Tek Partili Co-Op Önerisi

Users who are viewing this thread

S.a beyler,

Bugün burada bulunma amacım tek partili bir co-op sistemi önermek. Daha önce benzer birşey önerildiyse dikkate almayın.

*"Çok uzundu okumadım" en sonda
*Savaş sisteminden bahsetmiyorum. onu zaten Taleworlds getiriyor.

Envanter Sistemi
En başta size üzerinde düşündüğüm yeni envanter sistemini açıklamak istiyorum. Öneride 3 değişik envanter olacak:
1) Kişisel Envanter: Standart envanter
2) Ortak Envanter: Partideki herkesin kullanabildiği paylaşımlı envanter
3) Yiyecek Envanteri: İçinde sadece yiyecek bulunan envanter. Bütün parti (npc ve gerçek oyuncular) yiyeceği buradan tüketir. (Diğer eşyaların da ayrı envanteri olabilir)

Herkes oyuna kişisel envanterle başlar. Bu envanterde 20 alan olsun. Her oyuncu, ekrandaki ve/veya klavyedeki, (+) ve (-) tuşlarını kullanarak paylaşımlı envanteri büyütebilir. Mesela 10 kişi girdiysek ve herkes 10 bölmesini ortak envantere ayırırsa toplamda 100 bölmelik ortak envantere herkes ulaşabilir.

Bu sistem kulağa hoş geliyor çünkü misal bi savaşı kazandıktan sonra ortada kalan malları herkes bu ortak envantere doldurur. Sonra bi şehre gelindiğinde ticaret özelliği en yüksek olan kişi tüm gereksizleri satar. Tek tek herkesin elindeki artıkları bi kişiye vermesine gerek kalmaz.

Sorumluluklar&Yetkiler
Envanter sistemimizi açıkladıktan sonra tek partili co-op'a gelen en büyük eleştiriye değinmemiz lazım. İnsanlar parti lideri dışındaki oyuncuların oyundan zevk almayacağı, oyunun %90'ı bi kişiyi takip etmekle geçeceğini düşünüyor. Eğer oyunun %90'ında bi kişiyi takip edersek ve sadece savaşlarda bişeyler yaparsak bu doğru. Ama bu eleştirinin üstesinden "alanında uzmanlaşma" ile gelebiliriz.

Peki bir parti ve lideri tek kişilik oyunlarda ne yapar? Açıkcası bir sürü iş var yapacak. Bunlardan bazıları: ordu ve özel karakterleri toplamak, askerleri giydirmek, yedirmek-içirmek, kendi mülklerinizi yönetmek, diplomasi vs. Önce bu işleri açık bir şekilde tanımlamamız lazım. Bazı iş ve tanımları şöyle:
1) Sorumluluk&yetki atama: Sadece parti lideri diğer oyunculara iş atayabilir.
2) Partiyi hareket ettirme: Sadece bir kişinin sahip olabileceği bir yetki. Sadece bir kişi partiyi haritada hareket ettirebilir. Diğer oyuncular haritaya ping atabilir(DotA ve LoL'deki gibi). Bu pingler sadece öneri niteliğindedir. Kararı veren kişi önerilere uymak zorunda değil. Son karar ona ait.
3) Yiyecek tahsis etme: Yiyecek alma ve satma sorumluluğu. Yemek envanterine ulaşım sağlar.
4) Silah tahsis etme: Silah alma ve satma sorumluluğu.
5) Zırh tahsis etme: Üsttekinin aynısı zırh için.
6) At tahsis etme: Aynısı atlar için.
7) Asker toplama: Bannerlord'da asker toplamak ilk oyundan biraz farklı olacak gibi. Bu iş köylerden ve "önemli karakterlerden" asker toplama işidir.
:cool: Özel asker toplama: Jeremus, Katrin ve Mathilda vs. karakterleri işe almak.
9) Askerleri dizayn etme: Özel askerlere silah-zırh vs. verme ve diğer askerleri dizayn etme
10) Görev toplama: Oyunda lordlardan-muhtarlardan vs görev alma yetkisi. Bu görevler tüm parti adına alınır. Misal, bir kişi mektup teslim etme, başka biri de köylülere yardım etme görevi aldı. Bu iki görev de parti adınadır ve bunları tamamlamak tüm partiyi bağlar.
11) Diplomasi: Lordlarla vs konuşma yetkisi. Bu sorumluluğa sahip olmayan birisi bir lordla konuşmak istediğinde lord "şu an meşgulüm", "sıradan insanlarla konuşamam", "defol pis köylü" vs cevabını verir. Partinin namı yeterince yüksekse "havalar da ne kadar güzel", "zor zamanlar beyim" vs cevaplar verir. Bu yetkiye sahip olmayan biri lordlarla daha fazla etkileşimde bulunamaz.
12) Mülkleri yönetme: Bannerlord'da köyler ve şehirler daha ilginç ve detaylı olacak gibi duruyor. Tam olarak sistemi bilmediğimiz için mülkleri yönetme yetkisi şimdilik genel bir yetki. İleride ihtiyaçlara göre bu yekti bölünebilir.

