Ötüken Nerede?

Users who are viewing this thread

Folcred

Ötüken nerede ya? Rusyada mı, Moğolistan da mı? Bilgilerimizi paylaşalım!

Araştırmak bir yere kadar, Ciddiyim bir türlü çıkamadım şu sorudan. Ayrıca, tek Ötüken için soru açmadım, Başka sorularımda var.

Celal Şengör Orhun Yazıtlarını görmek için Moğolistan'a gittiğini söylemişti.Taşın bir yüzünün baktığı yerin Ötüken'e çok benzediğini iddia etti.Tarihin Arka Odası programında söyledi fakat hangisi olduğunu anımsamıyorum.Hepsini tek tek izlersin artık. :grin:

:grin: , Teşekkürler bilgi için, biraz daha bilgilenmek istiyorum; Farklı cevapları olanda atsınlar, ayrıca bir diğer sorum
Kazakların,Kırgızların,Tatarların,Bulgarların,Macarların,Özbeklerin kökleri, Geçende bir arkadaşım Taciklere Türk demişti :facepalm:

Tacikler Türk değl ama Tacikistanın büyük bölümü Türk bölgesi
Gandalf the Grey said:
:grin: , Teşekkürler bilgi için, biraz daha bilgilenmek istiyorum; Farklı cevapları olanda atsınlar, ayrıca bir diğer sorum
Kazakların,Kırgızların,Tatarların,Bulgarların,Macarların,Özbeklerin kökleri, Geçende bir arkadaşım Taciklere Türk demişti :facepalm:
Kazak,Kırgız,Tatar,Özbek,Macar Türktür.
Yalnız Macarlar sonradan slavlaşmıştır.Sen Macaristanda siz Türksünüz dersen seni döverler ama.Hatta Macarlar köklerini unutmamak için her yıl bir festival düzenliyolar çadırlar kuruyorlar Avrupa Hunlarını ve Başbuğ Attila yı anıyorlar.
Ha bide Ötüken Moğolistan da.

Gandalf the Grey said:
O tür söylentiler filan var.Kızıldereliler,Ruslar ve Macarlar'ın kökenlerinin Türk olduğunu ileri sürüyorlar.Fakat bir kesinlik kazanmış değil.Hatta forumda bir ara bir konu vardı,Yiğit Gün'e aitti.O konuyu bulabilirsen,bu soruna daha iyi bir yanıt alabileceğini zannediyorum.

Kızılderilerin Türk olduğuna şahsen inanıyorum.Çünki Türklerin şaman ve Göktengri inancına çok benzer özellikleri var özellikle Atlı Okçuluk yapmaları.Kazak Türklerinin bir kısmı gerçek Türk bir kısmı Türk Rus karışımı bişey yani bi nevi dayısı gibi bişey oluyoruz Rusların.Ama Ruslar KESİNLİKLE TÜRK DEĞİLDİR!Dediğim gibi Macarlarda Türktür fakat Slavlaşmıştır.

İşbara Alp said:
Gandalf the Grey said:
Yalnız Macarlar sonradan slavlaşmıştır.Sen Macaristanda siz Türksünüz dersen seni döverler ama.Hatta Macarlar köklerini unutmamak için her yıl bir festival düzenliyolar çadırlar kuruyorlar Avrupa Hunlarını ve Başbuğ Attila yı anıyorlar.
Macarlar Türk değil. Türkler gibi Hun kökenliler dersek daha doğru bir deyiş olur.

Ruslar kesinlikle Türk değil.Hiç alakaları yok.

Kızılderililerin Orta Asya Toplulukları'na benzemesinin temel nedeni aşağıdaki resim.Üzerine pek de konuşmaya gerek yok zaten resimden anlayacaksınız.
BDXV09.jpg

Sly said:
İşbara Alp said:
Gandalf the Grey said:
Macarlar Türk değil. Türkler gibi Hun kökenliler dersek daha doğru bir deyiş olur.

Ruslar kesinlikle Türk değil.Hiç alakaları yok.

Kızılderililerin Orta Asya Toplulukları'na benzemesinin temel nedeni aşağıdaki resim.Üzerine pek de konuşmaya gerek yok zaten resimden anlayacaksınız.
BDXV09.jpg
Katılııyorum.Macarlarla akrabayız yani.Bilgilendirdiğin için teşekkürleri

Tiags Luvianne Versorium said:
Orta dünyada

Bana Okul Seviyesine çıkıp iniyorsun mesajına sana laf olarak veriyorum.

Peki ya özbekler? Türk olduklarını biliyoruz tamam hadi ama, Bana biraz İrani gibi geliyor.

Gandalf the Grey said:
Tiags Luvianne Versorium said:
Orta dünyada

Bana Okul Seviyesine çıkıp iniyorsun mesajına sana laf olarak veriyorum.

Peki ya özbekler? Türk olduklarını biliyoruz tamam hadi ama, Bana biraz İrani gibi geliyor.
Yav araya İranlılarda kaynamıştır işte :lol:
Kazak Türklerinin bir kısmı gerçek Türk bir kısmı Türk Rus karışımı bişey yani bi nevi dayısı gibi bişey oluyoruz Rusların
Aklındaki İran meselesi İşbara Alp'ın dediği gibi olabilir.Ama pek bir fikrim yok ginede.

Bu Japonlar ne peki? Ortaasya'dan, Çinlilerin gemilerini çalıp Japonyaya geçtiği söyleniyor?

Magyar kabilesi, eve Turani bir kabiledir, ama Türk mü bilinemez diye düşünüyorum.

Finler'in Turani olma ihtimali de var Turani kabilelerden etkinlenme olma ihtimali de.

Bulgarlar türktür, Bulgar Türkçede zaten karışmak demek. Hunlar dağıldıktan sonra, çeşitli türk kavimleri karışıp "Bulganmak" tan gelip "Bulgar" ismini aldılar. Tabi şu an ağır slavlaştılar orası başka.

Back
Top Bottom