Osmanlı'da okuma yazma oranı

Users who are viewing this thread

Fusuy said:
where is my mind, pixies sarkisi yalniz. fight club'dan cok once vardi. guzel sarkidir.
yanlış bilgi sahibi olmak bazen böyle de doğru bilgi sahibi olmaya sebep oluyor. Öyleymiş hakikaten. teşekkürler.
(konu dağıldı diyecem ama konu çok önceleri dağılmıştı zaten bana göre)

Allegro said:
Türk çocuklarının üstünden traktörle geçmeyip gözlerini oymayan her Kürt'ün haberini alıyo musun? İnsanları ırsiyetlerine göre genelleyip önlem amacıyla opresyona uğramalarını meşru gösteriyorsun. F wordün sözlük tanımlarından biridir bu.

Birincisi ben insanları ırkına göre genellemiyorum. Kürtlerin arasında da, Türklerin arasında da muhteşem insanlar da vardır, soluduğu oksijeni haketmeyen insanlar da vardır. Zaten Türkiye'de Kürtleri ayrı bir ırk, Türkleri ayrı bir ırk olarak görmek Batı merkezli bilimin ortaya çıkardığı kokuşmuş faşizmin etkisiyle Türkiye'de milliyetçi, dinci ya da solcu her türlü insanın ne yaptığının farkında bile olmadan yaptığı son derece klişe ve bir o kadar da yanlış bir şeydir. Öyle ki bugün Kürtlerin genel genetik özellikleri Orta Asya Türklerine Türkiye Türklerinin genelinden daha yakındır, Türkiye Türkleri'nin genel genetik ozellikleri de Orta Asya Türklerinden çok Britanya milletine yakındır (kanıtlanmış bilimsel araştırmalardır).. Bu durumda Batı cehaletiyle hareket edecek bir kişinin zaten Kürtleri Türklerden daha Türk olarak kabul etmesi, Türkiye Türklerini'de Türklerden daha çok İngiliz kabul etmesi gerekecektir. İşte bu cehaletin ortaya çıkardığı ikinci cehaletle birlikte cehaletler cehaleti gibi ulaşılması güç ama gerçekleşmiş olmasının da gösterdiği gibi teorik olarak mümkün bir ütopya gerçekleşiyor.

Irak'ta durum farklı. Bugün hala orada benim hakkım olan yerlerde Kürtler Türklere çeşitli şekillerde soykırım uyguluyor ve ben bu yüzden Kürtler orada bunu engellemedikleri ve Türklerin nüfusunu soykırımın çeşitli yollarını kullanıp azaltarak Kerkük'te hak iddia ettikleri için tutumumu sergiliyorum.  Aynı şekilde Almanya'da yaşayan Türkleri yakan Naziler Almanlar tarafından cezalandırılmıyor olsaydı, onlara da tutumumu sergilerdim.

Terörist olmayan bir Kürt'e zarar veren Türk te olsa bir şerefsizdir ve soluduğu oksijeni haketmez..
Benim burada gösterdiğim şey bana karşı önyargısı olmayan her sürü psikolojisinden kurtulabilmiş ve birey olmayı başarabilmiş bağımsız kişiliğin anlayabileceği gibi bölücülük yapan ve bana ve milletime zarar veren Kürtlerin genel özellikleri. "Kürtlerin genel özellikleri değil!"

Gidip dağda teröristlerle kucaklaşıp burada Türk polisine tokat atan bir Türkiye millet vekilinin ve onu destekleyenlerin istediği ana dilde eğitim hakkı denen şey kuru kafasının içinde bir parça zeka barındıran hücre bulanan herkesin anlayabileceği gibi Türkiye cumhuriyeti devletine dahil olmayan ya da olmayacak bir oluşuma, benim ter döküp çalışarak kazandığım paranın eğitimli kişi olarak aktarılması demektir.

Ben benim ülkemin terörist yetiştirmesini istemiyorum. Kürtçe denen vernacular konuşma şeklinin yasaklanması zaten kuş dilinin ya da hiphop argosunun yasaklanması gibi gerizekalıca bir şey. Bunu da savunacak kadar yobaz değilim.

Türkiye'de Kürtçe dilde eğitimin olmaması demek Kürtleri "opresyona" uğratmak demek değil. Önce kafana bunu sokmak zorundasın.

