Mount&Blade II: Bannerlord | Developer Blog 10!

Users who are viewing this thread

Status
Not open for further replies.
Hem yabancı forumda hem burada Khuzait nedense beğenilmemiş, orta asyayı-bozkır müziğini pek andırmıyor diyorlar; bence cuk oturmuş, o son halinden bahsediyorum yani, gayet güzel. Aserai konusunda görüşümü belirtmiştim zaten, olmamış o.
Deli Paşa said:
argon45 said:
Resimde şu tarif edemediğim npclerin (karakterlerin her neyse) tuhaflıkları devam ediyor hala, renk ayarı mı fazla desem, başka bir şey mi desem bilemiyorum ama tuhaf görünüyorlar işte. Kıyafetleri de öyle ama hanın tasarımı o kadar göze batmıyor nedense.
Bence o muma yakın karakterlerin çok parlamasından kaynaklanıyor. Sanki mum değil de elektrikli lamba ile aydınlatılıyormuş etkisi var. Masadaki scene objelerin oyuncak gibi durması benim daha çok ilgimi çekti. Belki o da ışıktandır. Bilemiyorum.

Olabilir ama sadece ondan kaynaklı olduğunu sanmıyorum çünkü bu ekran görüntüsüne özgü bir şey değil. Önceki bloglarda da tüm resimlerdeki karakterler için aynı şeyi söylemiştim, sadece ifade edemedim bir türlü kendimi çünkü nasıl tarif edeceğimi bilemiyorum o tuhaflığı.

Sound Chaser said:
beWo6Cz.jpg

Khuzait'de 0:27'de keman sesi herhalde, davulun önüne çok geçiyor orası bozmuş. Kopuz, davul birde arkadan sürekli ' Iıııııııııııııımmmmmm'' diyen adamlar olsa kafi.

Öneri:

Khuzait müziğinde davul ve viola/violin sesleri biraz yoğunlukta olmuş. Khuzait'lerin bir orta asya ırkı olduğunu daha iyi yansıtmak için telli çalgılar kullanılmalı. Kemana göre 2 veya 3 nota yüksekten ve keman sesine paralel gidecek keman dışında bir telli çalgı ordaki müziği harika hale getirir.

Hayali bir dünyada geçen ve hayali olan bu ırklar hakkındaki müziğin "yanlış olduğunu" veya "olmamış" olduğunu söylemek bence çok saçma bir durum.Bu , "Yüzüklerin Efendisindeki o elfler hiç olmamış ya , geçen Elf arkadaşımla buluştum , alakası yoktu vallahi" demek kadar gülünç.Aseria'nın Arap esintisi ile yapıldığından bahsedilmiş blogda  ve evet gayette Arap esintisi ile oluşturulmuş.Aynı şekilde Khuzait göçebe bir toplummuş ve Khuzait için Orta Asyadan "esinlenilmiş".Direk olarak bir dombra şarkısı koymaları saçma olurdu zaten.Bana sorarsanız yapmaları gereken , şu ağır efektlerden kurtulup biraz daha sade bir hava katmak şarkılara.Mesela Empire'ın Final Result , aslında neredeyse tüm Final Result'lar gerçekten çok ağır efekt içeriyor.Sanki film müziği gibi.Onlar üzerinde sadeleştirme yaparlarsa savaş esnasında veya gezinti esnasında gerçekten güzel olur.

Bloc said:
Hayali bir dünyada geçen ve hayali olan bu ırklar hakkındaki müziğin "yanlış olduğunu" veya "olmamış" olduğunu söylemek bence çok saçma bir durum.Bu , "Yüzüklerin Efendisindeki o elfler hiç olmamış ya , geçen Elf arkadaşımla buluştum , alakası yoktu vallahi" demek kadar gülünç.Aseria'nın Arap esintisi ile yapıldığından bahsedilmiş blogda  ve evet gayette Arap esintisi ile oluşturulmuş.Aynı şekilde Khuzait göçebe bir toplummuş ve Khuzait için Orta Asyadan "esinlenilmiş".Direk olarak bir dombra şarkısı koymaları saçma olurdu zaten.Bana sorarsanız yapmaları gereken , şu ağır efektlerden kurtulup biraz daha sade bir hava katmak şarkılara.Mesela Empire'ın Final Result , aslında neredeyse tüm Final Result'lar gerçekten çok ağır efekt içeriyor.Sanki film müziği gibi.Onlar üzerinde sadeleştirme yaparlarsa savaş esnasında veya gezinti esnasında gerçekten güzel olur.

