geçtiği gezi eylemlerine katıldığı için eleştiriliyor şimdi öğrendim.

Çünkü o Fatih. Tek dövüşecek tabi. Neyse dizinin sahnelerine baktım. İç açmadı. Görsel efekt felaketine hiç girmiyorum. Bana verseler daha iyisini yapabilirmişim.

Yok lan çok para gitmemiştir, malzemenin 10 da 8'i muhteşem yüzyıldan kalma. Tam vasat diyemem ama ben beğenmedim pek, gerek yoktu böyle bir projeye. Kenan İmirzaoğlu bu rol için uygun değil, iyi bir oyuncu ama yaşından ötürü bu tarz roller ona uygun değil bence. Bu saatten sonra o adamı ancak ağır bir mafya babası veya sağlam bir polis karakteri kurtarır, sonra da emekli olsun adam ekranlarda eskidi ulan.

Malzemenin 10 da 8'i muhteşem yüzyıldan kalma olması beleş veya daha ucuz yapmıyor. Kenan hep odun bir oyuncuydu, böyle bir karaktere daha da olmamış. Yaşla alakası yok.

Status
Not open for further replies.
Back
Top Bottom