Sid Meier's Civilization

Users who are viewing this thread

Sahibi idim,1 hafta kadar önce,artık değilim,kutlu olarak drde game of the year gördüm diye hatırlıyorum.God and Kingside 1-2 haftaya alırım belki.

Eğer kutulu aldığım GOYE steam works olursa,dah sonra steamdan gods and kingsi alabilirim bir ara,ama kutlu olarak 65 lira mı neydi görmüştüm gods and kingsi :grin:

Gittim D&Ra ama kalmamış getircekler getirince alıcam bakalım,sabah geç kalmasaydım Terra Citye gider alırdım.Ama şimdi 200 soruluk fonksiyon ödevim var :grin:

Oyun kötü beyler yukardan bakılıyo ve grafikleri hiç yok,adamlar heykelmiş gibi hareket ediyolar ve hiçbişeyi gözle görmüyosunuz şıpıdınık diye birden oluveriyor,artık nası oluyosa oda muamma!Oyunu sakın almayın ve WarZ alın.

Goliath. said:
Oyun kötü beyler yukardan bakılıyo ve grafikleri hiç yok,adamlar heykelmiş gibi hareket ediyolar ve hiçbişeyi gözle görmüyosunuz şıpıdınık diye birden oluveriyor,artık nası oluyosa oda muamma!Oyunu sakın almayın ve WarZ alın.
He yav he.

Bende bu tarz oldu bitti strateji oyunlarını sevmiyorum.Mesela total war serilerindeki gibi yaptığımız şehri gezebilsek veya savaşları kendimiz yönerebilsek alabilirdim.

Mutluluğu baya bi' abarttım sanırım. 108 oldu. Gerçi bu, 30 tur önceki durum. Şu anda da 100-110 arası stabil halde. Şehir alsam bile düşüremiyorum.

2013010700004.jpg

629. turda Diplomatik zaferle oyunu bitirdim.
2013010800003.jpg
Diplomatik zafer için, Birleşmiş Milletler'i kurmanız gerekiyor. Daha sonra bütün ülkeler ve şehir bölgeleri oylama yapıp, kendi çıkarları doğrultusunda oy veriyorlar. Birinci olan da diplomatik zaferi kapıyor.
2013010800002x.jpg
İnsan popülasyonu, ticari ürünler vs ile ilgili istatistik. Replay kısmını burada gösterme şansım yok maalesef, ama mükemmel olduğunu söyleyebilirim. Play tuşuna basıyorsunuz, yavaş yavaş dünya haritasındaki yayılmacılığı gösteriyor size. Baya hoşuma gitti.
2013010800004.jpg
Maria Theresa'yı Araplar çok önceden yok etmişlerdi. Ama oyunda, yıkılan devlet veya şehir yönetimlerinin tekrar kurulmasını sağlayabiliyorsunuz. Arapların doğudaki bir şehri hariç, kalan tüm şehirlerini ele geçirmiştim. Viyana da eski Avusturya toprağı ve başkentiydi. Şehri ele geçirince, Avusturya'yı tekrar diriltme seçeneği çıktı. Ben de tekrar dirilttim ablamızın memleketini. Sesini yidiğim. Gerçi  şehri dirilttikten sonra, kadın baya bi' laf soktu bana birkaç tur. Ben de sinirlendim, bütün topraklarını yakıp yıktım, şehrini talan ettim. Sonra ben ettim sen etme dedi tabii, kıyamadım. O günden beridir de dostuz Theresa abla ile.
2013010800001.jpg
Yaklaşık 250 tur boyunca, haritadaki bütün lüks ürünlere sahiptim. Bunun mutluluğa olan katkısı, haritada da baya belli oluyor.
2013010700007.jpg
Şehir ele geçirmedikçe, mutluluğu hep 100 sayı üstünde tuttum. Politikalarda da mutluluğu bonuslayan seçimler yaptıkça, oyunda hiç mutsuzluk yaşamadım. Şehirler de deli gibi büyüdü, ekonomi de aldı başını gitti tabii.

Teknoloji ağacını tamamen açtım. En sonundaki gelecek teknolojisini bitirmiştim en son. O hiç bitmiyormuş sanırım. Dönüyor kendi kendine.

Atom ve Information çağlarında oyun tavan yapıyor. Artık kafa kafaya savaş yerine, her şey birkaç hamlede bitiyor. Burada da devreye iki önemli unsur dahil oluyor. Atom bombası ve Nükleer başlıklı füze. Atom bombası 1 uranyum istiyor, diğeri 2 uranyum. Atom bombasının etki alanı çok çok büyük.
2013010700006.jpg
Nükleer başlıklı füze ise, daha kısa bir alanda, çok daha etkili bir patlama yapıyor. Yayılan radyasyon ise oyun boyunca hiç gitmiyor, sürekli kalıyor. Haritadaki alev benzeri yerler, fırlattığım atom bombalarından kalma radyasyon.

Komandolarınızı, kendi veya dost topraklarınızda paraşütle daha ileriye taşıyabiliyorsunuz. Paraşütten indikten sonra da hareket kabiliyetleri devam ediyor. Saldırı güçleri de, Infantry'den sadece 5 puan eksik ve buna değer. Komandolar dururken de Marine yapmanın gerekli olduğunu sanmıyorum.

Oyunun bir güzel tarafı da, en son teknolojileri açtığınız zaman, dev robotlar yapabiliyorsunuz. Bunlar için de uranyum gerekiyor ve çok kısıtlı bir şekilde yapabiliyorsunuz. Saldırı güçleri tam tamına 150 puan. Bunlardan birkaç tanesi ile koca orduyu silip süpürürsünüz. Savunmaları da baya güçlü ve saldırı yaptıktan sonra da, hareket etme kabiliyetleri devam ediyor.

Neyse. Jübilemi yaptım herhal, kaç saat oynamışım totalde bilmiyorum ama baya keyifli bir oyundu =D

(Göker
icon_alper-kalp-1.gif
)

Back
Top Bottom