Kürt denen olgu, Türk ya da İngiliz ya da Fars denen olgudan başka bir şey. Yapılan bütün saçmalılıklar bu olgunun farkında olunmayışı sonucunda ortaya çıkıyor.

Kürt denen insanlar yayıldıkları coğrafya içinde genel olarak Türklerden, Farslardan, Araplardan, Ermenilerden farklı bir etnik unsur değildir.
Türkiye'de ise bildiğiniz Türklerden farklı bir etnik unsur değildir Çoğu öz be öz Türktür. İşte bu yüzden nasıl diğer Türklere Lazca, kuş dili, Gürcü şivesi, Trakya şivesi ile eğitim görmek gibi ayrıcalıklar tanınmıyorsa, Kürtlere de tanınamaz. Bunun sonucundan bölünme yaşanır ve devletin birinci amacı bütünlüğünü korumaktır. Türkiye'de böyle sosyal deneyleri, maceraları (haydi metalcilerle arabeskçileri kapıştıralım kazanan konser versin gibi) kaldırabilecek bir ülke değil.

Ünlü Kürdolog Vladimir Minorsky tarafından son hali düzenlenen vernacular bir konuşma şekli olan (aslında bana kalırsa super-vernacular olarak adlandırılması lazım çünkü Kürtçe Etrüskçe gibi yabancı istilası sonucu izole olan değil, coğrafi-ekonomik koşullar sonucu izole olan bir dildir ve orjinal hali Etrüskçe gibi bir dil değil, bir çok dildir.) Kürtçe sözlük içerisindeki sözcüklerin kökeninin oranı şöyle belirlenmiştir:

3080  kelime  ............. Türk lehçeleri
1030 kelime ...................Farsça
1200 kelime ..........  Zend  lehçesi
370  kelime ............... Pehlevi  lehçesi
2000  kelime .............. Arapça
220 kelime ........... Ermenice
108 kelime ......... Keldanî
60 kelime ......... Çerkesçe
20 kelime ................ Gürcüce
300 kelime ........ belirsiz

Prof. De Groot en az 1300 öncesine ait Göktürk ve Uygur Türkçesinden 532 sözcüğün bugün Kürtçe sanıldığını ortaya koymuştur.

Son olarak tekrar ediyorum: Ben Kürtleri genelleyerek hepsi teröristtir demedim. Demediğim bir şey yüzünden zan altında olmayı kabul etmiyorum. Benim sülalemin kollarından birinde Kürtler var. Böyle bir şeyi nasıl iddia edebilirim.  :roll:

Ubsilon Xeforian Cioss said:
Herşey iyi süper güzel de paragrafları tek cümleden yazmazsan ne okuduğumuzu bi anlasak.

Paragrafları doğru kullandığımı düşünüyorum ve anlatmak istediğim şeyleri en güzel ve en yalın şekilde anlattığımı düşünüyorum. Yanlış anlamazsan bence sen biraz daha fazla kitap okumalısın yoksa üniversite ve yüksek lisans sınavında çıkan Türkçe sorularını çözmekte zorluk çekersin. Yine de bundan sonra daha kısa cümleler kurmaya dikkat ederim.

ancalimon said:
Son olarak tekrar ediyorum: Ben Kürtleri genelleyerek hepsi teröristtir demedim. Demediğim bir şey yüzünden zan altında olmayı kabul etmiyorum. Benim sülalemin kollarından birinde Kürtler var. Böyle bir şeyi nasıl iddia edebilirim.  :roll:
"Benim Kürt arkadaşlarım var!"

ancalimon said:
Birincisi ben insanları ırkına göre genellemiyorum. Kürtlerin arasında da, Türklerin arasında da muhteşem insanlar da vardır,
Ya bırak, geneli böyledir diye oradan buradan linkler koyan sensin şimdi sorulduğu zaman söylenmesi gereken kült laflarla geliyosun.