Yukarıda bazı önemli yetki ve sorumlulukları açıkladım. Şimdi "bunlar ne" "bi de bunlarla mı uğraşacaz" diyebilirsiniz. O zaman önceden ayarlanmış bazı rolleri açıklamama izin verin. Mesela bi "Tüccar veya Levazımatçı" 3-4-5-6 no'lu yetkilerle başlar. Sonra üzerine asker toplama yetkisi de bu arkadaşa verilebir. "Elçi veya Diplomat" rolü 10-11 ile başlar. Sonra isterseniz 10'u kaldırıp 2'yi bu arkadaşa verebilirsiniz vs.. Yani bu roller tamamen isteğe göre şekillendirilebilir olacak.

Rol seçimi-yetki atama, karakterinizi oluşturduktan önce veya sonra yapılabilir. Herkes aynı ekranda toplanır ve seçimler atamalar yapılır.

Oyunda ne olur?
Sistemimizi açıkladık. Şimdi sistemin oyuna nasıl yansıyabileceğine bakalım.

Başta verdiğim örneği biraz açmak istiyorum. Savaşı kazandıktan sonraki süreç. Tek kişilik oyunda herşeyi zaten kendiniz yepıyorsunuz. Şimdi bizim sistemimizin olmadığı bi co-op dünyasını canlandıralım isterseniz. İnsanlar savaş sonu ganimetleri rastgele alır sonra şehirde rastgele satar. Eğer verimli bi şekilde yapmak isterlerse bunu, bütün ürünleri ticareti en yüksek olan adamın satması gerekir. Kendi envanterindekileri satar, sonra diğer oyuncular tek tek ellerindekileri eşyaları ona verir. Sonra yeni silah ve zırh almak gerekecek. Bu arkadaş eşyaları alıp tek tek her oyuncuya vermesi lazım vs.vs.vs. Ya da bunla uğraşmaz kimse ve direk savaş sonu herkes kendisi satar. Herkes kendi atını da kendi alır. Bu adamların ticaret yeteneği 0 ise bir sürü para boşa gitmiş oldu. Yani sonuç olarak ya uğraşacaksın ve zaman kaybedeceksin ya da uğraşmayacaksın ve para kaybedeceksin.

Bi de olaya bizim muhteşem sistemle bakalım. Herkes yerdeki itemleri alıp ortak envantere atar. Yani tek kişilikten daha hızlı oldu iş. Envanter büyük olduğundan hiç birşey ziyan olmaz. Sonra şehirde 3-6 arası yetkilere sahip arkadaşlar bunları bi güzel satar. Üzerine yeni silahları 4 numara atları 6 numara vs. hızlıca alıp ortak envantere atar. Diğerleri de buradan alır eşyaları. 9 numaralı arkadaş da diğer askerleri giydirir bu arada. Yani sonuç olarak tek kişilik oyundan daha hızlı ve verimli, başka co-op seçeneklerinden çok daha verimli ve az uğraştırıcı.

