Ermeni Soykırımı var mı?

Türkler Ermenilere soykırım uyguladı mı?

• Evet

Votes: 54 20.5%
  • Hayır

Votes: 210 79.5%

• Total voters
    264

Users who are viewing this thread

Kızagan

Banned
Evet arkadaşlar konu başlıktan da belli. Osmanlı Ermenilere soykırım uyguladı mı? Bana kalırsa uygulamadı. Ermeniler Osmanlı erkekleri gönüllü olarak 1. dünya savaşına gidince geride kalan çocuklara ve kadınlara saldırdılar. Öldürdüler(Hepsi değil ama çoğunluk olarak çeteler) 1. Dünya savaşından gelince sinirlenip kendine hakim olamayanlar ve çetelerdeki insanlara saldıranlar oldu. Ölü ve yaralı sayısı ise az. Sonunda Padişah'ta çözüm olarak tüm Ermenileri Güney'e yerleştirmeye karar verdi ve yanlarına bir miktar refakatçi asker vererek yolladı. Ancak yol üzerinde refakatçi Osmanlı askerleri bir çok kez saldırıya uğradı ve bu saldırıda bir miktar ermeni öldü. Ancak Ermenilerin dediği gibi 2,3 milyon kişi ölmedi. Bu benim düşüncem tabi.

tablosu ve "Anadolu, bundan maada, Vilâyat-ı Şarkıye Müslümanlarından savaş işlemleri yüzünden, veya mülteci olarak 500.000'ini kaybetmiştir. 800.000 Ermeni ve 200.000 Rum da katl ve tehcir yüzünden veya amele taburlarında ölmüştür..." kaydını ve Yarbay Nihat'ın "Bizim [Türkiye'nin] resmi kaynaklara göre de doğru saymak gerekir." tespitini aktarır.

Yusuf Hikmet Bayur'un sözleri de böyle.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Ermeni_K%C4%B1r%C4%B1m%C4%B1

Dönemin kaynakları olmadığını gösteriyor ama bu yaz Kürecik'te ki Amerikan üssü'nün olduğu yere belgesel çekmeye gitmiştik. Halkın görüşlerini alırken bir adam anlattı. (en az 75 yaşında) anlatıyor işte babam 15 ermeni öldürdü falan diyordu. :grin: Az çokta olsa bir şeyler olmuş zaten savaş dönemi hiç olmamış demek saçmalıktan ibaret. Savaş dönemi ölümden daha fazla bir şey yok. Ama ermenilerin verdikleri rakamlar kaba etlerden çıkma bence.

Senkron said:
Dönemin kaynakları olmadığını gösteriyor ama bu yaz Kürecik'te ki Amerikan üssü'nün olduğu yere belgesel çekmeye gitmiştik. Halkın görüşlerini alırken bir adam anlattı. (en az 75 yaşında) anlatıyor işte babam 15 ermeni öldürdü falan diyordu. :grin: Az çokta olsa bir şeyler olmuş zaten savaş dönemi hiç olmamış demek saçmalıktan ibaret. Savaş dönemi ölümden daha fazla bir şey yok. Ama ermenilerin verdikleri rakamlar kaba etlerden çıkma bence.

İşte. Ben dedim zaten savaştan döndükten sonra saldıranlar olmuş. Karını çocuğunu öldürseler sen saldırmaz mıydın? Karını çocuğunu öldüren adamlar sokakta önünden geçiyorlar. Bir şeyler olmuş ama devlet olarak bir soykırım söz konusu değil.

Açıkça söylemek gerekirse katliamlar yok değildi. Hatta bayağı bayağı yapılıyordu. Fakat bunun hükümet destekli yapıldığı net değil, hatta bana kalırsa arkasında hükümet hiç yoktu. Bu daha çok sürekli arkalarından vurulan bir milletin başkaldırıda bulunan gözü dönmüş fertlerinin işidir. Yani yerel direnişçilerin.

Swordmaster said:
Açıkça söylemek gerekirse katliamlar yok değildi. Hatta bayağı bayağı yapılıyordu. Fakat bunun hükümet destekli yapıldığı net değil, hatta bana kalırsa arkasında hükümet hiç yoktu. Bu daha çok sürekli arkalarından vurulan bir milletin başkaldırıda bulunan gözü dönmüş fertlerinin işidir. Yani yerel direnişçilerin.
Aynen öyle, Ermeniler zamanında köyleri basıp çoluk çocuk yaktığı için, bu durumdan canı yanan bazı yerel direnişçiler (kürt aşiretleri gibi)
KATLİAM YAPAN ERMENİLERE katliam uyguladılar.