ancalimon said:
Zaten Türkiye'de Kürtleri ayrı bir ırk, Türkleri ayrı bir ırk olarak görmek Batı merkezli bilimin ortaya çıkardığı kokuşmuş faşizmin etkisiyle Türkiye'de milliyetçi, dinci ya da solcu her türlü insanın ne yaptığının farkında bile olmadan yaptığı son derece klişe ve bir o kadar da yanlış bir şeydir.
Artık ırka dayalı sınıflandırma kalmadı be güzelim dünyada, o sizin gibi University of Age of Empires diplomalıların halk olduğu işaret edilen toplulukların sanki ayrı bir ırk oldukları ifade edilmeye çalışılıyormuş gibi göstermek için kullandığınız bir straw man argümanı.

ancalimon said:
Öyle ki bugün Kürtlerin genel genetik özellikleri Orta Asya Türklerine Türkiye Türklerinin genelinden daha yakındır, Türkiye Türkleri'nin genel genetik ozellikleri de Orta Asya Türklerinden çok Britanya milletine yakındır (kanıtlanmış bilimsel araştırmalardır)..
Ne kadar önemli.

ancalimon said:
Irak'ta durum farklı. Bugün hala orada benim hakkım olan yerlerde Kürtler Türklere çeşitli şekillerde soykırım uyguluyor ve ben bu yüzden Kürtler orada bunu engellemedikleri ve Türklerin nüfusunu soykırımın çeşitli yollarını kullanıp azaltarak Kerkük'te hak iddia ettikleri için tutumumu sergiliyorum. 
Sonra kalk bunlara soykırım de işte. Terbiyesizsin oğlum sen, başka bişey değil.

ancalimon said:
Terörist olmayan bir Kürt'e zarar veren Türk te olsa bir şerefsizdir ve soluduğu oksijeni haketmez..
Benim burada gösterdiğim şey bana karşı önyargısı olmayan her sürü psikolojisinden kurtulabilmiş ve birey olmayı başarabilmiş bağımsız kişiliğin anlayabileceği gibi bölücülük yapan ve bana ve milletime zarar veren Kürtlerin genel özellikleri. "Kürtlerin genel özellikleri değil!"
Evet ben de "Pis Yahudi" dediğim zaman Yahudilerin arasındaki pisliklerin genel özelliklerini belirtmiş olacağım değil mi? Külahıma anlat sen onu.
ancalimon said:
Gidip dağda teröristlerle kucaklaşıp burada Türk polisine tokat atan bir Türkiye millet vekilinin ve onu destekleyenlerin istediği ana dilde eğitim hakkı denen şey kuru kafasının içinde bir parça zeka barındıran hücre bulanan herkesin anlayabileceği gibi Türkiye cumhuriyeti devletine dahil olmayan ya da olmayacak bir oluşuma, benim ter döküp çalışarak kazandığım paranın eğitimli kişi olarak aktarılması demektir.
Ya çok saçma sapan adamlarsınız, sen insanlara haklarını vermiş olsan bu kadar tantana olacakmış gibi bir de istenme üslubunu öne sürerek hakları nullify etmeye çalışmıyo musunuz. Türkiye devlet olarak üzerine düşeni yapsın onndan sonra hala Kürt sorunu diye birşey olursa o zaman Kürtlere yıkarsınız suçu. Biz burada insan haklarından bahsediyoruz siz "yok tokat attı, yok kurşun sıktı" diye eylemleri örnek göstererek bütüün bir halkı doğal olarak sahip olmaları gereken haklardan mahrum etmeyi meşrulaştırıyorsunuz. Dünyadaki hiçbir ülkede Türk dediğiniz adamların azınlık haklarını savunmayın bundan sonra olur mu?

Polise tokat atmak da aklı başında her Türk vatandaşının hayalini süsleyen birşeyken adamların bunu yapacak testislere sahip olması olsa olsa kıskançlık uyandırıyordur. Aynını Muharrem İnce ya da Kamer Genç yapsa çook farklı bir şekilde lanse edileceğini biliyoruz.

ancalimon said:
Ben benim ülkemin terörist yetiştirmesini istemiyorum.
Git telli babaya adak sun.

ancalimon said:
Türkiye'de Kürtçe dilde eğitimin olmaması demek Kürtleri "opresyona" uğratmak demek değil. Önce kafana bunu sokmak zorundasın.
"Kafana sokmak zorundasın, çünkü öyle!"