Sonuç
Buraya kadar okuyan varsa teşekkür ediyorum :smile: Sistemimize baktık hep beraber. Bu sistem herkese %100 ordu kontrolü-zevki vermeyebilir ama en azından kimse oyunun % 90'ında bi kişiyi takip etmek zorunda kalmaz. Hatta sadece, misal, ticaret yapmak isteyen kişileri de partinin tüccarı olmaya teşvik edebilir. Sonra da krallığın ekonomi bakanlığı. Hatta bazen başkalarının bazı işleri sizin için yapıyor olduğunu bilmek oyunu daha ilginç de kılabilir. Tek kişilik oyunda fark edemeyeceğiniz bir detayı burada fark edip arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Zaten önemli olan da bu. Oyun zevkinde en az azalmayla arkadaşlarla oynamak. Bugüne kadar kimse arkadaşlarının yardımı olmadan bişeyleri başaramadı.(Aileniz,sevdikleriniz,destekçileriniz vs de dahil buna. Yani zaten hem bu kadar oyun oynayıp hem de bunlardan birine sahipseniz baya şanslısınız. Hepsine sahipseniz zaten bi oyunu bu kadar beklemezdiniz) Calradia'yı beraber fethedecez ve birleştirecez!!

Bişeyleri atladığımı düşünüyorsanız ya da olumlu olumsuz(tercihen olumlu) herhangi bir düşünce belirtmek isterseniz çekinmeyin. Okul ve kişisel nedenlerle bütün yorumlara cevap veremeyebilirim ancak tartışılması güzel olur yine de. Zaman ayırdığınız için teşekkürler.

***Çok uzundu okumadım: Yeni ortak envanter sistemi. Yetki ve sorumluluklar. Savaş dışında da herkesin bişeyler yaptığı bir sistem.

Dostum hali hazırda bir coop konusu var. Fikrine gelince. Daha önce okumuştum beğenmiştim. Bence coopta hem tek partili hem de çift partili de olabilir. Daha iyi olur. İsteyen istediğini oynar.

Ben şahsen co-op yerine multi olmasını tavsiye ederim düşünsenize servera giriyorsunuz multi kapışa biliyorsunuz. Benim aklımda bazı fikirler var örneğin oyundan çıktığımızda en yakın kaleye gide bilir eyer yolda saldırıya uğradıysa onun sorunu. Tabi bunu yapmak zor bir iş.

ADORA said:
Ben şahsen co-op yerine multi olmasını tavsiye ederim düşünsenize servera giriyorsunuz multi kapışa biliyorsunuz. Benim aklımda bazı fikirler var örneğin oyundan çıktığımızda en yakın kaleye gide bilir eyer yolda saldırıya uğradıysa onun sorunu. Tabi bunu yapmak zor bir iş.

Benimde aklımdabu tarz bir fikir vardı ve bence konuyu çok güzel anlatmışsın bir kaç küçük ekleme yapacağım. Liderin yanındaki kişiler warbandeki npc yoldaşlar gibi olacağından co opta npc yoldaşların olmaması gerektiği kanısındayım. Ayrıca bu kişiler lider kral olduğunda -partiden ayrılmadan- kendi mülklerini sahip olabilirler böylce -osmanlının tımar sistemi gibi- daha merkezi bir yönetim oluşmuş olur. Son olarak 300 kişilik savaşlar olacakmış oyunun çıkış yılında (2050 civarlarında :grin:) ve de modlarla bu sayı daha da artabilir bu durumda sağ sanat sol kanat gibi alt birlikleri savaş esnasında  farklı komutanlar yönetebilir.

Back
Top Bottom