Türkiye ve Cemaatler,Tarikatlar Gruplar vs vb.

Users who are viewing this thread

Status
Not open for further replies.
GökTürkHakaniKemal said:
sadooocuk said:
rabbitstayla said:
Öncelikle alıntının dışına yaz.
İslamiyeti seçmelerinin nedeni bir müttefik aramaları. Neden Emeviler döneminde savaş yaparken vs seçmediler ? Neden İslam Devleti onlara yakınlık gösterince seçtiler ???

Çünkü islamiyetten etkilendiler. (Bazı) İnançlarından ve geleneklerinden (Bazılarına) uyuyordu islamiyet.

O dönemin siyasi çıkarları için seçtilerse aradan yüzyıllar geçmesine rağmen neden hala islamiyeti benimsemişiz?
Şimdi AKP yüzünden derlerse şaşırmam :grin:

O kadarını da demezler yav  :grin:

http://www.youtube.com/watch?v=v4wQVtq7Czk Atatürk'ün son meclis konuşması.

sadooocuk said:
GökTürkHakaniKemal said:
sadooocuk said:
rabbitstayla said:
İslamiyeti seçmelerinin nedeni bir müttefik aramaları. Neden Emeviler döneminde savaş yaparken vs seçmediler ? Neden İslam Devleti onlara yakınlık gösterince seçtiler ???

Çünkü islamiyetten etkilendiler. (Bazı) İnançlarından ve geleneklerinden (Bazılarına) uyuyordu islamiyet.

O dönemin siyasi çıkarları için seçtilerse aradan yüzyıllar geçmesine rağmen neden hala islamiyeti benimsemişiz?

Çok güzel demiş, geçerliliğini yitiren ve devlet yönetiminde kullanımı gereksiz olan bir şey artık, din hayatında varsa vardır, ama devlet yönetiminde olmamalıdır.

Tatar_Han said:
GökTürkHakaniKemal said:
Tatar_Han said:
rabbitstayla said:

Oğuz Kurultayı boş yere toplanıp kabul etmedi İslamiyeti tabii ki. O zamanlarda ya Hristiyan olacaksın, yada Müslüman. Diğer türlü Devletin kabul edilmiyor. Bu yüzden de İslamiyet seçildi.
Abi ikinize hayranım,islamiyeti araplar bizi sevsin diye kabul ettik diyor ya :grin:
İslamiyeti doğru din olduğu ve gök tanrı inancına benzediği için kabul ettik.

Araplar sevsin diye demedim, o zaman o coğrafyada devlet olarak kabul edilmek için iki dinden birine inanmak gerekiyordu. Anlamak zor değil. Sen ders kitabından oku sonra gel söyle "Gök Tanrı İnancıyla benziyor İslamiyet" diye, benzerlik kadar farklılık da var ve Dünya'da kimse inanmazken atalarımız tek Tanrı'ya inanıyordu!

Ders kitaplarından öğrenip burda konuşan sizsiniz. Yalan yanlış çarpıtılmış tarihle nutuk atıyorsunuz. Eski türklerin inancının islamiyete ne kadar benzediği önemli değil. Az yada çok. Önemli olan İslamı seçmiş olmaları. Ve diğer türk boylarından bazıları hristiyanlığı benimseyip yokolurken biz yine ayakta durduk.

Devlet yönetiminde din olan devletleri görüyoruz artık. Birde akıl olanları.  Bu arada aranızdan bir öküzistanlı kanki gelmiş gök tanrı inancı ile islamiyet ne kadar benzerdi diyor, lütfen daha destekli sallasın ve o elindeki ilkokul tarih kitabını bıraksın!

sadooocuk said:
Tatar_Han said:
GökTürkHakaniKemal said:
Tatar_Han said:
rabbitstayla said:

Oğuz Kurultayı boş yere toplanıp kabul etmedi İslamiyeti tabii ki. O zamanlarda ya Hristiyan olacaksın, yada Müslüman. Diğer türlü Devletin kabul edilmiyor. Bu yüzden de İslamiyet seçildi.
Abi ikinize hayranım,islamiyeti araplar bizi sevsin diye kabul ettik diyor ya :grin:
İslamiyeti doğru din olduğu ve gök tanrı inancına benzediği için kabul ettik.