Türkçe eğitimi de kaldıralım o zaman, İngilizce olsun. Malum her dünyalının öğrenmesi gereken birinci dil ne de olsa.

ancalimon said:
Kürt denen insanlar yayıldıkları coğrafya içinde genel olarak Türklerden, Farslardan, Araplardan, Ermenilerden farklı bir etnik unsur değildir.
Türkiye'de ise bildiğiniz Türklerden farklı bir etnik unsur değildir Çoğu öz be öz Türktür.
Oturduğun yerden weasel gerçeklikler üret dur sen paşam.

ancalimon said:
İşte bu yüzden nasıl diğer Türklere Lazca, kuş dili, Gürcü şivesi, Trakya şivesi ile eğitim görmek gibi ayrıcalıklar tanınmıyorsa, Kürtlere de tanınamaz. Bunun sonucundan bölünme yaşanır ve devletin birinci amacı bütünlüğünü korumaktır. Türkiye'de böyle sosyal deneyleri, maceraları (haydi metalcilerle arabeskçileri kapıştıralım kazanan konser versin gibi) kaldırabilecek bir ülke değil.
Lan maldaraşanu Türkler'in elinden anadilde eğitim görme hakkını alınca adı ayrıcalık mı oluyo? Bölünme ne ya? Bütünlük ne? Yok sayarak, tek tipleştirerek mi işbirliği sağlanabiliyo sadece ülkede? Kendi bütünlüğünü ancak böyle sağlayabilen ülke yıkılsın gitsin ulan zaten. Türkiye zaten bölük ulan, sen zannediyosun ki zapturapt altına alınca, haritada hala bütün gözükünce orada bütünlük var. Sen dünyanın bütün gerçekliklerinden izole bir şekilde yorganına sarılıp delüzyonlar içinde takılırken adamlar manevi olarak ayırdı zaten kendilerini.

ancalimon said:
Ünlü Kürdolog Vladimir Minorsky tarafından son hali düzenlenen vernacular bir konuşma şekli olan (aslında bana kalırsa super-vernacular olarak adlandırılması lazım çünkü Kürtçe Etrüskçe gibi yabancı istilası sonucu izole olan değil, coğrafi-ekonomik koşullar sonucu izole olan bir dildir ve orjinal hali Etrüskçe gibi bir dil değil, bir çok dildir.) Kürtçe sözlük içerisindeki sözcüklerin kökeninin oranı şöyle belirlenmiştir:

3080  kelime  ............. Türk lehçeleri
1030 kelime ...................Farsça
1200 kelime ..........  Zend  lehçesi
370  kelime ............... Pehlevi  lehçesi
2000  kelime .............. Arapça
220 kelime ........... Ermenice
108 kelime ......... Keldanî
60 kelime ......... Çerkesçe
20 kelime ................ Gürcüce
300 kelime ........ belirsiz

Prof. De Groot en az 1300 öncesine ait Göktürk ve Uygur Türkçesinden 532 sözcüğün bugün Kürtçe sanıldığını ortaya koymuştur.
Hadi bu dediklerin doğru olsun, so what? Geriye kalanlar Kürtçe sonuçta? TDK'ya göre senin kendi dilinde 14 bin yabancı kelime var, edatların Farsça'dan. 

Dünyayı tanımayan, insanı tanımayan, ülkelerinin founding idealarını bilmeden kendi kafasından ürettiği gerçeklikleri lanse eden adamların neden karşı çıktıklarından kendileri de haberi olmayıp ama sadece karşı çıktıkları için ayaklarını tek bir yere basmadan, ellerini atabildikleri her daldan argüman üretmelerini izliyorsunuz. Sabit olan tek şey faşistlik olduğu için ona buna benzeterek, özgün olmadığı ima edilerek, onların sığ algısına göre keramet orada olduğu için o alanda piçleştirerek adamların kimliğine her koldan saldırılıyor işte böyle, sanki olay oradaymış gibi.

Peki benim Kürtçenin özgün bir dil ve Kürtlerin tek bir millet olduğunu var saydığımı kabul edelim.

Peki sen Türkiye'de Kürtçe anadilde eğitim yapan okulların açılmasının sonuçlarını öngörebiliyor musun?

Allegro said:
Adam hala Kürtlerin orjinalliğine takmış ya.

