Mass Effect 3

Users who are viewing this thread

Oyun genel olarak fena değil. Demodaki texture felaketinden sonra oyunda 1-2 gömlek gelişme var. Oyundaki karakterler botokslu, özellikle Ashley felaket olmuş. Kaşı gözü oynamıyor, oynadı mı çok biçimsiz oluyor. Onun dışında demoda oynayanlar hatırlar, çocuğun gemiye binmesi ve olan olaylar tadında şeyler ilerliyor. Oyun daha kişisel yani, bu da güzel bir özellik. Shepard daha bir bireysel sorumluluklar altında, birilerinin getir götür oğlanı değiliz yani. Ayrıca akla kara da belli oluyor oyunda, kimin kimin yanında durduğu, Cerberus un gözü dönmüşlüğü falan belirleniyor başta.

Ben narrative zorluğunda oynuyorum, tek derdim hikaye ve işlenişi çünkü. Combat pek umurumda değil, o nedenle kolay ya da zor diyemem. Ama adamlarda bıraktığım etkiler güzel. Oyun oynanır, sadece bu açıdan bakınca iyi durumda. Para hak ediyor yani.

3. oyuna yüz kodlarının taşınamaması hatası bir çok kişiyi sinirlendirdi yalnız.

cad-20120309-0f66a.png

Goker said:
3. oyuna yüz kodlarının taşınamaması hatası bir çok kişiyi sinirlendirdi yalnız.

cad-20120309-0f66a.png

Ben 1 den 2 ye taşımış olduğum saveleri aldım oyuna. Orada önceki oyunlarda seçmiş olduğun yüz neyse, onu gösteriyor diye biliyorum (ben hep standart shepard ile oynadığım için birşey değişmedi bende de neyse) yani seçim ekranında "Imported, default, new" olmak üzere 3 appearance var. Bu sıkıntıya derman olur mu bilemiyorum işte. Ben açıkçası oyun hakkında  mümkün olan en az detayı öğrenmeye çalıştım, 2 nin spoiler sıkıntısını çok çekmiştim. O nedenle tartışmalardan da uzak kaldım birazcık.  :???:

Ben 3. oyun hakkında çok şey duydum. Arkadaşım oynarken her an dinledim, izledim skypetan. Arada ağlatma seviyesine geldi diyebilirim. Tamamen kişisel ve duygusal bir boyutta görüyorsun oyunu. Her yaptığının oyun sonuna bir etkisi olması seni daha çok motive ediyor.

Goker said:
Ben 3. oyun hakkında çok şey duydum. Arkadaşım oynarken her an dinledim, izledim skypetan. Arada ağlatma seviyesine geldi diyebilirim. Tamamen kişisel ve duygusal bir boyutta görüyorsun oyunu. Her yaptığının oyun sonuna bir etkisi olması seni daha çok motive ediyor.

Abi, spoilerden kaçmak istememin hangi kısmını anlamadın?  :grin:

Az önce bitirdim oyunu, karmaşık duygular içerisindeyim. İşleniş iyi güzel tamam ama, Bioware ve EA'in birlikteliğinden güzel birşey çıkmadığının 2. net kanıtı oldu benim için. Hikaye işlenişi ve kameralar olarak 1 in, ekip çeşitliliği konusunda da 2 nin yanına bile yaklaşamıyor. AC: Revelations2dan sonra, SW:TOR dan sonra iyi tabi, onlara göre artı çok yanı var. Ama yine de olmamış. Çok daha iyi olabilirmiş.