Oyunda "gerçek tarih" ve "gerçek kültürler" olduğunu düşünürsek, ırkların sadece oyunda ismi değiştirilerek var olduğunu anlayabilirsek, tüm bunlardan sonra tüm oyunun hayal ürünü olduğu kanısına varmak ve bunları elflerle karşılaştırmak ( :lol: ) asıl gülünç ve komik olan durum. Post olsun diye ezbere konuşmayalım lütfen.

Oyun müzik piyasasını takip etmek çok zor değil. Aslında müziklerdeki epiklik ve orantılı gürültü, oyuncuların asıl istedikleri şey. Mesela ben, 7+1 ses sistemimde sadece bir gitar sesi duymaktansa, birinden keman, birinden davul, birinden insan sesi vs. duymayı tercih ederim ve oyun atmosferine daha çok girerim. Tabi bu göreceli birşey, ama diğer türlü düşünenlerin sayısı çok çok az. Hele ki m&b gibi atlı, kanlı, kılıçlı oyunlarda ormanın büyüleyici güzel müzikleri yerine ormanın korkutucu ve tehlikeli yüzünü yansıtmak her zaman daha doğru olacaktır.

Caliph said:
Oyunda "gerçek tarih" ve "gerçek kültürler" olduğunu düşünürsek, ırkların sadece oyunda ismi değiştirilerek var olduğunu anlayabilirsek, tüm bunlardan sonra tüm oyunun hayal ürünü olduğu kanısına varmak asıl gülünç ve komik olan durum.
Oyunde "gerçek tarih" ve "gerçek kültürler" yok.Bunda anlaşalım ilk olarak.Gerçek kültürlerden "esintiler" var.Esintilerle oluşturulmuş bir oyun için "çok esinlenmemişsiniz ya" demek , işte bu saçmadır.Oyunu geliştiren ekibin ne kadar esinleneceği veya esinlenmeceği size kalmış bir durum değil.Aseria için Araplardan çokça esinlenip  , Khuzait için Orta Asyadan az esinlenebilirler gayet.Sanki bir şey yapmak zorundalarmış gibi konuşmak anlamsız.Sözüm sana değildi aslında ama alınmışsın sanırım , sen öneri veriyorsun , senin yaptığın mantıklı olan.Benim sözüm direk olarak "Olmamış" tarzı konuşanlara.
Caliph said:
bunları elflerle karşılaştırmak ( :lol: ) asıl gülünç ve komik olan durum. Post olsun diye ezbere konuşmayalım lütfen.
Elflerle karşılaştırmıyorum , Elfler olayın saçmalığını anlatmak için kullandığım bir örnek.Post olsun diye ezbere konuşmanın anlamı yok zaten çünkü post kasma sistemi ile ilerleyen bir forum değil.Bunu ikimizde iyi biliyoruz.
Caliph said:
Oyun müzik piyasasını takip etmek çok zor değil. Aslında müziklerdeki epiklik ve orantılı gürültü, oyuncuların asıl istedikleri şey. Mesela ben, 7+1 ses sistemimde sadece bir gitar sesi duymaktansa, birinden keman, birinden davul, birinden insan sesi vs. duymayı tercih ederim ve oyun atmosferine daha çok girerim. Tabi bu göreceli birşey, ama diğer türlü düşünenlerin sayısı çok çok az. Hele ki m&b gibi atlı, kanlı, kılıçlı oyunlarda ormanın büyüleyici güzel müzikleri yerine ormanın korkutucu ve tehlikeli yüzünü yansıtmak her zaman daha doğru olacaktır.
Dediğini anladım ama ben demiyorum ki alsın gitarı çalsın diye.Efektin de bir yeri vardır bana göre.
Mesela , Rome I : Total War oyununun Roma Savaş müziği http://youtu.be/KkWQedOnszU?list=PL60EA75B9FA0CD1F8
Bu da Two Steps From Hell'den efektli bir şarkı http://youtu.be/WXRjg_QWN-Q?list=PLC218B0A1A9DE508B
TSFH'deki yoğunluk ilgiyi direk olarak şarkıya çekerken Rome'nın soundtrack'ı ilgiyi biraz daha oyuna veriyor.İlgiyi çekmektense oyunun atmosferine etki ederek değiştirmeye çalışıyor.Yanlış anlaşılmasın TSFH'in şarkılarına bayılırım.Ama bir oyun için , en azından sürekli olarak çalacak bir şarkı için , fazla abartılı ve ön planda.Demek istediğimi anlamışsındır umarım.
Sly said:
Yüzüklerin efendisini yaparken adamlar elfler için herhangi bir ırka özendiklerinden bahsetmiyorlar.M&B'de bahsediliyor bizde diyoruz.Saçma bir kısım yok.
Özenme kelimesi yanlış bence onu belirteyim öncelikle.Özenme ile esinlenme arasında fark var biraz , konu bu değil ama. M&B'de direk olarak bir ırktan esinlenildiklerinden bahsedilmiyor.Wikipedia'da yazan yine senin benim gibi bir kişinin çıkarımları ile alakalı.Yanlış bir çıkarı mı yapmış ? Bence hayır.Orada belirttiği ırkların esinlendiği ülkelere ben de katılıyorum.Ama bu demek değildir ki "İlla ki" bu şekilde yapmak zorundalar.Olay tamamen geliştirenlerin kontrolü altında.Önceki oyunda görüp bu oyunda da istiyor olmanız normal , ben de istiyorum.Ama tekrar ediyorum , direk olarak , "Bu şekilde olmalıydı ya , hiç mi kulağınız yok" demek saçma.

