Sid Meier's Civilization

Users who are viewing this thread

Dün, Kuzey Amerika için çıktı Brave New World. Dünya'nın geri kalanı için, 12'sinde çıkıyor. Okyanus'u aşması 3 gün sürüyor oyunun.

Oyunu 1 ay öncesinden almış biri olarak sinirliyim tabi. Saçma sapan Youtuberların videolarını izleyip, çıldırıyorum. Harbiden başkası oynarken izlenecek bir oyun değil bu.

Goker said:
Harbiden başkası oynarken izlenecek bir oyun değil bu.
Oha tam da 2 buçuk saattir adamın birinin deity oyununu izliyordum.

edit: Bu arada siz hiç önceki MP oynayışlarınızda oyunu tek seferde sonuna kadar oynayıp bitirebildiniz mi?

Oyunu bilen birini izlemek sorun olmaz aslında. Brave New World için izlemeye başladığım 1 saatlik Game Grumps videosunda, Settler zorlukta, workerları barbarların üstüne süren ve tamamiyle oblivious bir şekilde oynayan bir insan çileden çıkarıyor. Gerçi yeni birşeyler görme umudum direk azaldı, çünkü sanki oyunun başından beri var olmayan bir uygarlıkmış gibi, Japonya'yı seçti adam. 2K hangi akıl bunlara review copy vermiş, anlamıyorum.

Ben birkaç kere bitirdim. Fakat ne kadar fazla oyuncu olursa, o kadar zor oluyor ayarlamak. 2-3 kişiden fazla oyuncu varsa, tek seferde bitirmek için en hızlı modda oynamak lazım herhalde.

2 gündür bir oyun oynuyorum CoRdakilerle. Günde 4-5 saat oynamamıza rağmen, daha ancak Atomik çağa gelebildik. Bugün biter herhalde.

Lazımsa Brave New World için burada tonla kaynak var: http://forums.civfanatics.com/showthread.php?t=491079

Ben almayı düşünmüyorum G&K'e daha yeni yeni alıştığım için. Belki ileride Steam şöyle kıyak bi indirim yaparsa alabilirim. : ) 

Sonunda oynama şansı buldum. Venedik ile oynadığım oyunu anlatayım dedim.

Harita: Pangaea
Harita boyutu: Large - 10 uygarlık. 20 şehir devleti.
Oyun zorluğu: Prince - Normal
Oyun hızı: Standart.
Uygarlık: Venice
Lider: Enrico Dandolo
Özellik: Settler çıkartma veya şehir ele geçirme şansı yok. Fethedilen şehirlerin hepsi kukla şehir haline getirilebiliyor veya yok edilebiliyor.
Kukla halinde şehirlerde para ile birim ve bina alabiliyor.
Normal ticaret yolu sayısının iki katını alıyor.
Özel Birimler;
Venedik Tüccarı : Venedik'e özel birim. Şehir devletleri ile ticaret yaparken çifte gelir elde ediyor. Şehir devletlerini satın alıp, Venedik kuklası haline getirme özelliği var.
Great Galleass : Normal Galleass gemisinin Venedik'e özel hali. Normal Galleasslardan daha güçlü fakat daha pahalı.

Oyun Planı: Şehir elde etme şansı şehir devletlerine bağlı olduğu için, küçük bir ülke kalıp, deniz ticareti ve karavanlarla sağlam bir ekonomi ve diplomatik zafer planı ile başlıyorum oyuna. Şehir devletleri ile sıkı ilişki içinde olmam gerek. Bütün uygarlıkları bulduktan sonra, matbaa teknolojisini araştıran uygarlık Dünya Kongresi kurup, 2 delege elde elde ediyor. Şehir devletlerinin desteği ile daha fazla delege elde edip, küçük ama etkili bir devlet olmam gerekli.

Tur: 1
2xiGd.jpg

Küçük başlangıçlar. Önceden Civ V oynamış kişiler, bulunduğum konumun gayet iyi olduğunu fark edecektir. Sınırlarımın kuzeyinde mermer var. İki adet turunçgil ve iki adet taş kaynağı var. Üretim için iyi bir yer. Etrafı gezinmeye başlamak lazım tabii ki.

Tur: 15
_YjWX.jpg

Güneye doğru ilerledim. Haritadaki kırmızı bölge, Avusturya'nın sınırları olsa gerek. Bu resimde ilk karşılaştığım şehir devleti Monaco var. Biraz fazla uzağımda. Mutlu değilim. :sad:

Tur: 19
P2sJx.jpg

Onların daha da güneyinde, Carthage bulunuyor. Denizlere hakim olmak isteyen bir ülke daha. Batı sularında rakip olarak istemeyeceğim bir uygarlık.

Tur: 25
cBzbV.jpg

Oradan doğuya doğru ilerledim ve Monaco'nun güneyinde iki tane daha şehir devleti olduğunu fark ettim. Bir tanesini satın alsam, diğerleri ile ticaret fena olmayabilir aslında.  :smile:

Tur: 26
UNdeq.jpg
Hemen doğudaki Florence ile karşılaşmam o planı hemen yok etti. Almam gereken şehir buydu. Yol yapabilecek kadar yakın ve diğer uygarlık/şehir devletleri ile ticaret yapabilecek kadar iyiydi.