Spoiler vermeden 2 şey söyleyebilirim: 1. si oyundaki Reaper olayını bağlayış şekilleri keyifliymiş. Yani Reaper'lar niye var, onun çıtlatılması güzel. Mantıklı demiyorum, güzel. Başka ihtimaller vermiştim ama bunu düşünmemiştim. Şaşırmak iyi geldi açıkçası :smile:

Oyunun sonu konusunda ise söyleyeceklerim biraz ters olabilir, içinde muhtemel spoiler var gibi (bence yok ama kendi kontrolünüzde bakın)

Oyunda yerleştirilmiş 3 adet son var. Bu sonların her birine ulaşabilmek için belirli miktarda topluluğu savaşa dahil etmek, sonra da Multiplayer ı oynayarak bu adamların büyük %sini savaşa kanalize etmek lazım. Ben 4886 civarında toplam güç, 4063 civarında da aktif asker ile bitirdim oyunu. 3 sonu, yazılar aktıktan sonraki cutscene ler ile birlikte görebildim. Yeterli oluyor yani. Çünkü internette 5000+ civarında laflar geçiyor, ben 1 den itibaren taşıdığım save ile, herkesi ekibe almama rağmen ulaşamadım. 1 kararımda falso var, belki onunla (150 civarında gelirlerse evet) oluyor 5000+ ve bir sonda çok ufak bir değişiklik oluyormuş.

Oyunun sonu çok cacık. Çok Hollywood. Keyifli bitmiyor yani. Ben böyle bitmesini istememiştim, verdiğim paraya yine bir üzüldüm yani...

Süreç derseniz, verilen parada hak eden tek şey o. En azından cutscene ler berbat olsa da karakterler bir harika. Eskiden tanıdığım herkesi bir şekilde görmek, hepsi ile münasebetin olması, kimilerini değişmiş,kimilerini aynı görmek çok tatlıydı. Öyle birşey ki, bunca oyundan sonra hepsini de tanıyor gibi hissediyorum biraz. Hakikaten düşündüğüm gibi konuşup öyle hissetme fırsatını buldum. Son dönemde hiçbir karakteri benimsememiştim, ya da hiçbir atmosferi benimsememiştim diyeyim. Bu konuda takdir edilesiydi.

Combat falan bilmiyorum. Narrative de oynadım zaten, herkes ilk 2 kurşunumda ölüyor, 3. boşa gidiyor (assasult rifle) Benim derdim hikaye çünkü. Oyun boyunca zırhım 1 kere düştü, o da oyunun sonlarında. Canım hiç gerilemedi, medi-gel e elimi bile sürmedim.

Önceki oyunları sevdiyseniz öyküsel olarak, alın oynayın derim. (tabi şu dvd den kurma problemi çözülürse) ama sadece derdiniz combat ise, bu oyun istediğinizi vermez tahminen. Safi combat için yeterli çeşitlilik yok 2 ye göre. Ne silah olarak, ne de yanımızdaki kişilerin yetenekleri olarak.

Ben oyunu almamaya karar verdim. Sonunda o oldu yani. Hiç değmez diyorlar. Zaten Spoilerlardan oyunu yaşamış oldum.

Ha, birde, Bioware Nisan ayında DLC çıkarıyormuş. Oyunun sonunu düzelteceklermiş.

Bu resmi açıklama.

Bu da Mass Effect kitaplarını ve ilk oyunu yazan, ikinci oyunda Mac Waltersla çalışan ve 3. oyuna karışmayan Drew Karpyshyn'in planladığı oyun sonu. Spoiler içerir.

The Braveman said:
CD ile yükleyememe sorunu devam ediyor mu?

Açıkçası ben oyunu bitirip multiplayer ını unutup tozlu raflara koyalı çok oldu. Emin değilim desem yeridir. Ufak bir google search yap istersen. EA forumlarında bağıran bir dolu insan vardı. Eğer [SOLVED] tadında bir ekleme göremezsen başlıklarda, hala çözüm bulunamamış olma ihtimali yüksektir.

Gerçekten harika bir bir oyundu.3. oyunun bu kadar sürükleyici olacağını düşünmemiştim.Fakat oyun çıktıktan hemen sonra bir DLC çıktı, nasıl bir şeydir anlayamadım.

Oyunun sonunun "Mass Effect: Extended Cut" adında bedava bir DLC ile değişeceğinin haberi yapıldı dün. Yani oyunun sonunu beğenmeyen bizler düzgün bir son elde edebileceğiz güya.