Araplar sevsin diye demedim, o zaman o coğrafyada devlet olarak kabul edilmek için iki dinden birine inanmak gerekiyordu. Anlamak zor değil. Sen ders kitabından oku sonra gel söyle "Gök Tanrı İnancıyla benziyor İslamiyet" diye, benzerlik kadar farklılık da var ve Dünya'da kimse inanmazken atalarımız tek Tanrı'ya inanıyordu!

Ders kitaplarından öğrenip burda konuşan sizsiniz. Yalan yanlış çarpıtılmış tarihle nutuk atıyorsunuz. Eski türklerin inancının islamiyete ne kadar benzediği önemli değil. Az yada çok. Önemli olan İslamı seçmiş olmaları. Ve diğer türk boylarından bazıları hristiyanlığı benimseyip yokolurken biz yine ayakta durduk.

İşte sizin gibiler yüzünden bir şey olamıyoruz, siz yalan tarihi savunun biz ise gerçeği, farketmez benim için cahillik sizde kalır umurumda da olmaz.

Mandalorian said:
Devlet yönetiminde din olan devletleri görüyoruz artık. Birde akıl olanları.  Bu arada aranızdan bir öküzistanlı kanki gelmiş gök tanrı inancı ile islamiyet ne kadar benzerdi diyor, lütfen daha destekli sallasın ve o elindeki ilkokul tarih kitabını bıraksın!

Katılıyorum.

Tatar_Han said:
sadooocuk said:
GökTürkHakaniKemal said:
sadooocuk said:
rabbitstayla said:

Çok güzel demiş, geçerliliğini yitiren ve devlet yönetiminde kullanımı gereksiz olan bir şey artık, din hayatında varsa vardır, ama devlet yönetiminde olmamalıdır.

Bu senin düşüncen saygı duyarım. Ama bir müslüman bunu benimseyemez. Yani laikliği. İslam her boşluğu doldurmuştur. Devlet kurumlarından ve devletten islamı söküp atmak ters düşer. Halk şeriat getirmek istiyordu. Ama Mustafa Kemal kendi istediğini getirdi. Karşı çıkanları da astırdı. Demokrasi bu mudur yani?

Demokrasi şeirat da değildir sadoocuk. Yada çoğunluğun azınlığı ezmesi de değildir. Laiklik devletin dini olmamasıdır buda 6.yydan kalan İslamla ters düşmesi normaldir. Hristiyanlık buna uyum sağlayabilmiş çünkü uzun bir reform süreci geçirmiş.

Budur, demokrasi şeriat varken olamaz, şeriat en kötüsüdür, komünizm bile daha iyidir, şeriat ülkeyi batırır, zedeler.

"Halk şeriat istiyordu, mıy mıy mıy"

Ne çok biliyorsun sen.

"Laiklik İslama aykırıdır, mıy mıy mıy"

Laiklik normalde İslam'dan daha hoşgörülüdür, istediğin dine inan karışmayız, ama din hayatındadır ve başka işlerle karıştırılamaz. Bilhassa devletle.

Bugün halkın %50 si şeriat istiyor ders çok gülerim onu da söyleyim.

Mandalorian said:
Bugün halkın %50 si şeriat istiyor ders çok gülerim onu da söyleyim.

Ben de. Müslüman olabilir bir insan, yada olduğunu iddia edebilir(mesela sado gibi) ama önce adam olmalıdır, tek taraflı okuyup karar vermemelidir. Tek oku ondan sonra gel burada çok biliyormuş gibi konuş.

Mandalorian said:
Demokrasi şeirat da değildir sadoocuk. Yada çoğunluğun azınlığı ezmesi de değildir. Laiklik devletin dini olmamasıdır buda 6.yydan kalan İslamla ters düşmesi normaldir. Hristiyanlık buna uyum sağlayabilmiş çünkü uzun bir reform süreci geçirmiş.

