Sovereign Symphony(Hükümran senfoni)

Users who are viewing this thread

Şişinmek,övünmek,"BANA BEN BENİ vöheyy" demek gibi şeyler kısa süreli tatminin ardından bende hep bir rahatsızlık yaratıyordu,ben de bıraktım.

Aha!
Sınırsız keşfetme imkanı morrowindeki güdülerimi devam ettirebilece bir oyun olu inşalla!...
Her zaman yeni yerler keşfetme duygusu asal ölmez ama!

bu arada bizzat Erkan Bayol tarafından 4GB yalanı hakkında açıklama:
__________________________________________________________________________________________
Arkadaşlar EGM (Electronic Gaming Monthly) dergisinin Eylül sayısında yayınlanan röportajımızda, sevgili EGM ekibinin yanlış anladığı bir konu üzerine, oyunumuzun minimum 4 GB Ram ile çalışacağı gibi çeşitli yanlış bilgiler ortalıkta dolaşmaya başlamıştır.

EGM ekibine verilen bilgide, teknoloji demosunun kaydının (capture) yapıldığı makinenin özellikleri anlatılmıştır ve yazılımsal yakalama işlemi (software capture) yapıldığı için 4GB Ram'li bir makine kullanılmıştır. Kod içinden çalışan teknoloji demosu ile birlikte yazılımsal yakalama işlemi bilgisayarı çok yavaşlattığından, teknoloji demomuzu normal bir Frame Oranı ile kaydedebilmek için ne kadar zorlandığımızı hatırlarsınız. Bu nedenle teknoloji demosu yaklaşık 10 saat gecikmişti.

EGM ekibi bu anlattıklarımızı oyunun çok güçlü bir sistem ihtiyacı duyduğuna ve bu nedenle minimum 4 GB ram isteyeceğine yormuş diye tahmin ediyoruz. Oysa bizim çalıştığımız bilgisayarlar 2GB Ram'lidir. Minimum 4 isteseydi, biz o oyunu nasıl kodlayıp çalıştıracak ve test edecektik? Kaldı ki ne kadar sistem gereksinimine ihtiyaç duyacağını şu an biz bile bilmiyoruz.

Ayrıca oyunumuzun çalışması için fizik kartının (Ageia PhysX) zorunlu olduğunu söyleyen arkadaşlarımız hala vardır. Maalesef yaptığımız onlarca açıklamaya rağmen bu konuyu neden hala çarpıttıklarını anlayamıyoruz. İnsanlara bir iddiada bulunmadan önce araştırma yapmaları gerektiğini öğretmemiz gerekiyor. Bu kadar şeffaf bir projede, her tarafında bilgi bulunan ve ana sayfasındaki sıkça sorulan sorularda bile bu bilgilere yer verilen bir projede hala çıkıp "oyun fizik kartı olmadan çalışmayacakmış" demek kanımızca artık kabul edilebilir bir yanlışlık değil, kötü niyet ya da zikretmek istemediğimiz başka bir eksikliktir.

Türk oyun camiasına saygılarımızla duyururuz.

Céidot Oyun Stüdyoları adına,

Erkan Bayol - Yapımcı ve Baş Tasarımcı

Bu arada yayinladiklari teknoloji demosu niteligindeki video cidden hosuma gitti. Grafik sevdalisi olmasam da izlemenizi oneririm. O derece yani :smile:

O zaman bu kaçmaz diyeyim. Oyun diyebileceğin bir Mount&Blade var. Umarın Hükümdar Senfoni bu grup/düşüncem içine girer.

Aslan forum! Haber vermek icin girdim foruma, gec bile kalmisim. Su an prototip oynanabilir demoyu izliyorum ve dogrusu beklentilerimin uzerinde. Takdir ettim!

Projeyi en basindan beri izleyen biri olarak, gelismelerinden cok cok etkilendigimi itiraf etmeliyim. Tabii ki gelistirmeleri gereken bir cok nokta var ama, su asamadan sonra ben bunlari dert etmeyecegim. Belli ki basaracaklar.

Bakalim bir sonraki adim kimden gelecek...

Biraz alakasiz olacak ama ben projenin mali boyutuna takildim. 500.000YTL yatirip da bu asamaya kadar bir yayinciyla anlasmamis olmalari cidden ilginc ve hatta korkunc geldi bana!

Iste o korkunc tablo yuzunden;

- Pusu, Kabus 22 gibi ne amaca hizmet ettigi belli olmayan, dunya standartlarinin fersah fersah altindaki yapimlari oynuyoruz.
- Taleworlds gibi bagimsiz bir oyun gelistirici olmak cok mantikli.

Niye Pusu ve Kabus 22 gibi (ah Lanetin Hikayesi'ni de unutmamak gerekir. Ve hatta listenin en basina yaldizli kalemle yazmak gerekir) yapimlara bok atiyorum. Cok basit. Amacsiz, taklit ve iyi dusunulup iyi uygulanmamis olmalari yeterli sebepler benim icin.

Lanetin Hikay-ÖÖÖÖÖÖAAAAAAAAAAAARRRRRRRGGGGGGGHH! *kusar*

Ehem.Spam'den sonra:

-Bu tür oyunları yapmaktansa hiç yapmamak yeğdir arkadaşlarım,Yurtdışında bu tür oyun facialarında "Daikatana" isimli garabet dışındaki diğer projeler rafa kaldırılıp bir firmaya fikir,grafik hurdası (hani sıfırdan başlamasınlar diye) olarak pazarlanmaya çalışılıyor,ya da hiç başlanmıyor. Yani bir firmanın desteği güzel olacaktır.

Tabi bizdeki sermaye ya ticaret,ya medya holdinglerinde,ya da Güneydoğu usülü feodallerde.

BU ülkenin beli doğrulur mu bilemem,ama oyun piyasası hayatta gelişmez.

Back
Top Bottom