Müziklerin Aserai hariç hepsinden gayet memnunum ben. Aserai'ye olmamış diyorum çünkü çok fazla arap esintisi olmuş. Esinlenilmiş olabilir, ama dediğim gibi "Çağrı" ya çevirmenin de mantığı yok bir faction'u. Şu sadeleştirme olayı Aserai'de yapılırsa olabilir mesela. Diğerleri gayet güzel onun dışında.

Müzikler gerçekten etkileyici. İlerleyen günlerde daha başka müzikler de paylaşırlar mı acaba?

Müziğe harcanılan emeğe saygı duymak, özenli çalışmaya saygı duymak başka bir şey ama ben müzikleri yetersiz buldum. Yani beni motive etmiyor. Tabi bunları film müzikleriyle kıyaslıyorum. Ama bu süre zarfında film serisi çıkar. Hepsiyle bereber bu iş göreceli. Ben tutmadım özetle. :smile:

Bloc said:
Oyunde "gerçek tarih" ve "gerçek kültürler" yok.Bunda anlaşalım ilk olarak.Gerçek kültürlerden "esintiler" var.Esintilerle oluşturulmuş bir oyun için "çok esinlenmemişsiniz ya" demek , işte bu saçmadır.Oyunu geliştiren ekibin ne kadar esinleneceği veya esinlenmeceği size kalmış bir durum değil.Aseria için Araplardan çokça esinlenip  , Khuzait için Orta Asyadan az esinlenebilirler gayet.Sanki bir şey yapmak zorundalarmış gibi konuşmak anlamsız.Sözüm sana değildi aslında ama alınmışsın sanırım , sen öneri veriyorsun , senin yaptığın mantıklı olan.Benim sözüm direk olarak "Olmamış" tarzı konuşanlara.

Oyundaki 1420 tarihi, bir tarihtir. Gerçek bir tarihtir. Çünkü insanlar o çağlarda kılıç kullanmış, kalelerine asker yerleştirmiş, kervanlarla ticaret yapmış, ittifaklar kurup savaşmıştır. Tıpkı Mount&Blade serisinde olduğu gibi.

