Twin Falls - Unde vorbim despre industria autohtona de jocuri

Users who are viewing this thread

  Nu de mult am inceput designul pentru un joc numit Twin Falls. Fiind student la Facultatea de Inginerie Electrica si Stiinta Calculatoarelor (pompos nume, nu credeti?), am presupus ca voi gasi oamenii de care am nevoie fara mari probleme. M-am inselat amarnic.
  Dar mai intai sa vedem de ce e nevoie sa stim ca sa ne apucam sa facem un joc.
  Incepem cu imaginatia, nu? Dar asta nu e greu de gasit si e gratis. Daca gasesti ideea, nu iti ia mult sa o scrii pe hartie (sau pe calculator, mai nou, ca sa nu mai omoram copacii). Corect. Ai ideea! Bravo... acum iti trebuie oameni: artisti (2D si 3D) si programatori (-minimul necesar-). Pai am zis ca gasesc programatori garla la facultate. Ce palma am primit! Unul nu stie JavaScript (Engine-ul ales de mine foloseste Javascript), iar cei care stiu, ori au licenta si nu au timp, ori nu le place. Din 500 de studenti, unul nu am gasit. Sa nu mai vorbesc de artisti. Intr-adevar, avem in echipa curenta 2 concept-artist talentati si muncitori. Dar artisti 3D? Slabe sanse. Probabil sunt singurul din toata facultatea aia care stie de gmax, 3D Studio Max sau orice alt program de editare 3D.
  Si uite asa am ramas cu ideea jocului. Twin Falls a inceput bine. Chiar daca suntem putini (adica 5 insi), muncim si avem sperante ca vom scoate macar ceva sa le aratam oamenilor. Fara bani si fara scule, ne taram si facem ce putem.
  Oare in stadiul asta e industria noastra de jocuri pe calculator? Sa nu vorbim de UBISoft Bucuresti ca ei nu intra in categoria "autohton". Romanii prefera sa munceasca pentru straini in loc sa incerce sa faca ceva. Probabil nu vom vedea un joc 100% romanesc prea curand.

  Ce parere aveti?
 
Se pare ca va trebui sa cauti si in alta parte pentru a-ti completa echipa.
Ce sa ii faci , toata lumea umbla dupa bani :smile:
 
Arcas Nebun said:
Oare in stadiul asta e industria noastra de jocuri pe calculator? Sa nu vorbim de UBISoft Bucuresti ca ei nu intra in categoria "autohton". Romanii prefera sa munceasca pentru straini in loc sa incerce sa faca ceva. Probabil nu vom vedea un joc 100% romanesc prea curand.

Tocmai de aceea muncesc românii pentru străini, pentru că nu sunt şi nici ei nu au bani să investească în această industrie (de gaming), aşa că preferă să muncească pentru străini ca să ştie că vor câştiga şi ei nişte bani. Cam sărăcie în România.
 
  Deocamdata suntem in design. Doi writeri si doi concept artists. Lucram zilnic dar inca nu avem un program bine stabilit si nici un plan. Dupa ce terminam game designul, atunci ne organizam ca lumea.
 
Poate aveti nevoie de vreun banner,lucrez in Photoshop de 3 ani.Sau probabil cativa beta testeri pt joc  :mrgreen:
 
  JavaScript este limbajul utilizat de engine-ul pe care-l folosim sa facem jocul. E javascript pur dar aplicat pe entitatile din engine... sau ceva de genul! De beta nici nu e vorba, poate un alfa in iarna. Singurul mic mare dezavantaj al jocului e ca vom folosi Ageia Physix. Si stiti care e treaba cu compatibilitatea pe placile grafice ATI. De asemenea, va trebui calculator bunicel ca sa jucati.

