Oyun Tavsiye Konusu - (Tavsiye istemeden önce mutlaka bakınız)

Users who are viewing this thread

Son zamanlar aklım cRPG'lere gidip duruyor. Crysis serisini aradan çıkarttıktan sonra bu türe girmeyi düşünüyorum.

Aklımda iki oyun var, hangisinden başlamam doğru olur bilemedim. Divinity: Original Sin mi yoksa Pillars of Eternity mi iyi bir seçenek olur? Nihayetinde hepsini oynayacağım, ancak başlangıç için hangisi daha iyi olur bilemedim.

Son zamanlar aklım cRPG'lere gidip duruyor. Crysis serisini aradan çıkarttıktan sonra bu türe girmeyi düşünüyorum.

Aklımda iki oyun var, hangisinden başlamam doğru olur bilemedim. Divinity: Original Sin mi yoksa Pillars of Eternity mi iyi bir seçenek olur? Nihayetinde hepsini oynayacağım, ancak başlangıç için hangisi daha iyi olur bilemedim.
Divinity

agalar saracak bir oyun önerin de oynayam yav. rdr2'yi oynadım biraz ama koskoca açık dünya oyunu oynamaktan yoruldum biraz. üşeniyorum oynamaya. pc'de legend of zelda oynayayım dedim, keyifli falan ama konsept içine çekmedi hiç. detroit become human oynadım biraz, çok güzel oyun ama pek bi oynanış yok. mass effect serisine başlayayım dedim grafikler ve oynanış çok eski geldi açmadı. batman serisine başlayayım dedim arkham asylum'u bitirdim ama gerisini pek merak etmiyorum, hikaye sarmadı pek. resident evil 2 remake'i oynadım güzeldi ama kısaydı bitti hemen. 3 daha da kısaymış. witcher 3'ü oynarken en başlarda ittirmiştim kendimi, ortalara doğru sarmaya başlamıştı baya, öyle bitirdim oyunu. daha linear giden, çok eski olmayan aksiyonlu enfes hikayeli bir oyun var mıdır? AC serisine bakmalı mıyım?

@pancamo

Mass effect andromeda hiç eski değil benimde listemde olan bir oyun denemeni tavsiye ederim.

Ac serisi özet geçersek: teması ile seçmen gereken açık dünya istediğini yapabildiğin çeşitli aksiyon öğeler bulunduran hikaye ye tamamen zorunlu ( sonraki oyunlarında yan görevleri zorunlu) tutan aynı şeyi oynamak sıksada baydırmayan 10 numara bir seri. Son oyunu valhalla ve origins i öneririm. Ac 4 çok güzel bir oyundu diğerlerine göre dövüşü zayıf ama özgürce geminle gezmek mükemmel bir keyif veriyor assasin olmakta çabası.

Titanfall 2 : herkese önerdiğim bir oyundur bende yeri ayrı çok güzel bir senaryosu oynanışı var, COD MW serisini yapan elemanlar yapmış.

The evin Within 2 baka bilirsin.

GTA 4 Liberty city ; bende yeri ayrı olan başka bir oyun pek ihtimal vermiyorum ama oynamadıysan şaheserdir.

Control ; Aksiyon oyunu ,bence çok zevk alırsın.

Sağlam hikaye istediğin zaman indie oyunlarada bakmak sana yeni zevkler kazandırır oynanış olarak da AAA lar kadar geniş olmasa da daha çok zevk vermesiyle birlikte muazzam hikayelileri de oluyor.

MB Bannerlord : şaka :grin: kesinlikle önermiyorum.