Ben, buna inanmıyorum tabi. Bu sadece bize kaktırılan sonu biraz daha video ile, biraz daha müzik ile süsleyip tekrar verecekleri fikrini veriyor. Çünkü "Alternate" değil, "Extended" olacak. Açıklanacak sadece... EA/BW tarafından uygulanan ergen politikalarından birisi yine...

Diğer bir kötü yanı da, en erken yaz gibi çıkacak olması. Biliyorsunuz ki adam gibi bir son görebilmek için Multiplayer kısmında hayli vakit geçirip galactic war % sini yükseltmek lazım. Oynamadığınız zamanlarda bu yüzde düşüyor kendiliğinden. Yani yazın oyunu açtığımızda yerlerde sürünen bu değeri yükseltmek için kılı kırk yaracağız. Bir maç (bronze seviyede) %3 veriyor ve yaklaşık 20 dakika sürüyor. Bunun yanına ekibi toplamayı, beklemeyi, item alıp düzenlemeyi koydunuz mu, yok kardeşim. Yaşasın youtube... Oradan zahmet edip bitirmiş birisinin görüntüsünden izleriz artık.

Oyun firmaları mı salaklaşıyor, yoksa oyuncular salaklaştı da herşeyi yutuyorlar diye mi böyle davranıyorlar, anlamadım ben.

http://www.pcgamer.com/2012/04/05/mass-effect-3-extended-cut-free-dlc-to-expand-ending-this-summer/

http://www.forbes.com/sites/insertcoin/2012/04/05/fans-victorious-mass-effect-3-to-expand-its-ending-with-free-dlc/

Baradh said:
Oynamadığınız zamanlarda bu yüzde düşüyor kendiliğinden. Yani yazın oyunu açtığımızda yerlerde sürünen bu değeri yükseltmek için kılı kırk yaracağız.

Bildiğim kadarıyla %50'nin altına inmiyor (ama oyunu açıp kontrol etmeye bile üşeniyorum)

montekristo44 said:
Bildiğim kadarıyla %50'nin altına inmiyor (ama oyunu açıp kontrol etmeye bile üşeniyorum)

Şimdi baktım, daha %58'de (%92 den düştüğü değer) o nedenle daha birşey söyleyemiyorum. Ama ne fark eder ki? sonuçta %50'den %100 e çıkartmak için de yine deli gibi oynamak lazım... Diğeri kadar fazla olmasa da.

Edit: Az önce Indoctrination Theory videosunu izledim. 21 dakikalık cutscene ve açıklama yazısı dolu bir video. http://www.youtube.com/watch?v=ythY_GkEBck

Açıkçası başarılı buldum, hoşmuş. Yani benim dikkat etmediğim şeyler varmış, onu öğrendim en azından. Mantıklı olan çok yanı var teorinin, kabul edilebilir çok kısmı var, ama kararı verdikten sonra akan cutscene lere kadar. Bu teori en fazla 3 renkten birisini seçme anına kadar anlamlı. Sonrası patlıyor. Ekip arkadaşlarının neden gemiye bindiği, Joker'in neden Relay yolunda olduğu, düşülen gezegenin neresi olduğu hiçbir şekilde açıklanmıyor. Yine de yapanları takdir etmek lazım. Nerd olmak böyle birşey işte. Önlerinde saygıyla eğiliyorum bu kadar veriyi toplayıp mantık sınırları içinde oyunlardan kitaplara herşeyi referans gösterdikleri için.

