[Rehber] Napoleonic Wars Geniş Rehber

Users who are viewing this thread

efebozkurt2

Banned
Merhaba arkadaşlar, bugün bir Napoleonic Wars rehber hazırlayayım dedim. Oyunda çok acemi var, yardımcı olurum diye hazırladım.

Oyundaki bütün herşeyi buraya yazdım.  :razz:

İyi okumalar...

Başlayalım!

Süngülü Tüfekler

weapons_muskets.jpg

Bu ölüm makinesi tüfekler, ortalama nişan, iyi hasar, doldurması uzun süren, kasap bıçağı gibi süngüsü olan efsane silahlardır. Bir çok oyuncu bunu tercih eder, ama sadece 1 tüfek. Cidden abi. Ben bir tane adam gördüm oynarken, Piyade Musketini kapmış 13 öldürme 0 ölüm vardı. Neyse bu doldurma işini hallederseniz 10 numara silah olur. Tüfeklerin görünüşüne takmayın, hepsi aynıdır.

Tüfekler

images
Bu süngülü tüfek ile aynı değildir. Nişanı iyidir, menzili berbattır. sadece süngüsü yoktur, bunu seçerim sürekli. Nedeni ise her süngüsüz tüfeğin yanına kılıç veriyorlar :lol:

Bombalar

[İnternette resimi olmadığı için resim atamadım  :cry:] Bu el bombasının kodları çok iyi ayarlanmış, almanın 2 yolu var. 1. si admin olup hilelerden alıcaksınız, yada bomba taşıyan bir subay sınıfına giricekseniz. Bomba taşıyan sınıf yok fakat role play serverlerinde ağır/muhafız piyadelerde bulabilirsiniz. Neyse bu güzel mücevherlerle süslenmiş bombayı her hangi bir yere attığınızda 3 saniye sonra 3x3 alan hasarı verip düşman kıyma oluyor. Bana göre ilkel bir silah.

Toplar

t1.jpg
Bu efsanevi fakat yarım saat doldurulan ağır güçlü silahlar, düşmanın ağzına kaka yapabilir. Aynı şekilde binalara da ateş edip orayada kaka yapabiliriz. 5 çeşit top mermisi ve 4 çeşit top vardır. Hemen sayalım.

Top Mermileri

Teneke Bomba: Eğer bir tek siz veya topçu arkadaşlarınız kalmış, düşman üstünüze geliyorsa topa bunu koyun. Daha çok topçu varsa onlarda koysun. düşmanla aranızda 6-7 m kala patlatın. Sonucu siz görün. 20-30 adet tüfek patlaması etkisini yapar. Kendinize sıkmayın, sıktırtmayın.

Patlayıcı Kovan: Oyun yeni başladı, adamlar line oluyor, base yapıyor. YOK! Yok öyle çakallık. Alıyorsunuz patlayıcı kovanı, tam isabetse 6-7 kişi götürür bu. Gülle gibi uçar, fakat yere değdiği an patlar, yakındaki düşmanlara bir kakaya yaramıyor.

Gülle: Patlayıcı kovanla mantığı aynıdır, fakat havadan değil, direk isabet yapar. En sevdiğim top mermisidir. Düşman basede adam varsa sıkın habire sıkın. İsabet oranı iyidir, tekli hedefleri tam isabette kıyma yapar. Duvara/yere değdiği an patlar mermi. Evleri/binaları yıkabilir.

Havan Topu Mermisi: Havan topuna koyarsınız doldurursunuz bitti. İtme mitme yok. En isabetsiz top diyebilirim hedefi tutturursa, HER YER HAVAYA UÇAR. Yere değdiği an patlar. Bunun hasar alanı daha yüksektir.

Roket: 19. yüzyılın RPG-7'si abi. Ama elinde taşıyorsun kavun taşumak gibi. Base varsa genelde adamlar baseye koyar, oradan uçurur. Havan Topu Mermisi ile aynı etkiyi verir patlarsa.

Tamaaam, gelelim top çeşitlerine.

Top Çeşitleri

Top: İşte isabetli eleman bu. Attığın tutuyor bunda. Sevdiğim top çeşidi bu.

Roket Atar: Hani o RPG-7'lerden değil masa gibi kurulanlardan, roketi koyuyorsun uçuyor.

Howitzer: Topun küçüğü. Hani küçük namlulusu. Buna patlayıcı kovanı koyuyorsun. Sonra uçuyor işte.

Havan Topu: En isabetsiz top çeşidi. Vurursun tutturursa şans işte.

Toplarda bitti çok şükür, gelelim piştovlara.

Piştovlar

weapons_pistols.jpg
Bu her subayın tercih ettiği tabancadır, fakat topçu subayı ve kumandanlar kullanmaz. Görünüşüne aldanmayın farkı yoktur, nişanı kötüdür, uzunluğu 3-4 attır. Yakındaki adamlara çabuk öldürmede işe yarıyor.

Sınıflar

Subay: Burada şanslı çip sizsiniz, Role play serverlerinde subay olursanız bütün erler, müzisyen vb. sizi takip edicektir. Ne kadar gerçekçi. Mermili Piştov, piyade kılıcı, dürbün kullanırsınız. Subay üniformaları güzeldir.

Er: Vatanı için ölmekten korkmayan cesur erler. Piyade tüfeği [süngülü] kullanırlar.