Last edited:
@pancamo
Karışık bir öneri yapıyorum:
Kingdoms of Amalur Reckoning Remaster versiyonu çıktığı için eskisini kaldırmışlar maalesef. RPG.
Dragon Age II Hiç sev(e)mediğim bir oyun ama aksiyonu bol diye yazıyorum
Torchlight I Eğlenceli, orta uzunlukta hikayeli izometrik hack & slash /aksiyon denebilir.
Gothic III RPG. Bir sürü yapılacak şey var o yüzden uzun oynatır ama topluluk yamasını yüklemen gerek, vanilla halinde bayağı bug var; gerçi ben yüklemeden oynamıştım hiç bug görmedim orası ayrı.
Assassin's Creed IV: Black Flag Sırf korsanlık yapmak eğlenceli diye oynamıştım, hikayesini boşver.
Mafia II Hikayesi çizgisel, oynanışı güzel aksiyon oyunu.
Stronghold 2 Diğer Stronghold'lara göre hikayesi iyiydi bunun, stratejisi de çok zor değil.

teşekkürler öneriler için. andromeda baya olumsuz yorum almıştı o yüzden bakmadım pek. gta 4'ü oynamaya başlamıştım geçenlerde, oyundan sıkıldığımda direk alt f4 yapıştırma huyum olduğu için kayıt etmeden çıktım her başladığımda. hem save noktasına gitmek üşendiriyor hem de oyun sıktığı için bi daha oynamam diye çıkıyordum hep. hiç ilerleyemedim bu yüzden. :lol: titanfall 2 ve control ilgimi çekti.
mafia 2'yi de bir ara oynamaya çalışmıştım, ama oyun fransızcaydı ve değiştirdiğimde crash yiyordu oynayamadım öyle. diğerlerine de bakayım bir.

Eğer RDR2'nin açık dünya yapısından ve bir şeyler yaptırmasından yorulduysan ve Witcher 3'e de zor alıştıysan AC'nin son üç oyununu önermem. Bence özellikle son iki oyunu çok eğlenceli ama Odyssey sana yığınla açık dünya yan görevi yaptırır seviye atlaman için. Valhalla ise çok ama çok uzun. 70-80 saatte ana hikayeyi bitirebildim. Sana uymayabilir.

Control gayet zevkli mekaniklere sahip. Şu anda oynuyorum. İlk defa gamepad ile aimin bu kadar rahat alınabildiği bir oyun oynuyorum (auto aim kapalı). Fizikler, görsellik gayet güzel, oynanış keyifli. Hikaye ilginç daha ne olacağını görmedim ama biraz da sıkıntılı bana göre. Ama yine de zaman harcamaya değecek bir oyun. Kısa.

Metro serisini oynamadıysan önerebilirim. Aksiyonu boldur. Oyunu en zora al, gizlilik yapmaya çalışıp mermilerini sayarken baya atmosfere girersin. Özellikle son oyunu harika her anlamda ama ilk iki oyunu da inanılmaz zevklidir. Hikaye anlamında da çok başarılı. Son oyunu beni bile bir miktar duygulandırdıydı.

Ben çok beğenmedim ama aksiyon vs seviyorsan Crysis serisi de kısa ama eğlenceli bir oyun serisi olabilir.

Başka aklıma gelen bir şey yok.

Rdr2'yi bitirdim. Oyun biraz gereksiz uzun olmuş gibi geldi. Sonlara doğru baya sıkıldım. Witcher'da sonlara doğru heyecanım artmıştı mesela, witcher daha uzun bir oyun ama.
Dünyanın en iyi npc etkileşimleri ve yapay zekası bu oyundadır herhalde. Ancak bazı şeyler rpg elementi olsun diye konulmuş gibiydi. Kampa para koymamanın hiç bir işe yaramaması gibi. Kampa hayvan gibi para getiriyoruz, millet yandık bittik sefiliz tribinde hala. Bunun dışında silah çeşitliliğinin pek bir olayı yok gibi geldi. Oyuna başlanan silahla zorlanmadan oyun bitirilir. Hikaye ve grafikler çok güzel diyecek bir şey yok. Sonlara doğru sıksa da, ve bir daha oynamayacağımı düşünsem de oynadığım en iyi oyundu.
Subnautica oynadım gerçekten çok güzel oyundu. Sürekli merak ettirmesi oyunu oturup 10 saat boyunca oynamaya sebep oluyor. Tabi diğer oyunlar kadar uzun oyun süresi yok.
The forest, titanfall 2, control, metro, l.a. noire, alan wake, tomb raider ve far cry 3 oynamayı düşünüyorum.