Bu hafta okulum tatildi. Arkadaşın origin hesabını aldım ve tüm seriyi indirdim kendi bilgisayarıma. 1. oyundan başladım. Yaklaşık 5 günde bitirdim seriyi. Biraz asosyal kaldım bu hafta açıkçası. 1 muhteşem,2 iyi , 3 ise eşsiz diyebilirim. Beni şimdiye kadar ağlatan 2. hikaye. Tam filmlik. İmkan olan herkes 1'den başlayıp seriyi bitirsin derim. Şuan kendimi çok boş hissediyorum. Bu hafta beynim sulandı bilgisayara bakmaktan ama değdi. Daha önce hiçbir oyunda bu kadar duygulandğımı hatırlamıyorum. Hikayeyi geçersek, oyunun nasıl desem şu karar verme olayı çok güzel. 1. de alınan kararlar 3. oyunu etkiliyor hemde büyük ölçüde. Bütün seri boyunca binlerce seçenek var. Takım üyelerinin hayatıyla ilgili yüzlerce son var. Birbirleri arasında geçen diyaloglar, hikayeleri üstüne çok düşünülmüş. Çatışma mekaniği biraz eleştirilmiş burda ama gayet güzeldi bence. Ha tabi cod tarzı birşey değil. Herneyse, oynamayan çok şey kaybeder diye düşünüyorum. İnsanı içten etkiliyor. Tabi ingilizce şart.

EDIT: Hortlattım mı ne?

Vassili Zaitsev said:
Bu hafta okulum tatildi. Arkadaşın origin hesabını aldım ve tüm seriyi indirdim kendi bilgisayarıma. 1. oyundan başladım. Yaklaşık 5 günde bitirdim seriyi. Biraz asosyal kaldım bu hafta açıkçası. 1 muhteşem,2 iyi , 3 ise eşsiz diyebilirim. Beni şimdiye kadar ağlatan 2. hikaye. Tam filmlik. İmkan olan herkes 1'den başlayıp seriyi bitirsin derim. Şuan kendimi çok boş hissediyorum. Bu hafta beynim sulandı bilgisayara bakmaktan ama değdi. Daha önce hiçbir oyunda bu kadar duygulandğımı hatırlamıyorum. Hikayeyi geçersek, oyunun nasıl desem şu karar verme olayı çok güzel. 1. de alınan kararlar 3. oyunu etkiliyor hemde büyük ölçüde. Bütün seri boyunca binlerce seçenek var. Takım üyelerinin hayatıyla ilgili yüzlerce son var. Birbirleri arasında geçen diyaloglar, hikayeleri üstüne çok düşünülmüş. Çatışma mekaniği biraz eleştirilmiş burda ama gayet güzeldi bence. Ha tabi cod tarzı birşey değil. Herneyse, oynamayan çok şey kaybeder diye düşünüyorum. İnsanı içten etkiliyor. Tabi ingilizce şart.

EDIT: Hortlattım mı ne?

Bioware'in o seçenekleri ile ilgili problem, "illusion of choice" yani (seçme ilüzyonu) kavramı. İlk oynayışında insanı gerçekten etkiliyor, ama tekrar tekrar oynadığında (alternatifleri görmek için) 3. oyunun sonunda anlıyorsun ki, aslında hiçbir şeyi değiştirme şansın yok. Benim 1. oyunda hayatta bıraktıklarımı arkadaşım ölüme terk etti, aynı yaratıklar ile 3. oyunda ikimiz de karşılaştık. Onda Shepard'ın tepkisi "hadi len sen ölmemiş miydin" idi, bende "ama sen hani uzak diyarlara gidecektin" oldu. Sonuç? O yaratık ikimizin de karşısına çıktı.

Hikaye, 3. oyunun ilk 2 saatine kadar şahane idi, üstelik 3. oyunun sonu hariç her bir karakter de benim için bir anlam ifade ediyordu. Sonunun rezilliği zaten bütün internette kızgınlık konusu o ayrı zaten. Ama 3. oyun, bu serinin bana göre en ama en kötü oyunu idi...

Seçim olayını bilemiyorum. 2. kez farklı seçeneklerle oynamadım. Bence en kötüsü 2. Biraz ayrılıyor konudan. Reaper'lerden tamamıyla ayrılmış konu 2. oyunda. Tamam yine bağlantılı ama, Collector'lerin biraz daha arka planda kalması gerekirdi bence. Konu tamamıyla onların üstüne. 3. oyuna gelirsek, sonu beklediğim gibi olmadı benimde. "Yok artık!" dedirtecek birşey bekliyordum. Yine şaşırmadım değil ama biraz saçmalamış.