Masum insanlar da gitti yalnız. Dedem anlatırdı, küçüklüğünde kasabadan bir amca tanırmış, onun gençliğinde bir gün tanıdığı iyi bir komşu Hristiyan aileyle beraber at arabasıyla giderken Laz çeteciler yolu kesip aileyi götürmüşler. (Sanırsam Topal Osman'ın adamları) Aileden uzun süre haber alınamamış, sonra yakında mağaralarda cesetlerine rastlamışlar. Bugün Ege'deki mağaralara vesaire detaylı bir arama yapsalar bir sürü toplu gömünün bulunacağı büyük bir ihtimal.

Aslında üçümüz hatta Senkron'da dahil dördümüz aynı şeyden bahsediyoruz ben de başlıkta ve Senkron'a cevabımda dedim sizin dediğiniz şeyi. Swordmaster çok haklı hep arkamızdan vurulduk her neredeyse her çağda.

Swordmaster ikinci yorumuna hitaben; Haklısın ama bence bu konunun asıl sorumlusu Ermeni çetelerdir. Ermeni çetelerden sonra Türklerdir.

Onlar var tabii, fakat bunun sistematikliği tartışılır. Yani, Nazilerin tasarladığı gibi toplama kamplarında adam yakma ya da zehirleme gibi bir girişimleri yok bildiğimiz kadarıyla. Ha koca bir halkı savaş ortasında kilometrelerce öteye taşımak da ne kadar akıllıca o da meçhul.

Nasıl tartışılır? Sadece İstanbul'da 2500 ermeni tutuklandı ve sürüldü. Yüzbinlerce insan çöldeki toplama kamplarına gönderildi. Bu kamplara ulaşamadan ölenleri, öldürülenleri geçtim, kamplara varabilenler de öldü. İnsanları yaşatacak kamplar değildir bunlar; ne su ne yiyecek, ne yatacak yer vardı yeterince.

Ben sadece kıyaslama yapıyordum, yoksa dediğim gibi o kesimin iyiliğini düşünen bir akıl böyle bir işe girişmez.

Edit: Tehcir Ermenilere yönelik olmuş olabilir, fakat ülkenin her kesiminde bir katliam varsa bu sadece tek hedefli bir şeyden çıkmış olur. Bugün mesela birkaç yerde okuduğumda Ermeni Soykırımı'nın yanında Süryani Soykırımı diye de anlatılan bir olay var.

Abi sorun yok demiyorum ki, sadece kıyaslama yapıyorum, o kadar.

Türkiye'de 1945'te bile Hristiyanlara ters gözle bakılmış ve hor görülmüşse var demek ki birşeyler.

Kleidophoros said:
Nasıl tartışılır? Sadece İstanbul'da 2500 ermeni tutuklandı ve sürüldü. Yüzbinlerce insan çöldeki toplama kamplarına gönderildi. Bu kamplara ulaşamadan ölenleri, öldürülenleri geçtim, kamplara varabilenler de öldü. İnsanları yaşatacak kamplar değildir bunlar; ne su ne yiyecek, ne yatacak yer vardı yeterince.

Cidden ne bekleniyordu anlamıyorum? Osmanlı / Türkiye tarihinin en zor zamanlarından birini yaşıyor kendi askerleri donma tehlikesi, aç kalma tehlikesi yaşıyor. Bütün bunlar olurken yıllarca toprak, yemek, su verip asimile etmediğimiz bir toplum bizim topraklarımız da bizim halkımızı kesmeye başlıyor. Siz ne yapardınız o zaman? Bırakın kessinler mi derdiniz? Yok yani bu bir gerçek kabul edilmeli artık ''ermeniler savaştan yararlanıp orada devlet kurmaya çalışıyorlardı'' ne yapılabilirdi? Bir an önce kontrol altına alınmasalardı orada kaç tane daha Türk ölecekti? Savaşın ortasında durduk yere dur şu ermenileri de yok edelim demediler ya. Bu tartışmayı her gördüğüm de o kadar üzülüyorum ki... Çünkü ölen sadece ermeniler gibi gösteriliyor kaç masum türk öldü kim bilir? Rusya şuan ermeni olayı ile ilgili elin de ki bilgileri bir sunsa resmi olarak donup kalırsınız, çünkü  rusya belgelemiş o dönem olanları resmi olarak. Onuda vermiyorlar, tabi bir kaç ülke daha var ama onlar da bu tartışmadan yararlandığı için ses çıkarmıyorlar.