Kimi ele alalım... Mesela nordlar. Çok az at binen bir kavim. Ellerinde büyük yuvarlak kalkanları, ve baltaları var. Yün ve deri giyiyorlar. Saçlarını örük yapıp, "birebir" gerçek viking miğferleri takıyorlar. Ayrıca longhouseları var, evleri ahşap, denize yakın yerde yaşıyorlar, turuncu ve sarışınlar. Buna esinlenmek denmesi gerçekten komik. Bunu sen hariç herkes kabul ediyor sanırım, esinlenilmeyip birebir uydurulmaya çalışıldığını. Nordlar, khergitler, ve sarranidler. Bu üç ırk birebir esinlenme değil oyuna yansıtılma içeriyor. Onun dışındaki ırklar ise svadya, vaegir falan bunlar ise esinlenme olarak görülebilir. Ama ben bunları bile yansıtılma olarak görüyorum.

Ayrıca elfler öğreniğini havaya verdin sanırım karşılaştırmadıysan, yan kırmayalım pls.

Neyse konuya dönüyorum. Yaklaşık 10 dkdır Battanilerin müziğini dinliyorum. Ön plandaki flüt sesine bayıldım. Arkada çalan gitar için ise akustik gitar yerine barok gitar tercihi gerçekçilik açısından daha sağlam olabilirmiş ustalar.,

@eroz: kimse hans zimmer yapıyor demedi.

Erozbey said:
Hans Zimmer yapmıyor müzikleri.

Aslında John Barry, Miklos Rosza falan ben bunları beğeniyorum ama dahi gözüyle de bakıyorum. O noktalar zor haliyle.

Fakat Civilization da çok iyi müziklere sahip. Bunun yanında Ceddin Deden'i modifiye edip neredeyse albüm çıkarmışlar. Çok uzaklara gitmeye gerek yok.

Umarım müzikleri yapanlar oyunun ruhunu biliyordur. Şu milli marş gibi yapma olayını da tutmadım, bilmiyorum belki yanılırım.

Caliph said:
Oyundaki 1420 tarihi, bir tarihtir. Gerçek bir tarihtir. Çünkü insanlar o çağlarda kılıç kullanmış, kalelerine asker yerleştirmiş, kervanlarla ticaret yapmış, ittifaklar kurup savaşmıştır. Tıpkı Mount&Blade serisinde olduğu gibi.
Ee? Aksini iddia eden olmadı ki? Esinlemelerle oluşturulmuş kurmaca bir senaryo ve devletler var oyunda.Bu "gerçek" tarih değildir.Gerçek tarih olsaydı orada Swadya yerine İngilizleri , Nordlar yenine Vikingleri görürdün.Yine dediğim gibi "gerçek" bir tarih değil , gerçek tarihten ağır bir şekilde esinlenilmiş kurmaca bir hikayesi var.
Caliph said:
Nordlar falan ... Buna esinlenmek denmesi gerçekten komik. Bunu sen hariç herkes kabul ediyor sanırım, esinlenilmeyip birebir uydurulmaya çalışıldığını.
Aynen , Rollo Lodbrok falan var çünkü Nordlarda.Swadyalılarda da  , Saebert , Sledda falan.
Yahu adamlar Vaegir , Sarranid , Nord demiş ismine.Din sistemi eklememişler.Kurmaca bir hikaye eklemişler , eskiden bütündüler sonra parçalandılar falan diye.Amaçları büyü tarzı şeylerin birçok oyunda barındığını farkedip , gerçekten bozma(Bozma kelimesini kötü anlamda kullanmıyorum.) bir hikaye yaratıp , varolmuş ülkeleri temel alıp ,esinlenmeler ile oyuncuya orta çağ atmosferini yaşatmak.Sence direk olarak Vikingler , İngilizler şeklinde devletler koyamayacak kadar kabiliyetsizler mi? Hayır. Bu şekilde uydurma isimler bulmalarının sebebi "Yahu siz buna Viking demişsiniz de bla bla kaynakta şöyle yazıyor yanlış yapmışsınız zırhları " gibi çok bilmiş kişiler ile uğraşmamak ve bir kültürel çatışmadan kurtulmak(Şu an ki İsveçlilerin Vikingleri savunmaya ve tanıtmaya çalışması gibi).Şu an "Müzikler olmamış" diyenler de aynı mantıkta.Sanki yıllardır Calradia'da yaşıyor adam da müziğin gerçekçiliğini beğenmiyor , ortama uymamış diyor.Babası Harlaus çünkü.
Caliph said:
Ayrıca elfler öğreniğini havaya verdin sanırım karşılaştırmadıysan, yan kırmayalım pls.
Elf örneğini,  söylenilen şeyin gülünçlüğünü absürt bir şekilde göstermek için kullandım.Bunu anlayacak birisi olduğunu biliyorum ama ne hikmetse tatava yapmaya devam ediyorsun aynı konu üzerinden.Neyse konu dışı bu.

