Sınav Sistemi Hakkında.

Users who are viewing this thread

deJAvu

Sergeant Knight
Merhaba arkadaşlar, ben berkay 11. sınıfım artık sınav yaklaşıyor ama meslek lisesi olduğum için sınav konusu bizim buralarda hiç konuşulmaz o yüzden pek bi bilgim yok. Ben şuan otomasyon okuyorum biraz yazılım biraz elektirik, birazda makinelerin karışmış olduğu bir bölüm.

Örnek veriyorum ben mekatronik okumak istiyorum mf3 ile alınıyor mekatronik müh. Ben ne sınavına girince orayı kazanabileceğim. Gerçekten bilmiyorum çevremde kime sorsam yüzlerce şey söylüyor. Birisi lys birisi ygs biri kpss. diyor kpss yi boş verelim siz bana lys ve ygsyi anlatın. Yani bu sbs gibi bir sınava gireceğiz bütün derslerin olduğu aldığım ort puan 250 300 onunla bir yerelere mi yerleşecegim yoksa illaki matematik falan çözüp mü girebiliyorum.

Arkadaşlar bi abi kardeş olarak açıklamanızı istiyorum gerçekten adam akıllı bir bilgi bulabilseydim buraya yazmazdım hem sohbet gibi hemde beni bilgilendirme amaçlı yardım ederseniz sevinirim...

Ya daha doğrusu ben yazılım müh istiyorum ve onların ne ile aldığını bilmiyorum mesela şuan da aklımda olan şey İstanbul aydın üniversitesi yazılım müh. puan tablosuna batığım da %50 burslu ing 201 puan diyor. Şimdi ben ne yapmalıyım bizde malumunuz meslek lisesiyiz ve hiç bir sayısal ders yok seçmeli olarak bile yok yani ben sözel derslerime ne adar güvensemde hiç bir şekilde 200 201 alamayacak mıyım. Sayısaldanda 1 soru bile çözemem durumum bu kısaca

Ygs de bütün derslerin tüm puan türleribe yüzdesi farklı olarak etkisi var. Lysde sanırım 1-2 mat ve fen. Mühendislik istiyorsan mecburen bu sınavlardan gerekli sonucu alman gerek. Dershane olmazsa olmaz gibi bir durum var. Özellikle lys matematiği ve fen dersleri görmediysen. Ayrıca sadece meslek liselilerin girebildiği bölümlerde var teknoloji fakultesi diye geçiyor.

Back
Top Bottom