Müzisyenler: Burda savaşmıyorsunuz, sadece size müzik aletinizi ve bir adet sıradan kılıç veriyorlar. Amacınız savaş değil orduya moral sağlamak. Eğer bonuslar açık değilse bir kakaya yaramıyacak müziğiniz.

Topçular: Top kullanan elemanlar.

Top Taşıyıcılar: Eğer ayarlardan top taşıyıcıların top alma şansı açıksa, top taşıyıcı olun, gizlice düşman üssüne sızın, topunu çalın. Yani kısacası atının arkasına top bağlanabiliyor.

Topçu Subaylar: En kötü subay sınıfı, üniforması hariç.

Bayraktar: Ülkenizin bayrağını taşıyıp moral yaparsınız, bonuslar açık değilse gene hiç bir kakaya yaramazlar.

Gemi Mürettebatı: Burada denizci oluyorsunuz. Role play serverlerinde genellikle naval battle de gemi mürettebatı seçilir. İlk sınıf denizci. Zırhı/kıyafeti yok diye seçmemezlik yapmayın, taktıkları şapka göğüs zırhı veriyor. İkincisi normal topçu değilde deniz topçusu olmak isteyenler için yapılmış. Üçüncüsüde kaptan. Gemiyi o sürer normalde. Bildiğiniz denizci subayı. Sadece İngiltere, Fransa taraflarında vardır.

Süvariler: Piyadelerden tek farkı: Atları olması. Atlı olarak subay olmanız daha mantıklı.

Ağır/Muhafız Piyade: Role play serverlerinde size bomba verirler. Canınız diğerlerine göre daha çoktur. Tek sorunu fazla kişi bunu seçemiyor.

Hafif Piyade: İngiltere ve diğer ülkelerde kısa tüfek taşırlar. Üstteki anlattığım tüfekten. Fransada ise süvari musketi yada piyade musketi taşırlar.

İstihkam [Mühendis]: Bu mühendistir (bilmiyorduk sanki) Neyse çekici alıp yapı puanına göre inşa ettiniz. Eee kardeş bu kırık, bozuk, yapılmamış çıktı ne yapıcaz ? Sakin olun. Çekiçle yapıya kırmızı yer dolana kadar vurun. Unutmayın, yapılar hasar alabilir. Eğer hasar almışsa üzerine bakarsınız. Biraz siyah olmuşsa çubuk çekiçle tekrar vurup tamir edin. Bu kadar.

Tamaaam. Başka ne kaldı?!

Çeşitli Şeyler

Bonuslar: Adminler açıp kapatır, hızlı doldurma, hızlı koşma vb. Şeyler yapar bunlarıda subay, müzisyen, bayraktar sağlar.

Tuşlar: C ye basarak savaş narası, P ye basarak teslim olabilirsiniz. Ve Z tuşuna basarakta eğilebilirsiniz.

Gemi Nasıl Kontrol Edilir: Gayet basit, bende oyuna ilk başladığımda süremiyordum. İlk önce geminin en sonunda çubuk gibi bir şey var. Ona bakıp ''Gemi Kontrolünü Al'' yazısına hiç kıpırdamadan basılı tutun. Bundan sonrasıda, Hiç hareket etmeyin, isterseniz Z ye basıp oturun sonra hiç hareket etmeden yön tuşlarıyla sürün. En hızlı gemi Naval Battle'deki küçük tekneler, en yavaşı Naval Battle'deki büyük gemi.

Ekipmanı Seçme: Bazı sınıflarda size bir seçenek geliyor. Mesela bayraktar oldunuz, ekipmanın ordan bayrağınızı değiştirebilirsiniz. Ok tuşlarına basarak. Silah seçimide aynıdır. Fakat her sınıfta olmuyor. Ona göre.

Tuvalet: Bazı haritalarda bulunur. Role play amaçlı bir tuvalet. Giriyorsunuz, kapıyı kapatıyorsunuz ve kahverengi olumsuz katı madde.  :razz:

Piyano: Bazı haritalarda bulunur. Bu da Role play amaçlıdır. Müzik aletsiz müzisyen olma fırsatı işte.

Erganun: Piyanoyla aynıdır. Role play amaçlı, sadece müzik ve görünüşü farklıdır piyanodan. Bazı haritalarda bulunur.

Benden bu kadar. İyi Oyunlar!  :razz:

@Hakany gerekli açıklamayı yapmış zaten, ima etmek istediğin şey "Howitzer;"
a large gun which fires shells (= very large bullets) high into the air so that they drop onto the place at which they are aimed.
Gülle atan büyük bir silahtır. Hedef alındığı yere mermi havadan dik olarak düşer.

Genel Kültürümüzü pekiştirmiş olduk. Bu arada rehberi okuma fırsatım oldu. Detaylara inmiş ve gayet güzel bir iş çıkarmışsın, bence. Bu arada spoiler içerisinde değilde tek bir ileti şeklinde atsan daha hoş olur; Tek bir iletiye sığmıyor ise eğer Moderatör arkadaşlara rica et yardım ederler.

Tamamdır arkadaşlar, o Howitzer dayıyı düzenledim. Açıklamayıda düzenledim. Konu düzeninede ilgileneceğim en kısa zamanda, teşekkür ederim.

-Efe Bozkurt

selamın aleykum abi ben oyunu yeni yeni oynamaya basladım ve cıldırıcam tüfek için de bir rehber yaparsanız sevinirim

Back
Top Bottom