Neyse, neymiş benim o öngöremediğim sonuçlar?

Yukarıda bahsettim. İçinde bulunduğumuz şartlarda Türkiye parçalanır. Senin ne düşündüğünü soruyorum. Türkiye'de Kürtçe eğitim verilmeye başlandıktan sonra 10 - 50 -100 yıl içinde iyi kötü ne olacak? Kürtler aldıkları eğitimin kendilerine daha yararlı gelmesi sonucunda Türkiye'ye çok büyük katkılar mı yapacaklar mesela? Turgut Özal gibi örneğin?

Ya da Adullah Öcalan gibi adamlar yetişmeyecek mi ondan sonra?

Kürtlerden bahsediyoruz. Güneydoğu Anadolu'da Türkçe konuşmayı bilmeyenleri var. Çocuklar okula gönderilmiyor. Adama yol sorsan tarif edemeyecek, bakkalına gidip prezervatif istesen balon verecek belki anlamadığı için. Bankaya gidip para çekmek istesen seni vuracak belki hırsız sanıp. :smile:

Öyle habersizsiniz ki, Rum ve Ermeniler'e bu hak tanınmıyormuş gibi sanki anadilde eğitim bu ülkede hiçbir zaman verilmemesi gereken, verilmeyen ve verilmeyecek bir tavizmiş gbi konuşmuyor musunuz yani...

"Kürtlerden bahsediyoruz"

Di mi? Kürt diyince anlamamız gerekiyor çünkü bazı durumları, onların istisnai olduğunu ve belli tasmalar ve zincirlerle zaptedilmesi gerektiğini, insanların laik olduğu bazı şeylerin onlarda gülünç duracağı negrolar olduklarını. Kürtlerin Kürt oldukları vakit hiçbir işe yaramayacağı, Türklerin hegemonyası altında eriyip gitmesi gereken Galyalılar olduğu önkabulu nerden geliyor esas? Sonra "ben ırkçı değilim yua :sad:"... Eğitim Kürtçe olsa okul onlar için daha cazip hale gelir, daha çok çocuk okula gider.

Hayatında hiç ülke dışına çıkmamışsın sanırım, şu anlattığın şeyler o kadar komik ki hele bankada vurulma senaryosu falan... İnsanların ana dillerinde eğitim görmeleri ülkenin lingua francasının Türkçe olduğu gerçeğini değiştirmeyecek, e okulda Türkçe dersi zaten görecek bu adamlar. Dolayısıyla şu ankinden daha büyük bir dil bariyeri olmaz arada. Senin bakkaldan prezervatif istemene kırmızı halı sermek için milyonlarca insanın kültürel hakları elinden alınacak değil, o bakkal hala senin siparişini alamayacak kadar kazmaysa sen de başka bakkala gidersin senden para kazanamamış olur. Eğer ortamda başka bakkal yoksa da eşeklik etmeyip sen birkaç Kürtçe öğrenirsin, tavizi hep onlar verecek değil ya biraz da biz kendi ülkemize uyum sağlayalım değil mi?

Anlatamıyorum. Galiba farkında değilsin ama ülkemizin güneyinde ve doğusunda nerede Kürt yaşıyorsa orada ya savaş var, ya sorun var. Kendi ülkemizin Kürtlerini neden herhangi bir şekilde onlara yakınlaştıralım?  Elbet bana benzesinler isteyeceğim. Onlara benzerlerse neden bize bağlı kalmak istesinler?

Birtek benim ülkemde var olsalar otonomluk bile düşünülür ama başka ülkelerin güdümündeki ya da kaos içindeki haydut ülkelerde de var Kürtler. Ben nasıl onlarla benim ülkemde yaşayanları bir tutarım?

ancalimon said:
Anlatamıyorum. Galiba farkında değilsin ama ülkemizin güneyinde ve doğusunda nerede Kürt yaşıyorsa orada ya savaş var, ya sorun var. Kendi ülkemizin Kürtlerini neden herhangi bir şekilde onlara yakınlaştıralım?  Elbet bana benzesinler isteyeceğim. Onlara benzerlerse neden bize bağlı kalmak istesinler?