Vassili Zaitsev said:
Seçim olayını bilemiyorum. 2. kez farklı seçeneklerle oynamadım. Bence en kötüsü 2. Biraz ayrılıyor konudan. Reaper'lerden tamamıyla ayrılmış konu 2. oyunda. Tamam yine bağlantılı ama, Collector'lerin biraz daha arka planda kalması gerekirdi bence. Konu tamamıyla onların üstüne. 3. oyuna gelirsek, sonu beklediğim gibi olmadı benimde. "Yok artık!" dedirtecek birşey bekliyordum. Yine şaşırmadım değil ama biraz saçmalamış.

Seni interneti arşınlamak zahmetinden kurtarayım ben :smile:

1) Oyunda 3 farklı son var, her birisinde izlediğimiz video, 3-4 saniye farklı olmak dışında aynı. 0 özen, 0 uğraş, 0 kalite var.
2) Bu farklılıkların başında patlamanın rengi var, mavi, kırmızı ve yeşil.
3) Oyunda Shepard ın yanına aldığı ekip elemanlarının gemiye nasıl döndüğünün bir mantığı yok, o insanlar Shepard'ı asla yarı yolda bırakmazlar.
4) Joker hele hele hiç yapmaz, 2 nin başında Normandy havaya uçarken gemiye körü körüne bağlıydı hani. Oyundaki konuşmaları yaptıysan, sonuna kadar nasıl yanında kalacağından sürekli bahsediyor.
5) Oyunun sonunda Shepard'ın ölmesinin hiçbir problemi yok bana göre. Asıl sorun, Mass Relay'ler havaya uçtuğu anda galaksideki herkes zaten ölmüş demektir. 2nin son DLC sinde Batarian space in Mass Relay ini patlatman gerekiyor, sonuç: Bütün Batarian Space yok oluyor. Eğer ki enerji emilmiş olsa bile. Milyarlarca yaratık sadece dünyanın yanına sıkışmış durumda. Turian'lar insanlarla aynı besinleri yiyemezler, Quarian'ların alışma süreci var, o geçmeden yiyemezler. Asari'ler ve Salarian'lar bir dereceye kadar dayanabilirler sadece (MAss Effect kitaplarında verilen Lore bilgileri bunlar)
6) Son yaptığın çocukla olan konuşma, oyunda seçim hakkını ve özgürlüğü bu kadar önemli tutan bir hikaye için berbattı. Orada Shepard seçim yapmıyor, önüne konulana mecbur kalıyor. Konuşmaların kendi içinde bile tutarsızlık var.
7) "Siz ileride kendi yarattığınız makineler tarafından öldürülmeyin diye biz sizin için makineler yaratıp 50.000 yılda bir o makinelerin sizi temizlemesini sağlıyoruz. Sadece gelişmeyi sizin ürettiğiniz makineler yok etmesin, biz kontrollü yok edelim" diye mi? Bu nasıl ezik bir mantıktır?

Indoctrination Theory diye birşey var, bu spoiler içinde söylediğim "bazı" şeylere biraz cevap verebiliyor. Ama bu teori firma tarafından sunulmadı, oyunun fanlarının ıncık cıncık edişinden çıktı. Çoğu noktası zorlama, oyunun son konuşması için yetersiz kalıyor.

2. oyun konusunda haklısın. Senaryo orada farklı bir noktaya gidiyor ama genele baktığında tutarlı olmuş. Çünkü 2. oyundaki insanlar yine 3. oyunda seninle birlikte. Bütün o bağlamlar da senden başka kimsenin Reaper'ları sallamaması ile alakalı. Illusive Man'in dediği gibi "bizimle olsan da olmasan da, galaksinin bir lidere ihtiyacı var". Olay o yani, 2. oyunda hikaye kopuk gelse bile 3. oyunun gelmesi ve süreci yaşamamız sonucunda herşey az çok yerine oturuyor...

Back
Top Bottom