Lup_Alb said:
Java script sună a joc online browserbased. Este un fantasy browserbased RPG?
  Nu, jocul e un 1st Person Action RPG (ca sa aveti o idee *** se joaca, pune camera din Mirror's Edge in Dark Messiah, adauga un gameplay Mount&Blade si combouri cu un singur click, pe fondul unei povesti care cred ca se intinde pe 3 romane, daca nu luam in calcul faptul ca jucatorii pot alege una din cele cateva "cai" posibile ce pot schimba total povestea... aa, si un mod coop de 4 jucatori still MMORPG, adica nu e neaparat ca jucatorii sa lupte impreuna)
 
Some features:

- o campanie SP
- o campanie coop pentru cel mult 4 jucatori (ideal ar fi patru) diferita de campania SP
- lumea si povestile personajelor din campania coop se modifica functie de *** a terminat jucatorul care face serverul campania din SP
- cutscene-urile sunt vazute in 1st person din perspectiva fiecarui jucator (inclusiv scenele alea mai interesante :wink: - jocul va fi 18+ )
- e un RPG bazat pe proficiente la arme si pe atribute (str, dex, agi si cha) dar toate cresc automat (sau scad) functie de ce arma foloseste jucatorul si cat o foloseste.
- lovituri speciale si miscari speciale (*** ar fi: un caracter poate ajuta alt caracter sa se urce pe un zid mai inalt facand o treapta cu mainile, sau, un caracter, daca altul il anunta ca in spate are un inamic, poate intoarce sabia si apoi sa o implante in ala din spate fara ca el sa se intoarca cu tot corpul, sau.. daca te indrepti spre un inamic cu scutul ridicat si ajungi aproape de el, characterul tau va impinge automat inamicul cu scutul etc)
- caracterele se pot impiedica... adica daca mergi cu spatele si dai de un obiect (foarte greu sau fix: de exemplu un cadavru, sau o treapta ) , te poti impiedica si caracterul tau o sa ajunga la pamant)
- caracterele se anunta singure unul pe altul in caz de pericol. de ex: daca tu iti indrepti privirea spre un caracter din partyul tau si vezi ca din spatele lui vine un inamic, caracterul tau va striga automat: "Cutare, behind you!"
- Poti arunca cu orice ai in mana in inamic... sabie, scut, casca, orice obiect cules de pe jos
- Daca ai casca pe cap, depinzand de ce tip de viziera ai, campul vizual se modifica (adica scade, ca daca ai o viziera ingusta, nu prea vezi mare lucru, nu?). Casca o poti scoate si o poti folosi si ca arma :razz:

  Cel mai mult de munca va fi la animatii si la nivele, pentru ca modele nu sunt chiar multe.
 
Imi place, cu imaginatia va ajut eu cat vreti, doar sa ziceti ce vreti sa faceti mai exact. Nu trebuie grafica impresionanta pentru un joc, nici complex...Incercati Limbo, e foarte bun.
Si daca vreti sa va ocupati cu adevarat cu asta, descarcati jocul Silver, 1999 parca....e superb,o sa invatati multe despre *** trebuie sa arate si sa se miste un joc.
Si daca tot ati inceput....incercati si troll island pe warcraft 3, e o harta multiplayer geniala.
Nici Planet Alcatraz nu e prea rea, cred ca in directia aia va indreptati
 
jocul suna foarte bine :smile: .. e foarte complex ... aiai clar ... si chiar ar fii un succes mare daca ar fii luat in serios ... nota 10 pentru originalitate si complexitatea jocului .. sper sa il terminati cat mai repede si sa fie un joc cat mai grozav  :grin:
 
pacat cu scoala asta ca nu voi avea timp sa am invat cu modelarea 3D... Poate o sa invat repede si o sa av ajut si eu putin .
Oricum succes!
 
NicotiN said:
Incepe de jos omule,  nu incerca imposibilul de la inceput. Macar sa faceti un beta 2d

Jocul e foarte usor de "implementat". Volumul mare de munca vine la modelare si animatie 3D. Ma refer la scene, personaje si inamici. Si in plus, nu vreau sa stric ideea pe un joc 2D. Asta trebuie sa fie 3D altfel isi pierde farmecul.
 
SeRgYu said:
Scuza-mi indiscretia dar poti posta un screenshot?  :oops:

  Din pacate nu! De-abia am terminat cat de cat designul si ne apucam acum de modelare 3D si de scene. Primul mare deadline ar fi la iarna, cand speram sa scoatem in beta campania single-player (sunt doar 4 misiuni) pentru Capitolul 1.
  Oricum, speram ca dam drumul si la un website dupa ce avem ceva de aratat.
 
Back
Top Bottom