Benim fikrimi sorarsanız , müzikler güzel.Geliştirilmesi gereken yerler var ama güzeller.Geliştiriciler bu oyuna hayatlarını bağlıyorlar ve ona göre akorde ediyorlar kendilerini.Emin olun Indie bir şirket olarak Ubisoft gibi bir şeyler yapıp arkasına dönmeme lüksüne sahip değiller ve bu da yaptıkları işi binlerce kez düşündükleri anlamına geliyor.Elinizde kanıt veya savunabilecek bir şey olmadan "Bu olmamış" demek yerine tekrar düşünmenizi öneririm.Onun dışında enstrümanların kalitesi , sesin boğukluğu vs gibi teknik veya duyusal konuda istediğiniz gibi eleştirebilirsiniz.Eleştirirken düşünüp eleştirin , post olsun diye eleştirmeyin.

Bir şeyi beğenmediyse kişi bunu söylemesinde bir sakınca yok, kanıt göstermesine de gerek yok, ne kanıtı gösterecek zaten? O kişiye göre o müzik hoş olmamış, aşırı esintlili olmuş vs vs. der geçer; biri bunu söyledi diye gerçekten onun öyle olduğu anlamına gelmiyor. Kimi beğenir kimi beğenmez bunu uzun uzun tartışma konusu haline getirmeye de lüzum yok.

Olay o değil ki.Beğenmemesine sözüm yok.Olaydaki sıkıntı şurada Argon , beğenmeyip "Olmamış çünkü Khuzait'in ortama uymamış" demesi saçma.Çünkü sabit bir ortam yok.Khuzait'in ne olduğunu bilmeden eleştirmesin.Örnek vermek gerekirse ben Rome II'nin Soundtracklarını beğenmiyorum , Rome I daha iyiydi.Ama demiyorum ki , Rome II'nin soundtrackleri çok kötü, olmamış , uymamış hiç ortama falan.Problem orada.Bir şeyi bilmeden eleştirebiliyorsa kişi ben de onu eleştirebilirim.Şimdi bazı sivri zekalar şunu söyleyecek , sen çok biliyorsun sanki , geliştirici falansın sanırım diye , hayır.Bildiğimi söylemiyorum.Sadece bildiğini sananlara bilmediğini söylüyorum çünkü oyunu sen yapmadığın sürece bunu bilemezsin.Öteki türlü gelsin tüm müzik bilgisini konuştursun , buna saygım var.

Olmamış diyenlerden biri olduğum için yorum yazıyorum (Aserai mevzusu) o yüzden yanlış anlama beni tabi. Ortam olayında haklısın bence de; muhtemelen tahmin yürüterek (verilen bilgilere göre göçebevari bir topluluk Khuzait'i konuşursak), diğer M&B oyunlarına bakarak öyle söylüyor olsalar gerek. Aserai'yi öyle söymememin sebebi ise, ne bileyim işte çok abartı gibi o 35. saniyeden sonra.

argon45 said:
Olmamış diyenlerden biri olduğum için yorum yazıyorum (Aserai mevzusu) o yüzden yanlış anlama beni tabi. Ortam olayında haklısın bence de; muhtemelen tahmin yürüterek, diğer M&B oyunlarına bakarak öyle söylüyor olsalar gerek. Aserai'yi öyle söymememin sebebi ise, ne bileyim işte çok abartı gibi o 35. saniyeden sonra.
O kısımda ben de eleştiride bulundum , efekti çok kullanmışlar gibi geldi bana da.

Status
Not open for further replies.
Back
Top Bottom