Sözlerimi çarpıtıyorsun filan deme ama şu cümlen gözüme çarptı." Laiklik devletin dini olmamasıdır buda 6.yydan kalan İslamla ters düşmesi normaldir. Hristiyanlık buna uyum sağlayabilmiş çünkü uzun bir reform süreci geçirmiş."

İslamiyete gizliden gizliye geçerliliğini yitirmiş dedin.Bir de hristiyanların dinlerinde yaptığı tahribata reform diyerek kelime oyunu yapıyorsun.Din değiştirilemez.  Dinde reform yada tahribat olmaz. Sadece yeniliklere ayak uydurma olur.

@Tatar_Han, Mandalorian

Kardeşim buraya propaganda yapmaya mı geldiniz yoksa doğru dürüst tartışmaya mı? Her konuda böyle yapıyorsunuz. Karşıt görüşleri olan insanları ezmeye çalışıyorsunuz. Bende düşüncemi söylüyorum. Bilip bilmeden de iftira atıyorsunuz. Yok tek taraflı okuyormuşum da öyle de böyle de... Bu yaşıma kadar zaten hep bu masalları duydum ben.

Tatar_Han said:
Budur, demokrasi şeriat varken olamaz, şeriat en kötüsüdür, komünizm bile daha iyidir, şeriat ülkeyi batırır, zedeler.

"Halk şeriat istiyordu, mıy mıy mıy"

Ne çok biliyorsun sen.

"Laiklik İslama aykırıdır, mıy mıy mıy"

Laiklik normalde İslam'dan daha hoşgörülüdür, istediğin dine inan karışmayız, ama din hayatındadır ve başka işlerle karıştırılamaz. Bilhassa devletle.

Bende bu dediklerini kabul etmiyorum. Tartışma burada bitiyor zaten. Sen laikliğin islamdan daha hoşgörülü olduğunu söylüyorsun. Bende islamın. Bu konu inançla ilgili. Çünkü senin dediklerini diyen adamın müslüman olduğu söylenemez.

Her şeyinde Atatürk'e katılıyorum, siz saçma sapan ve cahilce şeylere inanmaya devam edin.

Tatar_Han said:
Her şeyinde Atatürk'e katılıyorum, siz saçma sapan ve cahilce şeylere inanmaya devam edin.

Kardeşim sen inanıyorsun tamam da ben sana hakaret etmedim ki. İnandıklarına saçma da demedim. Ama sen dinime saçma sapan ve cahilce dedin. Bence bu islam zihniyeti ile sizin zihniyetiniz arasındaki farkı açıkça gösteriyor.

sadooocuk said:
Tatar_Han said:

Kardeşim sen inanıyorsun tamam da ben sana hakaret etmedim ki. İnandıklarına saçma da demedim. Ama sen dinime saçma sapan ve cahilce dedin. Bence bu islam zihniyeti ile sizin zihniyetiniz arasındaki farkı açıkça gösteriyor.

Dine değil, fikirlerine.

Tatar_Han said:
sadooocuk said:
Tatar_Han said:

Dine değil, fikirlerine.
Yine hakaret etmiş oldun,sado haklı aradaki fark belli.

GökTürkHakaniKemal said:
Tatar_Han said:
sadooocuk said:
Tatar_Han said:

Dine değil, fikirlerine.
Neyse ben daha yazmayacağım.

GökTürkHakaniKemal said:
Tatar_Han said:
sadooocuk said:
Tatar_Han said:

Dine değil, fikirlerine.

Evet, sizin cahilliğiniz ortada.

Tatar_Han said:
GökTürkHakaniKemal said:
Tatar_Han said:
sadooocuk said:
Tatar_Han said:

Dine değil, fikirlerine.

Evet, sizin cahilliğiniz ortada.

Tamam tartışma bitmiştir. Uzatmayalım.

Al işte, avatarına bak da konuş. Koyduğun kişi zararlı cemiyetlerden sorumludur, ülkenin işgalinden sorumludur ve daha bir çok şeyden sorumludur.

Status
Not open for further replies.
Back
Top Bottom