Birtek benim ülkemde var olsalar otonomluk bile düşünülür ama başka ülkelerin güdümündeki ya da kaos içindeki haydut ülkelerde de var Kürtler. Ben nasıl onlarla benim ülkemde yaşayanları bir tutarım?
açıkçası bugün ilk attığın iletiler dışındakini baştan sona okuyamadım (çalışıyorum vaktim dar) fakat "bana benzesinler isteyeceğim. Onlara benzerlerse neden bize bağlı kalmak istesinler?" lafın beni benden aldı.
derler ki adama "sen kimsin de sana benzesin?" ve "ben (biz) ve o (onlar) ayrımı yaparak bölücülüğün de ötekileştirmenin de alasını sen yapıyorsun." bundandır ki gördüğüm kadarıyla konuya yaklaşımının temelinde bir yanlışlık var. içten içe...
dil, ırk, soy, mezhep, din, etnisite... bunların hiçbiri yoktur atatürk milliyetçiliğinde. ondandır ki en sağlıklı millet tanımı bu devleti kuran halkın ortak adı olarak yapılanıdır.
ülkü (amaç, hedef) birliği yoksa işte o zaman o ülke parçalanır çünkü her grup ayrı yöne gitmek isterken bunu becerir zira her grubun ülküsü ayrıdır. ve biz ülkü birliğimizi kaybettik. neydi o ülkü? çağdaş medeniyetler seviyesinde vatandaşlarının insanca yaşadığı aklın hakim olduğu bir ülke. durum bu kadar basit aslında. herkesin ideali buysa gerisi boş.

talemnar said:
ancalimon said:

açıkçası bugün ilk attığın iletiler dışındakini baştan sona okuyamadım (çalışıyorum vaktim dar) fakat "bana benzesinler isteyeceğim. Onlara benzerlerse neden bize bağlı kalmak istesinler?" lafın beni benden aldı.
derler ki adama "sen kimsin de sana benzesin?" ve "ben (biz) ve o (onlar) ayrımı yaparak bölücülüğün de ötekileştirmenin de alasını sen yapıyorsun." bundandır ki gördüğüm kadarıyla konuya yaklaşımının temelinde bir yanlışlık var. içten içe...
dil, ırk, soy, mezhep, din, etnisite... bunların hiçbiri yoktur atatürk milliyetçiliğinde. ondandır ki en sağlıklı millet tanımı bu devleti kuran halkın ortak adı olarak yapılanıdır.
ülkü (amaç, hedef) birliği yoksa işte o zaman o ülke parçalanır çünkü her grup ayrı yöne gitmek isterken bunu becerir zira her grubun ülküsü ayrıdır. ve biz ülkü birliğimizi kaybettik. neydi o ülkü? çağdaş medeniyetler seviyesinde vatandaşlarının insanca yaşadığı aklın hakim olduğu bir ülke. durum bu kadar basit aslında. herkesin ideali buysa gerisi boş.

Onlardan kastım Iraklılar, İranlılar, Suriyeliler, Ermistanlılar. O topraklar farkına varmadıysan bugün bizim ülkemize ait değil. Bu durumda onlardan onlar diye bahsetmemde bir sakınca yok.

Burada "bizden kastım" Türkiye. Umarım açıklayıcı olmuştur.

@ancalimon:biri hariç iletilerin tamamını okuyamadım diyerek açık kapı bırakmıştım bir yanlış anlama ihtimaline karşı zaten.
eyvallah açıklama için, pardon haksız itham için. bu bahaneyle bende nasıl baktığımı açıklamış oldum.
ilk fırsatta okuyayım ama yazdıklarını.

ancalimon said:

Anlatamıyorum. Galiba farkında değilsin ama o savaşlar Kürtlere yapılan haksızlıklardan kaynaklanmakta. Sanki şu ana kadarki yöntemlerle sağladın bağlılıklarını da sana bağlı kalmaları için getirdikleri taleplere karşı çıkıyosun lol ya. Senin niyetin sorunu çözmek değil, sorunu ortadan kaldırmak. Ne gerek var Kürde falan, zaten Orta Asyalı öz be öz Türk hepsi, batı onlara kart kurt demiş Kürt olmuşlar di mi hem.

