Westworld | HBO

Users who are viewing this thread

Westworld, Nolan kardeşlerden Jonathan Nolan ve eşi Lisa Joy'un HBO* için oluşturdukları 2016'da ilk bölümü yayınlanan bilim kurgu gerilim türünde televizyon dizisi. Dizi Westworld 1973 filminden uyarlama olmasına rağmen, bir çok ayrılık içermekte. Nolan eşi Joy'un yanı sıra yönetici yapımcı olarak görev alırken J.J. Abrams ve Bryan Burk, Nolan ile birlikte konuyu işlemektedir.

Westworld, Doktor Robert Ford’un (Anthony Hopkins) yarattığı, yüksek gerçeklikli bir western tarzı eğlence parkının adı. Bu sözde eğlence parkında, günlüğü 1000 dolar karşılığında robotlarla cinsel fantezilerden, zevkine adam öldürmeye kadar bir dizi “eğlence”yi yaşayabiliyor ziyaretçiler. Kadrosuyla sezona sağlam bir giriş yapan Westworld aynı zamanda, IMDb'den de 9.0/10 puan aldı. Ve müziklerini de, bu diziyi gölgesinde bırakan GoT'un bestecesi Ramin Djawadi besteliyor. Konusu bakımından twisterle dolu olan hikayesi de, insanlığı ve geldiği noktayı sorgulatır derecede. Sezon 2 onayı alan dizi, şimdiden 2018'in iddiali dizileri arasında yerini almış gözüküyor.

r2oVgP.png

Bu dizinin bu vakite kadar konusunun olmaması büyük ayıp. Comic-con fragmanını izledim ağzımın suyu aktı. Yakın zamanda tekrar izlemeyi düşünüyorumn ilk sezonu.

dizi kaliteli, evet, konusu da güzel ama işleniş ? hayır, işlenişine güzel diyemem.

ayrıca bu diziyi böyle ayılıp bayılıp izleyen, sanki diziyi izleyince 200 iq ya sahip oluyormuş gibi davranan insanlar gördüm çevremde, onlar da beni biraz soğuttu diziden. anthony hopkins oyunculuğunu konuşturmuş laf yok, ancak diziye onu sokmalarının sebebi tamamen marka olarak ismini kullanmaları bence.
ki kendisi ilk sezon sonunda da öldü beklediğim gibi

ayrıca bu dizinin konusu zaten vardı diye hatırlıyorum, izlerken finde falan ileti atıyordu bazı şeyleri açıklıyordu o konuda

kierrakennedy ▶️️ said:
dizi kaliteli, evet, konusu da güzel ama işleniş ? hayır, işlenişine güzel diyemem.

ayrıca bu diziyi böyle ayılıp bayılıp izleyen, sanki diziyi izleyince 200 iq ya sahip oluyormuş gibi davranan insanlar gördüm çevremde, onlar da beni biraz soğuttu diziden. anthony hopkins oyunculuğunu konuşturmuş laf yok, ancak diziye onu sokmalarının sebebi tamamen marka olarak ismini kullanmaları bence.
ki kendisi ilk sezon sonunda da öldü beklediğim gibi

ayrıca bu dizinin konusu zaten vardı diye hatırlıyorum, izlerken finde falan ileti atıyordu bazı şeyleri açıklıyordu o konuda
"Etrafımdaki insanlar farklı ve zeki görünmek için izliyor, öyleyse ben daha farklı ve daha zeki görünmek için diziyi kötülemeliyim."

aynen bu diziyi kötüleyen herkes zeki görünüyor çünkü :lol:

gidip az ekşi sözlükte westworld başlığına bakarsanız anlarsınız demek istediğim tipleri. bunu beğenmeyeni engelliyorum diyeni var, bunu beğenmeyen cennet mahallesi izlesin diyen var, var da var. bir diziyi izledi ya sherlock oldu sanki zibidi.