Adana'nin ilcelerinden Kozan ve Saimbeyli'de ise firinlar varmis. tabi istilacilar Fransiz olunca firinlarda neler yapildigini anlamak gerek.

whitblue said:
Kleidophoros said:

Cidden ne bekleniyordu anlamıyorum? Osmanlı / Türkiye tarihinin en zor zamanlarından birini yaşıyor kendi askerleri donma tehlikesi, aç kalma tehlikesi yaşıyor. Bütün bunlar olurken yıllarca toprak, yemek, su verip asimile etmediğimiz bir toplum bizim topraklarımız da bizim halkımızı kesmeye başlıyor. Siz ne yapardınız o zaman? Bırakın kessinler mi derdiniz? Yok yani bu bir gerçek kabul edilmeli artık ''ermeniler savaştan yararlanıp orada devlet kurmaya çalışıyorlardı'' ne yapılabilirdi? Bir an önce kontrol altına alınmasalardı orada kaç tane daha Türk ölecekti? Savaşın ortasında durduk yere dur şu ermenileri de yok edelim demediler ya. Bu tartışmayı her gördüğüm de o kadar üzülüyorum ki... Çünkü ölen sadece ermeniler gibi gösteriliyor kaç masum türk öldü kim bilir? Rusya şuan ermeni olayı ile ilgili elin de ki bilgileri bir sunsa resmi olarak donup kalırsınız, çünkü  rusya belgelemiş o dönem olanları resmi olarak. Onuda vermiyorlar, tabi bir kaç ülke daha var ama onlar da bu tartışmadan yararlandığı için ses çıkarmıyorlar.
Yüzbinlerce adam mı başkaldırdı, köy bastı, türkleri kesti? Toptancılığı bırakın önce bi. Sonra da bahane uydurmayı bırakın; askerimiz aç, açıkta, bunlar da bizi arkadan vurdu; e biz de kestik. E zaten olay o işte; kestiniz mi hacı adamları? Kendin diyorsun kestik diye. Ötesi var mı? Yok. Konu niye kastik bu adamları değil, kestik mi kesmedik mi; konu bu. E sen de kestik dediğine göre neyi tartışıyorsun anlayamıyorum.

Sen gördün galiba Rusların göstermedikleri belgeleri. KGB ile ilişkin nedir?

Genghis Khan said:
Adana'nin ilcelerinden Kozan ve Saimbeyli'de ise firinlar varmis. tabi istilacilar Fransiz olunca firinlarda neler yapildigini anlamak gerek.
Baget mi yapılıyomuş?

Soykırım olacak derecede değil ama olaylar olmuş tabiki. Anadoluda ki ermeni nüfusunu bakmak yeterli.
Klei sen bilirsin bu ermeniler nasıl zengin oldu ? Yada Swordmaster sende oradan biliyormuşsun gibi gözüküyorsun biliyorsan söyleyiver :razz:

Genghis Khan said:
Yok. senin benim vatandasim, atam yakiliyormus.
Mış, muş. Var mı belge bilgi?

Senkron said:
Soykırım olacak derecede değil ama olaylar olmuş tabiki. Anadoluda ki ermeni nüfusunu bakmak yeterli.
Klei sen bilirsin bu ermeniler nasıl zengin oldu ?
Nerden bileyim ben ermeniler nasıl zengin oldu? Hiç fakir ermeni yok yani öyle mi, hepsi zengin bunların? Gömü mü buldular acaba? Yoksa ticaretle falan mı uğraştılar başka kimse uğraşmıyorken?

TRT'nin bununla ilgili güzel bir belgeseli vardı, o dönemden hayatta kalmış ihtiyarlarla röportajlar falan vardı. Ben de bir süre araştırmalar falan yaptım, ve de kanımca, bölgedeki Ermeniler kışkırtılmış, orada Ermeni terör örgütleri falan da kurulmuş. Tabi bir süre yerel halkın kendi içi arasında çatışmalar oluyor, ama ben buna soykırım denebileceğini sanmıyorum.

Back
Top Bottom