Allegro said:
ancalimon said:

Anlatamıyorum. Galiba farkında değilsin ama o savaşlar Kürtlere yapılan haksızlıklardan kaynaklanmakta. Sanki şu ana kadarki yöntemlerle sağladın bağlılıklarını da sana bağlı kalmaları için getirdikleri taleplere karşı çıkıyosun lol ya. Senin niyetin sorunu çözmek değil, sorunu ortadan kaldırmak. Ne gerek var Kürde falan, zaten Orta Asyalı öz be öz Türk hepsi, batı onlara kart kurt demiş Kürt olmuşlar di mi hem.

Suriye'de Esad'ın polisi olan Kürtlere ne gibi haksızlıklar yapıldı. Irak'ta Amerika'nın Kürtlere kurduğu Kürtistan devleti nasıl bir haksızlık?

Sorun Türklerden kaynaklanmıyor. Sorun Türkiye'ye zamanında nüfus etmiş ve çevresini de sarmış ve etkilemiş düşmanlardan kaynaklanıyor.

Alparslan Malazgirt Savaşını amcaoğlu Kürtler sayesinde kazandı. Türklerle Kürtler arasında hiç bir sorun yoktu o zaman.

Suriye'deki Kürtlerin statüsü Türkiye'dekinden çok farklı değil, Irak'ta üstüne Saddam zamanında kimyasal bombalarla katledildiler şu an bir sıkıntıları var mı bilmiyorum.

"Bu adamlara hakları verilse de rahat durmazlar." Bu mu yani argümanın? O zaman sen yine haklarını ver, durmazlarsa bu sefer onları suçlayabilirsin dedik zaten, kimse de Türkiye insan hakları diye bik bik ötemez ondan sonra sen üstüne düşeni yapmışsındır çünkü.

Hayır kaldı ki her ulusun kendi kaderini tayin etmeye hakkı var da neden birtek Kürtlerin yok? Varsa böyle ortak bir irade, varsın kendi ülkelerini kursunlar elalemin başını ağrıtmasınlar? Alparslandı Fatihti diye vakti gelmiş düşüncelerin önüne geçemezsin, dünya 1000 yıl öncesindeki gibi değil.

ancalimon said:
Alparslan Malazgirt Savaşını amcaoğlu Kürtler sayesinde kazandı. Türklerle Kürtler arasında hiç bir sorun yoktu o zaman.
Ne bu şimdi?

Kürt devleti demek Kürtlerin kendi taderlerini tayin etmesi demek değil, Türk düşmanlarının Kürtlerin kaderini tayin etmesi demek.

Kürdistan asla bağımsız bir devlet olamaz. Kim böyle bir şeye inanabilir? Geçmişten gelen bir devlet geleneği olmayan yeni bir devlet terör yuvası olur. Herkese düşman olur. Başka güçlerin kuklası olur. Türkiye'nin kuklası olmaz çünkü Türkiye aynı anda hem Amerika, hem Avrupa, hem Rusya, hem Çin ile mücadele edemez.

Düşmanlarımız dışarıdaki Kürtlerin kaderini tayin ettiler edecekleri kadar. Türkiye'de yaşayan terörist olmayan Kürtleri neden Türklere düşman hale getirelim dışarıdakiler gibi? Bunun neresi yanlış?

Yani sen gerçekten Amerika'nın Avrupa'nın iyilik olsun diye mi Irak'ta Kürdistan'ı kurduklarını sanıyorsun?  (Bu arada pek televizyonlarda göremezsiniz ama Kürdistan artık resmen kurulmuştur. Türkiye'de insanlar uyuyor)

Öyle olur böyle olur de anca, başka bi bok bildiğin yok. Gaipten terörist doğuyor di mi böyle, amaçlar falan bahane hep.

Ellerini ovuşturan kötüler falan var adamın dünyasında ya... Valla at olsan vurulursun öyle deyim sana.

ancalimon said:
Geçmişten gelen bir devlet geleneği olmayan yeni bir devlet terör yuvası olur. Herkese düşman olur. Başka güçlerin kuklası olur.
Bence şu kısım önemli. Sonuçta bir ülkede ortaya daha fazla etnik grup çıkması, ülkenin daha fazla bölünmesi vs. durumlar, birden sadece ulusların tayin ettiği şeyler değil. Arkada bazı güçler var sonuçta.

Back
Top Bottom