Evet, diziyi anlayan ve seven sherlock veya en iyi felsefe bilen, en akıllısı olmuyor. Amma;

Bence de bu diziyi işleniş açısından beğenmeyen gitsin Cennet Mahallesi veya Asmalı Konak izlesin. Yıllardan beri ele alınan yapay zeka temasını bu kadar farklı bir şekilde ve mükemmel bir kurguyla ele alan bir diziyi beğenmemek. Bak hemde işleniş açısından, "i ş l e n i ş" . Bilemiyorum. Belki lineer olmayan senaryo kafanızı bulandırıyordur, ona da bir şey diyemem.  Ayrıca kabul etmek gerek internet popüler olan bir şeyi beğenmemeyi marifet sanan tiplerle doldu, Ekşi'de olan başlığın neredeyse yüzde 25'i bu kesim oluşturuyor. Bu aşırı görülebilecek tepkimin sebebi budur. Kişisel algılamayın lütfen.

yıllardan beri yapay zeka temasını kim ele almış daha önce ? ben hiç bu konuda çekilen bir dizi izlemedim, duymadım da. isim ver izleyelim o halde.

senaryonun linear olmamasının beğenmememde bir etki yarattığını düşünmüyorum. hatta aksine dizinin "+" yanlarından birisi bu.

beni diziden en çok soğutan şeylerden birisi siyah fahişe kadın hostun o şirketteki iki tane salak nerdü kontrolü altına alması oldu.
hop şurdan gücümü intimi vitimi 10 verin de her şeyi bileyim olayına getirdiler resmen. sıfırdan tamamen sanal olan robotlar yapan, bunları balmumuna batırıp çıkartan, bunlara yapay zeka yazan teknolojiye sahip insanlar böyle bir şeyin önüne nasıl geçemez ? tamamen fiyasko bir olay örgüsüydü bence.

doktor bernard'ın aslında bir robot olduğu çok belliydi, ve bu açıklandığında gram şaşırmadım. bence fazla klişeydi. ha yüzünün falan ford'un eski arkadaşı ile aynı olduğunu öngörmemiştim, orada yakaladı beni.

şu önüne geleni öldüren siyah giyen adamın olayını taaaa dizinin sonuna kadar anlamamıştım, en sonunda onun bizim william'ın yaşlılık hali olduğunu açıkladılar. oradan ne çıkacak hala merak ediyorum.
bir labirenttir gidiyor bakalım nereye bağlayacaklar merak içerisindeyim.

ayrıca ilk 3 ya da 4 bölüm her bölümün ilk 5 dakikası dolores'in mal mal kameraya bakması da beni irrite etti bir süre sonra.

Bazı diziler var sağlam konuyla sağlam giriyorlar ama nereye gideceklerini bilmiyorlar senaristler hem yardırmak milletin ağzını açık bıraktırmak istiyo onları yapıp saçma bir duruma gelince lan şimdi ne yapıcaz biz deyip saçmalamaya başlıyorlar. Keza Mr. Robot. Sağlam girdi o dönem herkes onu konuştu sonra söndü balonu. Senaryo saçmaladı gizem katalım filan derken sıçtılar. Şimdi heyecanla bekleyen çok az kişi vardır. Keza Da Vincis Deamons da öyleydi. İlk sezon baya iyiydi ikinci sezon düşüşe geçtiler 3. sezon direk leş. Son sezonda Allahtan bir tık toparladılar. Hani siz acaba sonraki sezonda ne olacak acaba diyorsunuz ya, hah muhtemelen senaristler de aynı şeyi söylüyor. Bence muhteşem konuyu senaristler yedi, eline gözüne bulaştırdı.

Yapay zeka ile ilgili dizi önceden hatırlamıyorum ama film çok var.

kierrakennedy ▶️️ said:
yıllardan beri yapay zeka temasını kim ele almış daha önce ? ben hiç bu konuda çekilen bir dizi izlemedim, duymadım da. isim ver izleyelim o halde.

senaryonun linear olmamasının beğenmememde bir etki yarattığını düşünmüyorum. hatta aksine dizinin "+" yanlarından birisi bu.

beni diziden en çok soğutan şeylerden birisi siyah fahişe kadın hostun o şirketteki iki tane salak nerdü kontrolü altına alması oldu.
hop şurdan gücümü intimi vitimi 10 verin de her şeyi bileyim olayına getirdiler resmen. sıfırdan tamamen sanal olan robotlar yapan, bunları balmumuna batırıp çıkartan, bunlara yapay zeka yazan teknolojiye sahip insanlar böyle bir şeyin önüne nasıl geçemez ? tamamen fiyasko bir olay örgüsüydü bence.

doktor bernard'ın aslında bir robot olduğu çok belliydi, ve bu açıklandığında gram şaşırmadım. bence fazla klişeydi. ha yüzünün falan ford'un eski arkadaşı ile aynı olduğunu öngörmemiştim, orada yakaladı beni.