Tur: 40
rUHmd.jpg
Ben bu planları yaparken, kurmaya uğraştığım Artemis Tapınağı bitti. %10 nufüs artışı veren bu tapınak, şehrimin nufüs artışında gayet yardımcı olacaktı. Tek şehir devleti olduğum için, herkesten fazla popülasyona sahip olmam önemli.

ObhGH.jpg
Onun hemen ardından, Halicarnassus'u yapmaya karar verdim. İşlenen her mermer ve taş birimi için +2 altın verdiği için, benim çok işime yarayacak bir wonder.

Tur: 68
xZm2A.jpg
Halicarnassus Tur 56'da tamamlandı. Ardından Great Library yapımına başladım ve o da bitince ücretsiz bir teknoloji seçme şansı oldu. Direkt Felsefeyi seçtim, çünkü The Oracle'ı yaptığım zaman, ücretsiz bir sosyal politika seçebilecektim.

Bu sırada, Optics teknolojisi araştırması bittiği için, Venedik'e özel tüccar birimi kazandım. Tüccar birimi Florence'a doğru yolluyorum, şehri satın alacağım.

Tur: 73
NH7Ji.jpg
Florence'a varan tüccarım, şehir satın aldı. Yanında bir at arabası ve işçi birimini de almış. Adam iyi pazarlık yapıyor.  :grin:
Bölgenin güneyinde Avusturya var. Ticarete başlamak lazım yakın zamanda.

Tur: 74
70Y3l.jpg
Param yeterli olduğu için, hemen bir karavan aldım.

Tur: 75
S7rmW.jpg
Yakında iki Avusturya şehir var. Salzburg daha yakın. Tur başı 2 altın ve 1 bilim puanı alıyorum. Başlangıç için gayet iyi. İleride kervansaraylar ve ticaret binaları kurdukça, bu gelir daha da artacak.

Tur: 76
0omQ2.jpg
Venedik'in batısına doğru bir şehir devleti olduğunu öğrendim. Barbarlardan kurtarmaya çalıştım, çünkü deniz ticareti başlatmak için mükemmel bir yerdeydi.

Tur: 101
fhdbv.jpg
Barbarlarla uzun savaşlar sonrasında, bölgenin kontrolünü elime aldım. Henüz okyanuslara açılmayı öğrenememiş dünyada, bu tür bir adaların kontrolünü sağlamak gayet işime yarayacaktı.

Tur: 107
pyC0z.jpg
Gelirim azalmaya başladı, çünkü Florence ve Venice arasına yol döşemeye başladım. Seçim zamanı yaklaşırmışcasına, hunharca bir yol kazdım. Tabii, bu sırada bütün uygarlıklarla karşılaştığımı fark etmişsinizdir sanırım. Matbaayı bulan ilk devlet, Dünya Kongresini kuracak.

Tur: 112
DxK9B.jpg
Gelir durumunu düzeltmek için, deniz ticaretine adım attım. Antananarivo'ya gönderdiğim ticaret gemileri tur başına 8 altın getiriyorlar. Gayet iyi.

Tur: 125
qw2Uy.jpg
Ekonomik durumumu daha da iyileştirmek için, Antananarivo'ya bir tüccar gönderdim. Fakat bu sefer satın almak için değil, sadece alışveriş için. 1000 altın az para değil sonuçta. :smile:

irxmS.jpg
Aynı tur içinde, en son dini ben buldum. Oyundaki din limiti yüzünden neredeyse din bulmam imkansız olacaktı. Herneyse, Ekonomizm.  :cool:

Tur: 130
cbuXN.jpg
Bu AAR çok uzamasın diye, Tur 130'da bitireyim dedim. Nüfus, mahsul verimi, gayrisafi milli hasıla ve okuryazarlık sıralamalarında birinciyim.

Venedik değişik stilde bir uygarlık, fakat harita sizden yanaysa gayet iyi gidebiliyor oyun.

Başta Halikarnas Mozolesi yerine Stonehenge mi yapsaydın ilk dini kapmak için diyeceğdim, adamlar en baba bonusları bırakmış sana. Nasıl bir şanssa sendeki. Bir de güneydeki şehir devletleri ticaret için daha uygun değil mi yav, 2 major devlete 2 de şehir devlete yakınlık olarak?

Bilge hacı, o ticaret yollarını güvenli tutmak zor oluyor yahu. Barbarlar yolların önüne çöküyorlar, karavanı kaybediyorsun. Yolu güvene almak için birim çıkartıp, yolun geçtiği yerlere koyuyorsun. Sonra o birimlerin upkeepleri yüzünden aldığın para bir işe yaramıyor.Benim şuan kara ticaretimi bir scout, bir de at arabası koruyor sadece. İyi kazanç sağlıyorum onlardan. Belki ileride, daha büyük bir liman kurduğum zaman, Antananarivo'nun güneyindeki Panama Şehir Devletini alırım. Hem Carthage, hem de diğer şehir devletlerine yakın olur. Üstelik Venedik ile deniz ticareti yapıp, yiyecek gönderebilirim oraya.

Back
Top Bottom