Dragon Age Origins ile birlikte ilk defa cRPG'nin tadına bakmıştım, sonrasında da aklımda hep diğer oyunlara girmek vardı. Daha karanlık bir tonu olması sebebiyle Pillars of Eternity oynadım, beğendim.

Oyunun hikayesinde ton karanlık, grafikler de aynı şekilde. Diyaloglar ciddi, karakterler öyle çok bağlanmasam da iyi yazılmışlar. İngilizce'si yorucuydu, ağır bir dili vardı bu yüzden günde iki saatten fazla başında durunca beynim yanmaya başlıyordu ama değdi diyebilirim. Combat konusunda biraz kafam karıştı ama en kolaya alıp yardırınca çok da sorun yaşamadım. Genel olarak oyunun hikayesi ilginçti, ancak hakim bir konu yok. Eğer oynarken sona çok odaklanırsanız zevk vermeyebilir, süreç içerisinde yaşananlar vs. bana eğlenceli geldiydi. Bazıları hikaye çok unutulmalık dese de ben yarattıkları evrenin detaylı olması, atmosferi, diyalogları sebebiyle eğlenceli vakit geçirdim. Farklı hissettirdi doğrusu.

Oyuna başlarken bir sürü tanımadığınız, bilmediğiniz bilgiye maruz kaldığınızda çok da endişelenmeyin. Bir sürü farklı ırk var ve bunları tam temsil etmediklerinden vs. biraz kafa karıştırıcı olabiliyor. Tamamen bir dünya yaratılmış olduğu için ve bazı şeyler bombardıman yapılır gibi ilk başlarda sunulduğu için biraz yorucu ama oynadıkça aslında çok da endişelenmemek gerektiğini görüyorsunuz.

Sonrasında POE2'yi oynadım. Gameplay, müzikler, grafikler olarak çok daha ileri bir düzeye çıkarken hikaye sunumu bana klişe geldi. Ana hikayeyi 10 saatte bitirebilirsiniz. Ben ikinci oyuna çok ısınamadığımdan ve karakter diyalogları da çok ilgimi çekmediğinden ana hikayeyi oynayıp bıraktım, DLC'lere hiç girmedim. Ama yine de güzel bir oyun.

İki üç gün kadar önce Divinity serisine başlayayım dedim, ilk oyunu oynadım ama hoşuma gitmedi. Gameplay konusunda alışırdım, Civilization'lardan turn-based combat'a alışığım ama hikaye çok kötü geldi bana. Bir anda olağanüstü bir durumla karşılaşıyoruz ve hemen kabullleniyoruz. Bir ısınma durumu yok, olağanüstü durum da inanılmaz boş bırakılmış, üstüne durulmamış. Karakter diyalogları inanılmaz sıkıcı, hiçbirini umursayamadım bile. Bu yüzden oyunu biraz oynayıp sildim. Yorumları okudum, ikinci oyun çok ama çok iyi diyordu herkes. Bu yüzden şimdi ikinci oyuna gireceğim.

Daha ileri bir zamanda belki Baldur's Gate serisine de girebilirim POE'yi beğendiğim için ama zaman gösterecek.

Tabi bu oyunları oynarken insanların Dragon Age Origins'e neden bu kadar önem atfettiklerini daha iyi anlamış oldum, harbi çok kaliteli bir işmiş. Pek oyun yok o şekilde.

Edit: Divinity'nin 2. oyunu harika, kesin öneririm. Halen oynuyorum bayıldım.

Last edited:
Back
Top Bottom