şu önüne geleni öldüren siyah giyen adamın olayını taaaa dizinin sonuna kadar anlamamıştım, en sonunda onun bizim william'ın yaşlılık hali olduğunu açıkladılar. oradan ne çıkacak hala merak ediyorum.
bir labirenttir gidiyor bakalım nereye bağlayacaklar merak içerisindeyim.

ayrıca ilk 3 ya da 4 bölüm her bölümün ilk 5 dakikası dolores'in mal mal kameraya bakması da beni irrite etti bir süre sonra.
Black Mirror, Person of Interest ve Ghost in the Shell. Hepsi de oldukça sağlam yapımlar. Hele Ghost in the Shell bunların hepsinin babasıdır. (Mangadır kendisi.) Ayrıca olaya sadece dizi olarak bakmamak gerek binlerce film çıktı şu zamana kadar. Westworld'de aslında bir filmdir. Aha sana posteri:
latest
Bildiğin robotlar ayaklanıyor filmidir hatta. Lakin dizinin filmdeki bu klişe temayı bu kadar sağlam bir kurguya oturtması beni hayran bıraktırdı. Bilmiyorum belki ben zevksizimdir, lakin işlenişe laf etmek abeste işgalden öte bir şey değil bana göre.

Edit: Senaryo Jonathan Nolan'ın ellerinden çıkma. Jonathan kardeşime güvenim tam, sıçıp sıvama ihtimalini çok az buluyorum. Umutla bakıyorum yeni sezona.

@kierra Sen bence tam anlayamamışsın veya anlamak için çaba sarfetmemişsin. Bana öyle geldi gibi.

Mesela o siyahi fahişenin Ford'un ve Bernard'ın yapay zekayı özgürleştirme projesinin en önemli meyvesi olduğu. 
                  ??
        - Self Interest -
      - Improvisation -
          - Memory-
Yukarıdaki piramit dizide Arnold'un ve Ford'un bir hipotezi aslında. Bellek yüklüyorlar, hatta doğaçlama yeteneği dahi veriyorlar ama belirli bir programdan dışarı çıkamıyor hiç bir Host. İşte o noktada Julian Jaynes'in düşüncesi olan, ve genelde bilim insanları arasında kabul gören sağ-sol beyin hipotezi ortaya geliyor. Yani bu adam, binlerce yıl önce beynin iki tarafa bölündüğünü, sol beynin korku ve stres anında sağ beynin gönderdiği uyarılarla yatıştırıldığını söylüyor. Aynı zamanda geçmişteki insanların rüyalarının da günümüzdekilerden aşırı farklı olup, rüyalarında tanrılarla konuştukları için tanrıların sesi onlara ne yapacaklarını ne yapamayacaklarını gösteriyor. Bir nevi taş odun kafalı bir zihin, tanrı figürünün arkasında bir bilinç kazanmış oluyor. Tanrının sesi dediği şey, aslında donuk bir zihnin bilinç kazanmasıdır. Binlerce yıl sonucunda bu bilinç kendini geliştiriyor, fakat hala bazı kimselerde tanrının sesi ortaya çıkabiliyor. İşte bu kişilere de şizofren diyoruz, hatta peygamber dahi diyoruz. Jaynes zaten bildiğim kadarıyla bu görüşlerinden dolayı bayağı din adamından eleştri alıyor. Dizide işte bu adamın görüşü etrafında şekillendiriyor, robotların bilinç kazanmasını hatta Dr. Ford'un quotelerine baktığında arka planda insanlığın bilinç kazanmasıyla alakalı bir yığın Jaynes'in fikirlerini bulursun. Son olarak da geçmişte insanların bilinç kazanması için nasıl tanrılar ve sesleri yardımcı öğre olmuşsa, robotların bilinç kazanması için de Ford ile Arnold'un sesleri yardımcı olmuştur. Bir nevi bicameral mind yani piramitin en üst katı böyle tamamlanıyor.   

Gerek felsefi açıdan, gerek insan ilişkileri, acının gerçek kişiliği oluşturması ve kompleks senaryosu açısından ölmeden önce izlenilesi gereken bir dizi. Bayıldım, bayıldım!

Back
Top Bottom